مدیرعامل ایران خودرو: قیمت‌های امروز نتیجه کار شورای رقابت است/ در قطعه‌سازی نه دانش داریم و نه تحقیق و توسعهاخبار,اخبار بازار خودرو,هاشم یکه‌زارع

مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران خودرو تاکید کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد لوازم خانگی موجود در بازار از طریق واردات تامین می‌‌شود که رقمی معادل ۲۲ میلیارد دلار ارزبری دارد اما هیچ کس به آن اعتراض نمی‌‌کند اما در صنعتی مانند خودرو که تنها سه تا چهار میلیارد دلار سالانه صرف واردات می‌‌شود، بحث حیف و میل منابع ارزی به میان می‌‌آید.

به گزارش ایلنا، هاشم یکه‌زارع عصر امروز در گردهمایی قطعه‌‌سازان سراسر کشور که در هتل المپیک برگزار شد، با اشاره به وضعیت قطعه‌‌سازی و تولید خودرو در دنیا گفت: در حال حاضر سالانه ۹۵ میلیون خودرو تولید می‌‌شود و سبب اشتغال‌زایی ۷۰ میلیون نفر در این صنعت شده به طوری که گردش مالی قطعه‌‌‌سازی و خودروسازی نزدیک به ۳ هزار میلیارد دلار برآورد شده است.

 

وی ادامه داد: با وجود این اعداد و ارقام نمی‌‌توان این صنعت را ندیده گرفت زیرا در بسیاری از کشورها به عنوان صنایع مادر محسوب می‌‌شود و محرک صنایع داخلی است. همانطور که در کشورمان سهم اصلی را از تولید ناخالص ملی در اختیار دارد.

 

مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران خودرو با بیان اینکه در ایران تعرفه خودرو با توجه به مشخصات بین ۴۰ تا ۹۰ درصد محاسبه می‌‌شود، اظهار داشت: در کشوری مانند نیجریه که برعکس ما هیچ تولیدی ندارد، ۸۰ درصد و در هند ۹۰ تا ۱۳۶ درصد است و تایلند ۱۲۵ تا ۱۵۵ درصد تعیین شده است در حالی که این دو کشور هر دو از تولیدکنندگان مهم خودرو هستند.

 

یکه‌زارع با اشاره به میزان ارزبری لوازم خانگی تصریح کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد لوازم خانگی موجود در بازار از طریق واردات تامین می‌‌شود که رقمی معادل ۲۲ میلیارد دلار ارزبری دارد اما هیچ کس به آن اعتراض نمی‌‌کند اما در صنعتی مانند خودرو که تنها سه تا چهار میلیارد دلار سالانه صرف واردات می‌‌شود، بحث حیف و میل منابع ارزی به میان می‌‌آید.

 

وی با اشاره به تحریم صنعت خودرو خاطرنشان کرد: در حالی که به صورت رسمی ۱۵ مرداد ماه تحریم‌‌ها آغاز شد اما برخی در ایران از اردیبهشت به پیشواز آن رفتند این در حالی است که در هیچ کشوری صنعت خودروسازی از سوی دولت رها نمی‌‌شود. نمونه آن کمک ۱۷ میلیارد دلاری دولت فدرال آمریکا به صنعت خودرو بود یا شش میلیارد دلاری دولت ایتالیا امروز فرانسه نیز به ازای هر خودرو هزار یورو یارانه به خریداران می‌‌پردازد تا بدین صورت آنها را ترغیب به خرید خودرو کند.

 

مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران خودرو با اشاره به میزان اشتغال‌‌زایی این صنعت در کشور ابراز داشت: اشتغال ۵۵۰ هزار نفری در صنعت قطعه‌سازی و در مجموع اشتغال بیش از ۸۰۰ هزار نفر در صنعت خودرو نیاز به حمایت مستمر دارد که خوشبختانه با کمک وزیر صنعت این امر صورت گرفته و می‌‌توانیم بگوییم در چند ماه اخیر صنعت خودرو جان تازه‌‌‌ای گرفته است.

 

یکه‌زارع اضافه کرد: این در حالی است که برخی حاضر به پرداخت ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه بیکاری از سوی دولت هستند اما نمی‌‌خواهند حتی یک ریال هم به صنعت خودرو کشور کمک برسد. تعریف شعار امسال رونق تولید است که این امر جز با تولید و صادرات محقق نخواهد شد. امروز تنها راه نجات کشور تولید و صادرات است.

 

وی با اشاره به نقش تحقیق و توسعه در صنعت خودرو بیان کرد: صنعت خودرو در جهان سالانه ۱۱۴ میلیارد یورو به ازای هر خودروی بیش از هزار یورویی صرف تحقیق و توسعه می‌‌کند. این درحالی است که در کشوری مانند کره جنوبی کل بودجه تحقیقات صنایع مختلف سالانه ۶۰ میلیارد دلار است کسانی که کار تحقیقاتی می‌‌کنند. از جیب خود هزینه نمی‌‌‌کند بلکه منابع مستقلی به آنها هزینه را پرداخت می‌‌کند.

 

مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران خودرو ادامه داد: در صورتی که ما تحقیق و توسعه را انجام ندهیم در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده تنها تولیدکننده خواهیم بود و دیگر قطعه‌‌ساز و خودروساز محسوب نخواهیم شد. ما در صورتی خودروساز می‌‌شویم که پلاتفرم داشته باشیم. 

 

یکه‌زارع با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر به جای حمایت سرکوب شده‌‌ایم، یادآور شد: از سال ۹۲ تا ۹۷ شورای رقابت تنها اجازه ۱۶ درصد افزایش قیمت را داد. همین سرکوب قیمت باعث به وجود آمدن شرایط امروز شد.

 

وی افزود: با توجه به اراده قطعه‌‌سازان و خودروسازان و همچنین وزارت صنعت می‌‌توانیم این صنعت را احیا کنیم اما برای رسیدن به آن باید به جای افتراق بین خودروساز دست در دست یکدیگر همکاری کنیم و از شعار رونق تولید خارج نشویم.

 

مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران خودرو درخصوص بازار صادرات قطعه عنوان کرد: قطعه‌‌سازان حتی در زمانی که دوران خوش آنها محسوب می‌‌شد کمتر به بازارهای صادراتی و کارهای تحقیقاتی می‌پرداختند. دانش و تجهیزات آنها قدیمی است و نیاز به‌‌روزرسانی آنها احساس می‌‌شود که البته این امر نیازمند منابع است و باید به سمتی حرکت کنیم که صندوق توسعه ملی به سمت تجهیز و نوسازی صنعت قطعه و خودرو حرکت کند. 

 

یکه‌‌زارع اضافه کرد: در این باره نیز تمهیداتی پیش‌‌بینی کردیم که مرحله به مرحله پیش می‌‌رویم. به طور قطع تولید امسال دو خودروساز بزرگ کشور بیشتر از تولید سال قبل خواهد بود و امیدوارم با اراده، اطمینان و حمایت قطعه‌‌سازان در تحقق این هدف موفق شویم.

 


تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023