بیوگرافی الن دلون محبوب‌ترین و جذاب‌ترین بازیگر فرانسهالن دلون, بیوگرافی الن دلون, الن دلون محبوب‌ترین و جذاب‌ترین بازیگر فرانسه

بیوگرافی الن دلون

 

محبوب‌ترین و جذاب‌ترین بازیگر فرانسه

آلن دلون ۸ نوامبر ۱۹۳۵ در یکی از شهرهای حومه پاریس به دنیا آمد. او از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین بازیگر فرانسه شناخته شده ‌است. آلن دلون هر چند بعضی اوقات از نظر اخلاقی مورد تایید جامعه نیست ولی در حرفه خود خیلی اثرگذار بود. دلون به علت زیبایی‌های ظاهری‌اش همیشه نقش پسری رمانتیک را داشت و قهرمان داستان‌های عاشقانه بود.

چکیده ای از بیوگرافی آلن دلون 

نام: آلَن فابیَن موریس مارسِل دُلون

تاریخ تولد: ۸ نوامبر ۱۹۳۵ ‏

محل تولد: سو، او-دو-سن، فرانسه

حرفه: بازیگر،فیلم‌ساز،بازرگان

 

بیوگرافی آلن دلون

آلن دلون در ۸ نوامبر ۱۹۳۵ در روستایی به نام «سو» در نزدیکی پاریس به دنیا آمد. نام پدرش «فابیَن» و نام مادرش «ادیت» بود. هنگامی که آلَن ۴ سال بیشتر نداشت، پدر و مادرش از هم جدا شدند و به‌ اجبار سرپرستی‌اش به خانواده‌ای دیگر واگذار گردید. او در خانه‌ای بزرگ شد که مقابل یک زندان بود و آلن با بچه‌های نگهبان زندان هم‌بازی بود. بعد از چند سال، پدر و مادرخوانده‌اش در حادثه‌ای کشته شدند و وی مجددا تحت سرپرستی مادرش، که با یک قصاب محلی ازدواج کرده بود، قرار گرفت.

 

وی در دوران کودکی به دوچرخه‌سواری، فوتبال و رفتن به سینما علاقهٔ زیادی داشت. دُلون دوران تحصیلیِ خود را در مدارس کاتولیک گذراند و از آنجا که پسر شلوغی بود، چندین بار از مدرسه اخراج شد و در ۱۵ سالگی به‌ طور کل درس و تحصیل را ترک کرد. آنگاه ناپدری‌اش به‌ اجبار او را به مغازهٔ قصابیِ خود برد تا این حرفه را به او یاد دهد؛ ولی آلن هیچ علاقه‌ای به این کار نداشت و در ۱۷ سالگی خانه را ترک کرد و به ارتش پیوست.

 

الن دلون, بیوگرافی الن دلون, بیوگرافی الن دلون محبوب‌ترین و جذاب‌ترین بازیگر فرانسه

الن دلون

 

آلَن دُلون در جشنوارهٔ فیلم کن ۲۰۱۳

او در ارتش در یگان تفنگداران دریایی به‌عنوان چترباز به خدمت ادامه داد و در سال ۱۹۵۴ در جنگ هند و چین حضور داشت. او دوران خدمت خود را در ارتش با علاقه ادامه داد. دُلون در باره خاطراتش در آن هنگام می‌گوید: «در آنجا دوستانی پیدا کردم؛ افرادی که با آن‌ها حرف می‌زدم و به حرف‌هایم گوش می‌دادند».

 

آلَن در ۱۹۵۶ از خدمت در ارتش مرخص شد و به‌عنوان باربر و آنگاه به‌عنوان پیش‌خدمت در کافه‌های گوناگون پاریس به کار پرداخت. او درآمد ثابتی نداشت و مستقل از خانواده‌اش زندگی می‌کرد. در همین مدت، با خیلی از بازیگران که در کافه‌های محل کارش رفت‌وآمد داشتند آشنا شد. یکی از آن بازیگران، ژان-کلود بریالی بود. افرادی که در مورد زندگی او تحقیق کرده‌اند، می‌گویند که او با دنیای زیرزمینیِ جنایتکاران در رابطه بوده و مدتی نیز با آن‌ها زندگی می‌کرد.

 

این دو دوست، یعنی دُلون و بریالی، در سال ۱۹۵۷ تصمیم گرفتند با هم به جشنوارهٔ فیلم کن بروند. این تصمیم، زندگی آلَن را برای همیشه عوض کرد. آلن، که یک آدم عادی بود و هیچ‌ نوع تجربهٔ بازیگری نداشت و آن شب نیز با یک دست لباس کرایه‌ای به جشنواره رفته بود، بعد از بازگشت از جشنواره به یک فوق‌ستاره تبدیل گردید. چهرهٔ فوق‌العاده جذاب او در آن مجلس کاملاً سرآمدِ همه بود و در آنجا بود که کارگردانان گوناگون به سراغ او آمدند و بیشتر در نقش دزد یا آدمکش اجیرشده بازی می‌کرد.

