اصول ترک و درمان اعتیاد به مواد مخدرروش ترک اعتیاد

اصول ترک و درمان اعتیاد به مواد مخدر

 

راهنمای کامل برای ترک اعتیاد

در این مقاله از بیتوته، اصول کلی ترک و درمان اعتیاد به مواد مخدر را بررسی می کنیم. ترک اعتیاد فرآیندی پیچیده و چالش برانگیز است که نیازمند تعهد، تلاش و حمایت های لازم است. با این حال، رهایی از اعتیاد و دستیابی به زندگی سالم و بدون مواد مخدر کاملاً ممکن است.

غلبه بر اعتیاد به مواد مخدر

برای مقابله با مشکل سوء مصرف مواد خود آماده اید؟ این راهنمای گام به گام می تواند به شما در مقابله با هوس، مقابله با عود و غلبه بر اختلال مصرف مواد کمک کند.

 

اولین قدم برای غلبه بر سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد

ایجاد اعتیاد به مواد مخدر یک نقص شخصیتی یا نشانه ضعف نیست و برای غلبه بر مشکل بیش از اراده لازم است. سوء استفاده از داروهای غیرقانونی یا داروهای تجویزی خاص می تواند تغییراتی در مغز ایجاد کند و باعث هوس شدید و اجبار به مصرف شود که هوشیاری را هدفی غیرممکن به نظر می رساند. اما بهبودی هرگز دور از دسترس نیست، مهم نیست که وضعیت شما چقدر ناامیدکننده به نظر می رسد یا چند بار قبلاً تلاش کرده اید و شکست خورده اید. با درمان و حمایت مناسب، تغییر همیشه امکان پذیر است.

 

برای بسیاری از افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، سخت ترین قدم برای بهبودی اولین قدم است: تشخیص اینکه مشکلی دارید و تصمیم به ایجاد تغییر. طبیعی است که در مورد اینکه آیا برای شروع بهبودی آماده هستید یا آنچه را که برای ترک آن لازم است دارید، نامطمئن باشید، طبیعی است. اگر به یک داروی تجویزی معتاد هستید، ممکن است نگران این باشید که چگونه می خواهید راهی جایگزین برای درمان یک بیماری پزشکی پیدا کنید. اشکالی ندارد که احساس کنید خسته شده اید. متعهد شدن به متانت مستلزم تغییر بسیاری از چیزها است، از جمله:

 

– روش مقابله با استرس

– کسی که به زندگیت اجازه میدی

– کاری که در اوقات فراغت خود انجام می دهید.

– چگونه در مورد خود فکر می کنید.

– داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می کنید.

 

همچنین طبیعی است که در مورد ترک داروی انتخابی خود احساس تعارض داشته باشید، حتی زمانی که می دانید این دارو باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شما می شود. بهبودی نیاز به زمان، انگیزه و حمایت دارد، اما با تعهد به تغییر، می توانید بر اعتیاد خود غلبه کنید و کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورید.

 

به تغییر فکر کنید

– مصرف مواد مخدر خود را پیگیری کنید، از جمله زمان و میزان مصرف. این به شما احساس بهتری از نقش اعتیاد در زندگی شما می دهد.

 

– مزایا و معایب ترک، و همچنین هزینه ها و مزایا و معایب ادامه مصرف مواد را فهرست کنید.

 

– چیزهایی را که برای شما مهم هستند، مانند شریک زندگی، فرزندان، پدر و مادر و خانواده، حیوانات خانگی، شغل یا سلامتی خود در نظر بگیرید. مصرف مواد مخدر شما چه تأثیری بر آن چیزها دارد؟

 

– از کسی که به او اعتماد دارید در مورد احساساتش در مورد مصرف مواد مخدر بپرسید.

– از خود بپرسید که آیا چیزی مانع تغییر شما می شود یا خیر. چه چیزی می تواند به شما در ایجاد تغییر کمک کند؟

 

آماده شدن برای تغییر: 5 کلید برای بهبود اعتیاد

1. دلایلی که می خواهید تغییر کنید را به خود یادآوری کنید.

