۱۰ روش جوان سازی چهرهقرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوانسازی پوست

 

جوان سازی پوست

امروزه یکی از مشکلات مهم انسانها، رسیدن به شیوه های جوانسازی پوست است و متخصصان پوست و مو هر روز با بیمارانی روبرو می شوند که دلیل اصلی رفتنشان به مطب، گرفتن دارویی برای بهتر شدن چین و چروک پوست می باشد.با پیشرفت علم امروزه روش های زیادی برای رسیدن به جوانسازی پوست وجود دارد . در این مقاله به مهترین آنها اشاره می کنیم.

روش های جوان سازی پوست

- کرم ها و لوسیون برای جوانسازی پوست

مواد دارویی زیادی در جوانسازی پوست مفیدند؛ من جمله رتینوییدها، اسیدهای میوه، ماتریکسیل، ضدآفتاب ها، کرم جوانسازی پوست حاوی استروژن گیاهی و در آخر کرم ها و لوسیون های دارای ویتامین های گوناگون مخصوصا ویتامین های C و E. رتینوییدهای موضعی مثل ترتینویین از گذشته در درمان بیماری های مختلف پوستی مثل آکنه استفاده می شده و همینطور در درمان آسیب های پوستی که در اثر نور آفتاب و همینطور پیری پوست متاثر از افزایش سن استفاده می شد.

 

این نوع کرم ها و اسیدهای میوه مثل آلفاهیدروکسی اسیدها به علت لایه برداری پوست، تحریک پذیری آن را در مقابل نور خورشید افزایش می دهند و اشخاص باید برای به دست آمدن نتایج بهتر ، از ضدآفتاب استفاده کنند. امروزه بعضی از مواد در کِرِم های جوان کننده به کار می رود که ادعا می کنند کلاژن سازی پوست را تحریک می کنند؛ مثل ماتریکسیل که در بیشتر از کِرِم های جوان کننده پوست وجود دارد.

 

اثرات ویتامین های C و E هم به اثبات رسیده که با رادیکال های آزاد و صدمه های پوستی به وجود آمده از نور خورشید مقابله میکند و نه تنها مصرف خوراکی آنها برای پوست موثر است؛ بلکه استفاده موضعی آنها در جلوگیری از پیری پوست اثر گذار است . استروژن گیاهی (فیتواستروژن) مثل استروژن سویا هم تاثیر زیادی در پوست های کمبود هورمون های زنانه در خانم های یائسه و جوان سازی پوست داشته و در بسیاری از کِرِم های ضدپیری مخصوص سنین یائسگی استفاده کرده اند.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

- روش های مکانیکی سایش پوست،یکی از راه های جوانسازی پوست

از قدیم، کیسه کشیدن به عنوان روشی برای لایه برداری پوست صورت و بدن وجود داشته است. پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما از کیسه و سفیدآب در حمام های عمومی قدیم  استفاده می کردند. هنوز هم هستند افرادی که این عادت را دارند و باید گفت آنها به ارزان ترین راه جوان نگاه داشتن پوست رسیده اند؛ چون خیلی از دستگاه های امروزی، مانند میکرودرم ابریشن، از روشی شبیه کیسه کشیدن و سفیدآب برای جوان سازی پوست استفاده می کنند.

 

در این شیوه، کریستال های اکسید آلومینیوم با فشار روی پوست پاشیده می شود و به وسیله این دستگاه دوباره تحت مکش قرار می گیرد. این پاشیدن با فشار کریستال هایی مانند اکسید آلومینیوم همراه با فشار منفی به وجود آمده به وسیله این دستگاه به پوست سبب لایه برداری پوست و تحریک کلاژن سازی پوست می شود. این شیوه همینطور به افزایش وارد شدن داروهای موضعی به منافذ پوست که به وسیله بیمار استفاده می شود کمک زیادی می کند.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

- شیوه های شیمیایی موضعی از شیوه های قدیمی برای جوان سازی پوست 

لایه برداری شیمیایی پوست به وسیله اسید میوه با اسید تری کلرواستیک از شیوه های قدیمی برای جوان سازی پوست محسوب می شود. گرچه از وقتی که لیزرهای گوناگون وارد بازار شده اند، استفاده از این لایه بردار های شیمیایی به وسیله متخصصان پوست کمتر شده است ولی این شیوه هنوز هم طرفدارهای زیادی دارد و با استفاده درست از آنها می توان به نتیجه خوبی رسید.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست و چهره

 

- بعضی از داروهای خوراکی سبب شادابی و جوان تر شدن پوست می گردند

امروزه داروهای زیادی وجود دارند که ادعا دارند با استفاده از آنها شخص از پوست جوان تر شاداب تری خواهد شد. بیماران هم با استفاده از این قرص جوانی صورت نتیجه های گوناگونی را تعریف می کنند. افرادی هستند که از بهتر شدن رطوبت پوست حس خوشنودی می کنند و افراد دیگر از سفت تر شدن پوست راضی هستند.

