آیا ترک اعتیاد با هیپنوتیزم امکان پذیر است؟هیپنوتیزم چیست, مزایای ترک اعتیاد با هیپنوتیزم, ترک اعتیاد با هیپنوتیزم

ترک اعتیاد با هیپنوتیزم یکی از روش های ترک اعتیاد بدون دارو است

 

استفاده از هیپنوتیزم در ترک مواد مخدر

اعتیاد، یکی از بزرگترین معضلاتی است که امروزه بسیاری از جوامع را درگیر خود کرده است و می تواند اثرات مخربی به روی افراد یک جامعه بگذارد. افرادی که به اعتیاد روی می آورند، نمی توانند به آسانی از آن فاصله بگیرند و فرایند ترک کردن آنها، می تواند سخت تر از چیزی باشد که انتظار داشته اند. هیپنوتیزم، یکی از روش هایی است که برای ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

هیپنوتیزم چیست؟

 

روشهای ترک اعتیاد, راههای ترک اعتیاد, درمان ترک اعتیاد با هیپنوتیزم

ترک اعتیاد با هیپنوتیزم یکی از مؤثر ترین روش ها شناخته شده است

 

هیپنوتیزم، یکی از شاخه های علوم روانشناسی است و می توان با استفاده از آن، فرد را در حالتی فرو برد که تلقین های فرد هیپنوتیزم کننده را احساس کند. برخی از افراد گمان می کنند که هیپنوتیزم، روشی است که می توان با استفاده از آن، ذهن افراد را در دست گرفت و یا اینکه هیپنوتیزم، یک روش جادویی است. این طرز تفکر، اشتباه است و هیپنوتیزم، یک روش برای عمیق شدن فرد در ذهن خودش است و هیچ ارتباطی با شیوه تفکر افراد ندارد.

 

هیپنوتیزم، به روش ها و دلایل مختلف انجام می شود. برخی از روانشناس ها، با استفاده از یک جسم با نوسان ثابت، تمرکز فرد را افزایش می دهند و او را به حالت هیپنوتیزم می برند. برخی دیگر از روانشناس ها، تلاش می کنند صحنه هایی از طبیعت را برای بیماران توصیف کنند و آنها را وادار کنند که به آن صحنه، فکر کنند. این حالت، باعث می شود بیمار به حالت هیپنوتیزم فرو برود.

 

روانشناسان به دلایل مختلف هیپنوتیزم را انجام می دهند. برای مثال، افرادی که دچار افسردگی های شدید هستند، می توانند با استفاده از روش هیپنوتیزم، از مقدار افسردگی خودشان کاهش دهند و به ندرت، این بیماری روانی را کنار بگذارند. 

 

اعتیاد، یکی دیگر از بیماری هایی است که جدیدا مشخص شده است که می توان آن را بوسیله هیپنوتیزم درمان کرد. ترک اعتیاد، به روش های مختلفی انجام می شود، اما ترک اعتیاد به روش هیپنوتیزم، می تواند تأثیر بهتری داشته باشد. اعتیاد، یکی از بدترین بیماری های شناخته شده در جهان است.

 

ترک اعتیاد با هیپنوتیزم

 

هیپنوتیزم چیست, مزایای ترک اعتیاد با هیپنوتیزم, ترک اعتیاد با هیپنوتیزم

ترک اعتیاد با هیپنوتیزم تأثیر کوتاه مدتی بر روی بیمار می گذارد 

 

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، هیپنوتیزم، یکی از روش ها برای ترک اعتیاد است و برخی از مراکز ترک اعتیاد، از این روش برای ترک اعتیاد افراد مبتلا استفاده می کنند. اعتیاد، می تواند جنبه های مختلفی داشته باشد و تنها وابسته به مواد مخدر نیست. برای مثال، ممکن است که فرد به رفتار های خاصی اعتیاد داشته باشد. نگاه کردن بیش از حد تلویزیون، پر خوری و... انواعی از اعتیاد های رفتاری هستند که در صورت تکرار رفتار های خاص، به وجود می آیند.

 

شاید برخی از افراد تصور کنند که هیپنوتیزم، یک روش قابل اعتماد و مؤثر در درمان اعتیاد نیست، در حالی که هیپنوتیزم، به عنوان یکی از مؤثر ترین روش ها برای ترک اعتیاد شناخته شده است. دلیل موفق بودن روش هیپنوتیزم در فرایند ترک اعتیاد، این است که اعتیاد، بیشتر یک بیماری روانی است تا یک بیماری جسمانی. مصرف مواد مخدر، باعث ایجاد اثراتی در مغز می شود که در برخی از مواقع، قابل برگشت نیستند. 

 

هیپنوتیزم، با تأثیر گذاشتن بر روی مغز، می تواند باعث شود که تمایل به مصرف مواد و یا انجام یک رفتار خاص، کاهش پیدا کند. هنگامی که یک فرد، به یک ماده مخدر خاص اعتیاد پیدا می کند، سامانه لیمبیک مغز او تحت تأثیر قرار می گیرد. این سامانه، مرکز ایجاد حافظه کوتاه مدت و ایجاد احساساتی مانند ترس، خشم و ... است.

