تازه های سلامت مو

بافت مو و سلامت پوست سر

فواید بافت مو برای سلامت موها

مزایای بافت مو برای سلامت مو بافت مو چه مزایایی برای سلامت موها دارد؟ در این مقاله از بیتوته فواید…

اصول دوستی با موها 

 

اصول دوستی با موها

 

شاید شما خانم ها فکر کنید که رنگ مو و سشوار به شما کمک می کنند تا مدل مویی به روز و زیبا داشته باشید اما خوب است بدانید که از نظر متخصصان این مسئله تنها مدت کوتاهی ادامه دارد. موادشیمیایی رنگ مو و وسایل گرمازایی که به موهای تان حالت می دهند می توانند آسیب زیادی به آن وارد کنند. در مطلب زیر زودی درالس، استاد دانشگاه پزشکی دوک و عضو انجمن متخصصان پوست در آمریکا در مورد شایع ترین مسائلی که به مو صدمه می زنند صحبت کرده و همچنین چند نکته برای داشتن موهای سالم و درخشان را پیشنهاد می کند.

 

● آیا نور خورشید به مو ضرر می زند؟

 

موی شما مثل پوست تان می تواند با نورخورشید بسوزد و آسیب ببیند. باید بدانید که در معرض اشعه فرابنفش خورشید بودن و آفتاب گرفتن برای برنزه شدن، جنس موهای تان را ضعیف کرده و منجربه شکنندگی و نابودی آن ها می شود. چتر و کلاه بهترین محافظ دربرابر نورآفتاب هستند و البته حالت دهنده هایی که حاوی ضدآفتاب هستند تاثیر زیادی در جلوگیری از آسیب مو دارند. موهای خاکستری و بلوند از جمله موهایی هستند که بیشتر در معرض خطر نورآفتاب هستند. اگر موی خاکستری داشته و مجبورید بدون کلاه زیرنور خورشید قرار بگیرید سعی کنید موهای تان را تیره کنید. این عامل باعث می شود، موی خاکستری شما مقاومت بیشتری در برابر آفتاب پیدا کند. درمجموع آسیب دیدگی به وسیله آفتاب ضرر خیلی بیشتری از رنگ مو دارد.

 

● رنگ های شیمیایی چه ضرری برای مو دارند؟

 

مواد شیمیایی یکی از اصلی ترین دلایل آسیب دیدن موها آسیب دیده هستند. رنگ مو باعث می شود چربی طبیعی و لایه محافظتی که روی سطح کوتیکول مو قرار دارد و موجب درخشندگی آن می شود از بین برود و در نتیجه مو خشک، شکننده و مجعد شود.

 

● بهترین روش های پیشنهادی ما

 

اگر می خواهید موهای تان را با وسایل گرمایی صاف کنید، سعی کنید از یک حوله مرطوب در سر سشوار خود استفاده کنید تا از تماس حرارت مستقیم آن با موهای تان جلوگیری کنید. محصولی به نام کراتین صاف کننده مو وجود دارد که در ترکیباتش حاوی گلوترآلدئید یا فرمالدئید است که برای صاف کردن مو با گرما اختصاص یافته است. وقتی از این ماده برای موهای تان استفاده می کنید، حالت دهنده ای که در پروتئین کراتین وجود دارد از شکنندگی موها جلوگیری می کند. سعی کنید، موهای تان را خشک نگه دارید. از وسایلی که با حرارت به موهای تان حالت می دهد در روزهای متوالی استفاده کنید. در این صورت ضرر کمتری به مو وارد می شود و موهای تان وقت ترمیم خود را پیدا می کنند هرچند که برای مدتی صاف نخواهند بود. وقتی از شامپو استفاده می کنید یادتان باشد، به مقدار کافی از نرم کننده هم استفاده کنید. اگر موهای تان به هر دلیلی مجعد و شکننده شد، روش های صاف کردن مو به وسیله سشوار و حرارت بالا را کنار بگذارید و اجازه دهید تا به طور طبیعی رشد کنند.

 

● بهترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو چیست؟

 

کسانی که موهای مجعد و فر دارند حتما باید از حالت دهنده مو یا شامپوهایی که حاوی نرم کننده هستند به طور مرتب استفاده کنند تا ظاهر موهای شان زیباتر شود. شامپوهایی که خاصیت دو در یک را دارند یعنی چربی را از روی پوست سر پاک کرده، مو را تمیز می کنند و بعد از آب کشی حالت زیبایی به آن می دهند نیز انتخاب خوبی برای موهای شما هستند. علاوه بر این ها سرم های مو که برای تقویت ساقه مو به کار می روند می توانند موثر باشند. از شامپوی حالت دهنده، اسپری و کرم های مویی استفاده کنید که حاوی دیمتکیون باشند. این ماده باعث کاهش الکتریسیته ساکن موهای تان می شود، به درخشندگی آن ها کمک می کند و فرم و حالت زیبایی به آن ها می بخشد. البته فراموش نکنید، بهترین راه پیشنهادی برای جلوگیری از آسیب مو رنگ کنید موهای تان است و اگر می خواهید موهای تان را رنگ کرده سعی کنید حداکثر تا ۳ درجه با رنگ طبیعی موهای تان تفاوت رنگی داشته باشد. به طور کلی تیره کردن مو ترجیحا ضرر کمتری از روشن کردن آن دارد.

 

● مرده یا زنده؟

 

اگر موی انسان زنده است، چرا موهای آسیب دیده به همان شکل آسیب دیده رشد می کنند و سالم نمی شوند؟ درحقیقت مو عضوی مرده به حساب می آید و وقتی آسیب دیده شود، نمی تواند خودش را بازسازی کند. پس وقتی موی شما آسیب دیده است نباید انتظار داشته باشید که به طور کامل با کوتاه کردن آن دوباره به حالت اول برگردد، مگر این که موی شما از ریشه رشد دوباره ای داشته باشد.

 

● سشوار چه تاثیری روی مو دارد؟

 

وجود آب در موها موجب انعطاف پذیری آن می شود. وسایل گرمازایی مثل سشوار که برای خشک کردن مو استفاده می کنید، آب را به همراه ساقه مو داغ می کند و می سوزاند و حالتی که در اثر این حرارت بالا به وجود می آید موجب نابودی کوتیکول مو می شود. بوی سوختگی که از مو بلند می شود نشان دهنده این است که مو آسیب دیده است و درنتیجه شکل مجعد به خود می گیرد و به راحتی شکسته و ضعیف می شود.

 

● چطور می توان بدون صدمه به مو آن را خشک کرد؟

 

تا آنجا که می توانید اجازه دهید موهای تان خودش در هوا خشک شود. اگر مجبور شدید از سشوار استفاده کنید، در ابتدا از درجه پایین آن را روشن کرده و به تدریج گرمای آن را افزایش دهید. استفاده از کرم های مو به طور مرتب به ظاهر موهای آسیب دیده کمک می کند تا بهتر به نظر برسند اما نباید از این نکته گذشت که موهایی که از طریق حرارت زیاد از بین رفته اند، دیگر به حالت عادی برنخواهند گشت. در اینجا باید موهای آسیب دیده را کوتاه کرد و اجازه داد تا دوباره رشد کنند.

منبع: bartarinha.ir


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------