 

در واقع، این قرص های جوانی صورت از مواد آنتی اکسیدان گوناگونی استفاده می شوند. به طور مثال، یکی از مواد مهم موجود در این قرص جوانی لیکوپن گوجه فرنگی است. خاصیت ضدرادیکال آزاد لیکوپن (عصاره گوجه فرنگی رسیده) ۱۰ برابر بیشتر از ویتامین E است. همین طور در این قرص جوانی صورت بیشتر از عصاره هسته انگور استفاده می شود که پژوهش های علمی نشان داده که ماده مفید موجود در آن ۵۰ برابر قدرتمند تر از ویتامین E است.

 

عصاره هسته انگور همراه با ویتامین C باعث از بین رفتن آنزیم های تخریب کننده پوست می شود و به این صورت از پیری زودرس پوست پیشگیری می کند. در این قرص جوانی و ضدچروک ویتامین C هم جای به خصوصی دارد. به طور مثال، در یکی از قرص های ضدچروک که در بازار وجود دارد، ویتامین C به صورت طبیعی از گیاه آسرولا گرفته شده که در کلاژن سازی پوست استفاده می شود. همینطور در بیشتر این قرص ها از کمپلکس های دریایی شامل جلبک های دریایی و ماهی هم استفاده می شود و بنابراین چنانچه فردی به گوجه فرنگی یا ماهی حساسیت دارد، نباید از این قرص جوانی  استفاده کند.

 

بعضی از قرص جوانسازی پوست صورت دارای سلنیوم، بتاکاروتن و فیبر هستند. بررسی های زیادی به وسیله شرکت های سازنده این قرص جوانی صورت انجام شده و آنها ادعا دارند که بهترین دارو برای جوان ماندن، رطوبت پوست و همینطور میزان کلاژن سازی پوست افزایش می یابد و حتی ادعا دارند که لکه های پوستی هم کم می شوند. ولی حقیقت این است که مطالعه های کاملا دقیق و علمی که این مسئله را اثبات کند، هنوز کافی نیست.

 

کسانی که از نظر مالی مشکلی ندارند و نگران پیری پوستشان را دارند، می توانند از این قرص ها به مدت ۳ ماه مصرف کنند و آنگاه خودشان بررسی کنند که آیا پوستشان بهتر شده یا نه. برای به دست آوردن اطمینان از این مسئله، امروزه دستگاه های آنالیزکننده بسیار دقیقی وجود دارد که اشخاص می توانند وضعیت پوست خود را از نظر رطوبت و میزان کلاژن و الاستین قبل و بعد از استفاده از این قرص ها قیاس کنند. لازم به ذکر است امروزه استفاده از کلاژن مایع رایج شده است. کلاژن مایع مکملی است که با هدف جوانسازی پوست و اندامها و جایگزین کردن کمبود تولید کلاژن در بدن تولید می شود.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

- تزریق بوتاکس یکی از شیوه های متداول برای جوانسازی پوست

تزریق بوتاکس به عنوان متداول ترین کار زیبایی در همه دنیا مورد توجه است. در این شیوه با تزریق سم به داخل عضلات، آنها را فلج می کنند تا دیگر نتوانند حداقل به مدت ۴ تا ۶ ماه عضلات حرکت کنند. این تزریقات باید به وسیله متخصص پوست یا جراح پلاستیک و کسانی که کاملا با آناتومی عضلات صورت آشنایی هستند، انجام شود. نوع ماده تزریق شده بسیار اهمیت دارد. متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم که اشخاص غیرمتخصص از بوتاکس های چینی به وفور استفاده می کنند و سبب عارضه های زیادی مثل لوچ شدن، افتادگی پلک و پدیدار شدن نشانه های مسمومیت ناشی از سم و آلرژی می شوند.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

