چه چیزی باعث شوره سر مرطوب می شود و چگونه آن را از بین ببرید؟علل شایع شوره سر مرطوب, تفاوت شوره سر مرطوب و شوره سر خشک, علت شوره سر مرطوب

شوره سر مرطوب چیست

 

شوره سر مرطوب چیست و چگونه از بین می رود؟ 

شوره سر مرطوب یا شوره سر چرب معمولا در افرادی دیده میشود که موهایی چرب دارند، شوره سر مرطوب حالت چسبنده دارد و زرد رنگ است و هنگامی که آن ها را با ناخن می خراشید حس مرطوب بودن به شما دست می دهد. 

چطور از شر شوره سر مرطوب خلاص شوید؟

اگر نام شوره سر مرطوب را تا به حال نشنیده اید باید بانید که نوعی شوره سر است کبه در اثر روغن طبیعی روی پوست سر ایجاد می شود . شوره سر ممکن است چرب یا خشک باشد ، شوره سر چرب  به نام شوره سر مرطوب ( به انگلیسی : wet dandruff ) یا شوره سر زرد هم شناخته می شود. از آنجایی که سبوم مرطوب است یک لایه مرطوب و روغنی روی پوست سر تشکیل می دهد. 

 

شوره مرطوب، شوره ای است که به به دلیل تولید بیش از حد سبوم در پوست سر ، چرب یا مرطوب شده است . زمانی که چربی تولید شده در پوست سر با کثیفی و پوسته سلول های مرده پوست مخلوط می شود ، پوسته سر مرطوب بوجود می آید.

 

شور سر خشک به شکل پوسته های کوچک و سفید رنگی است که به راحتی از پوست سر جدا می شوند و میریزند ولی شوره سر مرطوب به حالت پوسته هایی زردرنگ و بزرگتر است که حالت چسبنده ای دارند و پوست سر و موها می چسبند و اگر با ناخن شوره مرطوب روی پوست سر را بخراشید احساس خیس شدن هم خواهید داشت. 

 

احتمال بروز شوره مرطوب در ابروها و مژه ها گرچه نادر است ولی وجود دارد. 

شوره سر مرطوب یک بیماری مزمن است که در برخی موارد باعث ایجاد التهاب و خارش شدید می شود و نیاز به درمان دارد. 

 

در این مقاله علت ایجاد شوره سر مرطوب و روش های درمان خانگی شوره سر مرطوب را با شما در میان می گذاریم. 

 

علت شوره سر مرطوب, درمان خانگی شوره سر مرطوب, پیشگیری از شوره سر مرطوب

تفاوت شوره سر مرطوب و شوره سر خشک

 

علل شایع شوره سر مرطوب

از آنجا که علت اصلی شوره سر مرطوب، سبوم اضافی روی پوست سر است ، عدم شستشوی مناسب با به اندازه موها می تواند باعث این مشکل شود به خصوص اگر پوستی چرب داشته باشید. برخی اوقات شوره سر چرب یا مرطوب میتواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد ولی گاهی به تنهایی و بدون هیچ گونه بیماری زمینه ای رخ می دهد. 

 

علت اصلی ترشح بیش از حد سبوم در پوست سر تغییرات هورمونی دوران بلوغ یا استرس است ، دلیل دیگر آن می تواند عادت نامنظم شامپو زدن موها باشد که باعث می شود سلول های مرده پوست سر تمیز نشوند و به موها بچسبند.

 

علت شوره سر مرطوب: درماتیت سبورئیک

شوره سر مرطوب یکی از علایم شایع بیماری درماتیت سبورئیک است که باعث بروز لکه های قرمز و پوسته پوسته در نواحی چرب بدن می شو. درماتیت سبورئیک میتواند در اثر واکنش التهابی به تجمع مخمر مالاسزیا در پوست سر ،  استرس ، تغییرات هورمونی ، آب و هوای خشک یا سرد و برخی داروها مثل لیتیوم ایجاد شود. 

اثرات این بیماری روی مو معمولا ناچیز است ولی می تواند باعث بروز ریزش مو شود.

 

علت شوره سر مرطوب : پسوریازیس

با این که شوره مرطوب سر معمولا به دلیل درماتیت سبورئیک است ولی سایر اختلالات پوستی مانند پسوریازیس و عفونت هم ممکن است با شوره سر چرب همراه باشد .

پسوریازیس اختلال خود ایمنی است که به دلیل ناتوانی سیستم ایمنی بدن در تشخیص تفاوت بین سلول های سالم و پاتوژن ها ایجاد می شود. پوست سر همیشه تحت تاثیر پسوریازیس قرار نمی گیرد ولی ممکن است در برخی افراد باعث بروز شوره سر مرطوب و ریزش مو شود. 

 

سایر بیماری های پوستی که منجر به شوره سر مرطوب می شوند 

درماتیت آتوپیک : نوعی اگزما که باعث قرمز شدن و خارش پوست سر می شود و به طور پراکنده عود می کند. 

قارچ کچلی سر : عفونت قارچی که باعث خارش و پوسته شدن پوست سر و ریزش مو و لکه های طاسی می شود. 

 

درمان خانگی شوره سر مرطوب

در صورتی که شوره سر علامت بیماری های زمینه ای نباشد میتوانید با تغییر سبک زندگی و درمان های خانگی شوره سر مرطوب را درمان کنید. 

 

شامپوی مناسب پیدا کنید

تحقیقات نشان داده است که استفاده از شامپو مناسب میتوند شوره سر مرطوب را کنترل کند ، بهتر است استفاده از شامپوی فعلی را متوقف کرده و یک شامپوی ضد شوره مناسب تهیه کنید.

