موهایتان را چگونه شست و شو می دهید؟نحوه صحیح شستن موها,روش صحیح شستن مو,موهایمان را چگونه بشوییم

روش صحیح شستن مو

 

نحوه شستشوی صحیح موها

زمان شستشوی موها بستگی به نوع پوست سر و نوع موها دارد اگر پوست سرتان چرب است تعداد شستشوی سرتان در هفته بیشتر می شود.

در کل باید بگوییم با توجه به این که شستشوی موها و دفعات آن کاملا بستگی به نوع موهایتان دارد و برای موهایی معمولی 2 تا 3 بار شستشو در هفته کافی است و موهایی چرب احتمالا هر روز و یا برای موهایی ضخیم، فر و خشک هفته ای یک بار شستشو کافی است البته با رعایت نکات صحیح.

 

چرا موها نیاز به شستشو دارند؟

ترشحات سبوم

درست مانند صورت شما، موهای تان نیز به دلیل ترشح سبوم که به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می کند، چرب می شود. سبوم، از غدد سباسه واقع در کنار ریشه های مو در لایه درم آزاد می شود و باعث می شود که پوست سر شما چرب شود. با این حال مقدار سبوم آزاد شده از هر فرد نسبت به فرد دیگر به علت تغییرات ژنتیکی و عملکرد هورمون ها کاملا متفاوت است.

 

چربی مو

همانطور که از سبوم، علت اصلی چربی در موهای شماست. انواع مختلف مو نیز به سطح مختلف توجه نیاز دارند.ترشح بیش از حد سبوم می تواند موجب شود که شما مجبور شوید موهای تان را به طور مرتب شستشو دهید، در حالی که کم شدن ترشح آن ، به شما اجازه می دهد تا بدون شستشو، برای مدت زمان زیادی به حمام نروید.

 

موهای نازک و صاف، نیاز به شست و شوی بیشتری دارند. این به این علت است که پوست سر بسیار کثیف و روغنی می شود و به دلیل پخش و سبوم در پوست سر می باشد از طرف دیگر، موهای ضخیم و فر و گره خورده می توانند تا مدت زمان طولانی خشک بمانند.

 

نحوه صحیح شستن موها,روش صحیح شستن مو,موهایمان را چگونه بشوییم

روش صحیح شستن مو

 

شستن صحیح مو

در شستن صحیح مو، قبل از اینکه از شامپو استفاده کنید، باید موهای‌تان را کاملا با آب گرم خیس کنید. استفاده از آب گرم در این مرحله بسیار مهم است چون به بازشدن پوستک‌ها یا کوتیکول‌های مو کمک می‌کند. زمانی که موهای‌تان با آب گرم خیس شد، هرگونه آلودگی و مواد اضافی روی موهای‌تان هم به‌تدریج از بین می‌رود. ضمن اینکه، آب گرم باعث می‌شود مو و پوست سر بهتر و راحت‌تر چربی نرم‌کننده را جذب کنند. پس:

 

پیش از استفاده از شامپو اجازه دهید موهای‌تان با آب گرم کاملا خیس شود، از فیلتری استفاده کنید که مواد معدنی خشن و آسیب‌رسان به مو را از آب می‌گیرد و آن را تصفیه می‌کند. در این صورت، موهای‌تان تمیزتر و نرم‌تر خواهد شد.

 

نحوه شستن صحیح موها با نرم کننده مو

توجه کنید که نرم‌کننده اصلاً با ریشه‌های مو تماس نداشته باشد. مقدار نرم‌کننده بهتر است از شامپوی مورد استفاده‌ بیشتر باشد. نرم‌کننده موی سر به اندازه شامپو کف نمی‌کند. وقتی آن را روی موها‌ی‌تان مالیدید، ۵- ۲ دقیقه صبر کنید و سپس با آب بشویید. با انگشتان خود موها را به حالت شانه زدن از هم باز کنید.

 

این حرکت را به آرامی از بالا به پایین انجام دهید تا تمام گره‌ها و پیچیدگی‌های مو باز شود. حالا موهای خود را با آب نسبتاً سرد بشویید. این کار باعث می‌شود تا غده‌های ترشحی موها بسته شوند و بعد از خشک شدن بسیار درخشان‌تر به نظر برسند. قبل از استفاده از سشوار، آب موهای‌تان را با یک حوله بگیرید.

 

حوله را دور موهای‌تان بپیچید و با دست‌ها آرام به آنها فشار آورید تا رطوبت و خیسی جذب حوله شود. هرگز برای خشک کردن موها از حرکات شدید و خشن استفاد نکنید، زیرا موجب آسیب رسیدن به موها و شکستن آنها می‌شود. برای فرم دادن به موها می‌توانید از سشوار استفاده کنید.

 

نحوه صحیح شستن موها,روش صحیح شستن مو,موهایمان را چگونه بشوییم

شستن صحیح مو

 

علامت هایی که می گویند در شستن موهایتان زیاده روی می کنید

- رنگ موهایتان خیلی زود از بین می رود

- موهایتان خشک و وز است

- موهایتان پر از موخوره است

- موهایتان شفافیتش را به کلی از دست داده

- موهایتان زیاد شوره می زند

 

چگونه موهای خود را بدون شامپو بشوییم؟

شامپوها دارای مواد شیمیایی هستند که به موها آسیب می‌رسانند. شما می‌توانید موهای خود را بدون شامپو و فقط با استفاده از نرم‌کننده بشویید.

 

امکان دارد مدتی طول بکشد تا موهای‌تان به شست و شوی بدون شامپو عادت کند. شما باید موهای خود را خیس کرده و برای لطافت و زیبایی آن از نرم‌کننده استفاده کنید. اگر می‌خواهید پوست سرتان از شوره، روغن اضافی و سایر مواد آلوده پاک شود، با سرانگشتان خود به آهستگی پوست سر و موهای خود را بمالید.

 

حالا می‌توانید از یک نرم‌کننده و مرطوب کننده استفاده کنید و بگذارید ۲- ۵ دقیقه روی موهای‌تان بماند.

 

سپس موهای خود را با آب نسبتاً سرد بشویید تا بعد از خشک شدن کمتر وز کند و خشک و مجعد شود.

 

شما می‌توانید برای تمیزی بیشتر موهای خود از سرکه سیب، آب لیمو و یا جوش شیرین استفاده کنید. این مواد طبیعی باعث پاکیزگی و سالم ماندن موها می‌شوند.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------