2. در صورت وجود، به تلاش های گذشته خود برای بهبودی فکر کنید. چه کار کردید؟ چی نشد؟

3. اهداف مشخص و قابل اندازه گیری، مانند تاریخ شروع یا محدودیت های مصرف مواد مخدر خود را تعیین کنید.

4. یادآوری اعتیاد خود را از خانه، محل کار و سایر مکان هایی که به آن سر می زنید حذف کنید.

5. به دوستان و خانواده بگویید که متعهد به بهبودی هستید و از آنها حمایت کنید.

 

  بیشتر بخوانید:  کمپ ترک اعتیاد 

 

گزینه های درمان اعتیاد خود را بررسی کنید

هنگامی که به بهبودی متعهد شدید، وقت آن است که گزینه های درمانی خود را بررسی کنید. در حالی که درمان اعتیاد می تواند بسته به داروی خاص متفاوت باشد، یک برنامه موفق اغلب شامل عناصر مختلفی است، مانند:

 

سم زدایی. معمولاً اولین قدم پاکسازی بدنتان از مواد مخدر و مدیریت علائم ترک است.

 

مشاوره رفتاری. درمان فردی، گروهی و/یا خانواده می تواند به شما در شناسایی علل اصلی مصرف مواد، ترمیم روابط و یادگیری مهارت های مقابله سالم تر کمک کند.

 

دارو ممکن است برای مدیریت علائم ترک، جلوگیری از عود، یا درمان هر گونه بیماری روانی همزمان مانند افسردگی یا اضطراب استفاده شود.

 

پیگیری طولانی مدت می تواند به جلوگیری از عود و حفظ هوشیاری کمک کند. این ممکن است شامل شرکت در گروه های پشتیبانی حضوری یا جلسات آنلاین برای کمک به حفظ بهبودی شما باشد.

 

انواع برنامه های درمان مواد مخدر

درمان بستری فشرده. این یک درمان بالینی کوتاه مدت برای افرادی است که وابستگی فیزیولوژیکی به دارو ایجاد کرده اند و برای علائم ترک نیاز به کمک دارند.

 

درمان مسکونی. درمان اقامتی شامل زندگی در یک مرکز و دور شدن از محل کار، مدرسه، خانواده، دوستان و محرک های اعتیاد در حین انجام درمان شدید است. درمان اقامتی معمولا از 30 روز تا چند ماه طول می کشد.

 

برنامه های درمان روزانه / بستری جزئی (PHP). بستری شدن جزئی برای افرادی است که نیاز به نظارت مداوم پزشکی دارند اما مایلند همچنان در خانه زندگی کنند و یک محیط زندگی پایدار داشته باشند. این برنامه های درمانی معمولاً حداقل 20 ساعت در هفته در یک مرکز درمانی برگزار می شوند، اما شما در پایان هر روز به خانه بازمی گردید.

 

برنامه های فشرده سرپایی (IOP) . مشابه PHP ها، IOP ها نیازی به زندگی در یک مرکز درمانی ندارند. با این حال، آنها با PHP ها تفاوت دارند زیرا فقط به 9 تا 19 ساعت درمان در هفته نیاز دارند، بنابراین می توانید برنامه های درمانی را در مدرسه و محل کار خود برنامه ریزی کنید.

 

درمان. جلسات درمانی انفرادی یا گروهی می تواند در توسعه مهارت های مقابله ای، شناسایی محرک ها و کشف ریشه های اعتیاد مفید باشد.

 

به یاد داشته باشید که نیازهای هر کسی متفاوت است. به عنوان مثال، همه افراد به سم زدایی تحت نظارت پزشکی یا دوره بازتوانی طولانی مدت نیاز ندارند. چه با داروهای غیرقانونی و چه با داروهای تجویزی مشکل داشته باشید، درمان اعتیاد باید با شرایط منحصر به فرد شما تنظیم شود. همچنین مهم است که برنامه ای را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

 

نکاتی برای یافتن بهترین درمان اعتیاد به مواد مخدر برای شما

به یاد داشته باشید که هیچ درمانی برای همه کار نمی کند. نیازهای هرکس متفاوت است. چه با داروهای غیرقانونی و چه با داروهای تجویزی مشکل داشته باشید، درمان اعتیاد باید با شرایط منحصر به فرد شما تنظیم شود. این مهم است که برنامه ای را پیدا کنید که احساس خوبی داشته باشد.

