ضروري‌ترين ماده آرايشي در فصل تابستان بشناسید!نوع ضدآفتاب,اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب

 

آیا می‌دانید با توجه به نوع پوست شما، اثر ضدآفتاب روی آن متفاوت است؟ آیا می‌دانید هر ضدآفتاب تا چه زمانی از پوست محافظت می‌كند؟ آیا می‌دانید از ضدآفتاب باید چه مقدار استفاده كنید؟ جواب همه این سؤال‌ها در اين مطلب پیش روی شماست.

اینكه از كرم ضدآفتاب استفاده كنيد، چندان حرف جدیدی نیست و تقریبا همه شما به اهمیت كرم ضدآفتاب واقفید، اما اینكه باید چه نوع ضدآفتابي را انتخاب كرد یا از ضدآفتاب خود چه مقدار بايد استفاده كرد، احتمالا برایتان چندان روشن نيست ولی باید بدانید انتخاب یا استفاده غلط می‌تواند اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب را تحت تاثیر قرار دهد و حتی كاملا از بین ببرد. در اینجا سعی كرده‌ایم با زبانی بسیار ساده تمام این نكات‌ ریز استفاده از ضدآفتاب‌ها را برایتان بگوييم.

كرم ضد آفتاب براي پلك وجود ندارد و توصيه مي‌شود كرم ضد آفتاب را به پلك‌ها نزنيد به خصوص پلك فوقاني. به همين دليل بهترين توصيه براي مراقبت از چشم‌ها و پوست پلك، استفاده از عينك‌هاي آفتابي استاندارد است، عينكي كه كاملا حدقه چشم و پوست دور آن را بپوشاند.

حفاظت از لب‌ها در برابر اشعه خورشيد لازم است اما توصيه نمي‌شود به لب‌ها ضدآفتاب بزنيد، چون مواد شيميايي دارد. بهترين كار استفاده از كلاهي با لبه بلند يا كرم زينك‌اكسايد (براي خانم‌ها و آقايان) و استفاده از رژلب‌هاي حاوي فيلتر uv است (براي خانم‌ها).

2 نوع اصلي اشعه فرابنفش

نوع ضدآفتاب,اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب

عدد نوشته شده روي ضدآفتاب‌ها چه معنايي دارد؟

نوع ضدآفتاب,اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب

در صورت ابري بودن هوا چه كنيد؟

نوع ضدآفتاب,اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب

بايد چقدر از ضدآفتاب استفاده كنيد؟

باور كنید یك تیوپ كرم برای تمام تابستان كم است

بسیاری از افراد به‌خصوص كسانی كه یك تیوپ كرم را در تمام فصل تابستان یا بهار استفاده می‌كنند، اصولی و صحیح كرم ضدآفتاب نمی‌زنند. اگر قرار باشد مدام مقدار یك بند انگشت از كرم استفاده شود، مسلما یك تیوپ كرم خیلی زودتر از این حرف‌ها تمام می‌شود. البته ما می‌توانیم با استفاده از ضدآفتاب های فیزیكی هم خود را در برابر اشعه مضر خورشید حفظ كنیم؛ مثلا یك كلاه مناسب بخریم، عینك آفتابی بزنیم، دستكش بپوشیم یا كرم «زینك اكساید» به پوستمان بزنیم.

و اگر جوش مي‌زنيد...

آقایان و خانم هایی كه صورت‌شان جوش می‌زند و پوست چرب و آكنه دار دارند، حتما باید ضدآفتاب بزنند ولي كرمی بخرند كه روی آن نوشته شده باشد بدون چربی (oil free). اگر به این نكته توجه نكنید، پوست‌تان جوش‌های جدیدي خواهد زد كه به دلیل چربی موجود دركرم است.

نورخورشيد و سرطان پوست

نوع ضدآفتاب,اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب

اما فراموش نكنيد- آفتاب مفيد هم است

نوع ضدآفتاب,اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب

آيا استفاده از ضدآفتاب ضرر دارد؟

بررسي بيش از 100 ضدآفتاب رايج نشان داد، تنها 3 ماده خطرناك ممكن است در آنها وجود داشته باشد.

نوع ضدآفتاب,اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب

صرفه‌جويي نكنيد

لازم نيست حتما از كرم‌هاي ضدآفتاب گران قيمت استفاده كنيد، يك كرم ايراني استاندارد و با spf بالاي 15 مي‌تواند پوست شما را در برابر آفتاب محافظت كند.اما نبايد در مصرف ضدآفتاب صرفه‌جويي كنيد چون اگر ميزان كرمي كه استفاده مي‌كنيد كافي نباشد درواقع پوست‌تان را بدون حفاظ در برابر خورشيد قرارداده‌ايد.

راز اين عكس چيست؟

نوع ضدآفتاب,اثرحفاظت‌كنندگی ضدآفتاب

اين مرد «دیوید مك‌ایلوت» است كه شرح حالش در ژورنال پزشكی «نیوانگلند» منتشر شد؛ به‌عنوان مردی كه یك سمت صورتش66 ساله است و طرف دیگر 86 ساله. او خود شرح می‌دهد پوست یك سمت صورتش به‌مرور زمان ضخیم می‌شود و چین و چروك‌های وحشتناكی روی آن پدید می‌آید و در نهایت چاره‌ای نمی‌بیند جز اینكه به پزشك مراجعه كند.

دكتر معالج او می‌گوید: «این مرد ۲۸ سال راننده خودروی باركش بوده است و برخورد یك طرفه نور خورشید به سمت چپ صورتش باعث می‌شود به تدریج این تغییرات در پوست صورتش ایجاد شود چون UVA به راحتی از شیشه كناری ماشین عبور كرده و به تدریج این چروك‌ها را ایجاد كرده‌است، این نوع فرابنفش چندان پوست را نمی‌سوزاند ولی در عوض حسابی پوست را پیر می‌كند.»

این عكس شاید بتواند شما را متقاعد كند كه استفاده از ضدآفتاب تنها یك عمل آرایشی نیست بلكه برای سالم ماندن پوست باید به هر طریق از آن در مقابل آفتاب محافظت كرد كه این محافظت هم شامل كرم‌های ضد‌آفتاب می‌شود و هم محدود كردن مواجهه با آفتاب یا استفاده از كلاه‌های لبه‌دار. در مورد این بیمار خاص تشخیص سندرم «Favre–Racouchot» داده شد؛ سندرمی كه ناشی از آسیب دیدن پوست بدن با نور است كه «درماتوهیلوز» هم خوانده می‌شود.

منبع: برترین ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------