با جوش‌ها و جای آنها خود چه کنیمجای جوش یا آکنه اسکار به فررفتگی‌های ناشی از جوش‌های عمیق گفته می‌شود

 

بخش بزرگی از مراجعه‌کنندگان به متخصصان پوست را افرادی تشکیل می‌دهند که‌ از جوش و جای جوش‌های خود شکایت دارند و از آثار به جا مانده آکنه‌ روی صورتشان ناراحت و نگران هستند. در این مقاله سعی داریم به اختصار راه‌های درمان و پیشگیری از بروز جای آکنه را بیان کنیم.

 

جاي جوش چیست و چگونه به وجود می آید؟

جای جوش یا آکنه اسکار به فررفتگی‌های ناشی از جوش‌های عمیق گفته می‌شود. این اسکارها گاهی سطحی و گاهی عمقی هستند. هرچه اسکارها سطحی‌تر باشد، پر کردن و صاف کردن آن آسان‌تر و هرقدر اسکارها عمیق‌تر باشند، صاف‌ کردن آنها دشوارتر است و نیاز به زمان بیشتری دارد.

 

آیا آکنه همیشه با اسکار و جوشگاه همراه خواهد بود؟

به طور کلی 90درصد ضایعات آکنه، اسکار ایجاد می‌کنند اما تنها 20درصد آنها مشهود می‌شوند. جوش‌های التهابی و وسیع و به‌خصوص جوش‌هایی که دیرتر درمان ‌می‌شوند، بیشتر دچار اسکار و جوشگاه خواهند شد پس بنابراین اگر درمان آکنه به‌طور موثر و در زمان مناسب انجام شود و تحت کنترل باشد، بسیار کمتر به اسکارهای بد‌شکل منجر خواهد شد.

 

چگونه جای جوش خود را درمان کنیم؟

به همه افرادی که دنبال درمان اسکارهای آکنه خود هستند، توصیه می‌شود به فرد متخصص که آشنایی کامل با روش‌های اصلاح اسکار دارد مراجعه کنند؛ این متخصص ابتدا مشاوره و معاینه کامل را انجام داده و سپس برنامه‌ریزی‌های لازم و ترکیب روش‌های مختلف درمانی را برای فرد مشخص می‌کند. باید دانست که جهت رسیدن به نتایج مطلوب باید صبر و حوصله داشت و کل مراحل درمانی را به‌طور مداوم و زیر نظر متخصص پوست انجام داد.

 

دکتر احسانی، متخصص پوست و مو گفت: جوش خیلی شدید و التهابی ممکن است باعث ایجاد جای جوش شود. هرچند گاهی فرد اصلا جوش‌هایش را دستکاری نمی‌کند اما به دنبال ایجاد جوش یا آکنه‌ روی پوست ممکن است چهار نوع جای جوش(‌لک قرمز، لک تیره، فرو‌رفتگی در سطح پوست، برجستگی در سطح پوست) ایجاد شود.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عوامل موثر در ایجاد جای جوش اشاره کرد و افزود: اغلب گفته می‌شود که زمینه‌های ژنتیکی در ایجاد این مشکل بسیار تاثیر‌گذار است و این عامل می‌تواند باعث ایجاد جای جوش در برخی افراد باشد. دومین عامل زمینه‌های فردی است. این زمینه برخلاف عامل ژنتیکی، قابل پیش‌بینی نیست بنابراین توصیه جدی می‌کنیم که افراد به هیچ عنوان جوش خودشان را دستکاری نکنند زیرا احتمال ماندن جای جوش را زیادتر می‌کنند.

 

وی اظهار کرد: متاسفانه با وجود تمام این توصیه‌ها برخی از افراد جوش‌هایشان را می‌کنند. کندن این جوش‌ها باعث ایجاد لک، فرورفتگی و ایجاد اسکار می‌شود؛ هرچقدر جای جوش فرو‌رفته‌تر باشد، درمان آن سخت‌تر خواهد شد.

 

این متخصص پوست و مو به روش‌های درمانی رایج اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون روش‌هایی مانند میکرودرم ابریژن، تزریق چربی، تزریق ژل، لیزرهای جوانسازی و بازسازی‌کننده برای درمان جای جوش متداول هستند؛ این روش‌های درمانی تا حدودی جای جوش را بهبود می‌دهند اما فرد به‌طور صد‌در‌صد درمان نمی‌شود. در اکثر مواقع با وجود اینکه چند روش درمانی برای مداوای فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد اما متاسفانه او کاملا خوب نمی‌شود. ممکن است جای جوش با این روش‌های درمانی تنها 40 تا 60 درصد بهبود یابد.

 

وی تصریح کرد: سابسیژن، یکی دیگر از روش‌های درمانی جای جوش است. در این روش با استفاده از سوزن‌های خاص، عمق اسکار و چاله‌ها را کم کرده و سطح آن را بالاتر آورده و سپس با استفاده از لیزر، پوست را تحریک می‌کنند. این کار باعث تحریک بافت‌های زیر پوست و کلاژن‌سازی بهتر می‌شود؛ با این روش نیز عمق چاله یک درصد بالاتر می‌رود بنابراین هیچ موقع به بیمار نمی‌توان قول داد که جاهای جوشش صد‌در‌صد خوب می‌شود.