 

درمان باید بیشتر از مصرف مواد مخدر شما را مورد توجه قرار دهد. اعتیاد بر کل زندگی شما، از جمله روابط، شغل، سلامت و رفاه روانی شما تأثیر می گذارد. موفقیت درمان به ایجاد روش جدیدی از زندگی و رسیدگی به دلایلی که در وهله اول به مواد مخدر روی آورده اید بستگی دارد. برای مثال، وابستگی شما به مواد مخدر ممکن است از تمایل به مدیریت درد یا مقابله با استرس ایجاد شده باشد، در این صورت باید راه سالم تری برای تسکین درد یا مدیریت موقعیت های استرس زا پیدا کنید.

 

تعهد و پیگیری کلیدی است. درمان اعتیاد به مواد مخدر یک فرآیند سریع و آسان نیست. به طور کلی، هر چه مصرف دارو طولانی تر و شدیدتر باشد، به درمان طولانی تر و شدیدتر نیاز خواهید داشت. و در همه موارد، مراقبت طولانی مدت برای بهبودی بسیار مهم است.

 

مکان های زیادی برای کمک وجود دارد. همه به سم زدایی تحت نظارت پزشکی یا دوره طولانی توانبخشی نیاز ندارند. مراقبتی که نیاز دارید به عوامل مختلفی از جمله سن، سابقه مصرف مواد مخدر، شرایط پزشکی یا روانپزشکی بستگی دارد. علاوه بر پزشکان و روانشناسان، بسیاری از روحانیون، مددکاران اجتماعی و مشاوران خدمات درمان اعتیاد را ارائه می دهند.

 

برای هر گونه مشکل سلامت روانی به طور همزمان به دنبال درمان باشید. همانطور که برای اعتیاد به مواد مخدر به دنبال کمک می گردید، درمان هر مشکل پزشکی یا روان شناختی دیگری که تجربه می کنید نیز مهم است. بهترین شانس شما برای بهبودی، دریافت ترکیبی از سلامت روان و درمان اعتیاد از یک ارائه دهنده یا تیم درمان است.

 

ترک اعتیاد فوری

راه های ترک اعتیاد

 

برای بهبودی اعتیاد خود پشتیبانی پیدا کنید

سعی نکنید این کار را به تنهایی انجام دهید - به دنبال پشتیبانی باشید. هر رویکرد درمانی که انتخاب می کنید، داشتن تأثیرات مثبت و یک سیستم حمایتی مستحکم ضروری است. هر چه بتوانید برای تشویق، راهنمایی و گوش شنوایی به افراد بیشتری مراجعه کنید، شانس شما برای بهبودی بیشتر است.

 

به دوستان نزدیک و خانواده تکیه کنید. داشتن حمایت دوستان و اعضای خانواده دارایی ارزشمندی در بهبودی است. اگر تمایلی به مراجعه به عزیزان خود ندارید زیرا قبلا آنها را ناامید کرده اید، به مشاوره رابطه یا خانواده درمانی مراجعه کنید.

 

یک شبکه اجتماعی هوشیار بسازید. اگر زندگی اجتماعی قبلی شما حول محور مواد مخدر می چرخید، ممکن است لازم باشد چند ارتباط جدید ایجاد کنید. مهم است که دوستان هوشیار داشته باشید که از بهبودی شما حمایت کنند. سعی کنید در یک کلاس شرکت کنید، به یک گروه مدنی بپیوندید، داوطلب شوید یا در رویدادهای جامعه خود شرکت کنید.

 

نقل مکان به یک خانه آرام را در نظر بگیرید. خانه های زندگی هوشیار مکانی امن و حمایت کننده برای زندگی در زمانی که در حال بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر هستید، فراهم می کنند. اگر خانه ای ثابت یا محیط زندگی عاری از مواد مخدر ندارید، آنها گزینه خوبی هستند.

