چقدرضدآفتاب و مرطوب‌کننده بزنيم؟ضدآفتاب,مرطوب‌کننده,داروهاي لايه‌بردار

 

چقدرضدآفتاب و مرطوب‌کننده بزنيم؟

معمولا بايد يک لايه نازک 1/0ميلي‌متري از كرم روي پوست قرار گيرد. بعضي‌ها معتقدند هرچه بيشتر كرم استفاده شود، بهتر است اما اين كار فايده ندارد و اثر کرم را افزايش نمي‌دهد. تقريبا يک گرم از کرم را مي‌توان براي سطحي حدود 10در10 سانتي‌متر از سطح پوست استفاده کرد اما يک گرم يعني چقدر؟ استفاده از «واحد بندانگشت» که بعضي از افراد به آن عادت دارند، براي مشخص کردن مقدار کرم موردنياز نواحي مختلف بدن مناسب است.

 

يک واحد بندانگشت يعني مقدار کرمي که از يک تيوب کرم با قطر دهانه خروجي 5 ميلي‌متر خارج شود و روي بند اول انگشت اشاره يک فرد بالغ قرارگيرد. اين مقدار تقريبا برابر نيم گرم است. (مقدار کرم لازم براي پوشاندن يک دست، يک واحد بندانگشت است و براي يک کف دست، نصف واحد بندانگشت نياز است.) نكته مهم ديگر، تفاوت کرم، پماد و لوسيون است. كاربرد هر يك از اين 3 تفاوت اساسي دارد. لوسيون و کرم، نوعي امولسيون، يعني مخلوط آب و روغن هستند.

 

اگر مقدار آب يشتر باشد، به آن لوسيون و اگر مقدار روغن بيشتر باشد، به آن کرم مي‌گويند، اما چون آب و روغن به راحتي با هم ترکيب نمي‌شوند، در تهيه کرم‌هاي آرايشي-بهداشتي ماده سومي که حل‌کننده است، اضافه مي‌کنند اما اين ماده حلال ممکن است چربي‌هاي خود پوست را هم حل کند. به همين دليل بعد از استفاده از برخي کرم‌ها، گاهي احساس سوزش مي‌كنيم. به‌خصوص اگر صورت کمي تحريک‌شده و تحت‌درمان با داروهاي لايه‌بردار باشد.

 

اما پمادها، روغن‌هاي نيمه جامد هستند که فاز آبي ندارند و دچار آلودگي ميکروبي نمي‌شوند و نياز به اضافه کردن مواد نگهدارنده به آنها نيست. با وجود همه اين همه حسن، چون پمادها خيلي چرب هستند، استفاده از آنها خيلي خوشايند نيست و فقط به عنوان دارو مصرف مي‌شوند زيرا داروهاي موضعي در قالب پماد بهتر اثر مي‌کنند. معروف‌ترين پماد، وازلين است که با يک پوشش قوي، مانع تبخير آب پوست مي‌شود و رطوبت آن را حفظ مي‌کند.

منبع:صدف نیوز

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X پزشکی ، بهداشتی ، درمانی,سایر موارد

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023