دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت چیست ؟دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت,آشنایی با دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت,درباره دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت

دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت

 

آشنایی با دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت

بعضی مواقع متوجه می شوید که چقدر زود به زود باک خودرو شما خالی می شود و باید این موضوع را بررسی کنید تا به مشکلات بزرگتری بر نخورید. بنابراین ما شما را با دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت خودرو آشنا می کنیم.

پر کردن باک خود آنقدر کار معمولی است که پیگیری تعداد دفعات توقف در پمپ و میزان سوخت مصرفی شما می تواند بیهوده به نظر برسد. به هر حال باید بنزین بزنید تا به جایی که می خواهید برسید.

 

دلایل مصرف بالای سوخت

مصرف بنزین به طور اجتناب ناپذیری در داخل همان خودرو بسته به عوامل خارجی زیادی متفاوت خواهد بود. دما، محیط سفر و سفرهای طولانی، همگی در مصرف سوخت شما نقش دارند. اما عملکرد داخلی وسیله نقلیه شما می تواند بر بازده سوخت شما نیز تأثیر بگذارد، همانطور که بر عادات شخصی شما تأثیر می گذارد.

 

هنگامی که مسافت پیموده شده خود را پیگیری می کنید و هر چند وقت یکبار باید باک خودرو را پر کنید، می توانید بینش های ارزشمندی در مورد سلامت خودرو خود به دست آورید که می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه تعمیرات بعدی کمک کند. همچنین می تواند به صرفه جویی در سوخت خودرو کمک کند.

 

قطعاتی از خودروی شما که بر مصرف سوخت تاثیر می گذارد.

• روغن

تعویض روغن در فواصل منظم و توصیه شده توسط سازنده می تواند به کاهش مصرف سوخت کمک کند. اگر متوجه شده اید که راندمان سوخت شما در حال کاهش است و همچنین در گذشته اخیر روغن خود را تعویض نکرده اید، ممکن است علت آن روغن موتور قدیمی خودرو باشد.

 

برای وسایل نقلیه جدیدتر (2013 یا بعد از آن)، خودروسازان فناوری های سوخت و روغن خود را بهبود بخشیده اند، به طوری که شما فقط باید هر 7000 تا 10000 مایل روغن خود را تعویض کنید. در مقایسه با خودروهای قدیمی که نیاز به تعویض روغن در هر 3000 مایل داشتند، این نه تنها مصرف سوخت شما را بهبود می بخشد، بلکه در زمان و هزینه شما نیز صرفه جویی می کند.

 

• تحمل وزن اضافی

یکی از دلایل ساده مصرف سوخت بالا زمانی است که وسیله نقلیه وزن زیادی را حمل می کند، خواه وسایل زیادی در صندوق عقب داشته باشد و یا پر از افراد باشد، جعبه باربند حمل کند و یا بار و باربند یا تریلر را بکشد.

 

هرچه وزن بیشتری توسط وسیله نقلیه حمل شود، فشار بیشتری برای موتور برای تولید نیروی کافی برای حرکت آن ایجاد می شود.

 

هر زمان که نیاز به قدرت بیشتر باشد، چه در حال حرکت یا شتاب گیری، موتور برای تحقق آن نیاز به سوخت بیشتری دارد. بنابراین، در نهایت مجبور می شوید باک بنزین خود را بیشتر پر کنید.

 

دلیل های زیاد شدن مصرف بیش از حد سوخت,زیاد شدن مصرف سوخت,آشنایی با دلایل زیاد شدن مصرف سوخت خودرو

وزن اضافی خودرو باعث افزایش مصرف سوخت می شود

 

• سنسورهای اکسیژن، انژکتورهای سوخت

به نظر می رسد این دو قسمت از وسیله نقلیه شما با مسافت پیموده شده بنزین شما ارتباطی ندارند، اما می توانند به طور جدی بر مصرف سوخت شما تأثیر بگذارند. اگر متوجه شدید مصرف سوخت شما در ماه های اخیر افزایش یافته است، حتما این قسمت ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که این قطعات تمیز هستند و درست کار می کنند.

 

• فیلترهای کثیف هوا و گرفتگی فیلتر هوا

دلایل زیادی برای داشتن فیلتر هوای تمیز وجود دارد، اما یکی از دلایل مهم این است که مصرف سوخت مناسبی داشته باشید. اگر فیلتر هوای شما مسدود یا کثیف باشد، هوای کمتری به داخل محفظه احتراق راه می یابد و باعث می شود موتور برای برآورده کردن نیروی مورد نیاز راننده، سخت تر کار کند. که باعث مصرف بیشتر سوخت می شود.

 

• لاستیک

حتی اگر نشانگر فشار باد تایر شما روشن نباشد، لاستیک های شما ممکن است کم باد شده باشند و این می تواند باعث کاهش راندمان سوخت شود. برای بررسی فشار هر لاستیک خودرو از یک فشارسنج ساده (که تقریباً در هر فروشگاه مواد غذایی یا قطعات خودرو موجود است) استفاده کنید. دقت کنید که یک روز قبل از روشن کردن ماشین خود این کار را انجام دهید زیرا لاستیک های خنک دقیق ترین فشار را به شما می دهند.

