منشاء علائم رايانه‌اي را بشناسيد 

 

منشاء علائم رايانه‌اي را بشناسيد

 

گزارشي از تاريخچه يا منشاء نشانه هاي رايانه اي اخيرا منتشر شده است. نشانه هايي که روزانه هزاران بار از آنها استفاده مي کنيم اما شايد نگاه يا ذهنمان تنها چند صدم ثانيه درگير فکر کردن به آنها شود.

نشانه هاي مختلفي که به منظور دادن دستورهاي متفاوت به رايانه ها مورد استفاده قرار مي گيرند را امروزه مي توان در هر جا ، بر روي لباس ها ، در داخل خودروهاي اتوماتيک و بسياري از ابزارها و کاربردهاي ديگر مشاهده کرد.

 

 

نشانه انرژي

در زمان جنگ جهاني دوم مهندسان از سيستمي دوتايي براي برچسب زدن به کليدهاي خاموش و روشن انرژي دستگاه هاي مختلف استفاده مي کردند: يک 1 به معني روشن و يک 0 به معني خاموش.

در سال 1973 کميسيون بين المللي الکتروتکنيک نشانه اي به گونه اي ترکيبي به شکل يک دايره شکسته با خطي در ميان شکستگي را به عنوان نشانه حالت آماده باش انرژي يا Standby انتخاب کرد که تا کنون نيز اين نشانه به همان معني پابرجا باقي مانده است اما موسسه مهندسان الکتريکي و الکترونيکي با اعلام مبهم بودن مفهوم اين نشانه، مفهوم آن را به مفهوم ساده انرژي تغيير دادند.

 

 

دستور

شکل ميدان اردوگاه هاي سوئدي ها و لوگوي اپل چه نقطه مشترکي مي توانند با هم داشته باشند؟ «اندي هرتزفلد» از تيم سازندگان رايانه هاي مک هنگامي که به همراه تيمش در حال مطالعه بر روي چگونگي ترجمه دستورهاي موجود در ليست دستورهاي رايانه به يکي از کليدهاي صفحه کليد بود، تصميم به افزودن يک کليد عملياتي گرفت. ايده وي بسيار ساده بود، زماني که اين کليد به همراه کليدهاي ديگر فشرده مي شود مي تواند دستوري متناسب با کليدهاي فشرده شده را از ميان ليست دستورها فعال کند. جابز از اين ايده به هيچ وجه استقبال نکرد و از آن براي نمايش دادن لوگوي اپل استفاده کرد.

هرتزفلد در پاسخ گفت:«تعداد لوگوهاي اپل بر روي نمايشگر بسيار زياد است و اين مسخره است! ما در حال از بين بردن تاثير لوگوي اپل هستيم». سپس بازطراحي دوباره اي از اين نشانه انجام گرفت و طراحي به نام «سوزان کر» با استفاده از واژه نامه بين المللي نشانه ها و انتخاب يکي از نشانه هاي منتصب به سوئد که براي نشانه گذاري مناطق مناسب برگزاري اردوها استفاده مي شد، به منظور نشان دادن «نشانه اي براي مکان مورد علاقه» کاربر بر روي صفحه کليد براي هميشه بر روي صفحات کليد کاربران رايانه هاي اپل جا گرفت.

 


بلوتوث

حتما داستان پادشاه دانمارکي ها را در قرن دهم ميلادي شنيده ايد. «هارالد بلاتند» به پادشاه دندان آبي شهرت داشت. وي علاقه فراواني به ميوه جنگلي «تمشک آبي» يا بلوبري داشت و تعدادي از دندان هايش براي هميشه آبي رنگ شدند. آنچه شايد ندانيد اين است که نشانه بلوتوث يا «دندان آبي» در واقع ترکيبي از دو حرف اول نام اين پادشاه است. اولين نشانه بلوتوث از شکلي دندان مانند نيز برخوردار بود اما فعل و انفعالات نشانه اي اينجا پايان نگرفت. به دليل اينکه «بلاتند» در متحد کردن اقوام متفرقي که اکنون در نروژ، سوئد و دانمارک ساکن هستند نقشي کليدي به عهده داشته است، فناوري بلوتوث به گونه اي طراحي شده تا همکاري ميان صنايعي از قبيل رايانه، تلفن همراه و اتوموبيل سازي را فراهم آورد.

 

 

USB

نماد تصويري USB مشابه عصاي سه شاخه نپتون، خداي درياها در افسانه هاي يوناني، طراحي شده است. طراحان نشانه USB به جاي استفاده از يک مثلث در بالاي هر يک از شاخه هاي اين نشانه تصميم گرفتند از يک مثلث، يک مربع و يک دايره استفاده کنند. اين طرح با هدف نمايش دادن دستگاه هاي جانبي متعددي که مي توانند با استفاده از اين فناوري به رايانه وصل شوند، اجرا شده است.

