سوزش و خارش پوست پس از اصلاح: چرا اتفاق می افتد و چگونه آن را متوقف کنیم؟رفع خارش بعد از اصلاح با ژیلت, علت سوزش پس از اصلاح, درمان خارش پوست پس از اصلاح

دلایل سوزش و خارش پس از اصلاح

 

نحوه پیشگیری و درمان سوزش و خارش پوست بعد از اصلاح 

یکی از مشکلاتی که بعد از اصلاح موها ممکن است با آن روبرو شوید سوزش و خارش پوست است که اصطلاحا به نام سوختگی تیغ شناخته می شود. 

سوزش و خارش پوست پس از اصلاح یکی از مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شده باشید گاهی اوقات هم بعد از اصلاح ممکن است دچار برجستگی های قرمز و ملتهب در نزدیکی منافذ مو شوید که به نام فولیکولیت شناخته می شوند.

 

علت سوزش و خارش پوست پس از اصلاح

زمانی که از تیغ برای تراشیدن موهای روی پوست استفاده می کنید ، در واقع موها را نزدیک به جایی که رشد می کنند ، می برید و فولیکول مو در زیر پوست به رشد ادامه می دهد. تراشیدن ساقه موها از روی پوست با تیغ میتواند باعث تحریک فولیکولهای مو در زیر پوست شود. همین تحریک باعث ایجاد احساس خارش بعد از اصلاح می شود.

 

اگر برای اصلاح از تیغ کهنه و کند استفاده کنید هنگام کشیدن تیغ روی پوست به منظور بریدن ساقه موها، میتواند باعث ایجاد فشار روی فولیکول مو یا تغییر مسیر آن شود که نتیجه آن رشد موهای زیر پوستی است. ضمن این که برای تراشیدن موها با تیغ کند باید فشار بیشتری به پوست وارد  کنید در نتیجه امکان سائیده شدن و خراشیدن شدن پوست افزایش پیدا میکند. اصطلاحا به این عارضه ، سوختگی تیغ ( به انگلیسی: Razor Burn ) ، می گویند. 

 

برخی از  مناطق پوست که اصلاح می کنید میتوانند مستعد تحریک باشند از جمله، خط بیکنی، ناحیه تناسلی، زیر بغل، روی پا و غیره. 

 

ناحیه تناسلی که پوست نازک تر و موهایی ضخیم تر دارد ، مستعد ترین قسمت بدن برای سوزش و خارش بد از اصلاح است. به خصوص هنگامی که موها در حال نیش کشیدن دوباره و خارج شدن از پوست هستند ، این ناراحتی را به طرز بسیار محسوسی ، درک میکنید. 

 

یکی دیگر از عواملی که باعث احساس سوزش و خارش پوست بعد اصلاح در قسمت هایی که لباس میپوشید ، می شود ، کشیده شدن پارچه روی پوست تراشیده شده است که میتواند سوزش را بدتر کند. 

استفاده از صابون های معطر و مواد شیمیایی خشن قبل از اصلاح روی پوست نیز میتواند پوست را خشک تر و مستعد تحریک بیشتر کند. 

 

درمان خارش پوست پس از اصلاح, سوزش پوست پس از اصلاح, خارش پس از اصلاح

عوامل تشدید سوزش و خارش پس از اصلاح

 

عوامل تشدید کننده سوزش و خارش پوست پس از اصلاح

اصلاح کردن مکرر : اصلاح کردن منظم میتوانید باعث نازک شدن پوست در نتیجه احساس سوزش پوست شود. برای پیشگیری از این عارضه باید از آب گرم استفاده کنید و به مدت 1 دقیقه کرم اصلاح را روی پوست بمالید و سپس اصلاح کنید.

 

اصلاح صورت در عصر : عصرها معمولا پوست حساس تر است ، بهتر است اصلاح صورت را صبح انجام دهید که پوست حالت مقاوم تری دارد.

 

نشستن پوست قبل از اصلاح : شستن پوست قبل از اصلاح باعث حذف مخاط اصافه روی پوست شده و پوست و موها  را نرم تر میکند و آثار کشیدگی یا احتمال خراشیدگی روی پوست هنگام اصلاح را به مقدار زیاد کاهش میدهد.

