انجمن واردکنندگان خودرو :چرا خودروی چینی ۹۰۰ میلیونی در ایران یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان می شود؟! واردکنندگان خودرو,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این که یک مقدار با مردم صادقانه رفتار کنید و کمبودها را به مردم بگویید، گفت: اگر می‌خواهید این وضعیت که خودرو یک کالای دست نیافتنی شده را بشکنید، این حق را برای مردم به رسمیت بشناسید که هر ایرانی بالای ۱۸ سال در طول عمرش اجازه داشته باشه یک بار خودروی مورد علاقه‌اش را به شرط وجود صرفا خدمات پس از فروش و نه نمایندگی، وارد کند. 

به گزارش اقتصاد آنلاین، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درخصوص روندی که دولت برای واردات خودرو درپیش گرفته است به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: سخنرانی، تبلیغات و کار رسانه‌ای برای مردم نان و آب نمی‌شود، قرار بود ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد کنند که سال هم تمام شد و خبری نشد. بارها گفته‌ایم، نمی‌شنوند، گاها مسخره می‌کنند و می‌گویند «شما اطلاعات‌تان کافی نیست، شما که می‌گفتید واردات انجام نمی‌شود، دیدید که شد.» این در حالی است که ما مدام با همکارانمان در ارتباط هستیم و تا به حال نشنیده و ندیده‌ایم که ۱۰ هزار خودرو بار زده باشند و یا ۲ هزار خودرو در گمرک باشد، اگر چنین اتفاقی بیفتد، حداقل از باب مژدگانی من شخصا اولین نفر به مردم اعلام خواهم کرد.

 

دادفر افزود: مدل درستی نیست، یک مقدار با مردم صادقانه رفتار کنند و کمبودها را به مردم بگویند، مردم و همین‌طور خود من دوست داریم کمک کنیم، اما باید صداقت، درستی و راستی ببینیم و بعد فرایندها معقول و منطقی باشد.

 

وی ادامه داد: همه خودرو در وزارت صمت خلاصه نمی‌شود، این وزارتخانه عملا برای واردات خودرو هم کاره است و هم نیست، وظیفه بزرگ وزارت صمت این است که ثبت سفارش انجام دهد و برای تسهیل امور به سازمان ملی استاندارد، پلیس راهور، گمرکات و بانک مرکزی نامه بزند. اگر مدارک و مستندات قانونی به دست سازمان ملی استاندارد نرسد و یا بانک مرکزی ارز اختصاص ندهد، اتفاقی نخواهد افتاد، این موارد را درنظربگیریم و بار را صرفا روی دوش وزارت صمت نگذاریم، قصد تطهیر وزارت صمت را ندارم، اما متهم اول و آخر وزارت صمت نیست و صرفا تا یک محدوده‌ای می‌تواند در بحث خودرو تصمیم‌گیر باشد که البته غلط است و بارها گفته‌ایم که در هر موضوعی یک وزارتخانه باید بتواند صفر تا صد کار را انجام دهد، البته اگر می‌خواهیم کار انجام شود و اگر هم نمی‌خواهیم و مردم را سرمی‌دوانیم می‌شود همین وضعیت فعلی که ده نفر را متولی یک کار می‌گذارند که هر کدام نظر خود را دارند، بعضی نظرات ایدئولوژیک است و بعضی قانونی و نتیجه می‌شود همین وضعیتی که الان می‌بینید.

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این که همکاران ما برای انجام واردات فعال شدند، اما روند آنطور که فکر می‌کردیم پیش نرفت و نتیجه هم شد «هیچی»، چون همه کار در وزارت صمت نیست، گفت: واردات برندهای اول دنیا به کشور سخت است، از طرفی دولت خیلی دوست دارد بازار را با واردات تعدیل کند، اما یک تصمیم خوب در زمان بد گرفته شد، در شرایطی که ارز و مدارک و مستندات نیست. به دولت قبل هم گفتیم ایجاد استاندارد ۸۵گانه چه برای واردات و چه برای تولید داخلی غلط است، نه این که استاندارد غلط باشد، نه، اما استاندارد باید به فراخور توانمندی و اقلیم باشد.

 

دادفر تصریح کرد: شما که ارز ندارید، چرا برای تخصیص ارز فشار می‌آورید، از ارزهای واردکننده‌ها و خود مردم استفاده کنید، اگر می‌خواهید این وضعیت که خودرو یک کالای دست نیافتنی شده را بشکنید، این حق را برای مردم به رسمیت بشناسید که هر ایرانی بالای ۱۸ سال در طول عمرش اجازه داشته باشه یک بار خودروی مورد علاقه‌اش را به شرط وجود صرفا خدمات پس از فروش و نه نمایندگی، وارد کند. یک بار برای همیشه بازار را بشکنید تمام شود و بروید به مسائل مهم‌تر بپردازید، خودرو آنچنان مسئله مهمی نیست که این قدر افکار عمومی مشغول و کشور مختل شده است، راه‌حل هم دم دست است، اما نمی‌خواهند این کار را کنند. چه مقاومتی در مقابل این صحبت است، نمی دانم، برای تمام مردم سوال است که چرا خودرویی که خود تولیدکننده می‌گوید ۲۰۰ میلیون به ۵۰۰ میلیون تبدیل می‌شود، تولیدکننده چینی در کشور خودرو را ۹۰۰ میلیون می‌فروشد، اما یک فرایندی ایجاد شده که بشود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، به مردم پاسخ دهید که چرا چنین فرایندی ایجاد می‌کنید و بعد جلسه می‌گذارید که چطور درستش کنید.

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان تاکید کرد: با مقداری عقلانیت، مشکلات حل می‌شود، در غیر این صورت نیاز به معجزه داریم.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------