تب ارز، خودروهای وارداتی را گرفت اخباراقتصادی ,خبرهای  اقتصادی , خودروهای وارداتی

در روزهایی که بازار ارز با نوسان روبه‌رو شده و قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفته‌اند، بازار خودروهای وارداتی نیز متاثر از این ماجرا، به رکود رفته است. آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر معاملات در نمایشگاه‌های خودرو کشور بسیار سنگین انجام می‌شود و از همین رو رکود میهمان بازار خودروهای خارجی شده است.

 

به گفته فعالان بازار، ریشه این موضوع بیش از هر مساله دیگری، به نوسان اخیر در بازار ارز مربوط می‌شود و چه آنکه مشتریان و عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی، برای خرید و فروش به تردید افتاده‌اند. طبق اخبار رسیده از بازار، از یک سو مشتریان به‌دلیل نوسان موجود در بازار ارز و تاثیر آن بر قیمت خودروهای وارداتی، جنبه احتیاط را در خرید لحاظ کرده‌اند و از آن سو عرضه‌کنندگان این خودروها نیز سعی در استفاده از شرایط ایجاد شده دارند.

 

اوضاع به شکلی است که برخی از آنها در پاسخ به معدود مشتریان خودروهای وارداتی در مقطع فعلی عنوان می‌کنند فروش ندارند یا قیمت‌های بالاتر از آنچه باید باشد را ارائه می‌دهند. از همین رو مراجعه‌کنندگان به نمایشگاه‌های خودروهای خارجی، این روزها بعضا با دست خالی به خانه برمی گردند. به همین دلیل فعالان بازار از سنگین بودن انجام معاملات در نمایشگاه‌های خودرو خارجی صحبت به میان می‌آورند و به‌نظر می‌رسد تا بازار ارز به ثبات نرسد، این سنگینی همچنان ادامه داشته باشد.

 

البته رکود بازار وارداتی‌ها دلیل دیگری نیز دارد؛ بر این اساس، با توجه به آنکه هنوز تکلیف برخی نمایندگی‌ها مبنی‌بر رسمی بودن یا نبودن مشخص نیست و همچنین محدودیت‌هایی برای ورود برخی خودروها به کشور وجود دارد، بخشی از مشتریان فعلا دست نگه داشته و خرید و فروش را به آینده موکول کرده‌اند. هرچه هست، با وجود رکودی که هم‌اکنون گریبان بازار وارداتی‌ها را گرفته، قیمت برخی خودروهای خارجی بالا رفته است، به خصوص در مورد مدل‌های 2017. بنا به گفته فعالان بازار، در حال حاضر قیمت تویوتا کمری هیبرید به 227 میلیون تومان در بازار رسیده که نشان از جهش دو میلیون تومانی آن دارد. این خودرو به‌دلیل محدودیت‌هایی که برای عرضه آن در ایران به‌وجود آمده، با کمبود عرضه مواجه و قیمتش صعودی شده است. کمری هیبرید در خاک ایالات‌متحده تولید می‌شود و همچنین اعتبار همولوگیشن آن به پایان رسیده و از همین رو فعلا واردات آن به کشور متوقف شده است.

 

دیگر خودرو خارجی که در بازار ایران افزایش قیمت را تجربه کرده، تویوتا یاریس نام دارد. این محصول نیز دو میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر 115 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین تویوتا R4 نیز که افزایش قیمتی چهار میلیون تومانی را تجربه کرده است، در حال حاضر 245 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در بین دیگر خودروهای وارداتی اما سوناتا هم‌اکنون قیمتی برابر با 175 میلیون تومان دارد و اپتیما نیز 205 میلیون تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر سراتو به‌عنوان یکی از محصولات کیا در ایران، هم‌اکنون قیمتی برابر با 147 میلیون تومان دارد و برای خرید اسپورتیج نیز باید 183 میلیون تومان هزینه کرد. فعالان بازار اما در مورد النترا نیز خبر از قیمت 132 میلیون تومانی آن می‌دهند و در مورد توسان نیز می‌گویند که این محصول با 195 میلیون تومان قابل خرید است.

 

 افزایش قیمت چند خودرو داخلی

اما سری هم به بازار خودروهای داخلی بزنیم که این هفته با نوسان قیمت مواجه بوده است. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر رکودی کلی بر بازار خودروهای داخلی حاکم است، با این حال قیمت برخی خودروها روندی صعودی را تجربه کرده است. بر این اساس، هم‌اکنون پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش 200 هزار تومانی قیمت آن حکایت می‌کند. همچنین پژو 206 صندوقدار مدل V8 نیز که 200 هزار تومان گران شده، هم‌اکنون با قیمتی برابر با 38 میلیون و 400 هزار تومان قابل خرید در بازار آزاد است.

 

از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد این محصول با توجه به افزایش قیمت 100 هزار تومانی اش، در حال حاضر 30 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز طی هفته جاری تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده و در حال حاضر 32 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد رانا (محصول ملی ایران‌خودرو) نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به افزایش قیمت جزئی که داشته، در حال حاضر 33 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از آن سو اما تیبا در مدل سدان هم بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر با قیمتی معادل 25 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود و پراید 131 نیز با توجه به تثبیت قیمتی که داشته، 21 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می‌رسد.

 

همچنین پراید در مدل 111 نیز طی هفته جاری با تثبیت قیمت مواجه شده و هم‌اکنون با همان قیمت 21 میلیون و 200 هزار تومان خود به فروش می‌رسد. اما سری به بازار دنا بزنیم، خودرویی که در حال حاضر 45 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد و در نتیجه تغییر خاصی را به خود نمی بیند. از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری شان آزاد است، خبر می‌رسد تغییر خاصی در قیمت آنها ایجاد نشده و بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر90‌ها نیز بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته را به انتها رساندند. بر این اساس، تندر اتومات که در ایران‌خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر قیمتی برابر با 48 میلیون و 500 هزار تومان دارد و تندر پارس‌خودرو نیز 40 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد.

 

پارس تندر نیز با همان قیمت 41 میلیون و 200 هزار تومانی خود در بازار به فروش می‌رود. از سوی دیگر اما ساندرو نیز که به نوعی مدل‌هاچ بک تندر-90 به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با 52 میلیون و 500 هزار تومان دارد و این یعنی تغییری در قیمت آن حاصل نشده است.

 

مدل دنده‌ای این خودرو 46 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. ساندرو جزو معدود خودروهایی است که در حال حاضر میان نرخ کارخانه و بازار آن فاصله قیمتی قابل توجهی به چشم می‌آید که این موضوع نشان از عرضه کمتر از تقاضای آن در بازار دارد. اما در بین محصولات چینی خودروسازان، در حال حاضر برلیانس مدل H330 با قیمتی معادل 56 میلیون تومان به فروش می‌رسد و این در شرایطی است که مدل H320 یک میلیون و 500 هزار تومان گران‌تر در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. برلیانس هم در سایپا و هم در پارس‌خودرو مونتاژ می‌شود و تیراژ آن نیز طی سال جاری افزایشی بوده است.

 

  اخبار اقتصادی  -  دنیای اقتصاد  

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------