انواع اسکار آکنه + روشهای درمان اسکار آکنهانواع اسکار آکنه, درمان اسکار آکنه با درم ابریژن, درمان اسکار آکنه با تزریق فیلر

بهترین روش درمان اسکار آکنه

 

بهترین راهکارهای از بین بردن جای جوش و درمان اسکار آکنه

اسکار آکنه معمولا به صورت فرورفتگی ، سطح پوست را ناصاف می کند و با این که از نظر سلامتی خطرناک محسوب نمی شوند ولی ظاهر نازیبایی برای پوست به خصوص پوست صورت ایجاد می کنند. برای درمان اسکار آکنه می توانید از انواع روش های تهاجمی و غیرتهاجمی برای کاهش فرورفتگی ها و یکدست شدن سطح پوست استفاده کنید. 

آکنه معمولا به دلیل بسته شدن منافذ پوستی با چربی ، پوست های مرده و باکتری ها ایجاد می شود. در صورتی که بسته شدن منافذ در لایه های عمقی پوست باشد بعد از ترکیدن آکنه ، عفونت به عمق پوست نشت کرده و باعث ایجاد اسکار های فرورفته و گاهی عمیق می شود. 

 

اسکار آکنه یا فروفتگی هایی که بعد از بهبود جوش روی پوست باقی می مانند یکی از مشکلاتی است که می تواند زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار دهد و بهترین روش درمان اسکار آکنه روشی است که حداکثر بهبود و حداقل عوارض را داشته باشد. البته در نهایت با معاینه پزشک و مشورت پزشک متخصص میتوانید بهترین روش درمان اسکار آکنه را برای خودتان انتخاب کنید. 

 

روشهای درمان اسکار آکنه بسیار متنوع و گسترده است و برای هر نوع اسکار و ضایعه ای با توجه به سطح تحت پوشش و عمق ضایعه باید روشهای درمان اسکار آکنه به خصوصی را استفاده نمود. معمولا برای درمان قطعی اسکار آکنه باید از ترکیب یک یا دو روش یا بیشتر استفاده شود تا بیمار بتواند به نتیجه رضایت بخشی برسد. 

 

البته درمان قطعی اسکار آکنه کاملا بستگی به عمق اسکار ، قابلیت بازسازی پوست و بافت پوست شما و انتخاب یک روش ترکیبی درست و دقیق دارد ، شاید در برخی از موارد درمان قطعی اسکار آکنه امکان پذیر نباشد ولی تا حدود زیادی میتوان فرورفتگی ها را کاهش داد و ظاهر پوست را تا حدودی صاف و یکدست نمود. 

 

انواع اسکار آکنه

اسکارهای آکنه معمولا به شکل های مختلف دیده می شود که به دو روش طبقه بندی می شود یکی اسکارهای آتروفیک یا فرورفته و دیگری اسکارهای هایپروتروفیک یا برآمده .

اسکارهای اتروفیک یا فرورفته از نظر ظاهر فرورفتگی معمولا به چهار شکل دیده می شود : 

 

اسکار قندیلی یا آیس پیک : این اسکارها به حالت سوراخ های باریک و میق روی پوست ایجاد می شود و به صورت منافذ باز و بزرگ پوستی هستند که تا لایه میانی پوست ادامه دارند. 

 

اسکار جعبه ای یا مربعی یا باکس کار : این اسکار ها به صورت ضایعه های فرو رفته گرد یا بیضی با دیوارها های عمودی هستند و حالت استوانه ای دارند. دهانه این اسکارهای از نوع قندیلی بزرگتر است و پوست را به حالتی ناهموار در می آورند. 

 

اسکار گرد یا چرخشی یا رولینگ : این اسکارها به صورت موجی شکل روی سطح پوست دیده می شود و تفاوتشان با نوع جعبه ای در این است که  مرزهای مشخصی ندارند و در کل یک قسمت از پوست حالت ناهموار به خودش گرفته است. 

 

اسکار کلوئیدی : و در نهایت زخم های گوشتی برجسته یا اسکارهای کلوئیدی که با استفاده از کرم های استروئیدی، فریز کردن ، لیزر و تزریق های تحلیل برنده ، کوچک می شوند. 

