9 نکته برای آموزش رنگ ها به کودکانآموزش رنگ به کودک, آموزش رنگ به کودک فارسی, شعر آموزش رنگ به کودکان

آموزش رنگ ها به کودکان یکی از اولیه ترین آموزش ها است و لذت زیادی برای والدین دارد

 

روشهای آموزش رنگ به کودکان

کودکان از حدود 1 سالگی شروع به کشف دنیا می کنند. آن ها در این سن شروع به راه رفتن و صحبت کردن می کنند و به همبن دلیل برای والدین بسیار شیرین هستند. در این سن یاد دادن چیز جدیدی به کودک بسیار لذت بخش است. یادگیری نام رنگ ها یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین آموزش ها است. در ادامه روش هایی را برای آموزش رنگ ها به کودکان خواهید خواند.

آموزش رنگ ها به کودکان

معمولا کودکان تا 18 ماهگی قادر به درک و یادگیری نام ها نمی باشند ولی می توانید برای آموزش سریع تر از چند ماه قبل شروع به آموزش مفاهیمی مانند نام رنگ ها کنید. یک سالگی زمان بسیار خوبی برای شروع آموزش دیدن کودکان است.

 

بازی های ساده می توانند برای آموزش نام رنگ ها بسیار مفید باشند. به طور مثال این که بگویید اجر قرمز را به من بده. و یا این که چند شی مختلف را در جایی قرار دهید و از او بخواهید که همرنگ ها را از یکدیگر جدا کند. در ادامه نکاتی را در رابطه یا آموزش رنگ ها به کودکان می خوانید.

 

9 نکته برای آموزش رنگ ها به کودکان

برای این که آموزش شما تاثیر بیشتری داشته باشد، بهتر است که آموزش را در یک فضای پر نور انجام دهید تا تضاد و تفاوت رنگ ها برای کودک بیشتر مشخص باشد.

در ادامه چند نکته و روش ساده برای آموزش رنگ ها به کودکان آورده ایم:

 

خیلی ساده شروع کنید

در آموزش رنگ ها عجله نکنید و صبر داشته باشید. بهتر است که شروع آموزش رنگ ها فقط با دو رنگ باشد و پس از این که کودک آن رنگ ها را شناخت به صورت دانه به دانه رنگ ها را اضافه کنید تا کودک گیج نشود.

برای مثال می توانید از دو رنگ سبز و قرمز شروع کنید. برای این که آموزش شما بهتر جا بیفتد بهتر است که هر زمان که شی با رنگ های سبز و یا قرمز دید به آن اشاره کنید تا آموزش برای کودک یادآوری شود.

 

آموزش رنگ به کودک, آموزش رنگ به کودک فارسی, شعر آموزش رنگ به کودکان

بهتر است که در آغاز آموزش زیاده روی نکنید و با دو رنگ آموزش را آغاز کنید

 

همچنین می توانید در مواقعی که کودک نیاز به اسباب بازی دارد فقط اسباب بازی های قرمز و سبز را به او بدهید و دائما همان رنگ ها را تکرار کنید و از کودک در مورد رنگ های که می شناسد سوال کنید.

وقتی که کودک رنگ های سبز و قرمز را شناخت، می توانید به سراغ یک رنگ دیگر مانند رنگ زرد بروید اما فراموش نکنید که شما باید تمام تمرکز خود را روی این سه رنگ بگذارید و به سراغ رنگ های دیگر نروید.

 

رنگ های متضاد را برای آموزش انتخاب کنید

برای این که کودک گیج نشود بهتر است که با آموزش رنگ های متضاد شروع کنید. رنگ هایی که از یک طیف هستند می توانند کودک را بسیار گیج کنند. به طور مثال تشخیص رنگ صورتی و گلبهی برای کودک بسیار سخت است!

شما نباید رنگ های آبی و بنفش، قرمز و نارنجی، قرمز و صورتی و ... را در کنار یکدیگر قرار دهید.

 

برای شروع رنگ های متضاد قرمز و سبز، آبی و زرد، بنفش و سبز، سیاه و سفید و ... بسیار عالی هستند زیرا تضاد زیادی بین آن ها قرار دارد و کودک می تواند آن ها را به راحتی از یکدیگر تشخیص دهد.

در ابتدا برا آموزش از رنگ های اصلی استفاده کنید و رنگ های ترکیبی مانند آبی فیروزه ای و یا سبز فسفری را برای بعد بگذارید!

 

از پازل ها و اسباب بازی ها استفاده کنید

پازل ها و بازی های ساده می توانند در آموزش رنگ ها به کودکان کمک زیادی کنند. برخی از بازی ها و پازل ها به طور اختصاصی برای یادگیری رنگ ها ساخته شده اند و شکل خاص آن ها برای کودک جذابیت زیادی دارد.

