بلاک کردن تماس‌های ناخواستهمسدودسازی تماس در آیفون

 

در دنیایی که ارتباطات اجتماعی هرچه بیشتر به سمت پیام و چت می‌رود، تماس گرفتن و صحبت کردن هنوز هم حس بهتری دارد. با این حال، همه تماس‌ها خوشایند نیستند! 

غریبه‌هایی که نمی‌پذیرند اشتباه گرفته‌اند، تماس‌های تبلیغاتی روی اعصاب و هر نوع تماس ناخواسته دیگر. چه لزومی دارد این‌گونه تماس‌های نامطلوب را تحمل کنید؟ مسدودشان (block) کنید تا خیالتان راحت شود! خوشبختانه هم آیفون و هم گوشی‌های اندرویدی، راهکارهای مختلفی برای این کار جلوی پایتان می‌گذارند که در این مطلب آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

 

مسدودسازی تماس در آیفون

اپل روند مسدودسازی تماس‌ها را روی آیفون خیلی ساده و سرراست طراحی کرده است. اگر از iOS نسخه 7 به بالا استفاده می‌کنید (که اکثریت کاربران را شامل می‌شود) برای مسدودسازی تماس‌های صوتی، پیامک‌ها و حتی تماس‌های FaceTime می‌توانید مراحل ذیل را طی کنید. تنظیمات آیفون را باز کنید و روی Phone (در آی‌اواس 11) یا General > Phone بزنید. حال به بخش Call Blocking & Identification در Calls بروید. در اینجا Block Contact را انتخاب کرده و شماره‌هایی را که می‌خواهید تماس ورودی از آنها مسدود شود، تعیین کنید.

 

اما همیشه شماره‌هایی که می‌خواهیم تماس از آنها مسدود شود،‌ در فهرست مخاطبان ما نیستند. اپل به این حالت هم فکر کرده است. خود اپ Phone را باز کنید و به قسمت تماس‌های اخیر (Recents) بروید. از اینجا، روی آیکون i در کنار شماره‌ای که می‌خواهید مسدود کنید، بزنید و گزینه Block this Caller را انتخاب کنید. اگر جزو اقلیتی هستید که هنوز آی‌اواس نسخه پایین‌تر از 7 دارند، کارتان کمی سخت‌تر می‌شود، زیرا خود آی‌اواس گزینه‌ای برای این کار ارائه نمی‌کند و باید دست به دامن برنامه‌های جانبی شوید. برنامه‌هایی مانند iBlacklist (برای گوشی‌های جیلبرک‌شده)، Hiya یا TrueCaller جزو بهترین برنامه‌ها در این زمینه به شمار می‌آیند.

 

اندروید خالص

سراغ گوشی‌های اندرویدی می‌رویم و از اندروید خالص یا اندروید وان شروع می‌کنیم که سه راه مختلف برای مسدودسازی در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

 

روش اول این است که در برنامه Phone روی منوی سه‌نقطه بزنید و از تنظیمات، بخش شماره‌های مسدودشده (Blocked Numbers) را باز کنید. حال هر شماره‌ای را که می‌خواهید به این فهرست اضافه کنید. راهکار دوم آن است که در همان اپ در بخش شماره‌های اخیر روی شماره مورد نظر بزنید و گزینه Block/report spam را انتخاب کنید.

 

به‌عنوان راهکار سوم، امکان مسدودسازی یک شماره از داخل اپ پیام‌ها (Messages) هم وجود دارد. کافی است در داخل آن، روی شماره‌ای که می‌خواهید، تاچ را نگه داشته تا شماره انتخاب شده و از نوار بالا روی آیکون مسدودسازی (دایره‌ای با خط رویش) بزنید.

 

بلاک کردن تماس تلفنی و اس ام اس

 

گوشی‌های سامسونگ

برخلاف عادت سامسونگ، روند مسدودسازی تماس در تلفن‌های این شرکت تا حد زیادی شبیه اندروید خالص طراحی شده و انجام این کار از دو طریق امکان‌پذیر است. راه اول دقیقا شبیه راهکاری است که برای اندروید خالص توضیح دادیم. در تنظیمات برنامه Phone به بخش تماس‌های مسدودشده می‌روید و شماره‌ای را که می‌خواهید، اضافه می‌کنید.

 

سامسونگ اینجا گزینه دیگری هم به نام مسدودسازی تماس‌های نامعلوم Block unknown callers دارد که با فعال کردن آن، تمام تماس‌هایی که در فهرست شماره‌هایتان نباشد، مسدود می‌شود. راهکار دوم هم مشابه است. یعنی شماره‌ای را که با شما تماس گرفته از فهرست شماره‌های اخیر انتخاب می‌کنید و سپس با زدن گزینه مسدودسازی از منوی سه‌نقطه آن را به فهرست شماره مسدودشده می‌فرستید.

