طرز تهیه انواع چیپس طرز تهیه چیپس ساده و فلفلی, طرز تهیه چیپس خانگی

طرز تهیه چیپس ساده و فلفلی در خانه

 

طرز تهیه انواع چیپس خانگی

اگر علاقه ای زیادی به خوردن چیپس دارید اما اگر از سالم بودن تولید آن مطمئن نیستید به راحتی می توانید آن را در منزل تهیه کنید. در ادامه با روش های تهیه ی آن تهیه کنید.

چیپس خانگی:

مواد لازم برای تهیه ی چیپس ساده:

سیب زمینی به مقدار لازم
نمک و فلفل به مقدار لازم
یخ به مقدار لازم
آب به مقدار لازم

 

طرز تهیه ی چیپس ساده:

ابتدا سیب زمینی ها را پوست بگیرید و با پوست کن سیب زمینی ها را به شکل ورقه های خیلی نازک برش بزنید آن ها را داخل ظرف آب و یخ قرار بدهید به صورتی که روی کل سیب زمینی ها را آب بگیرد. حدود 10 دقیقه آن را داخل آب پر از یخ قرار بدهید. سپس قابلمه ای را آب کنید و اجازه بدهید جوش بیاید و مقداری نمک به آن اضافه کنید و سیب زمینی ها را نیز اضافه کنید اجازه بدهید 2-3 دقیقه داخل آب جوش بمانند. دقت کنید سیب زمینی ها له نشوند. می توانید زمان کمتری قرار بدهید.

 

و بعد از آن داخل آبکش بریزید و آب سرد روی آن بگیرید سپس آن ها را روی دستمال قرار بدهید تا آب آن ها کشیده شوند. بعد در روغن فراوان و داغ سرخ کنید. مراقب باشید رنگ آن ها تغییر نکند. اگر زیاد سرخ کنید طلایی می شوند.

 

پس از آن از روغن خارج کنید و داخل آبکش قرار بدهید تا روغن اضافی آن ها خارج شوند. هرگز چیپس ها را روی هم قرار ندهید زیرا سبب نرم شدن آن ها می شود و بعد داخل ظرف بزرگتری بریزید و نمک و ادویه های مورد نظرتان را به آن اضافه کنید و به آرامی مخلوط کنید تا چیپس ها مزه دار شوند.

 

* اگر ورقه های سیب زمینی نازک خرد نشوند چیپس ترد شما ترد نخواد شد.

 

چیپس سرکه ای:

طرز تهیه چیپس سرکه نمکی در خانه

 

مواد لازم برای تهیه چیپس خانگی سرکه ای :

سیب زمینی
2 عدد
سرکه 3 قاشق غذاخوری
نمک نصف قاشق غذاخوری
بکینگ پودر 1 قاشق غذاخوری
یخ به مقدار لازم
آب به مقدار لازم

 

طرز تهیه چیپس خانگی سرکه ای:

سیب زمینی ها را پوست بگیرید و به صورت لایه های خیلی نازک برش بزنید می توانید از رنده مخصوص چیپس کردن یا از پوست کن استفاده کنید تا برش های خیلی نازک و یکدستی را داشته باشید.

 

سپس سرکه، نمک، بکینگ پودر و آب را در یک ظرف گود بریزید و به هم بزنید تا نمک و بکینگ پودر خوب مخلوط شوند یخ را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا آب یخ شود. و بعد سیب زمینی ها را به آن اضافه کنید. آب باید روی کل سیب زمینی ها را بگیرد.

 

سیب زمینی ها را به مدت 1 تا 2 ساعت در مخلوط سرکه و نمک بخوابانید، سپس آبکش کنید تا آب اضافی آن گرفته شود. (به هیچ عنوان هنگام آبکش کردن روی سیب زمینی ها آب نریزید و گرنه طعم و مزه آن به کلی از بین می رود). سیب زمینی ها را روی یک دستمال بچینید تا آب آن کاملا از بین برود و خشک شوند.

 

در یک ظرف گود مقدار زیادی روغن بریزید و اجازه بدهید با حرارت ملایم داغ شود، سپس حرارت را متوسط رو به زیاد کنید و سیب زمینی ها را داخل روغن بریزید تا سرخ شوند. این کار را در چند مرحله انجام بدهید زیرا سیب زمینی ها نباید روی هم قرار بگیرند.

 

نگذارید سیب زمینی ها طلایی شوند در حدی که سرخ و خشک شوند کافی است.

 

سیب زمینی ها را از روغن خارج کنید و سبدی قرار بدهید تا روغن اضافی آن خارج شود. دقت کنید که سیب زمینی سرخ کرده را روی هم نریزید زیرا نرم می شوند و دیگر از چیپس ترد خبری نخواهد بود.

 

* چیپس سرکه ای خانگی شما آماده است؛ می توانید با توجه به سلیقه خود به آن موسیر یا سبزی خشک هم بزنید و نوش جان کنید.

 

* اگر ورقه های سیب زمینی نازک خرد نشوند چیپس ترد شما ترد نخواد شد.

 

چیپس در مایکروفر:

طرز تهیه چیپس خانگی با مایکروفر

 

در پخت با این روش چیپس ها کمتر روغن جذب می کنند و حالت رژیمی پیدا می کند و رنگ آن کمی برشته می شوند.

 

مواد لازم برای چیپس در مایکروفر :

 سیب زمینی  1 عدد
 روغن زیتون  1 قاشق غذاخوری
 نمک  به مقدار لازم
 ادویه مورد علاقه به مقدار لازم 

 

طرز تهیه چیپس خانگی در مایکروفر:

سیب زمینی ها را پوست بگیرید و با چاقوی تیز یا رنده ی ورقه ای به صورت نازک ورقه ورقه کنید. سپس سیب زمینی های ورقه شده را داخل کاسه بریزید و روی آنها روغن زیتون بریزید.

 

سیب زمینی ها را هم بزنید تا به خوبی به روغن آغشته شوند. داخل سینی ماکروفر کاغذ روغنی قرار بدهید. سیب زمینی ها را روی کاغذ روغنی بچینید و به میزان دلخواه نمک بزنید. سینی را به مدت ۵ دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید تا چیپس ها برشته و ترد شوند.

 

گردآوری : بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------