آشنایی با انواع قهوه، نوشیدنی محبوب جهانیدرباره انواع قهوه و طرز تهیه آن ها

آشنایی با انواع قهوه و طرز تهیه انواع قهوه

 

سفری در دنیای انواع قهوه و طرز تهیه آن

در این مقاله از بیتوته، قصد داریم به معرفی انواع قهوه و طرز تهیه آن ها بپردازیم. قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در جهان است که از دانه های بو داده گیاه قهوه به دست می آید. این نوشیدنی با طعم و عطر دل انگیز و خواص متعددی که دارد، طرفداران بسیاری را در سراسر دنیا به خود جذب کرده است. تنوع قهوه ها بسیار زیاد است و هر نوع طعم و مزه خاص خود را دارد.

قهوه یک نوشیدنی محبوب است که از دانه های بو داده گیاه قهوه تهیه می شود. گیاه قهوه بومی مناطق گرمسیری آفریقا است و قهوه در کشورهای سرتاسر جهان کشت می شود. روش های متضاد زیادی برای تهیه قهوه وجود دارد که می توان آن را گرم یا سرد سرو کرد. اغلب به عنوان یک نوشیدنی بیدار کننده در صبح مصرف می شود. علاوه بر اثرات محرک، قهوه دارای چندین فواید سلامتی مانند کاهش خطر برخی بیماری ها و بهبود عملکرد فیزیکی است. در اینجا ما 30 نوع نوشیدنی مختلف قهوه را شرح می دهیم:

 

انواع قهوه :

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع قهوه آشنا کنیم.

 

در ابتدا لازم است بدانید نام های اسپرسو، فرانسه و ترک تنها به روش تهیه ی قهوه اشاره دارد و در نوع قهوه مصرفی تغییری ایجاد نمی کند اما در درجه آسیاب پودر قهوه تفاوت ایجاد می کند.

 

نام های عربیکا و روبوستا به نوع قهوه مصرفی اشاره دارد. یعنی برای تهیه یک قهوه فنجان اسپرسو یا قهوه فرانسه شما می توانید هم از قهوه عربیکا، هم از قهوه ی روبوستا و هم از ترکیبی از این دو گونه قهوه استفاده کنید انتخاب هر کدام به ذائقه و علایق شما بستگی دارد.

 

تا اینجا متوجه شدید که برای تهیه یک فنجان قهوه ابتدا باید نوع دانه ی قهوه را انتخاب کنید و با توجه به ابزار تهیه که در اختیار دارید قهوه فرانسه، قهوه اسپرسو و یا قهوه ترک تهیه کنید.

 

ابزارهای موجود برای تهیه انواع قهوه :

• ابزارهایی که برای تهیه یک قهوه اسپرسو می توانید استفاده کنید موکاپات، دستگاه اسپرسوساز یا ماشین اسپرسو است.

 

• ابزارهایی که برای تهیه یک قهوه فرانسه می توانید استفاده کنید فرنچ پرس، دستگاه فرانسه ساز یا قهوه ساز چکه ای است.

 

• ابزارهایی که برای تهیه یک قهوه ترک می توانید استفاده کنید جذوه، دله یا شیر جوش است.

 

طرز تهیه قهوه اسپرسو :

پیچیده ترین روش برای تهیه قهوه، اسپرسو است. قهوه اسپرسو عمدتاً با استفاده از دو ابزار، یعنی موکاپات و ماشین اسپرسو یا اسپرسوساز برقی، تهیه می شود.

 

اسپرسو یکی از روش های بسیار محبوب برای تهیه قهوه است و اساس بسیاری از نوشیدنی های معروف مانند کاپوچینو، امریکانو، لاته، دبل اسپرسو و بسیاری دیگر از نوشیدنی هایی که در فهرست منوی کافه ها مشاهده می شوند، را تشکیل می دهد.

 

طرز تهیه قهوه فرانسه :

روش دیگری از تهیه قهوه، قهوه فرانسه است که با استفاده از روش دم کردن تهیه می شود. در ایران، این روش تهیه قهوه به عنوان قهوه فرانسه شناخته می شود، اما در دیگر کشورها نام فرانسه برای این نوع قهوه رایج نیست. این روش تهیه قهوه بعد از قهوه ترک، ساده ترین روش است و از دو ابزار اصلی، یعنی فرنچ پرس و دستگاه قهوه ساز چکه ای یا فرانسه ساز، استفاده می کند.

