علت توقف تحویل تاکسی های نو بدهی گمرگ به خودرو ساز است  اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,تاکسیرانی‌

علت توقف تحویل تاکسی های نو بدهی گمرگ به خودرو ساز و عدم عمل به تعهدات است ،که موجب شده تحویل تاکسی نو ثبت نامی در طرح 90هزار دستگاه متوقف شود .

سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: ثبت نام طرح نوسازی 90 هزار تاکسی فرسوده از 12 بهمن سال 94 آغاز شد و تا زمان حاضر نیز 55هزار متقاضی دریافت تاکسی نو خودرو های خود را تحویل گرفته اند ،اما این طرح از 15 مرداد امسال به طور موقت تعطیل شده است.

 

مرتضی ضامنی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در این باره گفت : نوسازی 90هزار تاکسی فرسوده از سال 94 آغاز شد و در ادامه آن مقرر شد که ارزش گواهی اسقاط شامل 5 میلیون تومان برای هر تاکسی در نظر گرفته شود .

 

وی خاطر نشان کرد: در این مرحه از گواهی اسقاط دو گواهی به ارزش هر گواهی 2میلیون 500هزار تومان در جمع 5 میلیون لحاظ شده است و در این خصوص هم تفاهم های لازم بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی ،شرکت های خودرو ساز ،کار گروه کاهش آلودگی هوا و گمرک انجام شد .

 

ضامنی ادامه داد:بر اساس این تفاهم مقرر شد که گمرک به ازای هر تاکسی فرسوده اسقاطی مبلغ 5میلیون تومان به حساب شرکت خودرو ساز پرداخت کند .

وی تاکید کرد: اکنون 55هزار متقاضی که در طرح نوسازی تاکسی ثبت نام کرده اند، خودرو های خود را تحویل گرفته اند ،در حالیکه فقط مبلغ اسقاط 10هزار خودرو اسقاطی از سوی گمرک به شرکت خودرو ساز پرداخت شده است .

 

سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور ،تصریح کرد: به همین دلیل هم بود که از 15 مرداد ماه سالجاری این طرح به طور موقت تعطیل شد .

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرکت خودرو ساز طرف قرارداد ایران خودرو است،افزود: ایران خودرو اعلام کرده است که در کارگروه کاهش آلودگی هوا مطرح شده است که گمرک به کارش ادامه دهد و چون این اتفاق نیفتاد در نتیجه گمرگ به تعهدات خود عمل نکرد، این طرح متوقف و از 15مرداد هم پیش فاکتور برای متقاضیان صادر نشده است و این موضوع هم به اطلاع مسئولان ذیربط رسیده است .

 

وی تاکید کرد: درحال حاضر2هزار متقاضی تشکیل پرونده داده اند و در آستانه گرفتن تسهیلات بانکی نیز و مرحله صدور پیش فاکتور هستند ،اما متاسفانه طرح متوقف شده است.

ضامنی اعلام کرد: در هفته آینده به دلیل اینکه شماری دیگر از متقاضیان پرونده های خود را تکمیل می کنند شمار افردای که در لیست انتظار قرار دارند، افزایش خواهد یافت .

 

وی ادامه داد 77هزار متقاضی در طرح نوسازی تاکسی ها ثبت نام کرده اند و به مرور نیز شمار افرادی که پرونده های آنها تکمیل می شود نیز افزایش خواهد یافت .

 

سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با اشاره به اینکه در آستانه ورود به فصل پاییز و افزایش آلودگی هوا و همچنین بازگشایی مدارس قرار داریم، تاکید کرد: ضروری است که تحویل تاکسی های نو تسریع شود و اختلاف فی ما بین شرکت خودرو ساز و گمرک حل شود .

 

وی گفت: توقف این طرح موجب دلسردی و عدم استقبال رانندگان تاکسی برای نوسازی تاکسی های فرسوده خواهد شد.

ضامنی از مسئولان ذیربط خواست به دلیل اینکه طرح نوسازی تاکسی ها فرسوده در راستای کاهش آلودگی هوا یکی از راهکارهای بسیار مناسب است، با همکاری و توجه ویژه خود زمینه موفقیت این طرح را به عنوان یکی از موفق ترین طرح های دولت یازدهم و به دنبال آن دولت دوازدهم را فراهم کنند .

 

متقاضیان دریافت تاکسی نو می توانند با مراجعه به بانک های عامل، تسهیلات 200میلیون ریالی با نرخ 16 درصدی با بازپرداخت در اقساط 48 ماهه دریافت کنند و همچنین این افراد 5 میلیون تومان یارانه گواهی اسقاط و 500 هزار تومان هم بابت لاشه خودرو فرسوده نیز دریافت می کنند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------