 

تراشیدن موها در جهت اشتباه : برای شیو کردن باید موها را در جهت رشد بتراشید، تراشیدن موها در خلاف جهت باعث تحریک منافذ پوستی و احتمال سوزش پوست می شود. 

 

تمیز نکردن تیغ بعد از اصلاح : تمیز کردن تیغ بعد از اصلاح اهمیت بسیار زیادی دارد و مانع از رشد قارچ و باکتری در اثر باقی ماندن سلولهای پوستی در ریش تراش می شود.

 

خشکی شدید پوست : اگر پوستتان  خشک و دهیدراته باشد به مرور نازک شده ، هنگام شیو کردن ، مستعد ایجاد خراشیدگی و ترک های بسیار ریز است که باعث بروز سوزش و خارش بعد از اصلاح می شود ، همیشه سعی کنید پوستتان را با کرم های آبرسان روزی 2 بار تغذیه و آبرسانی کنید که از خشکی پوست  جلوگیری شود.

 

سوختگی تیغ, علل سوزش بعد اصلاح, علت خارش پوست بعد از اصلاح

درمان سوزش و خارش پس از اصلاح

 

درمان سوزش و خارش پوست پس از اصلاح

اگر موهایتان را شیو کرده اید و دچار خارش و سوزش ناراحت کننده ای شده اید میتوانید از روشهای زیر برای درمان سوزش و خارش پوست پس  از اصلاح استفاده کنید. 

 

کرم هیدروکورتیزون

کرم استروئیدی هیدروکورتیزون میتواند خارش و التهاب بعد از شیو کردن را کاهش دهد. از کرم های هیدرو کورتیزون به هیچ عنوان نزدیک به ورودی واژن استفاده نکنید. ضمن این که استفاده طولانی مدت از این کرم ها میتواند باعث تحلیل رفتن  بافت پوست شود بنابراین برای استفاده مداوم مناسب نیستند.

 

کمپرس گرم 

اگر پوستتان دچار التهاب و فولیکولیت شده میتوانید مقداری آب نمک گرم درست کنید و دستمالی تمیز را در آن بخیسانید و روی پوست قرار دهید تا خارش پوست سریعتر کاهش پیدا کند. 

 

کمپرس سرد

اگر کمپرس گرم جوابگوی مشکل شما نیست میتوانید کمپرس سرد را امتحان  کنید. سرما باعث کاهش فعالیت اعصاب و کاهش جریان خون سطح پوست می شود و میتواند به سرعت قرمزی و خارش پوست بعد از شیو کردن را تسکین دهد. 

تعدادی قالب یخ را در کیسه فریزر بپیچید و چند دقیقه روی پوست قرار دهید.

 

استفاده از مرطوب کننده طبیعی

دو ترکیب مرطوب کننده طبیعی و ضد التهاب وجود دارند که میتوانید برای کاهش التهاب و خارش بعد از اصلاح استفاده کنید. 

ژل آلوئه ورا خواص آنتی باکتریال و ضد التهاب و آبرسان دارد که میتواند به صورت موثر خارجش و سوزش بعد از اصلاح را کاهش دهد. 

فندق جادوگر دارای خاصیت قابض و ضد باکتری است که میتواند از عفونت پوست جلوگیری کرده و التهاب پوست را تسکین داده، سوزش را کاهش دهد. 

 

کمپرس چای کیسه ای 

چای حاوی اسید تانیک است که خاصیت ضد التهابی دارد. چای کیسه ای را بعد از خیس کردن در یخچال بگذارید کاملا خنک شود و سپس روی پوست قرار دهید تا قرمزی و سوزش پوست کاهش پیدا کند. 

 

سوختگی تیغ, علل سوزش بعد اصلاح, علت خارش پوست بعد از اصلاح

درمان سوزش و خارش پس از اصلاح با استفاده از مرطوب کننده

 

پودر بچه یا آرد ذرت

اغلب پودر های بچه از آرد ذرت خالص تهیه می شوند ، آرد ذرت از بروز جوش و علایم تحریک ناشی از پوشک جلوگیری میکند ضمن این که باعث تسکین سریع خارش پوست می شود. 