 

گوشی‌های ال‌جی و اچ‌تی‌سی

در گوشی‌های ال‌جی و اچ‌تی‌سی هم روند کار تقریبا به‌صورت مشابهی طی می‌شود. شماره مورد نظرتان را از فهرست تماس‌های اخیر انتخاب و با زدن گزینه Block number از منوی سه‌نقطه مسدود می‌کنید. برای نمایش یا تغییر در فهرست شماره‌های مسدودشده هم از منوی سه‌نقطه در قسمت فهرست تماس‌ها (Call logs)‌، Call blocking & Decline with message را انتخاب کرده و وارد بخش شماره‌های مسدودشده (Blocked numbers) می‌شوید. در گوشی‌های اچ‌تی‌سی، این فهرست صرفا با زدن روی آیکون سه‌نقطه در برنامه Phone قابل دسترسی است.

 

گوشی‌های هواوی

اگر بخواهید تماسی را در گوشی‌های هواوی مسدود کنید،‌ این شرکت دو راه پیش پای شما می‌گذارد که کمی متفاوت از بقیه سازندگان است. دلیل اصلی آن هم این است که هواوی به فهرست شماره‌های مسدودشده می‌گوید لیست سیاه! در حالتی که شماره مورد نظرتان در فهرست مخاطبان گوشی‌تان هست، اپ Phone را باز کرده و به قسمت مخاطبان (Contacts) بروید. حال مخاطبی که می‌خواهید مسدود کنید را انتخاب کرده و از منوی More در پایین صفحه، گزینه افزودن به لیست سیاه (Add to blacklist) را بزنید.

 

علاوه بر این، قابلیت مسدودسازی شماره‌ها از طریق برنامه Phone Manager هم وجود دارد. برای این کار، در داخل این اپ، قسمت مسدودشده‌ها (Blocked) را باز کرده و روی آیکون چرخ‌دنده در گوشه راست و بالا بزنید. سپس به بخش لیست سیاه شماره‌ها (Numbers blacklist) بروید و با زدن گزینه افزودن (Add) شماره مورد نظرتان را به فهرست اضافه

کنید.

 

مسدودسازی در اندروید با برنامه‌ها

اگر در گوشی اندرویدی‌تان هیچ‌کدام از گزینه‌هایی که در متن اصلی آوردیم به کار نیامد یا به دنبال راهکار جامع‌تر و کاربرپسندتری می‌گردید، می‌توانید از اپ‌های مختلفی استفاده کنید که برای مسدودسازی تماس‌ها عرضه شده‌اند.

 

برنامه Should I Answer (جواب بدهم؟) با اسم جالبش، یکی از بهترین گزینه‌ها در زمینه مسدودسازی به‌شمار می‌آید که قابلیت‌های آن فقط به این کار محدود نمی‌شود. علاوه بر مسدود کردن شماره‌های خاص یا شماره‌هایی که در فهرست مخاطبان نباشد، این اپ به پایگاه داده‌ای از شماره‌های اسپم، تبلیغاتی و دیگر شماره‌های مسدودشده متصل است که به وسیله خود کاربران گسترش می‌یابد و هر کاربر می‌تواند با امتیاز دادن به شماره‌ها به مسدودسازی آن شماره برای بقیه هم کمک کند!

 

این برنامه همچنین می‌تواند شماره‌های مخفی، شماره‌های کشورهای دیگر یا شماره‌هایی را که امتیاز پایینی دارند، فیلتر کند. اما از همه این‌ها بهتر آن که این قابلیت‌ها به‌صورت آفلاین کار می‌کند، زیرا اپ نسخه‌ای از امتیازبندی‌ها را به‌صورت محلی ذخیره می‌کند. برنامه قدرتمند دیگری که می‌تواند کار مسدودسازی را برای شما آسان کند، Safest Call Blocker است. این برنامه هم امکانات مرسوم مسدودسازی را در قالب یک لیست سیاه ارائه می‌کند، اما چیزی که آن را از بقیه برنامه‌های مشابه متمایز می‌کند، قابلیت مسدود کردن شماره‌ها به‌صورت بازه‌ای به کمک wild card‌هاست.

 

مثلا در آن می‌توانید تعیین کنید که تمام شماره‌هایی که با یک پیش‌شماره خاص شروع می‌شوند مسدود شوند! این برنامه هنگامی که جلوی تماسی را بگیرد، به شما اعلان می‌دهد و تماس‌های مسدودشده را هم به‌طور خودکار از فهرست تماس‌هایتان حذف می‌کند.

 

Mr. Number هم اپ محبوبی در این زمینه است. این اپ عملا جایگزینی برای اپ تلفن و پیام‌رسان است که مسدودکننده قدرتمندی هم به شمار می‌رود. در Mr. Number می‌توانید شماره‌های خاص یا کل شماره‌های مربوط به یک منطقه را مسدود کنید. در این برنامه هم کاربران می‌توانند شماره‌های مزاحم را به لیست سیاه عمومی اضافه کنند.

 

منبع:jamejamonline.ir 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------