 

برای تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس، کافی است دو قاشق پودر قهوه را درون فرنچ پرس قرار داده و آب جوش را اضافه کنید. پس از مدتی، قهوه آماده می شود و با فشار دادن اهرم فرنچ پرس به سمت پایین، می توانید قهوه را در فنجان ریخته و لذت ببرید.

 

برای تهیه قهوه فرانسه با دستگاه چکه ای یا فرانسه ساز، برای هر فنجان قهوه که می خواهید، یک یا دو قاشق پودر قهوه را در سبد دستگاه قرار داده و برای هر فنجان قهوه، یک فنجان آب در مخزن آب دستگاه ریخته می شود. سپس دستگاه را روشن کنید. پس از گذشت چند دقیقه، قهوه به صورت چکه ای در قوری قهوه دستگاه ریخته می شود و شما می توانید آن را نوش جان کنید.

 

قهوه فرانسه معمولا با شیر و شکر استفاده می شود.

 

طرز تهیه قهوه ترک :

ساده ترین روش تهیه ی قهوه، قهوه ترک است. برای تهیه قهوه ترک، نیازی به ابزار خاصی ندارید. شما با استفاده از کمی پودر قهوه و یک قهوه جوش یا شیر جوش، می توانید قهوه ترک را آماده کنید. پودر قهوه مورد استفاده در قهوه ترک با درجه آسیابی بسیار ریز تهیه می شود. عموماً در تهیه قهوه ترک از قهوه عربیکا استفاده می شود. یکی از دلایل انتخاب قهوه عربیکا، کمتر بودن میزان تلخی آن نسبت به قهوه روبوستا است؛ زیرا در قهوه ترک، به دلیل استفاده از پودر قهوه، شما تلخی و سنگینی بیشتری را تجربه می کنید.

 

برای تهیه قهوه به روش ترک باید دو قاشق چایخوری پودر قهوه را با یک فنجان آب سرد مخلوط کنید. پس از مخلوط کردن محلول همگن و یک دست به دست آمده را روی شعله کم می گذارید و منتظر می مانید تا قهوه به مرحله جوش برسد. قبل از جوش آمدن شعله را خاموش کرده و قهوه را از روی اجاق بر دارید. 

 

طرز تهیه انواع نوشیدنی

روش تهیه انواع قهوه

 

انواع قهوه اسپرسو :

اسپرسو: قهوه ای غلیظ و فشرده با طعمی قوی و تلخ.

لاته: لاته از ترکیب اسپرسو و شیر بخارپز تهیه می شود. این قهوه طعمی ملایم و دلچسب دارد و کافئین آن نیز نسبتاً پایین است.

 

کاپوچینو: کاپوچینو از ترکیب اسپرسو، شیر بخارپز و فوم شیر تهیه می شود. این قهوه طعمی قوی تر از لاته دارد و کافئین آن نیز بیشتر است.

 

ماکیاتو: ماکیاتو از ترکیب اسپرسو و مقدار کمی شیر بخارپز تهیه می شود. این قهوه طعمی قوی و تلخ دارد و کافئین آن نیز بالا است.

 

آمریکانو: آمریکانو از ترکیب اسپرسو و آب داغ تهیه می شود. این قهوه طعمی مشابه قهوه سیاه دارد اما کمی رقیق تر است.

 

موکا: اسپرسو با شیر بخار داده شده، فوم شیر و سس شکلات.

فراپوچینو: قهوه سرد مخلوط با شیر، یخ و طعم دهنده ها.

 

آشنایی با انواع قهوه :

1. قهوه سیاه :

قهوه سیاه یک انتخاب ساده و در عین حال موثر است که در بین بسیاری از افراد محبوب است. این نوع دارای دانه های آسیاب شده قهوه است که در آب داغ غوطه ور شده اند و از افزودن شیر، شکر، خامه یا طعم های دیگر خودداری می کنند. با طعم تلخ و قدرتی که دارد، ممکن است کمی به آن عادت کنید – به خصوص اگر تازه وارد قهوه می شوید. اما، این یک راه عالی برای بیدار شدن و سرحال بودن در یک لحظه و شروع اولیه در روز کاری است.