اگر پوست سرتان بیش از حد چرب است در صورت نیاز برای پیشگیری از تجمع سبوم روی پوست سر دفعات حمام رفتن و شامپو زدن موهایتان را بیشتر نمایید. 

 

درمان شوره سر مرطوب, شوره سر چیست, راههای خلاصی از شر شوره سر مرطوب

علل ایجاد شوره سر مرطوب

 

از مواد شیمیایی استفاده نکنید

اگر شوره سر مرطوب دارید بهتر مدتی از استفاده از محصولات حالت دهنده مو  و رنگ مو خودداری کنید. مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات آرایشی برای پوست سر خشن هستند و ممکن است درمان شوره سر را سخت تر کند و از سویی دیگر با تحریک و ایجاد التهاب در وست سر باعث ایجاد درماتیت تماسی شوند. 

 

رژیم غذایی سالم داشته باشید

تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی میتواند نقش بسیار موثری در بیماری های پوستی داشته باشد.  اگر شوره مرطوب سرتان ناشی از درماتیت سبورئیک یا پسوریازیش است ، رژیم غذایی سالم به رفع شوره سر شما کمک میکند. از مصرف خوراکی های فراوری شده اجتناب کنید و آن ها را با خوراکی های سالم مثل غلات کامل ، میوه ها ، سبزیجات و پروتئین بدون چربی جایگزین نمایید. 

 

ژل آلوئه ورا برای درمان شوره سر مرطوب

تحقیقات نشان داده است که آنزیم ها و ویتامین های موجود در آلوئه ورا می توند باعث کاهش التهاب و تشکین خارش پوست سر شود و باعث از بین رفتن تحریکات و شوره روی پوست سر شود.

 

آلوئه ورا حاوی آنزیم های پاک کننده مانند اکسیداز ، آمیلاز ، کاتالاز و ویتامین های B  ، C و E است همچنین دارای گلیکوپروتئین هایی است که التهاب را کاهش داده و باعث تسکین خارش می شود و میتواند به خلاص شدن از شر سلولهای مرده پوست ، تجمع چربی و رسوبات روی پوست سر که فولیلکولهای مو را مسدود میکنند کمک نماید .

 

کافیست 3 – 4 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را روی پوست سر بمالیدو با یک حوله گرم و مرطوب به مدت30 دقیقه سر را بپوشانید و سپس با شامپو بشویید. 

اگر پوست سر چربی دارید میتوانید هفته ای 3 بار از این روش استفاده کنید. 

 

درمان شوره سر مرطوب با آرنیکا

آرنیکا دارویی گیاهی است که برای درمات درماتیت سبورئیک استفاده می شود. عصاره این گیاه خواص ضدالتهابی دارد و در اغلب پمادهای درمانی برای درماتیت و پسوریازیس از آن استفاده می شود. 

آرنیکا به عنوان داروی خوراکی بسیار خطرناک است و صرفا باید به صورت موضعی استفاده شود. کافیست 1 قاشق غذاخوری عصاره آرنیکا را با نیم لیتر آب مخلوط کنید و پوست سر را با این کمپرس خیس کنید. 

 

تفاوت شوره سر مرطوب و شوره سر خشک, علت شوره سر مرطوب, درمان خانگی شوره سر مرطوب

درمان خانگی شوره سر مرطوب

 

درمان شوره سر مرطوب با دانه شنبلیله

دانه های شنبلیله خواص ضرقارچ و ضد باکتری دارند که با عفونت هایی که میتوانند باعث بروز شوره سر شوند ، مقابله می کنند. 

بر اساس تحقیقات انجام شده ، استفاده از دانه شنبلیله یک درمان موثر برای شوره سر مرطوب است. 

 

دانه های شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید و سپس میکس کنید تا خمیری شکل شود و روی پوستسر بکشید و بعد از نیم ساعت با شامپو ملایم بشویید. 

می توانید هفته ای 2 بار از این روش استفاده کنید. 

 

درمان شوره سر مرطوب با سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان عالی برای شوره سر است ، خاصیت اسیدی آن PH پوست سر را تغییر داده و مانع از رشد قارچ های عامل شوره سر می شود. 

نصف فنجان سرکه سیب را روی سر خود بریزید و بعد از 10 دقیقه بشویید. اگر پوست سرتان حساس است میتوانید سرکه سیب را با مقدار مساوی آب داغ رقیق کنید. 

از این درمان میتوانید هفته ای یک بار استفاده کنید. 

 

درمان شوره سر مرطوب با آب لیمو ترش و آب آمله

آب لیمو ترش و آب آمله برای از بین بردن شوره های چرب انباشته شده روی پوست سر مناسبند به علاوه اسید سیتریک موجوددر آبلیمو خاصیت ضد میکروبی دارد و به از بین رفتن قارچ های عامل شوره سر مرطوب کمک میکند.

 

2 قاشق غذاخوری آب لیمو ترش را با 2 قاشق غذاخوری آب آمله مخلوط کنید و با استفاده از یک گلوله پنبه ای روی پوست سر خود بکشید و بعد از نیم ساعت با شامپوی ملایم بشویید.

از این درمان میتوانید هفته ای 2 بار استفاده نمایید. 

 

درمان شوره سر مرطوب با جوش شیرین 

مطالعه ای که در فرانسه انجام شد نشان داد که جوش شیرین میتواند قارچ های ایجاد کننده شوره سر را از بین ببرد. 

3 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در مقدار آب خمیر کنید و آن را روی پوست سر خود بکشید و بعد از 10 دقیقه با شامپوی ملایم بشویید. 

میتوانید هفته ای 1 بار این درمان را به کار ببرید. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------