پن صورت چیست و چه تفاوتی با صابون داردمزایای پن صورت نسبت به صابون, پن صورت ضد جوش, پن صورت رطوبت رسان

مزایای پن صورت

 

روش استفاده و مزایای پن صورت

پن صورت شوینده ملایمی است که بدون از بین بردن چربی طبیعی پوست، آلودگی های صورت را میشود و تمیز میکند.

پوست نرمال معمولا PH مشخصی در حدود 5.5 دارد. زیاد بودن PH یا قلیایی شدن باعث ایجاد چربی، رشد باکتری ها و جوش و آکنه میشود و از سویی دیگر کمر شدن PH پوست باعث ایجاد حساسیت های پوستی و چین و چروک خواهد شد. 

معمولا برای شستشوی صورت از صابون استفده میشود که اگر مناسب پوست شما نباشد میتواند باعث ایجاد مشکلات پوستی از جمله خشکی و خارش، آکنه یا جوش های سرسیاه شود.

 

صابون سبوم پوست را از بین میبرد. سبوم همان چربی موم مانند ترشح شده از غدد زیرپوستی است که برای حفظ سلامت و رطوبت پوست به آن نیاز دارید و از بین رفتن سبوم هنگام شستشوی صورت با صابون میتواند باعث ایجاد خشکی و چین و چروک زودرس پوستی شود به همین دلیل اخیرا بسیاری از متخصصان پوست توصیه میکنند به جای استفاده از صابون ، پن صورت متناسب با پوست خود  را برای شستشو انتخاب کنید.

 

پن صورت به خاطر اسیدی بودن و کمتر بودن PH  مشکلاتی برای پوست صورت ایجاد نمیکند. 

شستشوی صورت با پن نسبت به صابون مزایای بسیار بیشتری دارد ولی با این حال از نظر اقتصادی به صرفه نیستند ، قیمت بالای پن که حدود 4 - 3 برای از صابون گران تر است و سریع تمام شدن آن ها شاید شما را برای خرید مردد کند. 

 

انواع پن صورت, پن شستشوی صورت, پن صورت چیست, مزایای پن صورت

تفاوت پن صورت و صابون

 

پن صورت چه تفاوتی با صابون دارد؟

پوست غدد ترشح کننده چربی دارد ، این چربی لایه ای آب گریز روی سطح پوست ایجاد میکند که مانع از تبخیر آب و خشکی پوست میشود. پوسته پوسته شدن، ترک برداشتن ، التهاب و خارش پوست به دلیل از بین رفتن این لایه چربی ایجاد میشود.

پوستی سالم است که سطحش کمی چرب و عمقش پر از آب باشد. پوستی که آبش را از دست بدهد به سرعت شل شده و خطوط چین و چروک رویش ظاهر میشود.

 

پن صورت ( به انگلیسی : syndet ) شوینده ای است که از دترجنت های سنتزی ( به انگلیسی : synthetic detergents ) با پیوند های کووالانسی ساخته شده است.

ماده اصلی تولید پن دترجنت ها هستند ، پن صورت جامد شبیه به صابون قالبی تولید میشود ولی نباید با صابون اشتباه گرفته شود. صابون هایی که امروزه استفاده میکنیم حاوی مقدار کمی دترجنت هستند ، ساختار دترجنت ها است که باعث کف کردن صابون و سایر شوینده ها میشوند.

 

فرمول اصلی صابون از نمک اسید چرب ساخته میشود که یک سرقطبی و دم غیرقطبی دارند. زمانی که صورتمان را با صابون میشوییم صابون در آب حل شده و سرقطبی آن با آب وارد واکنش میشود و سر غیر قطبی آن به چربی روی پوست میچسبد و سبب میشود که چربی ها از روی پوست جدا شده و در آب شسته شوند.

 

صابون دارای PH بسیار بالا نزدیک به 12 است و شرکت های تولید کننده صابون نمیتوانند ترکیبات مفیدی به صابون اضافه کنند و تنها میتوانند از رنگدانه ها، رایحه ها و سایر افزودنی های شیمیایی مقاوم در ترکیب صابون استفاده کنند که اثر خوبی روی پوست ندارند. ولی PH پن خنثی است و دترجنت ها تمایلی به واکنش شیمیایی با دیگر مواد طبیعی مثل عصاره های گیاهی ندارند بنابراین میتوان از ترکیبات طبیعی مفید برای پوست در ترکیب پن استفاده کرد.

 

صابون ها معمولا با آب های سخت که املاح معدنی زیادی دارند واکنش داده و رسوب میکنند و شسته نمیشوند ولی پن ها چنین مشکلی نداشته و با هر آبی به راحتی تمیز میشوند.

 

مزایای پن صورت, روش استفاده از پن صورت, پن صورت

پن صورت چیست

 

پن صورت چیست؟

پن صورت به دو شکل جامد ( قالب صابونی ) و مایع ( لوسیون و ژل) تولید میشود.

صابون ها برای شستن پوست خیلی قوی عمل میکنند و تقریبا تمام چربی سطح پوست را میشویند و اگر پوستتان خیلی چرب نباشد، استفاده از صابون میتواند شما را در معرض خشکی پوست قرار دهد.