 

2. اسپرسو :

اسپرسو قهوه ای است که با فشار دادن آب داغ به دانه های ریز آسیاب شده قهوه تهیه می شود. به خاطر طعم قوی و طعم غلیظ و غلیظش معروف است. اسپرسو با استفاده از دستگاهی ساخته می شود که از فشار بالا برای عبور آب داغ از تفاله قهوه استفاده می کند. نتیجه یک شات کوچک و کامل از قهوه است که معمولاً در یک فنجان دمیتاس سرو می شود.

 

3. آمریکانو :

آمریکایینو نوعی قهوه است که با افزودن آب جوشیده به یک شات اسپرسو درست می شود. آن را "Americano" می نامند زیرا شبیه به نوع قهوه ای است که معمولاً در ایالات متحده سرو می شود که معمولاً از دم کردن آب داغ روی دانه های آسیاب شده قهوه تهیه می شود. نتیجه قهوه ای است که نسبت به اسپرسو قوی تر و غلظت کمتری دارد اما همچنان طعم غنی و کامل قهوه را دارد.

 

4. کاپوچینو :

کاپوچینو قهوه ای است که از قسمت های مساوی اسپرسو، شیر بخار پز و کف تهیه می شود. معمولاً در یک فنجان کوچک 6 اونس (180 میلی لیتری) سرو می شود. کاپوچینو با بافت غنی، خامه ای و طعم قوی و پررنگ آن مشخص می شود.

 

5. لاته :

لاته قهوه ای است که با اسپرسو و شیر بخار پز درست می شود و روی آن لایه نازکی از کف شیر قرار می گیرد. معمولاً در یک لیوان بلند 12 اونسی (360 میلی لیتری) سرو می شود. لاته طعم ملایم تری دارد و بافت خامه ای بیشتری دارد. کف شیر روی آن بافتی صاف و مخملی و طعم کمی شیرین می دهد.

 

نحوه درست کردن انواع قهوه

نحوه درست کردن قهوه لاته

 

6. ماکیاتو :

ماکیاتو که به کافه ماکیاتو یا اسپرسو ماکیاتو نیز معروف است، طعمی کاملاً تند دارد زیرا از یک شات اسپرسو با مقدار کمی شیر بخار پز در بالای آن تشکیل شده است تا طعم تلخ اسپرسو را رقیق کند. شربت های طعم دار را نیز می توان به ماکیاتو اضافه کرد تا آن را شیرین تر و به سلیقه شخصی شما بیشتر کند.

 

ماکیاتو قهوه ای است که با مقدار کمی شیر بخارپز و یک تکه کف شیر روی یک شات اسپرسو درست می شود. معمولاً در یک لیوان کوچک 4 اونسی (120 میلی لیتری) سرو می شود. کلمه "macchiato" در ایتالیایی به معنای "علامت گذاری" یا "لکه دار" است که به روشی اشاره دارد که کف شیر اسپرسو را "علامت گذاری" می کند. شبیه کاپوچینو است اما شیر کمتر و کف بیشتری دارد و طعم غلیظ تری به آن می دهد.

 

7. موکا :

موکا قهوه ای است که با پایه لاته و شربت شکلات یا پودر کاکائو به آن اضافه می شود. معمولاً در یک لیوان بلند 12 اونسی (360 میلی لیتری) سرو می شود. طعم شکلات در موکا از شربت شکلات یا پودر کاکائو می آید که قبل از افزودن اسپرسو در شیر بخارپز مخلوط می شود. این به موکا طعمی غنی و شکلاتی و بافتی صاف و خامه ای می دهد.

 

موکا برای همه دوستداران شکلات در آنجا ایده آل است زیرا شکلات را با اسپرسو، شیر بخارپز و کف ترکیب می کند تا یک نوشیدنی لذت بخش داشته باشد. همچنین اغلب با پاشیدن شکلات در بالا همراه است. به عنوان ترکیبی قهوه و شکلات داغ در نظر گرفته می شود، طعمی غنی و خامه ای ارائه می دهد که در ماه های زمستان بسیار محبوب است.

