بازگشت پژو سیتروئن به ایران سرعت گرفت اخبار اقتصادی  ,خبرهای   اقتصادی,  پژو سیتروئن

خودروساز فرانسوی پژو سیتروئن با امضای یک جوینت ونچر به ارزش ۴۰۰ میلیون یورو با شریک قدیمی خود ایران خودرو، بازگشت به بازار ایران را تسریع کرد.

به گزارش ایسنا، نخستین خودروهایی که تحت سرمایه‌گذاری مشترک پژو سیتروئن و ایران خودرو تولید می‌شوند در فوریه سال آینده روانه بازار می‌شوند. این شرکت تولید سالانه ۲۰۰ هزار خودرو تا سال ۲۰۱۸ را هدف‌گذاری کرده است.

پژوسیتروئن نخستین خودروساز غربی است که از زمان اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های اقتصادی در ماه ژانویه بازگشت به ایران را اعلام می‌کند.

ژان کریستف کمار - مدیر فعالیت‌های خاورمیانه و آفریقای پژو سیتروئن - در این باره اظهار کرد: امروز زمان بازگشت پژو سیتروئن به ایران است و ما از این بابت بسیار مفتخریم. این شرکت به ایران متعهد است و از طریق شرکت ایرانی خود نشان می‌دهد واقعا برای آینده متعهد بوده و آماده سرمایه‌گذاری در این کشور است.

این جوینت ونچر که سهم ایران خودرو و پژو سیتروئن در آن به صورت ۵۰-۵۰ است،   سه مدل شامل پژو ۲۰۸، شاسی بلند ۲۰۰۸ و مدل کامپکت ۳۰۱ را با استفاده از قطعاتی که عمدتا در ایران ساخته می‌شوند، تولید خواهد کرد.

هاشم یکه‌زارع – مدیر عامل ایران خودرو - اظهار کرده است ۳۰ درصد از خودروهایی که تحت این جوینت ونچر تولید می‌شوند به خاورمیانه و مناطق دیگر صادر خواهند شد.

پژوسیتروئن در سال ۲۰۱۲ که تحریم‌های غربی علیه ایران تشدید شد ناچار شد از ایران خارج شود. هزینه‌ این اقدام بسیار سنگین بود و مدیرعامل ایران خودرو در ماه فوریه اعلام کرد که این شرکت بابت خروج ناگهانی شریک فرانسوی خود ۴۲۷ میلیون یورو خسارت دریافت خواهد کرد، با اینهمه این رقم هرگز از سوی پژوسیتروئن تایید نشد.

محمدرضا نعمت‌زاده – وزیر صنعت و معدن و بازرگانی ایران در مراسم امضای این جوینت ونچر اظهار کرده است: جوینت ونچرهای بیشتری در راه هستند.

 وزیر صنعت و بازرگانی گفت: ما بسیار خوشبین هستیم و امیدوار هستیم قرارداد مشابهی برای ایران خودرو دیزل - که یکی از شرکتهای تابعه ایران خودرو است - با یک شرکت آلمانی داشته باشیم.

نعمت‌زاده از این شرکت آلمانی نام نبرد، اما ایران‌خودرو از زمان برداشته شدن تحریم‌ها با مرسدس بنز سرگرم مذاکره بوده است.

پژوسیتروئن همچنین اعلام کرد: با ایران خودرو در حال بررسی قراردادهای جدید مربوط به ساخت مدل‌های قدیمی‌تر شامل پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ است. این خودروها در حال حاضر در ایران تولید می‌شوند و سال گذشته یک سوم از فروش خودرو در ایران را که حدود ۳۵۰ هزار دستگاه بود تشکیل دادند.

با این همه این خودروها در حال حاضر جزء فروش جهانی ۲.۹۷ میلیون خودروی پژوسیتروئن به حساب نمی‌آید، زیرا به صورت کامل با قطعات ایرانی و چینی تولید می‌شوند.

بر اساس گزارش رویترز، ایران یکی از امیدبخش‌ترین بازارهای نوظهور برای خودرو در جهان است، زیرا از هر ۱۰۰ نفر در این کشور تنها یک نفر خودرو دارد که شش برابر کمتر از متوسط اتحادیه اروپا است.

این خبر همزمان با تایید خبر توافق از سوی بویینگ برای فروش هواپیماهای مسافربری به ایران ایر اعلام شد. بوئینگ روز سه‌شنبه اعلام کرد: با ایران‌ایر برای فروش هواپیما توافق‌نامه امضاء کرده است.
 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------