قیمت خودروهای وارداتی اعلام شدخودروهای وارداتی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از اول مهر، واردات خودرو انجام می‌شود گفت: قیمت خودروهای وارداتی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو تعیین شده است. 

به گزارش خبرآنلاین، امید قالیباف در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه افرادی مخالف واردات خودرو بودند و چوب لای چرخ می‌گذاشتند، اما هم اکنون مانعی وجود ندارد گفت: این یک مسئله خیلی شفافی است یعنی هفتاد هزار خودرو قرار است تا آخر سال وارد شود و آیین نامه اش هم منتشر شده است.

 

وی افزود: به متقاضیان واردات خودرو تا ۱۹ شهریورماه فرصت داده شده که درخواست شان را طبق آیین نامه منتشر شده، به دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت ارسال کنند و تا آخر شهریور هم بررسی و اسامی شرکت‌ها اعلام می‌شود؛ پس از آن، ثبت سفارش می‌شود ضمن اینکه تا امروز هم، شرکت‌هایی که در حوزه واردات خودرو فعال هستند مذاکرات زیادی با خودروسازان داشته اند و از این حیث، مانعی نمی‌بینم.

 

قالیباف با اشاره به اینکه سه روش در آیین نامه برای واردات خودروهای خارجی طراحی شده است گفت: یک روش آن واردات ۷۰ هزار دستگاه است که در دستور کار است و قیمت آن بین ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو تعیین شده است روش دیگر واردات خودروی خارجی، برای مناطق آزاد و آن واردات خودروی برقی است که در حال انجام است ضمن اینکه سازمان مناطق آزاد هم مشتاق و پرطرفدار این طرح است.

 

وی اضافه کرد: روش سوم هم روش سرمایه گذاری و برای افرادی است که مایلند در ایران خط تولید یک خودروی خارجی را راه اندازی کنند ضمن اینکه برای این متقاضیان، مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است البته متقاضیان باید مجوز از سازمان سرمایه گذاری خارجی وزارت اقتصاد بگیرند، زیرا بحث سرمایه گذاری است.

 

قالیباف گفت: مشوق پیش بینی شده این است که هزینه‌های ریالی در ایران مثل خرید زمین، سوله و تجهیزات و ماشین آلات را بتوانند با واردات خودرو و فروش آن تامین کنند که این خودروها مازاد بر آن ۷۰ هزار دستگاه خودرویی است که در روش اول قرار است وارد شود؛ بنابراین هر کدام از این سه روش، فعال و هر کدام با ساز و کار خودش در حال انجام است.

 

سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به این پرسش که ده هزار خودرو می‌شود حدود سیصد میلیون درست است؟ گفت: بله درست است، اما به این قیمت، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و ... هم اضافه می‌شود و یک رقابت هم در بورس کالا دارند یعنی قیمت تمام شده‌ای که ضرب در قیمت ارز کنیم بگوییم این قدر می‌شود نیست.

 

قالیباف گفت: خودروی داخلی که در حال تولید است ضمن اینکه ما خودرویی وارد می‌کنیم که بتواند بازار را تنظیم کند، زیرا میزان خودروهای تولیدی نسبت به تقاضا ۴۰۰ هزار دستگاه کم است البته واردات ۷۰ هزار دستگاه موثر است، اما هنوز تا تعادل بازار همچنان شکاف است بنابراین به هیچ وجه به تولید داخل لطمه نمی‌خورد.

 

وی اضافه کرد: در مورد تعرفه هم طبق آنچه که آیین نامه گفته است، باید خودرو در بورس کالا معامله شود یعنی با یک قیمت پایه ای، یعنی همین قیمتی که شما گفتید قیمت دلاری آن ضربدر معادل ریالی اش و اگر ده هزار دلار است ضربدر سی هزار تومان می‌شود سیصد میلیون تومان با این قیمت پایه در بورس عرضه شود و آنجا رقابت می‌خورد ممکن است آنجا ۵۰ یا ۷۰-۸۰ میلیون تومان اضافه شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------