پن صورت برخلاف صابون چربی ها را نمیشوید ولی با داشتن مقدار زیادی دترجنت شدیدا کف میکند و برخلاف صابون که به صورت شیمیایی پوست را تمیز میکند ، این کار را به صورت فیزیکی انجام میدهد.

 

سطح پوست دارای لایه ای از سلولهای مرده است که به نام سلولها شاخی شناخته میشوند و اگر پوست را بزرگنمایی کنید سطحی بسیار نامنظم و با لایه های از هم گسیخته با ظاهری ناهموار و پر از منافذ روی پوست ایجاد کرده اند.

وقتی پوست صورت را با آب و پن میشویید ترکیب اب و پن به درون این منافذ و از هم گسیختگی های سطح لایه شاخی پوست نفوذ کرده و به تدریج شروع به کف کردن میکند، حباب های ایجاد شده به صورت فیزیکی لایه های شاخی را به سمت بالا حرکت داده و منجر به کنده شدن سلول های مرده از سطح پوست میشوند.

 

به دلیل عدم وجود صابون در پن ها ، بدون این که چربی روی پوست را از بین ببرید، لایه های سلول های مرده پوست برداشته شده و پوستتان تمیز و شفاف میشود در نتیجه استفاده از پن برای شستشو،  اثر خشکی صابون را روی پوست ندارد. 

معمولا به افرادی که پوست خیلی چربی ندارند توصیه میشود از پن صورت که ملایم تر از صابون است برای شستشو استفاده کنند.

 

پن شستشوی صورت, پن صورت چیست, مزایای پن صورت

انواع پن صورت

 

انواع پن صورت:

به طور کلی بسته به نوع استفاده شما 7 نوع پن صورت داریم . انواع پن صورت عبارتند از :

 

پن صورت روشن کننده :

PH این پن باعث ایجاد چربی اضافه یا خشکی روی پوست نشده به حفظ رطوبت پوست کمک کرده  و پوست را شفاف و صاف میکند. افرادی که پوستشان دارای لک و تیرگی است می توانند از پن روشن کننده صورت استفاده کنند. 

 

پن صورت ضد لک :

این پن خاصیت روشن کنندگی و لایه برداری دارد. مهم ترین مواد تشکیل دهنده پن لایه بردار عبارتند از : اسید لاکتیک، ویتامین E ، ویتامین B5 و زینک سالیسسلات. بنابراین خاصیت لایه برداری پوست های مرده را دارد ، افرادی که قصد لایه برداری صورتشان را دارند یا صورتشان دارای جوش است و میخواهند جای جوش ها لک نشود، میتوانند حداکثر روزی 2 بار از پن ضد لک صورت استفاده کنند. 

 

پن صورت پاک کننده :

پن پاک کننده صورت برای افرادی مناسب است که میخواهند صرفا با شستشوی صورت ، آلودگی ها و چربی اضافه روی آن را تمیز کنند. پن پاک کننده دارای ویتامین E است که با آسیب های ناشی از رادیکالهای آزاد مقابله میکند و خاصیت حفظ کننده رطوبت پوست و رفع چین و چروک های جدید و کم عمق را دارد.

 

پن شستشوی صورت, پن صورت چیست, مزایای پن صورت

سیندنت یا پن صورت

 

پن صورت لایه بردار :

لایه برداری این پن قوی است و میتوانید با استفاده از آن پوستی جوان و شاداب داشته باشید ولی بهتر است بدون تجویز پزشک از این پن استفاده نکنید.

 

پن صورت ضد جوش :

استفاده از پن ضد جوش صورت با کنترل چربی پوست به درمان جوش ، لک ها و منافذ باز پوست کمک میکند. پن ضد جوش مناسب افرادی است که مدام درگیر جوش های سرسیاه و سر سفید روی صورتشان هستند.

 

پن  صورت پوست چرب :

پن پوست چرب به حفظ رطوبت و PH طبیعی پوست کمک میکند و باعث برطرف شدن جوش ها و کاهش منافذ باز پوست میشود. اگر پوست چربی دارید میتوانید از این پن برای شستشوی صورتتان استفاده کنید.

 

پن صورت رطوبت رسان :

وجود فرمولاسیون غیر صابونی در این پن به حفظ چربی پوست کمک کرده و باعث آبرسانی به پوست میشود و مناسب افرادی است که پوست خشک دارند.

 

پن شستشوی صورت, پن صورت چیست, مزایای پن صورت

استفاده از پن صورت

 

روش استفاده از پن صورت

از پن صورت درست مثل صابون برای شستشوی صورت از مواد آرایشی  و آلودگی های محیطی استفاده میشود. درست مثل صابون ابتدا صورت خود را با آب ولرم مرطوب نموده و پن خود را روی پوست صورت بمالید و با دست ماساژ دهید تا کف کند سپس با آب سرد بشویید.

توصیه میشود از صابون و پن صورت به خصوص انواع لایه بردار که فرمولاسیون قوی تری دارند اطراف چشم استفاده نشود.

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------