طرز تهیه عدس پلو نذری طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده نذری,عدس پلو نذری خوشمزه

طرز تهیه عدس پلوی نذری

 

در ایام محرم و صفر در خیلی از مکان ها، نذری عدس پلو می پزند طرز پخت عدس پلو نذری به چند روش انجام می شود. عدس پلو با گوشت چرخ کرده و ساده که هر کدام به نوبه ی خود خوشمزه هستند.

 

مواد لازم برای عدس پلو نذری : برای 200 نفر

برنج 25 کیلوگرم
عدس 15 کیلو گرم
پیاز 10 کیلو گرم
کشمش 4 کیلو
گوشت چرخکرده 6 کیلو
زعفران آبکرده به مقدار لازم
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
روغن به مقدار لازم

 

طرز تهیه عدس پلو نذری :

برای تهیه عدس پلو نذری، ابتدا برنج را از شب قبل با آب و نمک خیس کنید. عدس ها را بشویید و با مقداری آب اجازه بدهید بپزند اجازه ندهید عدس ها نه زیاد پخته شوند و نه خام بمانند.

 

آب برای برنج داخل دیگ بریزید تا به جوش بیاید. زمانی که جوشید آب برنج را خالی کنید و برنج  را داخل آب جوش بریزید. مقداری که جوشید و کمی مانده بود به آبکش کردن برنج، آب عدس ها را خالی کنید و آن ها را داخل برنج بریزید اگر عدس ها کمی سفت هستند زودتر بریزید و به آرامی هم بزنید. نمک برنج را بچشید اگر کم بود به آن نمک اضافه کنید تا خوش نمک تر شود.

 

زمانی که اطراف برنج کمی نرم شد و وسط آن کمی سفت تر بود آبکشی کنید همانطور که می دانید این زمان برای برنج های مقدار کم است بهتر است برای نذری کمی زودتر برنج را آبکش کنید زیرا مدت زمانی که طول می کشد برنج را خالی کنید و در آب جوش باقی می ماند سبب له شدن برنج تان می شود.

 

مقداری آب و روغن آماده کنید. اگر برنج تان شور بود روی آن آب بریزید اگر خوب بود لازم نیست آبی روی آن بریزید.

 

کف قابلمه تان روغن بریزید و بعد از داغ شدن ته دیگ موردتان را بچینید. و برنج و عدس تان را در وسط قابلمه به صورت کوه بریزید. آن را جمع کنید و چند سوراخ روی برنج بزنید. و آب و روغن را روی آن بدهید و با دم کنی در دیگ را ببندید. و زیر آن را زیاد کنید و بعد از اینکه از آن بخار خارج شد زیر آن را کم کنید.

 

بعضی افراد به جای دمی در دیگ را وارونه می بندند و روی آن ذغال داغ می ریزند. اگر این کار را کردید مراقب باشید که ذغال از جای دسته ی آن وارد برنج نشوند و به آرامی در آن را بردارید.

 

کشمش ها را پاک کرده و بشویید زمانی که آب آن خارج شد با روغن تفت بدهید. مقداری پیاز را خلالی خرد کنید و سرخ کنید و کنار بگذارید. زعفران آب کرده را با مقداری برنج مخلوط کنید و از این 3 مورد برای تزیین عدس پلو استفاده کنید.

 

طرز پخت برنج و عدس نذری

 

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده نذری :

برای طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده نذری، از دو روش می توانید استفاده کنید اینکه گوشت چرخ کرده را با برنج و عدس مخلوط کنید و یا از آن روی برنج تان بریزید و آن را تزیین کنید.

 

برای اینکه برنج و عدس با گوشت چرخ کرده بپزید. پیازها را نگینی خرد کنید و سرخ کنید سپس گوشت چرخ کرده را به آن اضافه کنید و کمی تفت بدهید در همین حین به آن نمک و فلفل سیاه و مقداری زردچوبه اضافه کنید برای بهتر پخته شدن مقداری آب به آن اضافه کنید تا مواد گوشتی با هم بپزند.

 

مراحل پخت برنج و عدس را مانند دستور بالا اجرا کنید و بعد از آبکش کردن برنج و عدس، کف قابلمه روغن بریزید و ته دیگ مورد نظرتان را قرار بدهید. سپس برنج و عدس و گوشت چرخ کرده را به صورت لایه ای بریزید و آن را مانند کوه جمع کنید و چند سوراخ بزنید و در پایان زعفران آبکرده روی آن بریزید و روی در دیگ دمکنی قرار بدهید و آن را دم بگذارید.

 

اگر خواستید گوشت چرخ کرده را روی برنج بریزید و از آن برای تزیین استفاده کنید. برنج و عدس را مانند دستور اول دم کنید و گوشت چرخ کرده را مانند بالا بپزید و هنگام سرو از آن برای تزیین استفاده کنید.

 

طرز تهیه پلو عدس نذری

 

نکاتی برای تهیه عدس پلو نذری خوشمزه :

* این میزان مواد لازم برای 200 نفر می باشد اگر تعداد کمتر یا بیشتر بود به همین میزان مواد را کم یا زیاد کنید.

 

* بعضی افراد عدس پلوی نذری را به صورت جدا جدا و لایه لایه داخل قابلمه دم می گذارند اما من پیشنهاد می کنم آن را با هم بجوشانید زیرا در این روش برنج سفیدتر می ماند اما لایه لایه عدس ها به برنج رنگ می دهند و عدس پلوتان تیره می شود.

 

* همان طور که گفتم برای تزیین عدس پلو نذری، از برنج زعفرانی و کشمش سرخ شده، پیاز سرخ شده و گوشت چرخ کرده ی سرخ شده استفاده کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------