 

از دو شی یکسان استفاده کنید

یاد گرفتن اسم اشیا مانند توپ، در و ... برای کودکان آسان است زیرا این اشیا قبل لمس و دیدن هستند اما رنگ ها یک شی خاص نیستند و ممکن است در همه جا باشند و به همین دلیل درک رنگ ها برای کودکان کمی دشوار می شود.

 

آموزش رنگ به کودک فارسی, شعر آموزش رنگ به کودکان, آموزش رنگ به کودکان استثنایی

استفاده از اشیاء یک شکل برای آموزش رنگ ها می تواند کمک زیادی به کودک بکند

 

پس برای این که رنگ ها برای کودکان ملموس تر شوند، برای آموزش رنگ ها از دو شی یکسان استفاده کنید. اگر شی ها یکسان نباشند، کودک فکر می کند که شما نام اشیا را می گویید و نه رنگ ها.

مثلا می توانید از یک ماشین قرمز و یک ماشین آبی برای آموزش بهتر رنگ ها استفاده کنید.

یکی از ساده ترین نوع بازی های آموزشی ابتدایی رنگ ها این است که چند کاغذ رنگی را روی زمین بچسبانید و از کودک بخواهید که اشیا هم رنگ آن کاغذ را روی آن قرار بدهد.

 

از اشیاء مورد علاقه کودک برای آموزش رنگ ها استفاده کنید

استفاده از اشیاء مورد علاقه کودک برای آموزش، تاثیر بسیار زیادی روی یادگیری آن ها دارد. به طور مثال بسیاری از کودکان به توپ ها علاقه دارند و استفاده از توپ های یک شکل ولی با رنگ های متفاوت برای آموزش رنگ ها بسیار کارامد است.

همچنین شما می توانید در هنگام بازی کودک با اسباب بازی مورد علاقه اش از او رنگ آن اسباب بازی را بپرسید.

 

تشویق همیشه جواب می دهد

روش تشویق کودک برای انجام یک کار مثبت بسیار مفید است. مثلا اگر شما از کودک سوالی در رابطه با رنگ ها پرسیدید و او درست جواب داد، او را با نوازش و گفتن الفاظ مثبت تشویق کنید.

با این کار شوق کودک برای یادگیری افزایش می یابد و یادگیری برای او آسان تر می شود.

 

اشیا را با رنگشان نام ببرید

شما می توانید اشیا که کودک به صورت روزمره از آن ها استفاده می کند را با استفاده از رنگ آن ها نام ببرید. برای مثال ظرف صورتی و یا قاشق قرمز و ...

این کار به روش خارق العاده ای یادگیری رنگ ها را برای کودکان افزایش می دهد.

 

رنگ آمیزی:

 

سن آموزش رنگ به کودکان, آموزش رنگ ها به کودکان, آموزش رنگ به کودکان

رنگ آمیزی فعالیتی دوست داشتنی برای اکثر کودکان و یکی از راه های آموش رنگ ها است

 

رنگ امیزی برای بسیاری از کودکان فعالیت محبوبی است. با استفاده از مداد رنگی های مختلف می توانید رنگ ها را به کودک یاد بدهید.

همچنین می توانید پس از این که کودک رنگ آمیزی خود را تمام کرد، از او بخواهید که نام رنگ هایی که استفاده کرده را بگوید.

 

از رنگ هایی که در زندگی روزمره دیده می شوند شروع کنید

شما می توانید هنگامی که در حال ادامه زندگی روزمره خود هستید، از رنگ هایی مانند رنگ غذا، رنگ لباس ها، رنگ اسباب بازی های مختلف، رنگ های طبیعت (رنگ آبی آسمان و یا رنگ سبز گیاهان) و... استفاده کنید تا کودک بتواند رنگ هایی که به صورت روزمره با آن رها ارتباط دارد را شناسایی کند.

یادگیری رنگ هایی که کودک به صورت روزمره آن ها را می بیند بسیار آسان تر از رنگ های خاص عجیب و غیر طبیعی است.

 

ویدیو ها و ترانه های آموزشی

امروزه با استفاده از فضای مجازی می توانید به  آموزش های زیادی که برای کودکان جذابیت بالایی دارد، در هر لحظه دسترسی داشته باشید و از آن ها برای آموزش های مختلف از جمله آموزش رنگ ها به کودکان استفاده کنید. این فیلم ها کمک زیادی به یادگیری رنگ ها می کنند.

 

گردآوری:بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------