 

جلسات را در اولویت قرار دهید. به یک گروه پشتیبانی بپیوندید و به طور منظم در جلسات شرکت کنید. گذراندن وقت با افرادی که دقیقاً درک می کنند که شما چه چیزی را تجربه می کنید می تواند بسیار شفابخش باشد. همچنین می توانید از تجربیات مشترک اعضای گروه بهره مند شوید و یاد بگیرید که دیگران برای هوشیار ماندن چه کرده اند.

 

روش های سالم برای مقابله با استرس را بیاموزید

پس از رفع مشکلات فوری اعتیاد و شروع درمان، همچنان باید با مشکلاتی که منجر به سوء مصرف مواد مخدر شده است، روبرو شوید. آیا برای بی حس کردن احساسات دردناک، آرام کردن خود پس از مشاجره، استراحت پس از یک روز بد یا فراموش کردن مشکلات خود شروع به استفاده از آن کردید؟

 

وقتی هوشیار شدید، احساسات منفی که با مواد مخدر از بین برده اید دوباره ظاهر می شوند. برای موفقیت آمیز بودن درمان، ابتدا باید مشکلات اساسی خود را حل کنید.

 

هنگامی که مشکلات اساسی خود را حل کردید، گاهی اوقات استرس، تنهایی، ناامیدی، خشم، شرم، اضطراب و ناامیدی را تجربه خواهید کرد. همه این احساسات بخشی عادی از زندگی هستند. یافتن راه هایی برای رسیدگی به این احساسات در زمان بروز، یک جزء ضروری برای درمان و بهبودی شما است.

 

راه های سالم تری برای کنترل سطح استرس وجود دارد. می توانید بیاموزید که مشکلات خود را مدیریت کنید بدون اینکه دوباره به اعتیاد خود بازگردید. وقتی به توانایی خود در کاهش سریع استرس اطمینان دارید، مواجهه با احساسات قوی آنقدرها هم ترسناک یا طاقت فرسا نیست.

 

به سرعت استرس را بدون دارو از بین ببرید

استراتژی های مختلف کاهش استرس سریع برای برخی افراد بهتر از دیگران کار می کند. نکته کلیدی این است که بهترین را برای خود پیدا کنید.

 

جنبش. یک پیاده روی سریع در اطراف بلوک می تواند برای کاهش استرس کافی باشد. یوگا و مدیتیشن نیز راه های عالی برای کاهش استرس و یافتن تعادل هستند.

 

بیرون بروید و از آفتاب گرم و هوای تازه لذت ببرید. از منظره زیبا لذت ببرید.

 

با سگ یا گربه خود بازی کنید. از لمس آرامش بخش خز حیوان خانگی خود لذت ببرید.

 

با حس بویایی خود آزمایش کنید. رایحه گل های تازه یا دانه های قهوه را استشمام کنید یا عطری را بچشید که شما را به یاد تعطیلات مورد علاقه تان می اندازد، مانند کرم ضد آفتاب یا صدف.

 

چشمان خود را ببندید و یک مکان آرام را تصویر کنید. به یک ساحل شنی یا یک خاطره دوست داشتنی فکر کنید، مانند اولین قدم های فرزندتان یا زمانی که با دوستان سپری کرده است.

 

خودت را نوازش کن برای خود یک فنجان چای درست کنید، گردن یا شانه را ماساژ دهید. در حمام یا دوش آب گرم غوطه ور شوید.

 

از محرک های دارویی آگاه باشید

بهبودی شما به هوشیاری ختم نمی شود. مغز شما هنوز برای بازیابی و بازسازی ارتباطاتی که در زمان اعتیاد تغییر کرده اند به زمان نیاز دارد. در طول این بازسازی، میل به مواد مخدر می تواند شدید باشد. می توانید با اجتناب از افراد، مکان ها و موقعیت هایی که میل شما به استفاده را تحریک می کنند، از بهبود مستمر خود حمایت کنید:

 

از دوستان خود که استفاده می کنند فاصله بگیرید. با دوستانی که هنوز مواد مخدر مصرف می کنند معاشرت نکنید. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که از متانت شما حمایت می کنند، نه کسانی که شما را وسوسه می کنند که به عادات قدیمی و مخرب برگردید.

