بیوگرافی ساعد هدایتی + عکسساعد هدایتی,بیوگرافی ساعد هدایتی,عکس ساعد هدایتی

عکس ساعد هدایتی

 
بیوگرافی ساعد هدایتی:
ساعد هدایتی متولد 20 فرودین 1334 زاده رشت و بازیگر است. او دارای مدرک دیپلم بوده و مدتی را هم به عنوان کارمند در بیمارستان سپری کرده است. او در طول دوره بازیگری خود با مهران مدیری به شهرت رسیده است و یکبار هم خانه اش را دزد زده و اکنون خانه نشین است. او در این باره به شدت از مهران مدیری گله مند است. در ادامه با ما همراه باشید تا با بیوگرافی ساعد هدایتی و فراز و نشیب های زندگی اش آشنا شوید.


خانواده ساعد هدایتی:
پدر ساعد هدایتی اصالتا آستارایی ست و مادرش اهل رشت است. او خود نیز همانند مادرش زاده رشت است. پدرش کلاه فروش و مادرش خانه دار است. او بچه سوم خانواده و یک خواهر و برادر قبل از خود دارد. اما در کنار این ها او یک برادر کوچوک هم دارد و سومین فرزند از خانواده شش نفره خود محسوب می شود.
 

ساعد هدایتی,بیوگرافی ساعد هدایتی,عکس ساعد هدایتی

تصاویر ساعد هدایتی


اصالت ساعد هدایتی:
طبق گفته او تا هفت سالگی در رشت زندگی کرده اند و سپس به دنبال استخدام پدرش در یک شرکت به تهران آمدند. تهران آمدن خانواده هدایتی مصادف با کلاس دوم ابتدایی ساعد بود. در طی زندگی در تهران، اصالت خود را از دست نداد و هنگامی که به رشت سفر می کردند گیلکی صحبت می کرد.
 

ساعد هدایتی,بیوگرافی ساعد هدایتی,عکس ساعد هدایتی

تصاویر جدید از ساعد هدایتی


شروع از قبل انقلاب:
ساعد هدایتی در سال 1349 وقتی تنها پانزده سال داشت کار خود را با استودیوی فیلمسازی پارس اغاز کرد اما با کار در بیمارستان، سال های سال از این حرفه دور ماند.


بیمارستان و مدیری:
او بالاخره توانست بعد از سال ها دوری از صنعت فیلمسازی، نهایتا در سال 73 و در سریال "سلام آشنایی" که در نوروز 74 پخش شد، بالاخره ایفای نقش کند اما آشنایی اتفاقی او با آقای مدیری مسیر هنری جدید و منحصر به فردی را برایش رقم زد.
 

ساعد هدایتی,بیوگرافی ساعد هدایتی,عکس ساعد هدایتی

ساعد هدایتی در کنار جواد رضویان

 

شهرت ساعد هدایتی:
فعالیت "ساعد هدایتی" با مهران مدیری در سال 78 و با مجموعه پلاک 14 آغاز شد. از آن پس در بیشتر کارهای آقای مدیری، جز بازیگران ثابت بود. گفتنی است او در طی سال های 81 تا 82 و با سریال پاورچین توانست به شهرت برسد. 


ازدواج
ساعد هدایتی متاهل بوده و او اکنون صاحب دو فرزند است.
 
عاشق آشپزی ام
او در طی یکی از مصاحبه هایش عنوان کرده که به شدت عاشق آشپزی است. او آشپزی را از بچگی و با درست کردن نیمرو آغاز کرده است و اکنون می تواند انواع فسنجان ها، قورمه سبزی ها، کوفته تبریزی ها و غذاهای رشتی و فست فودی را درست کند.

 

ساعد هدایتی,بیوگرافی ساعد هدایتی,عکس ساعد هدایتی

ساعد هدایتی بازیگر

 

رو دست همسر
همسرش نیز اهل شمال است و دستی در آشپزی دارد اما هدایتی عنوان کرده که اشپزی او از همسرش بهتر است و خود را ماهر تر خطاب می کند. مثلا او برای درست کردن یک سس برای باقلا پلو یا زرشک پلو از سیر و لیمو استفاده می کند که بسیار خوش طعم تر است.


