موج گرانی به لوازم یدکی رسید/ زمین‌گیری خودروها در نمایندگی‌ها لوازم یدکی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر بسیاری از خودروها به دلیل نبود لوازم یدکی در نمایندگی‌ها زمین‌گیر شده‌اند. در همین رابطه سید عبدالهادی خسروفرد، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل، هشدار داد که با ادامه این روند، کمبود لوازم یدکی تا دو ماه آینده بحرانی‌تر می‌شود.

به  گزارش تجارت نیوز ؛ در حالی که برخی شهروندان و تعمیرکاران از کمبود شدید روغن موتور در بازار سخن می‌گویند، بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد این کمبود، در بازار لوازم یدکی به‌مراتب نگران‌کننده‌تر است.

 

اخیراً سلمان اسماعیلی، دبیر انجمن پالایش‌های روغن‌سازی ایران، از قاچاق روغن موتور به دلیل اختلاف قیمت بازار داخلی و خارجی خبر داد.

 

آن‌طور که او توضیح داده است، قاچاقچیان، روغن موتور را با قیمت‌ مصوب از بازار جمع‌آوری می‌کنند و پس از دریافت اظهارنامه از گمرک تحت نشان‌ها و برندهای مختلف به صورت قاچاق آن را به کشورهای همسایه می‌رسانند.

 

بدین ترتیب کمبود روغن موتور در بازار ناشی از کاهش تولید نیست. طبق اعلام انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی میانگین تولید روغن موتور در فصل پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حتی ۱۰ درصد رشد داشته است.

 

در این کمبود لوازم مورد نیاز خودرو محدود به روغن موتور نمی‌شود. در حال حاضر بازار بشدت از کمبود لوازم یدکی رنج می‌برد؛ طوری‌که حتی گفته می‌شود تعداد زیادی از خودروها در نمایندگی‌های خدمات پس از فروش به دلیل نبود قطعه زمین‌گیر شده‌اند.

 

کمبود شدید لوازم یدکی در بازار

سید عبدالهادی خسروفرد، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل، از کمبود شدید لوازم یدکی در بازار خبر داد و عنوان کرد: حدود یک‌ سال است که هیچ یک از واردکنندگان قطعه امکان ثبت سفارش نداشته‌اند.

 

او ادامه داد: واردنشدن قطعه منجر به این شد که در حال حاضر با کمبود قطعات لوازم یدکی در بازار مواجه شویم. بدین ترتیب، هم‌اکنون خودروهای بسیار زیادی در نمایندگی‌ها به دلیل نبود قطعه زمین‌گیر شده‌اند.

 

خسروفرد در پاسخ به این سوال که آیا لوازم یدکی قاچاق در بازار همچنان وجود دارد، توضیح داد: در حال حاضر حتی قاچاق قطعات اتومبیل نیز به‌صرفه نیست و با توجه به شناسه‌دار بودن قطعات کسی اقدام به خرید لوازم قاچاق نمی‌کند.

 

وی هشدار داد که با ادامه این روند، وضعیت کمبود لوازم یدکی تا دو ماه آینده بحرانی‌تر شود. اکنون نیز شرایط بحرانی است. طوری‌که به دلیل نبود قطعه بسیاری از واحدهای صنفی اقدام به تعطیلی مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

 

این فعال صنفی به موضوع واردات خودرو اشاره داشت و گفت: زمانی که می‌خواهند خودرویی وارد کنند باید به فکر قطعات آن هم باشند. در حال حاضر تعمیر موتور یک خودرو چینی بیش از 70 میلیون تومان آب می‌خورد.

 

حال با توجه به شرایط بحرانی بازار لوازم یدکی و نبود قطعات تولیدی و وارداتی بسیاری از واحدها تصمیم به افزایش قیمت گرفته‌اند تا این بار موج گرانی به این بازار برسد.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------