 

اگر متوجه شدید که لاستیک هایتان به طور مشهودی کم باد به نظر می رسند و در حال حاضر از زمانی که باید لاستیک هایتان را پر می کردید گذشته اید. لاستیک هایی که باد کمی دارند کشش را کاهش می دهند و تعداد دفعاتی که لاستیک های شما باید بچرخند تا مسافت یکسانی را جا به جا کنند افزایش می دهد. مهم است که لاستیک های خود را با psi توصیه شده پر کنید، زیرا تورم بیش از حد و کم باد بودن می تواند بر مصرف سوخت شما تأثیر منفی بگذارد.

 

آشنایی با دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت,درباره دلایل افزایش بیش از حد مصرف سوخت,علت افزایش بیش از حد مصرف سوخت

کم بودن باد خودرو یکی از دلایل افزایش مصرف سوخت است

 

• تهویه مطبوع

در روزهای بسیار گرم، استفاده از تهویه مطبوع می تواند فشار زیادی به موتور شما وارد کند و به مصرف سوخت شما آسیب برساند. برای رفع این مشکل، یک پنجره را پایین بکشید تا دمای داخلی ماشین شما به دمای بیرونی یا کمتر از آن برسد. با این حال، به خاطر داشته باشید که بهتر است هنگام رانندگی با سرعت به عنوان مقال رانندگی در بزرگراه، شیشه ها را بسته نگه دارید زیرا باعث کاهش کشش خودرو شما می شود.

 

• شمع های فرسوده

هنگامی که شمع ها فرسوده می شوند، در خودروی خود دچار اشتباهات بیشتری در موتور خواهید شد که سوخت بیشتری مصرف می کند. شما باید مطمئن شوید که از بهترین شمع های ممکن با کیفیت استفاده می کنید تا بتوانید بیشترین مایل را از آنها ببرید. دو نوع شمع های ایریدیوم و شمع پلاتینیوم ترجیح داده می شوند.

 

عاداتی که بر مصرف سوخت تأثیر می گذارد

• بیکار و بدون حرکت هستید

این عادت، بی معنی به نظر می رسد، اما این عادتی است که اغلب نادیده گرفته می شود یا فراموش می شود. اگر در مکانی هستید که می توانید موتور خود را به طور کامل خاموش کنید، باید این کار را انجام دهید. خاموش کردن خودرو نه تنها برای مصرف سوخت شما بهتر است، بلکه از فرسودگی غیرضروری خودرو نیز جلوگیری می کند. اگر در موقعیتی هستید که نمی توانید موتور خود را به طور کامل خاموش کنید (مثلاً در یک روز گرم در حالی که منتظر هستید کسی را از مدرسه ببرید و نیاز به کولر دارید)، حداقل آن را در حالت خنثی قرار دهید.

 

• استفاده از چرخ دنده اشتباه

اگر ماشین شما دارای گیربکس دستی (استیک شیفت) است، حتما از دنده مناسب استفاده کنید. اگر بارهای سنگینی را می کشید، باید از دنده پایین تری استفاده کنید، بنابراین موتور شما مجبور نیست بیشتر از آنچه نیاز دارد کار کند. به طور مشابه، هنگام حرکت با سرعت های بیشتر، حتما از دنده بالاتر استفاده کنید. طولانی و کوتاه این است: به موتور خود گوش دهید. اگر به نظر می رسد که بیش از حد کار می کند یا کم کار می کند، احتمالاً در حال هدر دادن گاز هستید.

 

• رانندگی تهاجمی

این عادت بد، شامل سه چیز است: رانندگی خیلی سریع، شتاب گیری خیلی سریع و توقف خیلی ناگهانی. هر سه این اقدامات منجر به مصرف سوخت بالا می شود. در صورت امکان، باید آهسته شتاب بگیرید و با سرعت ترافیک رانندگی کنید. فاصله ی بین خودروی خود و خودروی جلوتر به اندازه ی کافی باشید تا بتوانید به تدریج و بدون ترمزگیری بایستید. کاهش سرعت طبیعی و بدون ترمز، در صورت امکان، می تواند به شما در افزایش بهره وری سوخت کمک کند.

 

اگر تا به حال به مصرف سوخت خود توجه نکرده اید، هیچ وقت برای شروع دیر نیست. برخی از وسایل نقلیه جدیدتر دارای سنسوری هستند که این کار را برای شما انجام می دهد، اما یک نوت بوک کوچک که از آن برای یادداشت کیلومتر شمار، سفر، و خوانش های پر کردن استفاده می کنید، روشی با فناوری پایین برای پیگیری میزان هزینه و سوخت شما است. اگر متوجه شدید که راندمان سوخت شما کمتر از حد مجاز است یا در طول زمان کاهش یافته است، فهرست بالا را مرور کنید و تغییراتی را انجام دهید تا به شما کمک کند که مقداری از آن پول بنزین را به جیب خود بازگردانید.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------