تازه های دانستنيهاي نوزادان

جایگزین های شیره بادام برای نوزاد

آیا دادن شیره بادام به نوزاد مفید است؟

شیره بادام برای نوزاد آیا شیره بادام برای نوزاد مناسب است؟ شیره بادام برای نوزاد یکی از مواد غذایی…

کارهایی که باید هنگام ملاقات با نوزاد انجام داد چیست؟ (ملاقات اطرافیان با نوزاد)تعیین زمانی مشخص برای ملاقات با نوزاد, ملاقات با نوزاد برای اولین بار, ملاقات اطرافیان با نوزاد

آداب ملاقات با نوزاد 

 

ملاقات نوزاد تازه متولد شده (نکات و مراقبت ها) 

با ورود عضوی جدید به خانواده تقریبا همه اعضای خانواده، دوست و آشنا تمایل دارند این موجود کوچک را ملاقات کنند، لذا ممکن است نوزاد را در مواجهه با عواملی قرار دهد که در شکم مادر از آنها کاملا در امان بوده، والدین باید در این دوران علاوه بر شادی و حفظ آرامش به ایمنی نوزاد نیز توجه داشته باشند. در این مطلب از بیتوته شما را با نکاتی که هنگام ملاقات نوزاد رعایت کنیم آشنا می کنیم.

ملاقات نوزاد تازه متولد شده:

هنگامی که بعد از زایمان همراه با عضو جدید خانواده به خانه برمی گردید؛ اطرافیان دوست دارند از احوال شما و نوزادتان مطلع شوند، از این رو آشنایان، فامیل و دوستان زیادی ممکن است به دیدار شما بیایند، ممکن است این دید و بازدیدها تا مدت ها ادامه داشته باشد، بنابراین لازم است نکاتی را مدنظر گرفت تا از سلامت مادر و نوزاد اطمینان کسب کرد.

 

باید توجه کرد سیستم ایمنی نوزادان هنوز کاملا تغییر نکرده و نوزاد با خیلی از عوامل در شکم مادرش روبرو نبوده، از این رو لازم است بسیاری از رسومات را محدود کرد تا نوزاد در سلامت کامل باقی بماند و لطمه ای به روحیه والدین او به خصوص مادر که در شرایط بهبودی قرار دارد وارد نشود. رعایت یکسری نکات می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد:

 

 ملاقات با نوزاد, ملاقات نوزاد تازه متولد شده, سیستم ایمنی نوزادان

ملاقات اطرافیان با نوزاد؛ مشخص کردن زمان ملاقات

 

تعیین زمانی مشخص برای ملاقات نوزاد:

مسلم است که در این دوران والدین خسته هستند و دوست دارند مدت زمان طولانی را به استراحت بگذرانند تا خستگی و استرس های این مدت را از خود دور کنند، لذا می توانند با محدود کردن زمان ملاقات این هدف را میسر کنند.

 

دیگران باید بدانند که شما مشغول کارهای زیادی برای خود و نوزاد هستید از این رو می توانید از همسر یکی از اطرافیانتان درخواست کنید زمان ملاقات را با گفتن این موضوع که مادر یا نوزاد باید بخوابند به دیگران گوشزد کند یا در پیغامگیر تلفن خود یک پیام بگذارید و با خوشرویی ساعت ملاقات را اعلام کنید از این طریق اطرافیان متوجه می شوند شما همواره آماده پذیرایی و روبرویی با مهمان نیستید.

 

پیشگیری از بروز بیماری ها:

اشاره کردیم که نوزادان سیستم ایمنی قوی ندارند و ممکن است خیلی راحت در برابر عوامل بیماری زا تسلیم شوند، همچنین نوزادان هنوز امکان استفاده از داروهایی مانند داروهای سرماخوردگی را ندارند، بنابراین کاری که می توانید انجام دهید این است که آنها را تا حد امکان از این عوامل دور نگه دارید.

 

این موضوع را مد نظر قرار دهید هر چند که اطرافیان برای شما عزیز هستند و یا نسبت خیلی نزدیکی با شما دارند اما باید بدانند در صورتی که مبتلا به بیماری هستند نباید به ملاقات نوزاد بیایند. برای گوشزد کردن این درخواست می توانید از مادر یا همسرتان بخواهید این موضوع را با گشاده رویی به دگیران یاد آوری کند.

 

حفظ آرامش به ایمنی نوزاد, تعیین زمانی مشخص برای ملاقات با نوزاد

ملاقات اطرافیان با نوزاد؛ توجه به پاکیزگی دست ها

 

توجه به نظافت دست ها:

خوشبختانه امروزه اغلب افراد به این آگاهی رسیده اند که باید به محض ورود به خانه دست های خود را بشویند، اما اگر فردی به هر دلیلی این موضوع را فراموش کند یا رعایت نکند بهتر است یکی از اعضای خانواده او را به سمت دسشویی راهنمایی کند یا با در اختیار قرار دادن یک محلول ضدعفونی کننده از او بخواهد دست هایش را تمیز کند.

 

بوسیدن ممنوع:

همه می دانند که بوسیدن نوزاد به هیچ وجه کار صحیحی نیست زیرا می تواند آنها را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد، بنابراین لازم است این موضوع را به آنها گوشزد کنید که نوزاد را نبوسند و یا دست و دهان خود را نزدیک صورت کودک نکنند.

