ایران خودرو: مبنای صورت های مالی، بهای کارخانه ای خودرو استبه عنوان مثال در آذرماه 97، بهای كارخانه‌ای وانت آریسان 29 میلیون و 400 هزار تومان بوده كه این مبلغ به عنوان مبلغ فروش در اسناد حسابداری ثبت شده است، 

شركت ایران خودرو در اطلاعیه‌ای ضمن تاكید بر رعایت اصول حرفه‌ای در انتشار اخبار، درباره اطلاعات مجعول منتشر شده درخصوص اطلاعات مندرج در سیستم كدال مربوط به سال 97 این شركت توسط برخی رسانه‌ها توضیح داد.

 

به گزارش عصر ایران در این اطلاعیه امده است: برخی رسانه‌ها در اقدامی غیركارشناسی با مبنا قراردادن برخی قیمت‌های عملیاتی انتهای سال 97 و ابتدای سال 98 و مقایسه آنها با مبالغ فروش مندرج در سیستم كدال عنوان كرده‌اند كه ایران خودرو قیمت‌های فروش خود را كم‌تر از اعداد واقعی بیان كرده و از این راه زیان كاذب شناسایی كرده است.

 

 اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی , ایران خودرو

برمبنای این گزارش،‌ ایران خودرو تاكید كرده، فروش محصولات صرفا برپایه بخش نامه‌های صادره و شرایط مندرج در بخش‌نامه‌ها شامل پیش پرداخت،‌ عوارض قانونی، سود مشاركت و... است و تمامی فاكتورهای صادره نیز مبتنی بر بخش نامه های مرتبط فروش صادر می‌شود.

 

به عنوان مثال در آذرماه 97، بهای كارخانه‌ای وانت آریسان 29 میلیون و 400 هزار تومان بوده كه این مبلغ به عنوان مبلغ فروش در اسناد حسابداری ثبت شده است، همین اتفاق در مورد قیمت سایر محصولات نظیر دنا با بهای كارخانه ای 37 میلیون و 700 هزار تومان، دناپلاس 43 میلیون و 200 هزار تومان، رانا 36 میلیون و 200 هزار تومان، تندر دستی 35 میلیون و 200 هزار تومان و تندر پلاس اتوماتیك با 44 میلیون و 600 هزار تومان و... نیز صدق می‌كند.

 

مبلغ نهایی فاكتور فروش بعد از افزودن هزینه‌های بیمه،‌ عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده و كاستن سود مشاركت و جرایم تاخیر در فاكتورها تعیین شده كه به جز مبلغ بهای كارخانه‌ای سایر مبالغ به هیچ وجه متعلق به ایران‌خودرو نبوده و با رعایت قوانین مربوط به سازمان‌های ذیربط پرداخت می‌شود.

 

در این اطلاعیه تاكید شده است، با توجه به حساسیت بازار خودرو، تمامی فاكتورهای صادر شده توسط واحد فروش ایران خودرو تحت نظارت و پایش مستمر و دائم سازمان‌های نظارتی قرار دارد.

 

از سویی دیگر، تمامی اسناد موجود در امور حسابداری شركت توسط سازمان حسابرسی كه زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است مورد حسابرسی دقیق قرار می‌گیرد و چون مبلغ فروش مهم‌ترین پارامتر در نظام عملكردی شركت‌ها است،‌ میزان پایش و بررسی فاكتورهای فروش توسط حسابرسان سازمان حسابرسی در بالاترین سطح ممكن انجام می‌شود.

 

این اطلاعیه تصریح كرده با توجه به این كه شركت ایران‌خودرو جزو شركت‌های بورسی موثر بر بازار سهام ایران است، تمامی اطلاعات مندرج در سامانه كدال توسط واحد نظارت بورس مورد پایش و تطبیق با صورت‌های مالی حسابرسی شده قرار گرفته و در نتیجه امكان درج اطلاعات خارج از ضوابط قانونی وجود ندارد.

 

با توجه به عمق و میزان نظارت بر عملیات فروش محصولات تولیدی شركت ایران خودرو و صحه گذاری توسط سازمان های ناظر بر عملكرد شركت، امكان انحرافی كه در برخی رسانه ها عنوان شده وجود ندارد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------