 

آلَن دُلون، ۱۰ دسامبر ۲۰۱۰

در دههٔ ۱۹۷۰، به جز بازی در فیلم، دومین کمپانی تولید فیلم خود را تأسیس نمود و به افزایش ثروت پرداخت. وی حالا دیگر یکی از ثروتمندان جهان بود و فیلم‌هایی که تهیه می‌کرد با آرم AD بودند. او سپس یک شرکت هواپیمایی تأسیس کرد و قسمتی از ثروت خود را در زمینهٔ موردعلاقه‌اش، یعنی گردآوری آثار هنری و پرورش اسب‌های مسابقه، سرمایه‌گذاری کرد.

 

گنجینهٔ شخصی او فوق العاده است و صاحب عتیقه‌هایی است که خیلی از آن‌ها در موزه‌ها به نمایش گذاشته شده‌است. او در دههٔ ۱۹۸۰ به سوئیس رفت تا بر کارکرد شرکتی که محصولاتش را به نام «آلن دلون» به فروش می‌رساند نظارت بهتری داشته باشد. دفتر این شرکت در شهر ژنو است.

 

نخستین نقش آلن دلون

نخستین نقش سینمایی دلون در نقش یک گانگستر جوان در فیلم وقتی زنی دخالت می‌کند  به کارگردانی ایو آلگره در سال ۱۹۵۷ بود. او بعدها هم دو بار نقش گانگستر را در فیلم‌های سامورایی در سال ۱۹۶۷ و قبیله سیسیلی ۱۹۶۹ بازی کرد. نخستین بازی او در فیلم عاشقانه به عنوان نقش اول سال بعد در فیلم کریستین کنار رومی اشنایدر بود. فیلم ظهر بنفش در سال ۱۹۶۰ سبب معروفیت جهانی او شد و به دنبال آن چندین فیلم موفق دیگر در سال‌های بعد داشت.

 

ازدواج آلن دلون

نخستین نامزد او رومی اشنایدر بود که قبل از آن‌که کارشان به ازدواج کشیده شود، از هم جدا شدند. آلن دلون آنگاه در سال ۱۹۶۴ با ناتالی کانوواس ازدواج کرد و از او صاحب یک پسر به نام «آنتونی» شد. او بازیگر سینما است. در سال ۱۹۶۹ این دو از هم جدا شدند. ولی یک حادثهٔ مهم در زندگی آلن در سال ۱۹۶۸ اتفاق افتاد. در این سال، جسد «استفن مارکوویچ» محافظ سابق دلون در گاراژ خانهٔ او پیدا شد. شایعات حاکی از آن بود که آلن دلون او را به‌ علت علاقه به «ناتالی» کشته. به‌هرحال، هیچ‌ وقت زاویهٔ تاریک آن قتل روشن نشد و آلن نیز تبرئه شد.

 

آلن دلون در سال ۱۹۸۷ در ۵۲ سالگی با یک مانکن هلندی به نام رُزالی فان بیرمَن ازدواج کرد و از او صاحب دختری به نام «آنوشْکا» و پسری به نام «آلن فابیانی» شد. در سال ۲۰۰۲ این دو از هم جدا شدند. آلن در سال ۱۹۹۸ در فیلم نیمه شانس در کنار ژان-پل بلموندو بازی کرد و آنگاه اعلام بازنشستگی کرد و گفت: «من در بیشتر فیلم‌هایی که بازی کرده‌ام یا دزد بوده‌ام یا پلیس، ولی جالب این است که تفاوتی نمی‌کرده‌است که چه‌کاره بوده‌ام؛ در همهٔ فیلم‌ها تنها بوده‌ام. نمی‌دانم، ولی فکر می‌کنم کارگردان‌ها و حتی تماشاگران همیشه دوست دارند مرا تنها ببینند».

 

از فیلمهای مشهور این بازیگر فرانسوی که ایران هم به نمایش درآمده است می توان از سامورایی، خداحافظ رفیق، دسته سیسیلی‌ها، دایره سرخ، آفتاب سرخ، عقرب و زورو را نام برد.

 

مرگ خودخواسته آلن دلون 

فرزند آلن دلون، ستاره فرانسوی سینمای جهان در دهه شصت و هفتاد میلادی، به یک شبکه آلمانی گفت که پدرش اعلام کرده است انتخاب او، اتانازی یا «مرگ‌ خودخواسته» است که طی آن، شخص به عمد به زندگی خود پایان می‌دهد تا از رنج و درد نجات پیدا کند. او فاش کرد که پدرش از او خواسته است به جز انجام اتانازی، تا آخرین دقیقه در کنارش بماند ولی او قبول نکرده و برای همین، خواهرش آنوشکا مسئولیت پایان دادن به زندگی پدرشان را بر عهده گرفته است.

 

جوایز آلن دلون 

در سی‌ و دومین دورهٔ جشنوارهٔ فیلم کن ۲۰۱۹، دلون نخل طلای افتخاری این جشنواره را کسب کرد.

 

تصاویر آلن دلون

الن دلون, بیوگرافی الن دلون,ازدواج آلن دلون

الن دلون محبوب‌ترین و جذاب‌ترین بازیگر فرانسه

 

الن دلون, بیوگرافی الن دلون, الن دلون محبوب‌ترین و جذاب‌ترین بازیگر فرانسه

بیوگرافی الن دلون محبوب‌ترین و جذاب‌ترین بازیگر فرانسه

 

الن دلون, بیوگرافی الن دلون, جوایز آلن دلون

تصاویر آلن دلون

 

گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------