میتوانید برای درمان خارش بعد از اصلاح پوست ، از پودر بچه استفاده کنید یا اینکه مقداری آرد ذرت را با آب جوش مخلوط کنید و محلول رقیق را  5 دقیقه در فریزر بگذارید تا خنک شود و روی پوست بمالید و بعد از 10 دقیقه بشویید.

 

عسل

عسل دارای خواص ضد التهاب و ضد میکروب است و  از دوران باستان برای درمان زخم های سطحی مورد استفاده قرار می گرفته است.

عسل میتواند ضمن کاهش تحریک پوستی و خارش بعد از شیو کردن ، پوست را آبرسانی کند. کافیست 10 – 15 دقیقه عسل را روی پوست ملتهب بکشید و سپس با آب سرد بشویید.

 

روغن درخت چای

روغن درخت چای خواص ضد باکتری و ضد التهابی دارد و میتواند سوزش و خارش پس از اصلاح را تسکین بدهد. 

4 – 5 قطره روغن درخت چای را با 2 قاشق غذاخوری اب رقیق کنیدو با پنبه روی پوست تحریک شده اعمال نمایید.

 

آسپرین

آسپرین میتواند با تحریک پوستی بعد از شیو کردن مقابله کند و از جوش زدن پوست بعد از اصلاح پیشگیری نماید. خاصیت ضد التهابی آسپرین ، سوزش بعد از اصلاح را تسکین میدهد.  2 عدد قرص آسپرین را در آب حر کنید و روی ناحیه ملتهب پوست بکشید و بعد از 10 دقیقه با آب سرد بشویید. 

  

لباس نپوشید

اگر بلافاصله بعد از اصلاح احساس سوزش دارید ، تا زمان از بین رفتن سوزش و خارش ، لباس نپوشید یا لباس گشادی بپوشید که به پوست تماس نداشته باشد. 

لباس میتوانید با ایجاد سایش التهاب پوست را بدتر کند یا این که اجازه جریان هوا را ندهد و باعث تعریق بیشتر پوست در نتیجه بدتر شدن خارش شود. 

از سویی دیگر ممکن است هنوز آثاری از مواد شوینده روی لباس ها مانده باشد که خارش پوست را بدتر کند. 

 

روشهای پیشگیری از خارش پوست پس از اصلاح

از تیغ تیز و جدید استفاده کنید و تیغ ها و ژیلت های قدیمی را دور بیندازید. با این که عمر مفید ژیلت ها متفاوت است ولی برای تراشیدن نواحی حساس همیشه از یک تیغ جدید استفاده کنید.

 

تیغ ها و ژیلت ها مخصوص به آقایان و خانم ها تولید میشوند که تیغ مخصوص خانم ها به دلیل نازک تر بودن موها و حساس تر بودن پوستشان کندتر از تیغ مخصوص آقایان است ، بنابراین حتما از تیغ و ژیلت مخصوص خودتان استفاده کنید. 

 

قبل از تراشیدن موها با تیغ در صورتی که بلندی موهایتان بیشتر از نیم اینچ است اول با قیچی ، آنها را کوتاه کنید.

 

هیچگاه پوست خشک را شیو نکنید. 

 

بهتر است شیو کردن در حمام گرم انجام شود و حداقل 2 دقیقه در حالی که پوست را زیر آب گرم گرفته اید ، صبر کنید کمی بخار آب در حمام ایجاد شود تا رطوبترسانی بهتری به پوست بدهد و منافذ پوست را باز کند و تراشیدن موها راحت تر شود. 

 

برای شیو کردن از کف ژل دوش یا صابون روی پوست استفاده نکنید ، این محصولات چربی طبیعی سطح پوست را از بین می برند و پوست شما را مستعد آسیب و خراشیدن شدن با تیغ می کنند ، از از کرم های نرم کننده مخصوص شیو کردن ، لوسیون آبرسان یا اسکراب کرمی نرم کننده استفاده نمایید. 

 

در صورت نیاز پوست خود را بکشید تا کاملا صاف باشد. 

 

موها را در جهت رشد ، شیو کنید.

 

بعد از اصلاح از ژل خنک کننده آلوئه ورا یا فندق جادویی یا روغن ها و لوسیون های ضد حساسیت استفاده کنید. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------