 

درمان اسکار آکنه با پیلینگ نقطه ای 

در مواردی که اسکارهای آکنه بسیار عمیق و به صورت منفرد هستند بهترین روش درمان اسکار آکنه استفاده از روش پیلینگ نقطه ای است در این روش با استفاده از محلول های قوی پیلینگ مثل تری کلرواستیک داخل فرو رفتگی های پوست در طی چند جلسه به تدریج پوست در محل آسیب دیده شروع به ترمیم می کند و عمق اسکار کم شده و با پوست یکدست می شود. 

 

درمان اسکار آکنه با لیزر, کرم درمان اسکار آکنه, درمان اسکار آکنه

درمان اسکار آکنه با میکرودم ابریژن

 

درمان اسکار آکنه با درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

درم ابریژن معمولا برای درمان اسکارهای آکنه نزدیک به سطح پوست که به شکل بکس کار یا اسکاررولینگ هستند ستفاده می شود و اسکارهای آکنه عمیق تر در این روش فقط ظاهرشان بهبود پیدا می کند. 

 

درم ابریژن روشی نسبتا قدیمی برای ترمیم اسکارهای پوستی است که با بی حسی موضعی انجام می شود و نتیجه نهایی آن بستگی زیادی به مهارت فردی دارد ولی به دلیل عوارضی از جمله ایجاد لک ، کمتر استفاده می شود. 

 

در این روش پزشک با یک براش مخصوص پوست را به صورت عمیق لایه برداری می کند. 

در روش سطحی تر یا میکرودرم ابریژن با استفاده از پاشیدن پودر ساینده به پوست سرعت عمل بیشتر می شود و امروزه برای درمان اسکار کاربرد بیشتری به روش قبلی دارد. 

 

درمان اسکار آکنه با تزریق فیلر

تزریق فیلر برای پر کردن فرورفتگی های جای اسکار تاثیر دائمی ندارد و معمولا دوام 18  ماهه تا 2 ساله دارند.  یکی از اصلی ترین فیلرهایی که برای پر کردن فرورفتگی های اسکار آکنه کاربرد دارد هیالورونیک اسید است. 

 

این روش میتواند ظاهر اسکارهای دره ای را تا حدود بسیار زیادی بهبود ببخشد و بعد از تجزیه شدن فیلر با وجود این که دیگر فیلری زیر پوست وجود ندارد ولی ظاهر اسکار شما نسبت به قبل عمق کمتری خواهد داشت. 

از تزریق فیلر برای پر کردن اسکارهای جعبه ای استفاده می شود. ژل تزریق شده زیر اسکار جعبه ای پوس را بالا آورده و هم سطح می کند.

 

روش درمان اسکار آکنه, یکدست شدن سطح پوست, بهبود جوش روی پوست

درمان اسکار آکنه با لیزر

 

درمان اسکار آکنه با لیزر

معمولا از لیزر CO2 و لیزر Er:YAG ، لیزر اربیوم یاگ.و لیزر فرکشنال برای درمان اسکار آکنه با لیزر استفاده می شود.  در صورتی که اسکار آکنه جدید باشد و هنوز رنگش قرمز باشد می توان از لیزر PDL استفاده کرد.

 

لیزر ها به طور کلی در دو دسته سوزاننده و غیر سوزاننده قرار می گیرند و روشی بسیار مناسب برای درمان اسکارهای جعبه ای هستند.

لیزرهای سوزاننده مثل فکشنال و ابریوم یاگ که برای یکدست کردن سطح پوست بسیار موثرند و لایه ای نازک از سطح پوست را بر می دارند و سپس پوست شروع به بازسازی کرده و همین بازسازی باعث کاهش عمق اسکار می شود. 

 

لیزرهای غیرسوزاننده مانند لیزر PDL به پوست آسیب نمی رساند و فقط کلاژن سازی پوست را تحریک می کنند و برای درمان جای جوش کم عمق یا کلوئیدی استفاده می شود. 

 

درمان اسکار آکنه صورت با پانچ

در مورد فرورفتگی های عمیق و کم تعداد می توان از جراحی برای برداشتن اسکار استفاده کرد. برای درمان اسکار اکنه از طریق پانچ صورت با استفاده از دستگاه پانچ مخصوص ، فرورفتگی ایجاد شده برداشته شده و سپس محل پانچ بخیه زده میشود.

 

از این روش برای درمان اسکارهای قندیلی استفاده می شود. در مواردی که اسکار عمیق تر و بزرگتر باشد ابتدا بافت اسکار با پانچ برداشته شده و سپس با تکه ای از پوست پشت گوشت محل زخم پر شده و پوست صورت به جای بخیه ، پیوند زده می شود. 