دزدی میلیونی
یکی از روزهایی که قرار بود هدایتی به بانک برود، ماشینش پنچر می شود. این اتفاق حدودا سال 85 رخ داده. درون کیفی که قرار است به بانک ببرد، سه میلیون و ششصد هزار تومان وجه نقد و مقداری وسایل ارزشمند زندگی همراه داشته است. زمانی که برای گرفتن پنچری ماشین خود جلوی یک پنچر گیری می ایستد تا به آن ها بگوید ماشینش پنچر است. متوجه می شود که کیفش همراهش نیست و آن را دزدیده اند. او می گوید در آن زمان چنان شوکه شده و تپش قلب گرفته که نمی دانسته چه کار کند. وی تنها بوده و تا کنون با تمام پیگیری ها هنوز خبری از آقا دزده و وسایلش نشده است.


دورهمی باعث بیکاریم شد:
ساعد هدایتی می گوید از وقتی که مهران مدیری از ساخت فیلم و سریال دست کشیده و به دنبال دورهمی رفته، تقریبا بیکار شده است. او می گوید امروزه شرایط به نحوی تغییر کرده است که بیشتر کارگردانان به جای فیلم و سریال به سوی برنامه های تبلیغاتی و بیزینسی رفته اند. او این کارها را به دور از آثار تصویری خوانده و نوعی کاسبی می داند. 


دعوت همکاری مدیری:
ما قبول نکردیم ولی این افتخار را داشتیم که در کار با ایشان همکاری کنیم. من چیزی حدود 14 سال است با ایشان همکاری می کنم و در تیم آقای مدیری فعال هستم. زمانی که او کار جدیدی را آغاز می کند، اصلا دور از انتظار نیست که من جزئی از آن باشم.


کارهای مدیری با ویژگی های متفاوت
فیلم ها و سریال های مختلفی که بازی کرده ام، هر کدام ویژگی ها و ژانرهای مخصوص خود را داشته اند مثل نوروز77، ببخشید شما تا شب های برره و تولیدی های سینمای خانگی. با این که هرکدام متفاوت اند اما ژانر اصلی کارهای مدیری همه و همه یکی است. البته با شخصیت های مختلف و داستان های متفاوت. جنس کار او مردم پسند و اجتماعی است و مشکلات آن ها را با بیانی شیوا و طنز ارائه می دهد.
 

ساعد هدایتی,بیوگرافی ساعد هدایتی,عکس ساعد هدایتی

عکس ساعد هدایتی در شب های برره

 

بازیگری به دور از کلیشه
یکی از ویژگی های بارز یک بازیگر طنز در کارهای آقای مدیری، کلیشه ای نبودن آن است. چرا که اگر بازیگری کلیشه ای باشد، دیگر برای مردم جذابیتی ندارد. این ویژگی در کارهای او به وفور دیده می شود که شخصیت پردازی در هر کار متفاوت و متنوع است. 

 

پاچه خواری نمی کند
او تعریف دادن از مهران مدیری را پاچه خواری یا هر گونه تملق نمی داند بلکه آن ها را حقیقت عنوان کرده است. اگر صحبت های من یا دوستانم را درباره آقای مدیری بخوانید، شاید بگویید او تملق می کند یا پاچه خوار است اما اصلا اینگونه نیست و ما چهارده سال است با یکدیگر همکاری می کنیم و بسیار هم دوستانی صمیمی و وفدار هستیم.  مهران مدیری در کارگردانی و خصوصا کارگردانی طنز درجه یک است و مانند ندارد. کارگردانی او بسیار راحت بوده و آدم  اصلا با او اذیت نمی شود. فرد در کنار او احساس خستگی نمی کند.
 

طنز و تکیه کلام ها:
تکیه کلام ها در کارهای طنز معمولا بر سر زبان ها می افتند خصوصا در کارهای اقای مدیری. چرا که من هنوز هم تکیه کلام های پاچه خواری را در سریال پاورچین، بر سر زبان مردم می شنوم چون با دقت و کار بسیار انتخاب شده اند. واژه پاچه خواری به صورتی است که هنوز هم به وفور استفاده می شود و به راحتی در زبان می چرخد. در صورتی که می بینیم در برخی فیلم ها یا سریال ها الفاضی استفاده می شود که نه تنها کاربردی نداشته بلکه در زبان ما ملموس هم نیستند.

 

گردآوری: بخش بازیگران بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------