خوب ها و بدهای بوفه مدرسه 

خوب ها و بدهای بوفه مدرسه

 

زنگ تفریح، زمان خوردن میان وعده است تا دانش آموزان در کلاس بعدی تمرکز کافی داشته باشند. گرسنگی که در پی افت قند ایجاد می شود، قدرت یادگیری را کاهش می دهد ولی خوردن یک وعده غذایی مختصر می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند اما گاهی در بوفه مدرسه گزینه های چندان مناسبی در اختیار دانش آموزان قرار نمی گیرد...

 

این «پوستر»، شما را با چند ماده غذایی که هم تا حدودی به ذائقه بچه ها خوش می آید و هم مغذی هستند، آشنا می کند.

 

چیپس از آن خوراکی هایی است که به دانش آموزان توصیه می شود خوردن آن را به حداقل برسانند زیرا هم اسیدچرب ترانس بالایی دارد و هم نمک زیادی وارد بدن می کند. پیشنهاد می کنیم بچه ها به جای آن ظرفی از سیب زمینی سرخ شده خانگی با خود به مدرسه ببرند زیرا در این صورت هم روغن مصرفی روغن مخصوص سرخ کردن است و هم با افزودن گیاهان معطری مثل آویشن و پودر سیر می توان نمک مصرفی را به حداقل رساند.

 

احتمال وجود اسیدهای چرب ترانس، شکر اضافی و آکریلامید در بیسکویت زیاد است بنابراین می توانید به جای آن یک برش کیک خانگی بسیار خوشمزه به عنوان خوراکی زنگ تفریح به فرزندتان بدهید که هم مواد اولیه مرغوب تری دارد و هم تازه تر است.

 

آبمیوه های آماده حتی اگر هیچ افزودنی ای (حتی شکر هم) نداشته باشند، ویتامین کمی دارند بنابراین چه بهتر که آنها را با میوه های تازه و فصل جایگزین کنید.

 

نوشابه گاز و شکر زیادی دارد بنابراین هر لیوان آن انرژی فراوانی را وارد بدن می کند بدون آنکه ارزش غذایی داشته باشد. به جای آن نوشیدن یک لیوان دوغ می تواند به بهبود وضعیت تغذیه دانش آموز کمک کند.

 

پفک نمک فراوان و ارزش تغذیه ای ناچیزی دارد و می توان ذرت بوداده را که منبع فیبر و املاح است، جایگزین آن کرد.

آبنبات ها چسبنده هستند و به دندان ها می چسبند به همین دلیل می توانند باعث پوسیده شدن دندان ها شوند اما شکلات های تلخ به دلیل فلاونوییدهای فراوانی که دارند به بهبود وضعیت تغذیه ای کمک می کنند.

 

آلوچه و انواع ترشک ها معمولا از میوه های نامرغوب تهیه می شوند ولی مصرف میوه های خشک نه تنها فیبر مورد نیاز بدن را تامین می کند بلکه املاح ضروری برای رشد (نظیر آهن و کلسیم) را نیز به بدن می رساند. البته می توان از آنها همراه مغزها و دانه های خام (نظیر بادام، پسته و فندق) برای هر چه مغذی تر شدن برنامه غذایی روزانه استفاده کرد.

 

فرآورده های گوشتی مملو از نیترات هستند که در بدن به نیتروزآمین که ترکیبی سرطان زاست تبدیل می شود بنابراین تهیه ساندویچ مرغ خانگی که البته با چند ورقه پنیرپیتزا طعم دار شده است، می تواند میان وعده مغذی تری باشد.

 

منبع:روزنامه سلامت

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------