طرز تهیه سوهان عسلیآموزش تهیه سوهان عسلی

 

سوهان عسلی یکی از شیرینی های باب میل ایرانیان است، این شیرینی را به راحتی می توانید در منزل تهیه کنید. برای درست کردن سوهان عسلی آنتیک آن را به صورت لقمه ای و از هر مغزی می توانید تهیه کنید. در ادامه برای شما آموزش سوهان عسلی را آورده ایم.
در بین شیرینی های آجیلی و سنتی  مخصوص عید نوروز سوهان عسلی که در واقع نوعی آب نبات آجیلی است بسیار پر طرفدار است و کسانی که علاقه دارند شیرینی های عید خانگی تهیه کنند حتما به سوهان عسلی خوشمزه به عنوان گزینه ای مناسب فکر کنند چرا که هم مواد اولیه اش اصولا در دسترس است و هم نیاز به صرف زمان زیاد برای آماده سازی این شیرینی خوشمزه نیست.
 
مواد لازم برای سوهان عسلی :
خلال بادام  150 گرم 
 شکر 150 گرم 
 عسل 150 گرم 
 کره آب کرده 100 گرم 
 زعفران آب شده 1 قاشق سوپخوری 

 

طرز تهیه سوهان عسلی :
کره را در ظرفی بریزید روی حرارت قرار بدهید. شکر و عسل را به آن اضافه کنید. حرارت باید تند و یکنواخت باشد. گاهی آن را هم بزنید تا شکر و آب طلایی شود. خلال بادام را اضافه کنید تا بادام طلایی شود.
 
سوهان نباید به طور مداوم هم بخورد ممکن است روغن از آن جدا شود. زمانی مایع کاملا طلایی شد زعفران حل شده در آب جوش را به آن اضافه کنید. از مایه کمی گوشه سینی بریزید وقتی فورا بسته شد سوهان آماده است. از مایه با قاشق کوچک روی سینی چرب شده با فاصله بریزید و فوری دو سه عدد خلال پسته روی آن قرار دهید بعد از خنک شدن آن را در ظرف دردار بریزید تا مدتی محفوظ بماند.
 
برای تشخیص آماده بودن سوهان قبل از اینکه خلال پسته را اضافه کنید از مایه چند قطره داخل آب سرد بریزید چنانچه به صورت گلوله منسجم ته آب رفت سوهان آماده است چناچه درون آب متلاشی شود به جوشیدن بیشتری نیاز دارد.
 
زمانی که آماده شد آن ها را با قاشق با فاصله روی سینی چرب شده قرار بدهید و اجازه بدهید تا کاملا سرد شوند و بعد از اینکه سرد شدند آن ها را جدا کنید و داخل ظرف درداری نگهداری کنید. و از آن برای پذیرایی از مهمانان استفاده کنید.

 

دستور پخت سوهان عسلی

 

نکاتی برای تهیه سوهان عسلی:
برای درست كردن سوهان عسلي مجلسی می توان از طعم های مختلفی استفاده کرد. در واقع سوهان عسلی زعفرانی مرسوم ترین نوع آن است اما شما می توانید مقداری رنده پوست پرتقال و همچنین کمی آب پرتقال اضافه کنید تا سوهان عسلی پرتقالی داشته باشید یا از لیمو ترش استفاده کنید و سوهان عسلی لیمویی آماده کنید.
 
پس در دستور سوهان عسلی هر کس با توجه به ابتکار و ذائقه اش می تواند از طعم دهنده های متفاوت استفاده کند. (دقت کنید در استفاده از مایعات زیاده روی نکنید که بافت آبنبات شما تغییر خواهد کرد. در حد چند قطره کافی است و نکته مهم اینکه حتما این مایعات در انتهای کار افزوده شود.)
 
 سوهان عسلی را می توانید با کنجد یا انواع مغزها تهیه کنید و از خاصیت آن ها بهره ببرید.
 
 برای اطمینان از قوام مایه بهتر است مقداری از آن را در آب سرد بریزید اگر به سرعت خودش را جمع کرد و شیشه ای شد نشانه کافی بودن زمان پخت است.
 
  بیشتر بخوانید: طرز تهیه سوهان کنجدی
 
 مایه سوهان عسلی را نباید زیاد هم زد زیرا باعث می شود شکرک بزند و هم اینکه روغن از شکر جدا شود. فقط کافی است با حوصله و کم بودن حرارت گاز این کار را انجام دهید.
 
 برای اینکه هنگام ریختن آبنبات در سینی مایه شیرینی سفت نشود بهتر است ظرف را روی شعله پخش کن قرار دهید و حرارت زیر آن را بسیار کم کنید. تنها می خواهیم مواد گرم بماند.
 
 سوهان ها را در ظرف دردار و در یخچال نگهداری کنید تا خیس و چسبنده نشوند.
 
گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------