طرز تهیه نان تافتون طرز تهیه نان تافتون خانگی,پخت نان تافتون سنتی

پخت نان تافتون سنتی

 

نان تافتون یکی از لطیف ترین و خوشمزه ترین نان های ایرانی به حساب می آید. با وجودی که نانوایی ها همیشه نان تازه تافتون را به راحتی در اختیارتان می گذارند، اما پخت نان تافتون بسیار لذت بخش است.

طرز تهیه نان تافتون با خمیر مایه:

مواد لازم نان تافتون :

 آرد 3 لیوان 
آب   1 لیوان
 پودر خمیر مایه فوری  1 قاشق غذاخوری
 آب ولرم یک سوم لیوان 
 روغن مایع  4 قاشق غذاخوری
 شکر  1 قاشق غذاخوری
 نمک  1 قاشق چایخوری

 

طرز تهیه نان تافتون خانگی:

ابتدا پودر خمیرمایه فوری را به همراه یک سوم لیوان آب ولرم و شکر را داخل یک ظرف مناسب بریزید و خوب مخلوط کنید، سپس درب ظرف را بگذارید و آن را به مدت 10 دقیقه در یک جای گرم قرار بدهید تا حباب بزند و عمل بیاید.

 

در ادامه آرد را الک کنید و به همراه روغن مایع و نمک داخل یک کاسه مناسب بریزید. حالا آب را کم کم اضافه کنید و با قاشق مخلوط کنید تا خمیر جمع شود. توجه داشته باشید که مقدار آب به آرد شما بستگی دارد.

 

برخی از آردها آب بیشتری جذب می کنند و برخی آردها نیاز به آرد کمتری دارند، به همین دلیل آب را کم کم اضافه کنید تا خمیر بیش از حد شل نشود. پس از اینکه خمیر جمع شد باید کمی چسبندگی داشته باشد، پس از جمع شدن خمیر به مدت 10 دقیقه آن را با دست ورز بدهید.

 

خمیر در پایان ورز دادن باید کمی چسبناک باشد. حالا یک ظرف مناسب که حجم آن دو برابر خمیر باشد را چرب کنید و خمیر را مانند یک چانه بزرگ گرد کنید و داخل کاسه قرار بدهید. روی ظرف حاوی خمیر یک پارچه حوله ای قرار بدهید.

 

حالا ظرف حاوی خمیر را به مدت یک تا یک و نیم ساعت در یک جای گرم قرار بدهید تا استراحت کند و حجم خمیر دو برابر شود. در ادامه خمیر را بعد از استراحت روی سطح کار کمی ورز بدهید تا هواگیری شود و پف آن بخوابد.

 

اکنون خمیر را به چانه های 60 گرمی تقسیم کنید، سپس روی چانه ها را با یک پارچه تمیز بپوشانید و 10 دقیقه در این حالت به چانه ها استراحت بدهید. در ادامه یک تابه بزرگ نچسب را روی حرارت قرار بدهید تا به خوبی گرم شود.

 

اکنون چانه ها را با وردنه به شکل گرد پهن کنید و با دست روی خمیر طرح بیاندازید، سپس روی تابه داغ قرار بدهید تا حباب بزند و بپزد. در صورت تمایل می توانید روی نان ها کمی کنجد یا سیاه دانه هم بپاشید. پس از اینکه نان ها پخت آنها را داخل نایلون یا پارچه قرار بدهید تا خشک نشوند. (بیشتر بخوانید:طرز تهیه نان بربری)

 

طرز تهیه نان تافتون بدون خمیر مایه:

طرز تهیه نان تافتون سنتی

 

مواد لازم نان تافتون - 10 عدد :

 آرد گندم  3 ليوان
 نمک  نصف قاشق غذاخوری
 بكينگ پودر  1 قاشق غذاخوری
 روغن مايع 4 قاشق غذاخوری 
آب   1 ليوان كامل

 

طرز تهیه نان تافتون :

برای طرز تهیه نان تافتون در خانه، ابتدا آرد و بکینگ پودر را در یک ظرف مناسب با هم مخلوط کنید و سه بار الک کنید. سپس نمک اضافه کنید و بعد از آن روغن و در انتها آب اضافه کنید و بعد از آن با لیسک همه مواد را باهم مخلوط کنید تا خمیر درست شود.

