چرا با وجود افزایش تولید، قیمت خودرو در حال افزایش است؟ اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی, قیمت خودرو
قائم مقام وزیر صمت گفت: ویروس کروان باعث آسیب به کسب و کارهای کوچک شده است و به همین دلیل بسته ویژه‌ای پیشنهاد شده است تا بخشی از مالیات، استمهال وام، بیمه تامین اجتماعی و سایر مشوق های تشویقی به این کسب و کارها دهند. 

 قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در برنامه پایش گفت: با ذخایر عظیمی که از کالاهای اساسی ایجاد کردیم در طول سال منتظر بودیم تا تقاضایی ایجاد شود و این کالاها را روانه بازار کنیم که اکنون این فرصت ایجاد شده است.

 

حسین مدرس خیابانی اضافه کرد: برای تامین کالاهای اساسی، تدارک وسیع در کشور دیده شده و زیرساخت‌های خوبی شکل گرفته است که در این باره فقط در بندر چابهار ۲۵۰ هزار تن ظرفیت سازی شده است.

 

مدرس خیابانی اضافه کرد: در سازمان میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز غرفه‌های ویژه‌ای برای عرضه گوشت و مرغ ایجاد شده است که با استفاده از این ظرفیت، گوشت و مرغ به صورت مستقیم به مردم عرضه می‌شود.

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر قحطی و کمبود کالا در کشور گفت: به نظرم افراد باید به چشمان خود بیشتر از فضای مجازی اعتماد داشته باشند.

 

مدرس خیابانی وجود تورم ساختاری در کشور را در شکل گیری تورم کنونی طبیعی دانست و افزود: برخی ها، چون فکر می‌کنند ممکن است از ارزش پولشان کاسته شود سکه و طلا می‌خرند، اما اینکه روغن داغ آن را زیاد می‌کنند اثر فضای ایجاد شده از آن سوی مرزهاست آن هم با اسم رمز کمبود، گرانی و نارضایتی می‌خواهند اهداف خود را دنبال کنند.

 

وی گفت: برای صادرات مسیر سبز گمرکی وجود دارد و در مجموع صادرات راحت‌تر انجام می‌شود، اما سنگ‌هایی جلوی واردات گذاشتیم آن هم به این علت که با توجه به محدودیت منابع ارزی باید منابع موجود ارزی را اداره کنیم بنابراین امروز به جز واردات کالاهای اساسی و ضروری، مواد اولیه کارخانجات و قطعات و تجهیزاتی که در داخل تولید نمی‌شود جلوی واردات بقیه محصولات را یا گرفتیم یا خواهیم گرفت.

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی درباره بیکار شدن کارگران به علت اثرات سوء ناشی از ویروس کرونا افزود: به نظرم باید به سمت کسب و کارهای اینترنتی برویم و مشاغل دیگری را فعال کنیم تا این دوره را پشت سر بگذاریم، زیرا شغل برای مردم مهم است ضمن اینکه باید توجه کنیم اولویت دهی به صادرات هم ظرفیت‌های خالی کارخانجات را پر و هم اشتغال پایدار را حفظ می‌کند.

 

مدرس خیابانی با بیان اینکه در شرایط کنونی حفظ اشتغال مهم‌تر از رشد اشتغال ملی است گفت: البته در گزارشاتی که ما در وزارت صمت داریم تولید در همه رسته‌ها و گروه‌های کالایی روند افزایشی دارد که این نکته مثبتی است.

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی درباره کوله بران و مشکلات کوله بری افزود: امیدوارم زیرساخت‌های تجاری و مرزنشینی کشور به گونه‌ای باشد که مرزنشینان شغل پایدار داشته باشند و کوله بری نکنند.

 

وی گفت: همه جای دنیا مرز نشینان پولدارتر از جاهای دیگر هستند، اما این موضوع در کشور ما برعکس است یعنی کسی که از ظرفیت‌های مرزی می‌تواند استفاده کند باید از سطح رفاه بالاتری برخوردار باشند در این بین ما هم باید تلاش کنیم ظرفیت‌های موجود در مناطق مرزی از جمله ظرفیت‌های دامداری، کشاورزی، صنعتی و تبادل کالایی را فعال و تقویت کنیم.

