پیشگیری از اعتياد به مواد مخدرپیشگیری از گرایش مواد مخدر, اعتیاد به مواد مخدر

پیشگیری از گرایش مواد مخدر

 

روش های پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر

پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر با آموزش شروع می شود. آموزش در مدارس ، جوامع و خانواده ها به جلوگیری از سوء استفاده از مواد برای اولین بار کمک می کند.

پیشگیری از مواد مخدر در نوجوانان به چند دلیل مشکل ساز است. نوجوانان هنوز در حال رشد مهارت های مهم زندگی، هویت، دوست داشتن و دوست نداشتن آنها هستند. اگر نوجوانان شروع به آزمایش مواد مخدر برای جا دادن خود بین دوستان یا به دست آوردن دوست کنند ، می توانند ناآگاهانه خود را برای عادت بالقوه تهدید کننده زندگی آماده کنند.

 

ارائه بنیادی محکم و ایده های روشن در مورد اعتیاد به خسارت می تواند در تلاش برای پیشگیری از سوء مصرف مواد در نوجوانان نقش اساسی داشته باشد. هدف از پیشگیری ، تلاش برای جلوگیری از مشارکت کسی در عملی مضر است که پیامدهای قابل توجهی قبل از وقوع آن عواقب دارد. در مورد سوء مصرف مواد در نوجوانان ، این می تواند از متوقف کردن مصرف نوشیدنی های الکلی ، تا داروهای خطرناک مانند کوکائین یا فنتانیل باشد.

 

پیشگیری از گرایش مواد مخدر, اعتیاد به مواد مخدر

پیشگیری از مواد مخدر

 

پیامدهای مضر مصرف مواد مخدر نوجوان

ممکن است نوجوانان تصمیم بگیرند مواد مخدر را برای مقابله با شرایط ناخوشایند روحی و روانی مصرف کنند. اگرچه برخی از این شرایط ممکن است موقتی باشد ، اما تأثیرات آن می تواند تا آخر عمر ادامه داشته باشد. چنین مثالهایی شامل موارد زیر است:

- افسردگی و اضطراب

- روابط گسسته (خانواده ، دوستان و روابط عاشقانه)

- سلامتی ضعیف یا رو به زوال

- مشکل در حفظ عزت نفس

- غم ، از دست دادن یا ضربه روحی

- مشکلات ایجاد دوستی و احساس انزوا

 

علاوه بر چنین تجربیاتی ، نوجوانان ممکن است از مواد غیرقانونی نیز به دلیل فشار همسالان استفاده کنند. متأسفانه ، اینگونه سوء مصرف مواد می تواند تأثیرات مخربی بر افراد و عزیزانشان بگذارد.

 

پیشگیری از گرایش مواد مخدر, اعتیاد به مواد مخدر

پیشگیری از مصرف مواد مخدر

 

کدام نوجوانان بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند؟

اگرچه ممکن است نوجوانان از هر زمینه ای از مواد مخدر استفاده کنند ، اما برخی از نوجوانان بیش از سایرین در معرض خطر اعتیاد هستند. نوجوانانی که با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، احتمالاً برای احساس آرامش به مواد مخدر روی می آورند. نوجوانانی که دائم در حال جابجایی یا انتقال بین مدارس مختلف هستند ممکن است احساس استرس و گوشه گیری کنند. به نوبه خود، او ممکن است به ماده ای متوسل شود تا خود را از احساسات خود دور کند.

 

در موارد مصرف مواد مخدر در نوجوانان یا جوانان ، هرچه زودتر شروع شود ، احتمال ایجاد و حفظ اختلال مصرف مواد در اواخر زندگی بیشتر است. به عنوان مثال ، نوجوانی که در 16 سالگی مواد مخدر استفاده می کند، می تواند به راحتی تحمل کند. تحمل معمولاً طی چند هفته یا چند ماه منجر به وابستگی می شود. هنگامی که نوجوان به یک وابستگی مبتلا شد ، ممکن است تا سن 20 سالگی به یک اختلال مصرف کامل مواد مبتلا شود.