 

پس از آن دستتان را با روغن چرب کنید و خمیر را حسابی ورز بدهید تا خمیر نرم و یکدستی حاصل شود. توجه کنید بهتر است به هنگام پختن نان، خمیرتان را بعد از ورز دادن، چند مرتبه بلند کنید و محکم کف ظرف بکوبید. در این حالت اگر خمیرتان را هم کمتر ورز بدهید، مشکلی پیش نمی آید.

 

بعد از ورز دادن کامل خمیر، حالا روی ظرف خمیر پارچه بکشید و به مدت 15 تا 20 دقیقه در دمای محیط استراحت بدهید. دقت کنید پارچه نباید به هیچ وجه به خمیر بچسبد.

 

پس از استراحت دادن خمیر، حالا روی سطح کار خود کمی آرد بپاشید و خمیر را به 10 چانه تقسیم کنید. بعد چانه ها را یکی یکی با وردنه باز کنید و هر چقدر خمیر نازک باشد نان بهتر بدست می آید. همچنین می توانید خمیر را به شکل دایره یا هر شکل دیگری که دوست داشتید برش دهید.

 

بعد از آماده کردن نان ها، اکنون نوبت پختن نانها است. برای این کار یک ماهیتابه نسوز بدون روغن را روی حرارت بگذارید تا داغ شود. زمانی که داغ شد، نان را داخل آن پهن کنید و زمانی که یک طرف نان پخت، نان را برگردانید تا طرف دیگر نان هم بپزد. دقت کنید به محض اینکه نان را داخل تابه بگذارید، شروع به حباب زدن می کند. یعنی اینکه نان در حال پختن است. فقط مواظب باشد نان ها را نسوزانید.

 

بعد از اینکه هر دو طرف نان به خوبی پخت، فوری آن را داخل پارچه بگذارید و روی آن را بپوشانید تا گرم بماند و خشک نشود. امیدواریم از خوردن این نان تافتون خوشمزه و خانگی لذت ببرید. ( بیشتر بخوانید: دستور پخت چند نوع نان معروف)

 

طرز تهیه نان تافتون سنتی

 

طرز تهیه نان تافتون تنوری :

برای طرز تهیه نان تافتون تنوری، خمیر نان را به یکی از روش های بالا درست کنید و چانه های نان را آماده کنید و روی سطح کار خیلی کم آرد بپاشید. و خمیر را با وردنه پهن کنید اگر خمیر حالت چسبندگی پیدا کرد خیلی کم آرد روی آن بپاشید و با وردنه باز کنید. به صورتی که خمیرتان نازک شود ولی پاره نشود.

 

سپس روی سطح کار کنجد و یا سبزی مخصوص بریزید و با وردنه به آرامی روی آن بکشید تا به خورد نان فرو بروند. بعد از آن در حد چند قطره با انگشت روی نان آب بپاشید.

 

و بعد از آن بالشتک های مخصوص نان را بیاورید. و نان را از رو روی آن قرار بدهید. به صورتی که پشت آن به سمت بیرون باشد. سپس با برس پشت نان را مرطوب کنید دقت کنید خیلی آن را خیس نکنید.

 

اگر تنور در منزل دارید آن را به تنور داغ شده بزنید تا بچسبد اگر ندارید از تابه های مخصوص آهنی (از این تابه ها هندی ها استفاده می کنند) استفاده کنید تابه نباید نچسب باشد زیرا در این صورت نان به تابه نمی چسبد تابه را از قبل روی حرارت زیاد گاز قرار بدهید تا تابه داغ شود.

 

سپس با بالشتک نان را به تابه بزنید تا بچسبد. تابه را روی حرارت زیاد گاز قرار بدهید بعد از چند دقیقه تابه را برگردانید تا روی نان هم بپزد و باز تابه را روی گاز قرار بدهید زمانی که نان بپزد از تابه جدا می شود. مراقب باشید نان تان نسوزد.

 

بعد از پخت نان اگر خمیرهایی به تابه چسبید تابه را بشویید و خشک کنید و نان های دیگر را بپزید.

 

گردآوری : بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------