 

از بارها و کلوپ ها دوری کنید. حتی اگر مشکلی با الکل نداشته باشید، نوشیدن الکل مهارها را کاهش می دهد و قضاوت را مختل می کند، که به راحتی می تواند منجر به عود شود. داروها اغلب به راحتی در دسترس هستند و وسوسه استفاده از آن می تواند بسیار زیاد باشد. همچنین از هر محیط و موقعیت دیگری که با مصرف مواد مرتبط است خودداری کنید.

 

زمانی که به دنبال درمان پزشکی هستید، در مورد سابقه مصرف مواد مخدر خود آگاه باشید. اگر نیاز به انجام یک روش پزشکی یا دندانپزشکی دارید، پیشاپیش ارائه دهنده ای را بیابید که در تجویز داروهای جایگزین یا حداقل داروی لازم با شما همکاری کند. شما هرگز نباید در مورد مصرف قبلی مواد مخدر احساس شرم یا تحقیر کنید یا از دریافت دارو برای درد خودداری کنید. اگر این اتفاق افتاد، ارائه دهنده دیگری را پیدا کنید.

 

در مصرف داروهای تجویزی احتیاط کنید. اگر به یک داروی تجویزی مانند مسکن های مخدر اعتیاد داشتید، ممکن است لازم باشد با پزشک خود در مورد یافتن راه های جایگزین برای مدیریت درد صحبت کنید. صرف نظر از دارویی که با آن مشکل داشتید، مهم است که از داروهای تجویزی با احتمال سوءمصرف دوری کنید یا فقط در صورت لزوم و با احتیاط شدید از آن استفاده کنید. داروهایی که پتانسیل سوءمصرف بالایی دارند شامل مسکن ها، قرص های خواب آور و داروهای ضد اضطراب هستند.

 

با هوس مواد مخدر کنار بیایید

گاهی اوقات نمی توان از ولع خوردن اجتناب کرد و باید راهی برای مقابله با این موارد پیدا کرد:

 

درگیر یک فعالیت مزاحم شوید. مطالعه کنید، دوستانتان را ببینید، به سینما بروید، خود را در یک سرگرمی، پیاده روی یا ورزش غرق کنید. هنگامی که به چیز دیگری علاقه مند شدید، متوجه خواهید شد که هوس ها از بین می روند.

 

از طریق آن صحبت کنید. با دوستان یا اعضای خانواده در مورد ولع خوردن صحبت کنید. صحبت کردن می تواند در تعیین منبع ولع بسیار مفید باشد. همچنین، صحبت در مورد ولع اغلب به تخلیه و تسکین این احساس کمک می کند و به بازگرداندن صداقت در رابطه شما کمک می کند. ولع چیزی برای احساس بد نیست.

 

افکار خود را به چالش بکشید و تغییر دهید. هنگام تجربه ولع، بسیاری از افراد تمایل دارند فقط اثرات مثبت دارو را به خاطر بسپارند و پیامدهای منفی آن را فراموش کنند. بنابراین، یادآوری این نکته برایتان مفید است که اگر استفاده کنید واقعاً احساس بهتری نخواهید داشت و ضررهای زیادی خواهید داشت. گاهی اوقات ذکر این عواقب در کارت کوچکی که همراه خود دارید مفید است.

 

تاکید و تلاش کنید که به گشت و گذار اصرار کنید. بسیاری از افراد در تلاشند تا با تشدید خواسته هایشان، آنها را کنار بگذارند. اما برخی از هواها و شهوت ها به اندازه ای قوی هستند که نمی توان آنها را نادیده گرفت. در این شرایط، می تواند مفید باشد که تا زمانی که این هوس باقی می ماند، از تکنیک موج سواری بهره ببرید. خودتان را مانند یک موج سواری تصور کنید که بر روی امواج شدید و شورشی هوس شما اسباب مصرف مواد مخدر می افتد. اما مانعی را در برابر آن قرار دهید تا زمانی که اوج خود را بگیرد، شکسته شود و به یک موج سواری ضعیف و آرام تبدیل شود. وقتی که هوس را به چالش بکشید، بدون اینکه به درگیری با آن فرو روید، داوری کنید یا آن را نادیده بگیرید، خواهید دید که این مرحله سریع تر از آنچه که تصور می کنید، گذر خواهد کرد.