 

احسانی در پایان گفت: هر روز تکنیک‌های بهتری برای درمان جای جوش به‌وجود می‌آیند اما هنوز هیچ‌کدام قطعی نبوده و افراد برحسب عمق جوش و ایجاد چاله،‌ پاسخ‌های مختلفی‌ برای درمان خواهند داشت. (مطلب پیشنهادی: درمان جای جوش با کراس)

 

دستکاری و فشار دادن جوش‌ها باعث افزایش مدت زمان بهبود و افزایش احتمال اسکار می‌شود

 

چند توصیه برای درمان آکنه

 

آب بنوشید

آب فراوان بنوشید زیرا به خارج کردن سم‌ها از بدنتان کمک کرده و مجددا بدن را احیا و بازسازی می‌کند. آب همچنین به افتادن سلول‌های مرده و تشکیل پوست سالم کمک می‌کند. خوردن آب ولرم در صبح به ویژه به دفع سم‌ها کمک می‌کند.

  

از شست و شوی بیش از حد پوست پرهیز کنید

شست و شوی بیش از حد پوست و استفاده از لوسیون‌های بهداشتی خیلی وقت‌ها می‌تواند ضرر داشته باشد و باعث بدتر شدن جوش شود. در واقع این کار باعث آسیب به سد حفاظتی پوست شده و همچنین ایجاد خارش و سوزش می‌شود. سعی کنید با شوینده‌هایی که ph آنها در حد متوسطی است پوستتان را بشویید. آکنه از کثیفی و آلوده بودن پوست نیست که شما بخواهید با شستن آن را از بین ببرید.

  

جوش‌هایتان را دستکاری نکنید

دستکاری و فشار دادن جوش‌ها باعث افزایش مدت زمان بهبود و افزایش احتمال اسکار می‌شود. همچنین دستکاری با وسایل آلوده باعث ورود باکتری به پوست و تشدید التهاب می‌شود. افرادی که مرتب ضایعات آکنه را دستکاری می‌کنند، اغلب چند بار در طول روز آن را معاینه کرده و درصدد تخلیه ترشحات داخل آن هستند که در نتیجه عوارضی روی پوست خود به جا می‌گذارند.

  

اضطرابتان را کمتر کنید

استرس و اضطراب رابطه خیلی مستقیمی با ایجاد جوش دارند. پس تا جایی که می توانید اضطراب و استرس تان را در محیط خانه و کارتان کمتر کنید.

  

کمتر شیر بخورید

در گذشته گفته می‌شد مصرف غذاهای گرم مانند گردو، بادام، خرما و‌... باعث ایجاد جوش می‌شوند بنابراین برخی از افراد گاهی از خوردن این غذاهای مفید منع می‌شدند اما در حال حاضر متخصصان این مساله را از لحاظ علمی قبول ندارد. امروزه ثابت شده حتی مصرف غذاهای سرد نیز می‌تواند در برخی از افراد جوش ایجاد کند از این‌رو متخصصان اکنون پیشنهاد می‌دهند هرچه دوست دارید بخورید به شرط اینکه خوردن آنها جوش‌هایتان را بدتر نکند. تحقیق‌های فراوان نشان داده است مصرف لبنیات، میوه و سبزی‌ها برای جوش خیلی موثر هستند اما مصرف شیر حتی کم‌چرب آن جوش‌زا است  بنابراین توصیه می‌شود افراد مبتلا به جوش‌های شدید کمتر از آن استفاده کنند.

 

به پزشک متخصص مراجعه کنید

درمان خودسرانه را کنار بگذارید و به نزد پزشک متخصص مراجعه کنید و بیش از این سرسری به این موضوع نگاه نکنید.

 

طبق دستور پزشک پیش بروید

طبق دستور نسخه پیش بروید. استفاده بیش از حد از داروها، کمکی به از بین بردن بیشتر جوش نمی‌کند و چه بسا به پوست آسیب بیشتری برساند و باعث قرمزی و خشکی و لک بیشتر صورت شود.

 

درمانتان را ناگهان متوقف نکنید

بهتر است بعد از بهبود آکنه، به تدریج درمان‌ها کاهش یابد. در صورتی که یک محصول را 2 بار در روز مصرف می‌کردید، باید آن را به یک بار در روز سپس به یک روز در میان، سپس 2 بار در هفته کاهش داده و بعد درمان را قطع کنید.

 

محصول های گوناگون را امتحان نکنید

مدام محصول‌های گوناگون را امتحان نکنید. گاهی اوقات برخی از محصول‌ها باعث تحریک پوست می‌شوند.

 

 آرایش زیاد نکنید

پس از بهبودی جوش، از مواد آرایشی استفاده نکنید. این کار باعث تضعیف و صدمه بیشتر پوست می‌شود.

  

منبع : مجله سلامانه

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------