- تزریق ژل (فیلر) برای از بین بردن چین و چروک ها 

برای پر کردن خطهای خنده و خیلی از چین و چروکهای صورت می توان از ژل های استاندارد استفاده کرد. ژل پاژ یک ژل دایمی از جنس پلی آکریلامید است که در بعضی باعث عفونت پوستی و در افرادی باعث واکنش های حساسیتی می شود. رها شدن از عارضه های ژل پاژ بسیار مشکل و بعضی وقتها غیر ممکن است پس توصیه ما این است که اگر می خواهید از ژل برای جوان تر شدن صورت خود استفاده کنید؛ اولا این تزریق را به متخصص پوست یا جراح پلاستیک بسپارید. در ثانی درباره نوع ژل تزریق شده وسواس داشته باشید تا از ژل های کاملا استاندارد و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا یا وزارت بهداشت برای شما استفاده شود.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

- تزریق چربی از بی عارضه ترین راه های جوانسازی پوست

یکی از شیوه های خیلی خوب و بی خطر برای جوان سازی صورت و پشت دست ها، تزریق چربی خود شخص است؛ به این صورت که از قسمت باسن یا ران ها یا اطراف زانو، چربی برداشت شده و آنگاه در صورت تزریق می شود.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

- تزریق پلاسمای غنی از پلاکتیکی از شیوه های متداول برای برطرف کردن چین و چروک‌ پوست

در واقع، از فاکتورهای رشد پلاکتی سرم شخص برای تحریک کلاژن سازی پوست خودش استفاده می شود. از پلاسمای غنی از پلاکت می توان پس از لیزر درمانی و هم می توان به صورت مخلوط با چربی فرد برای افزایش پایداری چربی و هم تحریک کلاژن سازی در تزریق چربی استفاده کرد.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

- جوان سازی پوست با لیزر 

لیزرهای را می توان به ۲ دسته تقسیم کرد؛ یکی لیزرهای تهاجمی که زخم به وجود می آورد و لیزرهای غیرتهاجمی که زخم به وجود نمی آورد. برای جوان سازی پوست با لیزر، لیزر دی اکسیدکربن، اثرات خیلی عالی دارد ولی از طرفی، زخم به وجود آمده هم خیلی عمیق است و شخص احتیاج دارد که لااقل ۷ تا ۱۰ روز را در منزل استراحت کند. خطر لک شدن پوست، باقی ماندن قرمزی پوست به مدت طولانی و حتی خطر به وجود آمدن جوشگاه هم وجود دارد.

 

امروزه لیزر فراکشنال دی اکسیدکربن پذیرش بیشتری دارد و شخص هر چند لازم است چندبار آن را برای رسیدن به نتیجه عالی انجام دهد ولی بعد از هر بار لیزر درمانی طی ۴ تا ۵ روز مشکلات بیمار تمام شده و شخص می تواند خیلی زود به سرکار بازگردد. لیزر ارنیوم هم گاه مورد استفاده قرار می گیرد ولی چون کمتر نفوذ پیدا میکند به پوست نسبت به دی اکسیدکربن ، فایده کمتری برای جوان سازی پوست و تحریک کلاژن سازی دارد.

 

لیزرهای غیرتهاجمی نمی توانند انتظارات بیماران برآورده کنند ولی به هر حال، برای اشخاص شاغل و مدیران می تواند اثر بخش باشد. از لیزرهای خاص می توان برای انجام لیفت صورت استفاده کرد؛ به این ترتیب که با وارد شدن فیبر لیزر از راه یک سوراخ کوچک داخل پوست، چربی های اضافی پوست جذب شده و با تحریک کلاژن سازی از زیر پوست باعث کشیدگی آن می شویم. این شیوه ها امروزه احتیاج به جراحی پلاستیک را در بسیاری از موارد رفع کرده و اشخاص می توانند چهره خود را تا ۱۰ سال جوان تر کنند بدون آنکه برش به وسیله تیغ جراحی روی پوست آنها به وجود آورد.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

- امواج رادیویی یکی دیگر از شیوه های جوانسازی پوست 

امواج رادیویی هم کلاژن سازی پوست را از راه ایجاد حرارت زیر پوست تحریک می کند. دستگاه های گوناگونی هستند که از این امواج برای ایجاد جوان سازی استفاده می کنند ولی حقیقت این است که جواب گرفتن از این دستگاه ها هم به اپراتور (فرد انجام دهنده) بستگی دارد و شیوه و زمانی که برای این کار می گذارد. این نکته را هم باید گفت که امواج رادیویی در برخی خیلی خوب جواب می دهد اما در بعضی آنقدر مفید نیست.

 

قرص جوانی صورت, جوان سازی پوست, كلاژن سازي پوست

جوان سازی پوست

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------