تاثير رنگ در اشتهاي كودكان بدغذا 

 

تاثير رنگ در  اشتهاي كودكان بدغذا

 

 

آيا كودك شما هم جزء كودكاني است كه به اصطلاح بدغذا مي باشد؟ اگر اينطور است مي توانيد با تزئين ‌غذا، او را به خوردن تشويق كنيد. رنگ در اين تزئين بسيار اهميت دارد. رنگ ها كودك را به خود جذب مي كنند. بايد ببينيد كدام رنگ براي او جذاب تر است ...سبز:


فوايد خوردن سبزي ها و ميوه ها بر هيچ كس پوشيده نيست. سبزيجات سبز حاوي مجموعه ‌اي از آنتي اكسيدان ها هستند كه با خوردن آنها استخوان ها و دندان هايي محكم خواهيم داشت. ‌سبزي ها و ميوه ها ابتلا به سرطان را نيز كاهش مي دهند. بعضي از آنها عبارتند از:


فلفل سبز، كلم ‌بروكلي، خيار، لوبيا سبز، نخودسبز، كدو سبز، كرفس، كلم، كيوي، طالبي، سيب ‌و انگور سبز. ‌

 


قهوه اي و سفيد:رنگ هاي سفيد و كرم تا قهوه اي را نيز مي توان در زمره رنگين كمان خوراكي ها جاي ‌داد. خواص سلامتي بخش و مفيد سير و پياز سال هاست كه زبانزد متخصصين تغذيه است و محققين ‌دريافته اند كه اين گروه از مواد غذايي، در پايين آوردن سطح كلسترول خون مفيد بوده و در حفظ سلامت قلب ‌موثر هستند.از اين گروه مي توان به پياز، سير، گل كلم، سيب زميني، قارچ، موز و خرما ‌اشاره كرد. از خلاقيت شخصي خود براي ايجاد عادات صحيح غذايي در فرزندتان بهره بگيريد

 


تهيه غذاهاي جذاب با خوراکي هاي رنگيپس از آشنايي با برخي از خواص خوراکي ها و دسته بندي آنها بر حسب رنگشان، نوبت به كاربرد ‌آنها در تهيه غذاهاي جذاب براي كودكان مي رسد. بشقاب غذا را چون بوم نقاشي ببينيد و به ‌فرزندتان كمك كنيد تا روي اين بوم با استفاده از مواد خوراكي رنگي كه در اختيارش قرارمي ‌دهيد مطابق سليقه خودش منظره اي زيبا بيافريند.چند بوته ي كوچك كلم بروكلي بخارپز يا آب پز و مقداري ‌لوبيا سبز درسته پخته مي توانند درخت هاي اين منظره باشند. يك عدد گوجه فرنگي گيلاسي به جاي ‌خورشيد و يك مشت نخودفرنگي و دانه ذرت هم به جاي گل ها. از انواع ميوه و سبزيجات براي تزئين غذاهاي گوناگون كه ممكن است بعضي از آنها نيز چندان ‌مورد علاقه فرزندتان نباشد بهره بگيريد.با استفاده از قوه تخيل خود و كودكتان با اشكال و طرح هاي ‌فانتزي، اين غذاها را بياراييد.‌در فصل تابستان پوره هاي رنگارنگي از ميوه‌هاي گوناگون درست كنيد و آنها را در يك جايخي ‌ريخته و در فريزر قرار دهيد. از اين قطعات يخ ميوه اي براي سرو نوشيدني هاي كودكان استفاده ‌كنيد.به جاي تنقلات پرچربي و پرنمك، برگه خشك شده ميوه ها و مغزهايي مانند گردو و پسته را در ‌دسترس بچه ها قرار دهيد.‌با فرزندتان بازي شناخت طعم ميوه ها را ترتيب دهيد. چشمان او را با يك دستمال ببنديد و قطعاتي از ‌ميوه هاي گوناگون را در دهانش بگذاريد تا با خوردن آنها، نوع ميوه يا سبزي را تشخيص دهد. خلاصه اينكه ‌از خلاقيت شخصي خود براي ايجاد عادات صحيح غذايي در فرزندتان بهره بگيريد.شما از مواد غذايي ‌رنگي نيز مي توانيد به عنوان حربه اي براي خوراندن گوشت به كودكانتان استفاده كنيد.‌ بسياري از كودكان علاقه زيادي به خوردن گوشت نشان نمي دهند كه آن هم يا به دليل تنفر آنها ‌از بوي گوشت است يا اينكه از تكه هاي گوشت در غذا خوششان نمي آيد. بدين منظور مي توانيد از ‌سبزيجاتي نظير هويج، سيب زميني و شلغم براي گرفتن بوي گوشت در غذا استفاده كنيد.تاثير رنگ در غذاي كودكان به قدري زياد است كه آنها ترجيح‌ مي دهند به جاي استفاده از غذاهاي خانگي ‌در زنگ تفريح، خوراكي هاي خوش آب و رنگ بوفه مدرسه را بخورند
.براي رفع اين عادات كه يكي از ‌مهم ترين دلايل چاقي كودكان به شمارمي روند، بهتر است براي تشويق آنها به خوردن ‌ساندويچ هاي خانگي، به سبزيجات و ميوه هاي رنگي متوسل شويد تا پفك و پاستيل و چوب شور!

 

 

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------