 

اگر متوجه شود که افیون تجویز شده جلوه خود را از دست داده است ، ممکن است به ماده قوی تر اما کشنده تری مانند هروئین منتقل شود. نوجوانانی که درد مزمن دارند نیز ممکن است در معرض خطر باشند. با درد مزمن ، نوجوانان مجبورند برای تسکین مواد مخدر استفاده کنند و ممکن است معتاد شوند. سایر عوامل خطر شامل نوجوانانی است که سابقه مصرف مواد دارند یا نوجوانانی که سابقه مصرف مواد مخدر در خانواده دارند.

 

پیشگیری از گرایش مواد مخدر, اعتیاد به مواد مخدر

پیشگیری از اعتیاد

 

اقدامات پیشگیرانه برای مصرف موادمخدر در نوجوان

• تأثیر خانواده

پیشگیری از مصرف مواد مخدر و الکل می تواند در خانه شروع شود. والدین می توانند با فرزندان خود صحبت کنند و عواقب مصرف مواد مخدر و الکل را توضیح دهند. به طور خاص صحبت با کودکان می تواند پایه محکمی برای آگاهی از مصرف مواد مخدر ایجاد کند. این امر به والدین کمک می کند تا بر فرزندان خود تأثیر مثبت بگذارند ، در حالی که مرزهای را به فرزندان خود آموزش می دهند.

 

در آموزش مرزها ، والدین ضمن کنترل پویایی یک درخواست ناسالم ، به کودکان کمک می کنند تا بفهمند چه موقع چیزی را که می تواند به آنها آسیب برساند انکار کنند. گفتگوهای پیشگیری همچنین پیوندها و راهنمایی های عمیق تری را بین فرزندان و والدین ایجاد می کند. والدین می توانند در ارتباطات و همچنین راهنمایی هایی که می توان سالها دنبال کرد ، ثبات قائل شوند. گفتگوهای پیشگیرانه می تواند نوجوان را به سمت تقویت اعتماد به والدین خود سوق دهد و با عادات ، دوستان ، علایق و تأثیرات تصمیمات عاقلانه ای بگیرد.

 

• ابزارهای آموزشی

سازمانهای دولتی و پرسنل مدارس وجود دارند که سعی می کنند زندگی بدون مواد مخدر را به کودکان بیاموزند. بیشتر این موارد برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر در نوجوانان قبل از بزرگسالی یا رفتن به جامعه است. در نتیجه این ابزارهای آموزشی ، مصرف مواد مخدر در نوجوانان نسبت به دهه های گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

 

آموزش نوجوانان در مورد تأثیر مصرف مواد مخدر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا تلاش می شود تا مصرف احتمالی مواد مخدر قبل از سن بلوغ کنترل شود. 

 

• ترک اعتیاد قبل از اینکه بدتر شود

استراتژی های پیشگیری می تواند به نوجوانان در ایجاد اختلال در مصرف مواد کمک کند. با این حال ، درمان برای نوجوانانی که قبلاً مشکلی دارند بهترین راه است. درمان نوجوانان را با استفاده از ابزارهایی برای بهبودی تحت مراقبت متخصصان پزشکی قرار می دهد. به عنوان مثال ، نوجوانان ممکن است درک نکنند که شرایط زمینه ای وجود دارد که ممکن است آنها را به مصرف مواد تشویق کند ، که به عنوان اختلالات همزمان شناخته می شود. این موارد با استفاده از داروهای پیشرفته درمان می شوند. سم زدایی زیر دست یک متخصص پزشکی برای اطمینان از پشتیبانی تکمیل می شود.

 

 حتی یک بار مواد مخدر غیرقانونی را امتحان نکنید:

دستورالعمل های داروهای تجویز شده را دنبال کنید. هرگز بیش از دستورالعمل مصرف نکنید. به عنوان مثال ، اعتیاد به مواد افیونی می تواند فقط پس از پنج روز شروع شود.

برای کاهش خطرات سوء استفاده توسط دیگران ، سریع نسخه های بدون استفاده را دور بریزید.

 

گردآوری:بخش سلامت و بهداشت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------