طرز تهیه خورشت بادمجان به روش های متفاوتخورشت بادمجان, طرز تهیه خورش بادمجان, طرز تهیه خورشت بادمجان

درست کردن خورش بادمجان

 

روش های پخت خورشت بادمجان:

خورشت بادمجان یکی از خورشت های سنتی و پر طرفدار ایرانی است. خورشت بادمجان را می توانید به صورت ساده و بدون گوشت بپزید و می توانید با گوشت چرخ کرده و گوشت قلیه ای بپزید.

خورشت بادمجان یکی از انواع خورش های خوشمزه است که با روشهای متنوعی درست می شود و انواع مختلفی دارد از جمله خورشت بادمجان با مرغ، خورشت بادمجان شمالی، خورشت قیمه بادمجان بدون گوشت، خورشت بادمجان مجلسی، بادمجان شکم پر و ... در این مطلب بیتوته طرز تهیه خورشت بادمجان با گوشت آورده شده است.

 

طرز تهیه خورش بادمجان بدون گوشت:

مواد لازم برای تهیه خورشت بادمجان:

 بادمجان 4-5 عدد
 پیاز درشت  1 عدد
 گوجه 2 عدد 
رب گوجه 2 قاشق غذاخوری
 فلفل دلمه ای بزرگ 1 عدد 
 نمک، فلفل سیاه، زردچوبه  به مقدار لازم
 غوره در صورت تمایل  1 فنجان
سیر   1-2 حبه

 

طرز تهیه خورش بادمجان :

ابتدا بادامجان ها را پوست بگیرید و به صورت طولی برش بزنید و در آب نمک قرار بدهید. تا تلخی آن از بین برود. حدود 2 ساعت بعد آن ها را از آب خارج کنید و آبکشی کنید. بعد از اینکه آب آن ها کشید شد آن ها را در روغن سرخ کنید و کنار بگذارید. پیاز را نگینی خرد کنید داخل روغن تابه تفت بدهید. و بعد از آن فلفل دلمه ای را نیز نگینی خرد کنید و به پیازها اضافه کنید و تفت بدهید. سیر را پوست بگیرید و زیر خرد کنید و اضافه کنید تا طلایی شوند. می توانید به جای سیر از پودر سیر استفاده کنید. حتی می توانید کلا آن را حذف کنید.

 

سپس آن ها را از تابه خارج کنید و مقداری رب گوجه فرنگی را داخل تابه بریزید و تفت بدهید. نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را به آن اضافه کنید و هم بزنید. اگر می خواهید بادمجان ها را در همان تابه بپزید. رب گوجه فرنگی را داخل کاسه ای بزرگتر بریزید و به آن آب جوش اضافه کنید. گوجه ها را حلقه ای خرد کنید. اکنون بادمجان ها را در کف تابه بچینید و بعد یک لایه گوجه و سپس روی آن پیاز و فلفل دلمه ای سرخ شده را اضافه کنید و بعد سس رب را به آن اضافه کنید و در پایان دانه های غوره را روی آن بریزید. و در تابه را ببندید.

 

زیر آن را زیاد کنید زمانی که جوش آمد آن را کم کنید تا به آرامی بپزد.

 

• اگر می خواهید خورشت شما روغنی باشد بادمجان ها را با روغن فراوان سرخ کنید. و در صورت کم روغن بودن آن ها را با روغن کم بپزید.

 

• برای طرز تهیه خورش بادمجان مجلسی می توانید از گوشت چرخ کرده و یا گوشت قیمه ای استفاده کنید.

 

طرز تهیه خورشت بادمجان با گوشت :

خورش بادمجان, خورشت بادمجان با گوشت, طرز تهیه خورش بادمجان مجلسی

طرز تهیه پخت خورشت بادمجان

 

مواد لازم برای خورشت بادمجان با گوشت :

 گوشت چرخ کرده  250 گرم
 بادمجان  2 عدد متوسط
 رب گوجه 2 قاشق غذاخوری سرخالی 
گوجه   2 عدد
 پیاز  1 عدد
 سیر  (یا پودر سیر )  1-2 حبه
 نمک و فلفل و زردچوبه  به مقدار لازم

 

طرز تهیه خورش بادمجان :

برای پخت خورش بادمجان با گوشت چرخ کرده، ابتدا بادمجان ها را پوست بگیرید و به صورت طولی برش بزنید و در آب نمک قرار بدهید. و آبکشی کنید. اجازه بدهید آب آن ها کشیده شود. سپس آن ها را در روغن سرخ کنید و داخل ظرفی قرار بدهید.

 

پیاز را نگینی خرد کنید با کمی روغن داخل تابه تفت بدهید گوشت چرخ کرده را اضافه کنید. اگر می خواهید می توانید قبل از اضافه کردن گوشت چرخ کرده آنها را نگینی خرد کنید و با پیاز کمی تفت بدهید و بعد گوشت را اضافه کنید و تفت بدهید به آن نمک و زردچوبه و فلفل و پودر سیر اضافه کنید.

 

رب گوجه را به آن اضافه کنید و و تفت بدهید و مقداری آب جوش به آن اضافه کنید. زمانی که جوشید بادمجان ها و گوجه های حلقه شده را اضافه کنید. اگر می خواهید خورش بادمجان شما مجلسی باشد، بادمجان ها را دیرتر اضافه کنید تا ظاهر آن ها کامل حفظ شود و له نشوند. و از گوجه های گیلاسی استفاده کنید تا ظاهری زیبا و شکیل تر داشته باشد.

 

طرز تهیه خورشت بادمجان, خورش بادمجان, خورشت بادمجان با گوشت

درست کردن خورش بادمجان با گوشت

 

برای پخت خورش بادمجان با گوشت قیمه ای (تکه ای) ابتدا پیاز را نگینی خرد کنید و با گوشت تفت بدهید و اجازه بدهید بپزند. سپس بادمجان ها را سرخ کنید و با گوجه و ... در تابه بچینید و در پایان مقداری رب گوجه فرنگی را با ادویه ها هم بزنید و آب گوشت به آن اضافه کنید و به روی بادمجان ها بریزید و گوشت ها را به آن ها اضافه کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------