اسکار ناشی از این روش مسطح و تخت است و کمتر به چشم می آید و میتونید با استفاده از لیزر کاملا آن را محو نمایید. 

 

درمان اسکار آکنه با درم ابریژن, درمان اسکار آکنه با تزریق فیلر, درمان اسکار آکنه با لیزر

درمان اسکار آکنه با سابسیژن و لیزر

 

درمان اسکار آکنه با سابسیژن

یکی از بهترین روش های برای درمان قطعی اسکار آکنه ، ترکیب روش سابسیژن و لیز است ، در روش سابسیژن با استفاده از سوزن های مخصوص اتصالاتی که انتهای اسکار را به بافت زیرین متصل کرده است را قطع می کنند تا فرورفتگی بالا آمده و زیر آن ترمیم شود. ترکیب این روش به همراه لیزر میتواند نتایج رضایت بخشی به دنبال داشته باشد.

 

از این روش برای کاهش فرورفتگی های اسکارهای واگنی استفاد می شود و کمک می کنیم تا پوست قاعده اسکار بالا آمده و هم سطح نواحی مجاور شود. 

سابسیژن بهترین درمان اسکار آکنه چرخشی است که با بی حسی موضعی انجام میشود و با یک سوزن که موازی با لایه های پوست ، به زیر اسکارها برده می شود ، رشته های فیبری استفال کف اسکارها به لایه زیرین پوست جدا شده و باعث می شود که سطح پوست یکدست تر به نظر برسد. 

 

کرم درمان اسکار آکنه, درمان اسکار آکنه, درمان جای جوش

درمان اسکار آکنه با RF فرکشنال

 

درمان اسکار آکنه با RF فرکشنال

یکی از روشهای درمان اسکار آکنه RF فرکشنال است . در این روش سوزنن هایی ظریف را وارد پوست اسکار آکنه می کنند و با استفاده از امواج رادیویی ، کلاژن سازی پوست اسکارها تحریک شده و به تدریج پر می شوند. 

 

روش درمان اسکار آکنه, یکدست شدن سطح پوست, بهبود جوش روی پوست

درمان اسکار آکنه با میکرونیدلینگ

 

درمان اسکار آکنه با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش جدید است که هزینه کمتری نسبت به لیزر دارد.

یکی از روشهای درمان اسکار آکنه به خصوص در مواردی که اسکارها عمق زیادی نداشته باشند ولی گستردگی زیادی روی صورت داشته باشند درمان اسکار آکنه با میکرونیدلینگ است. 

 

هدف از انجام میکرونیدلینگ شکسته شدن و تجزیه بافت اسکارهای قدیمی و تحریک پوست برای تولید کلاژن سازی و ایجاد لایه های جدید است. 

در درمان اسکار آکنه با میکرونیدلینگ سوزن های بسیار ریز با سرعت زیاد وارد پوست می شوند و کلاژن سازی پوست را تحریک می کنند. معمولا همزمان با استفاد از میکرونیدلینگ از کوکتل های مزوتراپی بازسازی کننده روی پوست استفاده می شود و این کوکتل ها با کمک سوزن های میکرونیدلینگ به عمق پوست نفوذ کرده و کلاژن سازی و ترمیم پوستی را تسریع می کنند. 

 

میکرونیدلینگ باعث ایجاد لایه های جدید الاستین و کلاژن در پوست و ایجاد مویرگ های جدید برای خونرسانی بهتر به پوست است که در نتیجه این فرایند بافت پوست ضخیم تر می شود. از میرونیدلینگ میتواند برای درمان اسکارهای خفیف تا متوسط استفاده کرد. 

  

کرم درمان اسکار آکنه

کرم درمان اسکار آکنه معمولا از مشتقات رتینوئید یا محصولات حاوی رتینول است. رتینوئیدها برای درمان موضعی اسکار کاربرد دارند. کرم درمان اسکار آکنه حاوی رتینوئید باعث تسریع تولید سلولی و بهبود بافت پوست می شود و به کاهش لکه ها و جای جوش کمک می کند. 

رتینوئیدهای قوی فقط با تجویز پزشک به فروش می رسند و معمولا برای درمان اسکارهای آتروفیک یا فرورفته تاثیر بسیار خوبی دارد. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------