 

 

پخش

با وجود اينکه کليدهاي پخش/مکث از ساکنان بومي صفحه کليد رايانه ها نيستند، در نهايت جاي خود را در ميان کليدهاي صفحه کليد رايانه ها، پخش کننده هاي چند رسانه اي و بسياري ديگر از ابزارهايي که توانايي پخش فايل هاي ويديويي يا صوتي را دارند، باز کرد. متاسفانه تا کنون منشاء خاصي براي توضيح مثلثي که براي پخش و دو خط موازي که براي مکث در نظر گرفته شده يافته نشده است. اين نشانه ها اولين بار در دهه 1960 بر روي کاستهاي قرقره اي نمايان شدند. در برخي کليدها اين نشانه ها به صورت ترکيبي براي نمايش دادن کاربرد بازبيني فيلم يا جلو بردن سريع فيلم مورد استفاده قرار مي گيرند. جهت اين مثلث بر روي فيلمهاي ويدئويي مسير گردش کاست را نمايش مي داد.

 


مکث

از زماني که اين نشانه ديده شده و مورد استفاده قرار گرفته بسياري اعلام کرده اند اين نشانه يادآور نمادي از اتصالي باز بر روي يک مدار الکترويکي است. برخي از آن به عنوان نشانه توقفي ياد مي کنند که توده اي از ميان آن خالي شده است. با اين حال منشاء کلاسيکتري نيز براي توضيح اين نشانه وجود دارد: در نت نويسي هاي موسيقي، اين نشانه به معني سکوت نمايش دهنده يک وقفه يا انتظار است.

 


خواب

حالت انتظار يا Standby رايانه افراد را گيج مي کرد و از اين رو تصميم به تغيير نام آن گرفته شد و به منظور تشبيه آن به حالت خواب در انسان که طي آن مغز انسان نه روشن است و نه خاموش، نام خواب براي اين کليد در نظر گرفته شد و نشانه آن نيز هلال باريک ماه انتخاب شد.

 

 

@

تنها نشانه اين ليست که در مجموعه موزه هنرهاي مدرن رتبه اي به خود اختصاص داده است نشانه @ است که به احتمال زياد در واژه هاي مرتبط با شبکه و اينترنت ريشه دارد. اين نشانه از نامهاي متعددي برخوردار است از جمله حلزون در کشورهاي ايتاليا و فرانسه، موش در چين و دم ميمون در آلمان. در سال 1971 «ريموند تاملينسون» برنامه نويس شرکتي به نام «برنک و نيومن» تصميم به قرار دادن نشانه اي ميان آدرس هاي شبکه گرفت تا کاربران را از ترمينال ها جدا کند. پيش از اين نيز در سال 1885 نشانه @ به مفهوم "در مقياس" بر روي برخي از صفحه کليدها مورد استفاده قرار مي گرفت. حتي برخي معتقدند اين نشانه در قرن ششم ميلادي نيز وجود داشته و به عنوان نشانه اي براي سالهاي پس از مرگ مسيح مورد استفاده قرار مي گرفته است.

 

 

FireWire

در سال 1995 گروهي کوچک از سازندگان فناوي FireWire در صدد طراحي نشانه اي برآمدند که مي توانست با دقت ويژگي هاي فناوري که در حال تکميل آن بودند را آشکار کند. کارايي اصلي اين فناوري اتصال پر سرعت براي تجهيزات ديجيتال صوتي و تصويري بود. به همين دليل طراحان نمادي را با سه شاخه به نشانه تصوير، صوت و اطلاعات طراحي کردند. اين نماد در ابتدا قرمز رنگ بود اما بعدها به دلايل نامشخصي به رنگ زرد تغيير يافت.

 

 

SBBOD

اين نماد نام هاي متعددي دارد: گردونه سرنوشت هايپنو، پيتزاي چرخنده، مارپيچ مرگ و SBBOD يا «توپ مرگ ساحلي چرخنده». اپل اين نشانه را رسما به عنوان «مکان نماي چرخنده انتظار» معرفي کرده است. اين نشانه که اولين بار در اپل OSX مورد استفاده قرار گرفت و استفاده از آن ادامه پيدا کرد، زماني ديده مي شود که نرم افزاري توانايي اجرا شدن يا پاسخ دادن به سيستم عامل را ندارد. بسياري بر اين باورند اين نشانه به گونه اي تکامل يافته مکان نماي ساعت مچي است که اين شرکت اولين بار در مدلهاي اوليه مک OS استفاده کرد.

 

 

اترنت

آنچه امروزه به عنوان نشانه پورت اترنت شناخته مي شود با وجود اينکه اترنت سال ها پيش ابداع شده، در واقع توسط ديويد هيل موسسه IBM طراحي شده است. به گفته وي اين نشانه بخشي از يکسري نشانه ها بود که تمامي آنها اتصالات شبکه هاي محلي مختلف را که فعال بودند نشان مي دادند. در اين نشانه رديفي از بلوکهايي نامرتب رايانه ها و ترمينالهاي مختلفيده مي شود.

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------