 

8. سفید مسطح :

رنگ سفید مسطح که منشا آن استرالیاست، در چند سال گذشته طوفان بسیاری از سایر نقاط جهان را به خود اختصاص داده است و اکنون یکی از محبوب ترین قهوه های اطراف است. این نوشیدنی در اصل یک کاپوچینو است اما بدون کف یا شکلات روی آن پاشیده شود. این فقط حاوی یک شات اسپرسو و شیر بخار پز است. فلت وایت قهوه ای است که با دو شات اسپرسو و مقدار کمی شیر بخارپز تهیه می شود و روی آن لایه نازکی از کف شیر روی آن قرار می گیرد.

 

فلت وایت با حدود 3 اونس (90 میلی لیتر) اسپرسو و 4 اونس (120 میلی لیتر) شیر بخار پز ساخته می شود که روی آن لایه نازکی از کف شیر قرار می گیرد. کف شیر به طور معمول روی اسپرسو و شیر در یک حرکت دایره ای ریخته می شود و یک سطح "مسطح" در بالای نوشیدنی ایجاد می کند. Flat White از استرالیا منشا گرفته و به یک نوشیدنی قهوه محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است.

 

9. کورتادو :

کورتادو قهوه ای است که با مقدار کمی شیر جوشانده و لایه نازکی از کف شیر روی یک شات اسپرسو درست می شود. معمولاً در یک لیوان کوچک 4 اونسی (120 میلی لیتری) سرو می شود. کلمه "cortado" در اسپانیایی به معنای "برش" است که به روشی اشاره دارد که شیر باعث کاهش قدرت اسپرسو می شود. کورتادو با طعم متعادل، صاف و بافت خامه ای و مخملی آن مشخص می شود.

 

10. افوگاتو :

آفوگاتو یک دسر قهوه است که از اسپرسو روی ژلاتو وانیلی یا بستنی ریخته می شود. کلمه "affogato" در زبان ایتالیایی به معنای "غرق" است که به نحوه ریختن اسپرسو روی بستنی و "غرق کردن" آن اشاره دارد. آفوگاتو یک خوراکی ساده اما دلپذیر است که طعم غنی و جسورانه اسپرسو را با بافت خامه ای و صاف بستنی ترکیب می کند.

 

11. قهوه سرد :

قهوه سرد از جوشاندن قهوه داغ و سپس سرد کردن آن روی یخ تهیه می شود. این یک قهوه با طراوت و طعم ملایم برای روزهای گرم تابستان است. در تابستان، مردم نمی توانند از قهوه سرد به عنوان یک نوشیدنی با طراوت که آنها را از خواب بیدار می کند، سیر شوند. در حالی که دستور العمل ها با طعم های مختلف و سایر مواد افزودنی متفاوت است، 

 

قهوه یخی با دم کردن قهوه داغ با هر روش دلخواه مانند دم کردن قطره ای، فرنچ پرس یا اسپرسو تهیه می شود. سپس قهوه دم شده را روی یک لیوان پر از یخ ریخته و به صورت سرد سرو می شود. معمولاً با سرو قهوه روی یخ و سپس با شیر یا خامه درست می شود. اگرچه، برخی تصمیم می گیرند برای دریافت طعم کامل و شدید قهوه به جای شیر از آب استفاده کنند.

 

روش درست کردن انواع قهوه

طرز درست کردن قهوه سرد

 

فواید قهوه :

قهوه فواید متعددی برای سلامتی دارد، از جمله:

 

– افزایش هوشیاری و تمرکز

– بهبود عملکرد حافظه

– کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند آلزایمر و پارکینسون

– افزایش چربی سوزی و کمک به کاهش وزن

 

مضرات قهوه :

مصرف بیش از حد قهوه می تواند عوارضی مانند اضطراب، بی خوابی و افزایش ضربان قلب داشته باشد. زنان باردار و شیرده نیز باید در مصرف قهوه احتیاط کنند.

 

در نهایت :

قهوه نوشیدنی محبوب و پرطرفداری است که انواع مختلفی دارد. هر نوع قهوه طعم و مزه خاص خود را دارد و با روش های مختلفی تهیه می شود. قهوه فواید متعددی برای سلامتی دارد اما مصرف بیش از حد آن می تواند عوارضی نیز داشته باشد.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------