معاون وزیر صمت: گرانی خودرو ربطی به افزایش نرخ بنزین ندارد / تاثیر ۴ درصدی تورم بر اساس افزایش نرخ بنزین مطالعه شده اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,معاون وزیر صمت
رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: معاون وزیر صمت: افزایش ۴ درصدی تورم بر اساس افزایش نرخ بنزین مطالعه شده و منطقی است. 

به گزارش صدا و سیما، عباس تابش اظهار داشت: بررسی قیمت ۱۰۰ صد قلم کالای اساسی در ۱۰ روز بیش از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین تا ۱۰ روز پس از اجرای این طرح نشان می‌دهد افزایش بهای بنزین تأثیر چندانی بر قیمت‌ها نداشته است.

 

وی گفت: بر اساس آنالیز قیمتی که رانندگان تاکسی اعلام کرده اند سهم بنزین در کرایه آنان ۹ درصد است و اکنون که بنزین ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است حدود ۴ و نیم درصد در افزایش کرایه‌ها اثر می‌گذارد.

 

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت در پی اعمال نکردن اثر واقعی افزایش بهای بنزین بر قیمت‌ها نیست بلکه تلاش می‌کند از افزایش قیمت‌ها به دلیل اثر روانی افزایش بهای بنزین جلوگیری کند.

 

تابش گفت: اگر تورم ۱۰ درصد بود تورم ۴ درصدی افزایش بهای بنزین آن را به ۴۰ درصد تبدیل می‌کرد، اما اکنون که تورم جامعه بالاست تورم ۴ درصدی اثر کمتری بر آن دارد.

 

وی افزود: کالا‌هایی که در شبکه توزیع قرار دارد و با قیمت قبل حمل و نقل شده است نباید افزایش قیمتی داشته باشد، اما برای آینده پذیرفته ایم که کالا‌ها ۴ درصد افزایش قیمت داشته باشد و این اثر منطقی گرانی بنزین است.

 

تابش گفت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان ۲ هزار و ۳۵۰ بازرس در کل کشور دارد و هزار و ۵۰۰ بازرس نیز مربوط به اصناف هستند که قیمت‌ها را کنترل می‌کنند، اما با همکاری بسیج اصناف ۵۰۰ هزار نفر بازار را رصد می‌کنند.

 

وی افزود: وزارت صمت منکر تغییرات قیمت کالا‌ها و خدمات نیست، اما همه تغییرات قیمت در بازار مربوط به افزایش قیمت بنزین نیست.

 

تابش در پاسخ به این سؤال که چرا شرکت پاک قیمت شیر را ۵۰۰ تومان افزایش داده است، گفت: مدیرعامل این شرکت با من تماس گرفت و گفت: یک ریال قیمت محصولاتمان را افزایش نداده‌ایم.

 

وی افزود: اگر مصداق افزایش قیمت شیر وجود دارد اعلام شود تا با آن برخورد کنیم.

 

تابش گفت: تعداد پرونده‌های تخلف ۵۷ درصد افزایش یافته که بخشی از آن مربوط به سوء استفاده از افزایش قیمت بنزین است.

 

وی افزود: با افزایش نرخ بنزین باید قیمت خودرو‌ها کاهش یابد و اینکه قیمت خودرو‌ها در این مدت گران شده به دلایل دیگری است و ربطی به گرانی بنزین ندارد.

 

تابش گفت: هیچ تغییری در قیمت محصولات خودروسازان داخلی نداریم و گران فروشی لوازم یدکی خودرو‌ها نیز تخلف است.

 

وی افزود: اکنون به دلیل آغاز پیک تقاضای خرید خودرو برخی دلال‌ها به قیمت‌ها دامن می‌زنند و خودرو نیز از کالای مصرفی به سرمایه‌ای تغییر کرده است.

 

تابش گفت: در خراسان رضوی پویش مردمی با عنوان گران نمی‌خریم راه افتاده است که تقاضا دارم همه به این پویش بپیوندند و هر جا افزایش قیمت دیدند به سامانه ۱۲۴ اعلام و یا در اپلیکیشن آپ ارسال کنند.

 

وی افزود: مردم از خرید بدون فاکتور و کالای بدون برچسب قیمت خودداری کنند.

 

تابش گفت: مطالعاتی که درباره سهمیه خودرو‌ها اعمال شد مطالعات اولیه بود و اکنون در حال جمع‌آوری نظرات اصناف برای تغییر احتمالی سهمیه‌ها هستیم.

 

وی افزود: موضوع گرانی گوجه فرنگی و افزایش ۳۰ درصدی قیمت آن در بورس امروز در کمیسیون امنیت ملی مطرح شد البته پیش از این رب گوجه و گوجه فرنگی سه بار در بورس عرضه شد که مشتری نداشت، اما امروز با افزایش ۳۰ درصدی قیمت در بورس ارائه و پس از آن اصلاح شد البته بورس شرایط خودش را دارد.

 

تابش گفت: اکنون زمان خلأ توزیع گوجه فرنگی در بازار است، زیرا زمان برداشت آن تمام شده است و منتظر هستیم گوجه جنوب برای تعدیل قیمت‌ها وارد بازار شود.

 

وی افزود: قیمت تخم مرغ نیز مانند گوجه فرنگی است و در نیمه دوم سال به دلیل تغییر فصل و آغاز سرما هر سال قیمت تخم مرغ افزایش می‌یابد و ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------