 

روش های ترک اعتیاد

آشنایی با راههای ترک اعتیاد

 

سه مرحله اساسی موج سواری هیجانی:

1. توجه داشته باشید که چگونه این ولع را تجربه می کنید. روی یک صندلی راحت بنشینید و پاهای خود را روی زمین قرار دهید و دستان خود را در وضعیتی آرام قرار دهید. چند نفس عمیق بکشید و توجه خود را روی بدن خود متمرکز کنید. توجه داشته باشید که در کجای بدن خود هوس را تجربه می کنید و این احساسات چه حسی دارند. آنچه را که تجربه می کنید به صورت شفاهی بیان کنید. به عنوان مثال، می توانید به خود بگویید: "هوس من در دهان، بینی و شکم من است."

 

2. روی یک منطقه که در آن ولع شدید را تجربه می کنید، تمرکز کنید. چه احساساتی در آن ناحیه وجود دارد؟ آنها را برای خود توصیف کنید. به عنوان مثال، ممکن است احساس گرما، سرما، سوزن سوزن شدن یا بی حسی داشته باشید؟ شاید ماهیچه های شما منقبض شوند؟ یک منطقه چقدر بزرگ است؟ توجه داشته باشید که آیا احساسات با تمرکز بر آنها تغییر می کنند یا خیر. «دهانم خشک می شود. یک بی حسی در لب هایم وجود دارد. وقتی قورت می دهم، می توانم احساس استفاده را تصور کنم.»

 

3. این کار را با تمرکز بر روی هر قسمت از بدن خود که این احساس را تجربه می کند، تکرار کنید. برای خود توضیح دهید که چگونه احساسات تغییر می کنند، چگونه میل می آید و چگونه می رود. بسیاری از مردم متوجه می شوند که پس از چند دقیقه موج سواری، هوس آنها از بین رفته است. اما هدف از این تمرین، از بین بردن میل نیست، بلکه تجربه آن به روشی جدید است. اگر به طور منظم موج سواری شدید را تمرین کنید، با هوس های خود بیشتر آشنا می شوید و تا زمانی که به طور طبیعی از بین بروند، راحت تر می توانید آنها را از بین ببرید.

 

یک زندگی معنی دار بدون مواد مخدر بسازید

شما می توانید با داشتن فعالیت ها و علایقی که به زندگی شما معنا می بخشد، از درمان دارویی خود حمایت کنید و از خود در برابر عود محافظت کنید. مهم است که درگیر چیزهایی باشید که از آنها لذت می برید، احساس نیاز می کنید و به زندگی شما معنا می بخشد. وقتی زندگی شما مملو از فعالیت های مفید و احساس هدف باشد، اعتیاد شما جذابیت خود را از دست خواهد داد.

 

یک سرگرمی قدیمی را انتخاب کنید یا یک سرگرمی جدید را امتحان کنید. کارهایی را انجام دهید که خلاقیت شما را به چالش می کشد و تخیل شما را جرقه می زند – کاری که همیشه می خواستید امتحان کنید. یک ساز موسیقی، یک زبان خارجی را یاد بگیرید یا یک ورزش جدید را امتحان کنید.

 

یک حیوان خانگی را به فرزندی قبول کنید. بله، حیوانات خانگی یک مسئولیت هستند، اما مراقبت از یک حیوان باعث می شود احساس کنید که دوست دارید و نیاز دارید. حیوانات خانگی نیز می توانند شما را برای پیاده روی از خانه خارج کنند.

 

زمانی را در طبیعت بگذرانید. پیاده روی خوش منظره داشته باشید، به ماهیگیری یا کمپینگ بروید یا از پیاده روی منظم در پارک لذت ببرید.

