مولتی متر دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه استفاده از مولتی مترطرز کار مولتی متر دیجیتال, تست ترانزیستور با مولتی متر دیجیتال

آشنایی با مولتی متر دیجیتال

 

مولتی متر چیست و نحوه کار با مولتی متر چگونه است؟

مولتی متر دیجیتال یک ابزار آزمایشی است که برای اندازه گیری دو یا چند مقدار الکتریکی ، به طور عمده ولتاژ (ولت)، جریان (آمپر) و مقاومت (اهم) استفاده می شود. این یک ابزار تشخیصی استاندارد برای تکنسین‌ها در صنایع برق/الکترونیک است.

مولتی متر دیجیتال چیست؟

یک مولتی متر دیجیتال یا DMM، محرک های الکتریکی متعدد از جمله ولتاژ، جریان و مقاومت را اندازه گیری و تأیید می کند. این یک ابزار تشخیصی روزانه است که توسط تکنسین ها و مهندسان برق استفاده می شود و ویژگی های ولت متر، آمپرمتر و اهم متر را ترکیب می کند. یک مولتی متر دیجیتال معمولاً شامل پروب ها، گیره ها یا سرنخ ها است که به ورودی های دستگاه وارد می شوند و سپس برای اندازه گیری به دستگاه تحت آزمایش متصل می شوند.

 

نحوه کار با مولتی متر دیجیتال, روش کار با مولتی متر دیجیتال, آموزش استفاده از مولتی متر دیجیتال

کاربرد مولتی متر دیجیتال

 

چرا از مولتی متر دیجیتال استفاده می شود؟

یک DMM در درجه اول برای تأیید یکی از سه عامل ولتاژ قانون اهم (ولت)، جریان (آمپر) و مقاومت (اهم) استفاده می شود. این معادله ساده که در زیر بیان می‌شود، معمولاً توسط مهندسان برق در طول آزمایش‌های تشخیصی استفاده می‌شود.

V = I x R

 ولتاژ = V

جریان = I

 مقاومت = R

 

مهندسان در آزمایشگاه و میدان نیز از مولتی مترهای دیجیتال برای تأیید وضعیت یک سیستم یا مدار برای اهداف ایمنی استفاده می کنند. به عنوان مثال، ولتاژ بیش از 42 ولت یا جریان بیش از 10 میلی آمپر می تواند شوک های دردناکی ایجاد کند و در برخی موارد کشنده باشد.

 

مقاومت ها همچنین برای توان های خاصی (وات) درجه بندی می شوند و می توانند هنگام رانندگی با جریان ها و ولتاژهای بالاتر داغ شوند. مولتی مترهای دیجیتال اساساً به مهندسان کمک می کنند تا مطمئن شوند که دستگاه تحت آزمایش برای کار روی آن ایمن است.

 

انواع مولتی متر دیجیتال

 

نوع مولتی متر مناسب برای  موارد استفاده فرم دستگاه بررسی اجمالی 
مولتی متر همه منظوره مبتدیان  عیب یابی مدارهای ساده و دریافت یک ایده کلی از اینکه چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند. دستی این DMM ها که اغلب توسط مبتدیان استفاده می شود، ولتاژ، مقاومت، تداوم و جریان را برای عیب یابی مدارهای ساده اندازه گیری می کنند. آنها درجه بالایی از دقت را ارائه نمی دهند - فقط یک ایده کلی از آنچه کار می کند. 
مولتی متر دیجیتال دستی برق کاران، پیمانکاران برق و متخصصان HVAC اندازه گیری ها را انجام دهید و سیستم های بالقوه خطرناک را در میدان عیب یابی کنید. دستی مولتی متر دیجیتال دستی که به عنوان ولت متر دیجیتال نیز شناخته می شود، توسط برق کاران، پیمانکاران برق و متخصصان HVAC برای انجام اندازه گیری ها و عیب یابی سیستم های بالقوه خطرناک در این زمینه استفاده می شود. DMMهای دستی باید در مواقعی که به جابه جایی نیاز است استفاده شود.
مولتی متر دیجیتال پیشرفته مهندسین برق و الکترونیک اندازه گیری های پیشرفته تری را انجام دهید و در طراحی های آنها اطمینان حاصل کنید. رومیزی این ابزار توسط مهندسان برق و الکترونیک برای انجام اندازه گیری های پیشرفته تر و جلب اطمینان در طراحی خود استفاده می شود. این ابزارها بسیار دقیق هستند و دارای عملکردهای پیشرفته متنوعی هستند، از جمله توانایی برنامه ریزی اتوماسیون، کاهش سرعت یا سرعت اندازه گیری برای مشاهده رفتار سیگنال سطح پایین یا گذرا و رابط با سایر ابزارها است.

 

نحوه انتخاب مولتی متر دیجیتال

هنگامی که نوبت به انتخاب مولتی متر دیجیتال مناسب برای برنامه شما می رسد، ملاحظات مختلفی وجود دارد، از جایی که از آن استفاده خواهید کرد، همچنین میزان دقت، سرعت و تعداد کانال‌های مورد نیاز را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مولتی متر با خواسته‌های شغل شما مطابقت دارد.  

 

آشنایی با مولتی متر دیجیتال, دستگاه مولتی متر دیجیتال, مولتی متر دیجیتال

طرز کار مولتی متر دیجیتال

 

نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال

تنظیم و استفاده از مولتی متر دیجیتال برای انجام آزمایشات در آزمایشگاه بسیار آسان است. به سادگی شش مرحله زیر را دنبال کنید تا مولتی متر دیجیتال خود را تنظیم کنید و شروع به اندازه گیری دستگاه تحت آزمایش (DUT) کنید.

1. مولتی متر دیجیتال و DUT خود را برای علائم آسیب فیزیکی بررسی کنید.

2. پروب های مناسب را در ورودی های DMM قرار دهید (پروب ها و ورودی ها معمولاً برای سهولت استفاده دارای کد رنگی هستند).

3. بسته به آنچه که اندازه گیری می کنید، DMM خود را روی حالت مقاومت، ولتاژ یا جریان تنظیم کنید.

4. تست کنید که DMM شما با یک منبع ولتاژ شناخته شده درست کار می کند.

5. نوک پروب ها یا گیره ها را روی پایانه های مثبت و منفی DUT نگه دارید تا اندازه گیری های خود را انجام دهید.

6. همانطور که در حال کار هستید، صفحه نمایش DMM را برای هشدارهای ایمنی تماشا کنید.

 

توجه: مراحل بالا اصول اولیه نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال را پوشش می دهد، اما مهندسان همیشه باید قبل از استفاده از مولتی متر دیجیتال، راهنمای دستورالعمل های خاص مدل را برای اطمینان از ایمن بودن و دقیق بودن اندازه گیری ها، بررسی کنند. 

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------