چرا كودك من از حمام کردن بدش مي‏آيد؟ 

 

 

کودک,حمام کودک,حمام کردن کودک

 

 


 

مي‏خواهيد فرزندتان را به حمام ببريد اما او از کار خوشش نمي‏آيد و به نوعي مي‏خواهد حمام کردن را به بعد موکول کند.

 

 

اگر مي‌خواهيد كودك شما بدون ايجاد دردسر حمام برود، دست و صورتش را بشويد يا مسواك بزند، بايد قبل از رسيدن زمان اين كارها، بارها و بارها اين مسئله را برايش يادآوري كنيد. كودكان دوست‌ ندارند كه بازي آنها را ناگهان متوقف كنيد و آنها را به حمام ببريد.

 

 

اگر خودتان را جاي آنها بگذاريد به آنها حق مي‌دهيد. آيا دوست داريد وقتي با يكي از دوستان‌تان مشغول گفت‌وگوي تلفني هستيد، كسي شما را مجبور به انتقال زباله‌ها به خارج از خانه كند؟ بنابراين موضوع اين نيست كه كودك شما از استحمام خوشش نمي‌آيد بلكه دوست ندارد ناگهان و بدون اطلاع قبلي مجبور به ترك كار مورد علاقه‌اش شود و به حمام برود. بيشتر كودكان آب را دوست دارند و براي دست و پا زدن در حمام نياز به تشويق ندارند و تنها وظيفه شما نظارت و كمك است و اينكه بايد اين كارها را بارها و بارها به آنها يادآوري كنيد. البته دانستن برخي نكات مي‌تواند به شما والدين كمك كند كمتر در زمينه شست‌وشو و نظافت بچه‌ها به ويژه حمام رفتن دچار مشكل شويد.

 

 

 

بگذاريد کودک شستن سر را نگاه کند

 

تعدادي از کودکان شستن سر را دوست ندارند و از آن بدشان مي‏آيد چراکه از اينكه آب داخل دهان و بيني آنها برود يا شامپو چشم‌شان را بسوزاند واهمه دارند يا اينكه چون مجبورند چشم‌شان را ببندند دچار دلهره و ناراحتي مي‌شوند. پس اجازه بدهيد كودك، شما را هنگام شست‌وشوي سرتان تماشا كند و با استفاده از شامپوي مناسب كودك كه چشم را نمي‌سوزاند به او نشان دهيد كه نبايد چنين دلهره‌اي داشته باشد. به زبان كودكانه و مناسب سنش علت استفاده از شامپو و صابون را توضيح دهيد. بعضي از كودكان از چنگ زدن موها مي‌ترسند. فراموش نكنيد پيش از هر كار بايد به آنها اطلاع دهيد اما در اين كار افراط نكنيد. به عنوان نمونه: «حالا مي‌خوا‌م موهاتو چنگ بزنم، 1، 2، 3 و حالا با آب سرتو مي‌شورم.» برخي كودكان از اينكه آب از روي سرشان به صورت‌شان بريزد، ناراحت مي‌شوند. در اين صورت مانعي‏(مانند دست خودتان) براي جلوگيري از ريزش آب و كف روي صورت او استفاده كنيد. اگر او از دوش حمام و ريزش آب واهمه دارد با يك كاسه كوچك روي سرش آب بريزيد.

 

 

 

چرا کودک از حمام کردن لذت نمي‏برد

 

در هر حال بعضي كودكان از حمام كردن لذت نمي‌برند. شما بايد به اين موضوع اهميت بدهيد و سعي كنيد كه علت آن را بيابيد. اگر كودك شما از آب مي‌ترسد به تدريج و با بازي در او ايجاد احساس امنيت كنيد. به عنوان نمونه ابتدا اجازه بدهيد در لگن يا وان بايستد و شما را نگه دارد تا بدنش را به آرامي ليف بزنيد و به تدريج او را به دوش نزديك كنيد. صبر بيشتر براي دستيابي به موفقيت الزامي است. استفاده از شامپوهايي كه در بسته‌بندي‌هاي رنگي با اشكال خاص هستند يا وسايل بازي در حمام كه كف و حباب درست مي‌كند، مي‌تواند حمام رفتن را براي كودك شما لذت‌بخش كند و نوعي تفريح و بازي باشد.

 

 

 

منبع:مجله مادران

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------