 

از هنر لذت ببرید. از یک موزه دیدن کنید، به یک کنسرت یا نمایش بروید، در یک کلاس هنری شرکت کنید یا خاطرات بنویسید.

 

در جامعه خود درگیر شوید. اعتیاد خود را با گروه ها و فعالیت های بدون مواد مخدر جایگزین کنید. داوطلب شوید، در کلیسا یا جامعه مذهبی خود فعال شوید یا به یک باشگاه محلی یا گروه محله بپیوندید.

 

اهداف معناداری تعیین کنید. داشتن اهدافی برای کار و چیزی که باید منتظر آن بود، می تواند پادزهر قدرتمندی برای اعتیاد به مواد مخدر باشد. مهم نیست اهداف چه هستند، فقط برای شما مهم هستند.

 

مراقب سلامتی خود باشید ورزش منظم، خواب کافی و عادات غذایی سالم به شما کمک می کند سطح انرژی خود را بالا نگه دارید و سطح استرس خود را پایین بیاورید. هر چه بیشتر بتوانید سالم بمانید و احساس خوبی داشته باشید، هوشیار ماندن آسان تر خواهد بود.

 

اجازه ندهید که عود شما را ناامید کند

عود بخشی رایج از روند بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر است. در حالی که عود ناامید کننده و دلسرد کننده است، می تواند فرصتی باشد برای درس گرفتن از اشتباهات، شناسایی محرک های اضافی و اصلاح دوره درمانی.

 

چه چیزی باعث عود می شود؟

«محرک های» مختلف می توانند شما را در معرض خطر بازگشت به الگوهای قدیمی مصرف مواد قرار دهند. در حالی که علل خاص عود از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برخی از محرک های رایج عبارتند از:

 

– حالت عاطفی منفی (مانند استرس، غم، عصبانیت یا ضربه روحی)

– حالت عاطفی مثبت (احساس شادی و تمایل به داشتن احساس حتی بهتر، مانند داشتن اوقاتی خوب با دوستان)

– ناراحتی فیزیکی (مانند درد یا علائم ترک)

– تلاش برای آزمایش کنترل شخصی شما ("من فقط یک بار می توانم استفاده کنم" یا "فقط یک قرص دارم")

– وسوسه یا میل شدید (میل به استفاده)

– درگیری (مانند مشاجره با همسر یا شریک زندگی خود)

– فشار اجتماعی (قرار گرفتن در موقعیتی که به نظر می رسد دیگران از آن استفاده می کنند)

 

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که عود به معنای شکست درمان دارویی نیست. تسلیم نشو با اسپانسر خود تماس بگیرید، با درمانگر خود صحبت کنید، به یک جلسه بروید یا یک قرار ملاقات با پزشک خود تعیین کنید. وقتی دوباره هوشیار شدید و از خطر خارج شدید، ببینید چه چیزی باعث عود شد، چه اشتباهی رخ داد و چه کارهایی می توانستید متفاوت انجام دهید. شما می توانید انتخاب کنید که به مسیر بهبودی برگردید و از تجربه برای تقویت تعهد خود استفاده کنید.

 

در پایان :

بارزترین علایم جسمی ناشی از ترك ماده مخدر ( و یا در صورتی كه بیمار معتاد نتواند به ماده مخدر دسترسی یابد ) عبارت اند از : دردهای شدید عضلانی  كه فرد را بی قرار و پرخاشگر می نماید ، دل پیچه های شدید توأم با بیرون روی ، تهوع ، استفراغ ، عرق كردن ، مشکلات خواب و بی خوابی پس از ترک اعتیاد و ... که برای فرد آزار دهنده است.

 

ترک اعتیاد سفری دشوار اما پرفایده است. با صبر، پشتکار و تعهد به درمان، می توان بر اعتیاد غلبه کرد و به زندگی سالم و بدون مواد مخدر دست یافت. به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید و در این مسیر از حمایت افراد و منابع مختلفی برخوردار خواهید بود.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------