 

هر آلودگی می تواند از طریق بوسیدن به نوزاد منتقل شود، اطرافیان باید از بوسیدن لب نوزاد و برقراری ارتباط پوستی با او در مدت طولانی به شدت پرهیز کنند. طبق مطالعات نوزادانی که در این شرایط رشد می کنند به التهابات پوستی فراوان، جوش صورت نوزاد، پوسیدگی دندان و آسیب بافت زبانی مبتلا می شوند، همچنین احتمال ابتلا به بیماری های عفونی از قبیل سیاه سرفه، عفونت معده، تضعیف سیستم ایمنی بدن و تبخال در این نوزادان بالا است. در صورتی که نوزاد بوسیده شد والدین باید سریعا صورت و بدن نوزاد را ضدعفونی کنند و دیگران را از این کار منع کنند.

 

 حفظ آرامش به ایمنی نوزاد, تعیین زمانی مشخص برای ملاقات با نوزاد, ملاقات با نوزاد برای اولین بار

ملاقات اطرافیان با نوزاد؛ بغل کردن نوزاد ممنوع است

 

بغل کردن نوزاد ممنوع است:

نوزادان بیشتر وقت خود را در خواب می گذرانند به همین دلیل بهانه ای مناسب برای افراد ایجاد می شود که مدام و بدون توجه به نوزاد او را بغل کنند یا در آغوش خود بفشارند. بغل کردن نوزاد می تواند سبب تحریک پذیری و خستگی نوزاد شود از این رو ممکن است مادر را با بی قراری اش اذیت کند. والدین نیز باید شیوه صحیح بغل گرفتن کودک را یاد بگیرند تا احتمال هرگونه آسیب را کاهش دهند. 

 

سیگار کشیدن در جایی که نوزاد قرار دارد ممنوع:

از قبل به اطرافیان اطلاع دهید که افراد سیگاری در هنگام بازدید از نوزاد یا قبل از آن اجازه سیگار کشیدن ندارند حتی روی بالکن و تراس خانه، زیرا امکان دارد که مواد سمی روی لباس فرد باقی بمانند که برای سلامت مادر که کودکش را شیر می دهد و نوزاد بسیار مضر است. گوشزد کردن این موضوع بهتر است توسط همسر صورت بگیرد.

 

سندرم مرگ ناگهانی:

سندرم مرگ ناگهانی با قرار گرفتن نوزاد در معرض دود سیگار افزایش می یابد. سندرم مرگ ناگهانی به مرگ بدون توجیه و بی دلیل نوزاد گفته می شود که طبق مطالعات دود سیگار به علت تاثیری که بر مغز می گذارد، سیستم تنفسی نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد، همچنین با افزایش غلطت نیکوتین احتمال این سندرم را در نوزادان در معرض سیگار افزایش می دهد.

 

تعیین زمانی مشخص برای ملاقات با نوزاد, ملاقات با نوزاد برای اولین بار, ملاقات اطرافیان با نوزاد

ملاقات با نوزاد برای اولین بار

 

محدودیت ورود کودکان:

با وجود هیجانی که کودکان اطرافیان و فامیل برای ملاقات با نوزاد دارند باید از آمدن آنها در بازدیدهای اولیه خودداری شود، از طرفی کودکان نیازمند توجه زیادی هستند که همین موضوع می تواند دردسرساز شود، زیرا کودکان دلیلی برای ساکت ماندن پیدا نمی کنند. از طرفی دست های کودکان پر از آلودگی و باکتری است بنابراین به هیچ وجه نباید نوزاد را لمس کنند، زیرا می تواند احتمال بیماری را به شدت افزایش دهند.

 

البته والدین باید توجه کنند این ملاقات ها جدا از دیدار فرزندتان با نوزاد جدید است، برای این موضوع باید زمان کافی بگذارید تا نوزاد تازه وارد زمینه ساز ایجاد حسادت یا بدخلقی با بچه های قبلی نباشد در این صورت آنها می توانند در آینده با یکدیگر رابطه ای سالم و صمیمانه داشته باشند. در صورتی که کودک خودتان یا اطرافیان بیمار هستند باید با نحوه ملاقات و آشنایی نوزاد با کودکان دیگر اطلاعات کسب کنید.

 

سرفه یا عطسه کردن ممنوع:

باید توجه داشته باشید مهمانان نباید سرفه یا عطسه کنند، نوزادان به خصوص آنهایی که نارس هستند از بزرگسالان بیشتر در معرض بیماری ها قرار دارند زیرا ایمنی ضعیفی دارند. باید توجه کرد این مراقبت سفت و سخت در نوزادان ۲ ماه به بالا کاهش می یابد زیرا بدن در برابر میکروب ها تا حد زیادی مقاومت پیدا کرده است.

 

استفاده از عطرهای سنگین ممنوع:

عطرهای سنگین می توانند نقش محرک داشته باشند و سبب آزار نوزاد شوند بنابراین نه خودتان و نه مهمانان نباید از عطر استفاده کنند، از طرفی عطرها حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند بر رشد هورمونی نوزاد اختلال ایجاد کند.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------