 

مدرس خیابانی در پاسخ به پرسشی درباره انتظار از رئیس مجلس آینده افزود: از آنجا که قوه مجریه به عنوان سکان دار امور اجرایی کشور اکنون تحت فشار قرار دارد درخواست من از رئیس مجلس آینده این است که حتماً به قوه مجریه در اداره امور کشور کمک کند یعنی مجلس در کنار دولت باشد و از آنجا که دشمنان ما از آن طرف مرزی‌ها غلط دیکته‌های ما را می‌گیرند و انتقاد می‌کنند ما در این شرایط از هم دیگر غلط گیری نکنیم.

 

وی در پاسخ به پرسشی در این باره که اگر به شما هم بسته بهداشتی برای مقابله با کرونا بدهند آیا می‌پذیرید؟ افزود: اگر در محیط کارمندی و کارگری به همه بدهند ما هم استفاده خواهیم کرد، اما اگر فقط هدیه برای ما باشد آن را نمی‌پذیریم.

 

مدرس خیابانی درباره پویش درج قیمت گفت: به نظر ما اگر قیمت بر روی کالایی درج نشود قصد گران فروشی در آن وجود دارد بنابراین مردم از مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی خرید کنند که بر روی کالاهای آن قیمت درج شده باشد.

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: امروز باید از صنعت خودرو حمایت کنیم و پای این صنعت بایستیم.

 

حسین مدرس خیابانی در گفتگو با رسانه ملی افزود: مردم دیدند که کره ای‌ها و فرانسوی‌ها چه رفتاری در صنعت خودرو با مردم ما کردند.

 

وی گفت: کره ای‌ها هر دفعه که تحریم‌ها برداشته شد، بازار را در اختیارشان قرار دادیم، اما به محض اینکه آمریکا چراغ سبز را به قرمز تبدیل کرد، ساکشان را جمع کردند و رفتند.

 

قائم مقام وزیر صمت افزود: امروز با وجود اینکه آن‌ها از خودروسازی ما رفته اند تولید خودروی ما از روزانه ۲ هزار به ۴ هزار دستگاه افزایش یافته است و بخش عمده‌ای از قطعاتی را که پیشتر از خارج وارد می‌کردیم، هم اکنون در داخل کشور تولید می‌کنیم.

 

وی با اشاره به ایجاد نهضت ساخت داخل در کشور با هدف جلوگیری از واردات کالاهایی که امکان ساخت آن‌ها در داخل وجود دارد افزود: میزهای ساخت داخل ما امروز بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون دلار کالایی را که پیشتر از خارج وارد می‌کردیم در داخل تولید می‌کنند و بخش مهمی از این تولیدات در صنعت خودروسازی است و بخش‌های دیگری هم در سایر صنایع و از جمله پتروشیمی و فولاد است.

 

مدرس خیابانی درخصوص علت افزایش قیمت خودرو در چند ماه اخیر گفت: علت اصلی سوداگری است چراکه عده‌ای تلاش می‌کنند با خودرو کاسبی کنند.

 

وی افزود: به گفته وزیر صنعت، برای ثبت نام ۱۰ هزار پراید بیش از ۵۰۰ هزار تقاضا از ۵۰۰ هزار IP عمدتا خانگی ثبت شد و این نشان می‌دهد که هدف همه، مصرف نیست بلکه عده‌ای دنبال سوداگری هستند.

 

قائم مقام وزیر صنعت افزود: متاسفانه همچنان با وجود افزایش تولید، تقاضا بالاتر از عرضه است و حاشیه بازار، قیمت را بالا می‌کشد، اما خوشبختانه معضل چند ماه اخیر خودرو سازان یعنی خودروهای نیمه تکمیل، صفر شده و در یک خودرو ساز به صفر رسیده و در یک خودرو ساز دیگر هم به چند هزار دستگاه کاهش یافته است.

 

وی یکی از راه‌های کاهش قیمت خودرو را ساخت داخل کردن قطعات وارداتی دانست و گفت: شورای رقابت، سازمان حمایت از مصرف کننده و ستاد ساماندهی صنعت خودرو که زیر نظر وزیر صنعت فعالیت می‌کند همه بدنبال ساماندهی این بازار و کاهش حاشیه‌های آن هستند.

 

تسنیم

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023