 

بعضی از مواد مخدر، باعث ایجاد اختلال در احساس افراد می شوند و برخی دیگر، توانایی قضاوت درست را از فرد می گیرند. هیپنوتیزم، می تواند فعالیت سامانه لیمبیک را به تدریج، به حالت عادی برگرداند و تمایل فرد را به مصرف مواد مخدر کاهش دهد.

 

مزایای ترک اعتیاد با هیپنوتیزم, ترک اعتیاد با هیپنوتیزم, ترک اعتیاد

هیپنوتیزم با تأثیر گذاشتن روی مغز، تمایل به مصرف مواد مخدر را کاهش می دهد

 

هنگامی که فرد معتاد، در یک مدت طولانی، ماده مخدر مصرف نمی کند و یا یک رفتار خاص را تکرار نمی کند، روز به روز بر تمایلش برای مصرف آن ماده یا انجام آن کار افزوده می شود. در نتیجه، فرد در نهایت ممکن است کنترل خود را از دست بدهد و دوباره به مصرف ماده اعتیاد آور یا انجام حرکتی که به آن معتاد شده است، روی می آورد. در این حالت، فرد نیاز دارد که کنترل نفس خودش را به دست بگیرد و اراده کند که سمت رفتار اعتیاد آور نرود. هیپنوتیزم، می تواند میزان وسوسه شدن افراد را برای انجام کار اعتیاد آور، کاهش دهد.

 

هیپنوتیزم، باعث افزایش کنترل فرد بر روی مغزش می شود. در این حالت، فرد معتاد می تواند کنترل بیشتری بر روی خود داشته باشد و کمتر وسوسه شود.

 یکی دیگر از اثرات هیپنوتیزم بر روی مغز افراد معتاد، افزایش تمرکز است. هنگامی که میل به مصرف مواد مخدر یا انجام حرکت اعتیاد آور بسیار بیشتر می شود، توانایی تمرکز کردن و تصمیم گیری درست در فرد معتاد به شدت کاهش پیدا می کند. هیپنوتیزم، می تواند تمرکز از دست رفته در افراد معتاد را برگرداند. در نتیجه، فرد معتاد می تواند بهتر بیندیشد و دوباره در مورد مصرف مواد و یا انجام حرکت اعتیاد آور، فکر کند.

 

هیپنوتیزم، می تواند به افراد معتاد تلقین کند که هیچ نیازی به مصرف مواد مخدر و یا انجام یک رفتار اعتیاد ندارند. در نتیجه، افراد معتاد کنترل بیشتری بر روی خودشان دارند و می توانند از انجام رفتار های خطر آمیز خودشان خودداری کنند.

 

نکته مهم در مورد ترک اعتیاد با استفاده از هیپنوتیزم، این است که هیپنوتیزم باید در چندین مرحله و جلسه انجام شود و تنها با یک بار مراجعه به روانپزشک، نمی توان رفتار های اعتیاد آور را کنار گذاشت. تأثیر هیپنوتیزم، به مرور زمان از بین می رود و توانایی خود کنترلی فرد به حالت عادی بر می گردد. در صورتی که فاصله های زمانی بین جلسات انجام هیپنوتیزم زیاد باشد، ممکن است که فرد دوباره به عادت های قدیمی خود برگردد.

 

مزایای استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد

 

آموزش ترک اعتیاد با هیپنوتیزم, هیپنوتیزم و ترک اعتیاد, هیپنوتیزم چیست

افزایش مقاومت فرد معتاد، از مزایای ترک اعتیاد با هیپنوتیزم است

 

هیپنوتیزم، یکی از بهترین روش ها برای ترک اعتیاد است و مزایای متعددی نیز دارد. در ادامه، به معرفی و بررسی برخی از مزایای ترک اعتیاد با استفاده از هیپنوتیزم می پردازیم.

 

افزایش مقاومت فرد معتاد

هنگامی که از روش هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد استفاده می شود، فرمان به خود فرد معتاد داده شده است تا بتواند برای آینده خودش تصمیم گیری کند. هنگامی که فرد با استفاده از روش های سنتی در حال ترک کردن باشد، در بیشتر موارد کنترلی بر روی خودش ندارد و میل شدیدی به مصرف مواد دارد.

 

افرادی که تحت تأثیر هیپنوتیزم قرار می گیرند، می توانند خودشان تصمیم بگیرند که به سمت مواد و یا رفتار اعتیاد آور برگردند یا بر نگردند. هیپنوتیزم، تنها به عنوان یک عامل کمک کننده و برگرداننده تمرکز عمل می کند. در نتیجه، افرادی که با این روش، اعتیاد خود را کنار می گذارند، از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و در برابر وسوسه ها، پایدار می مانند. 

 

تأثیر سریع

با اینکه هیپنوتیزم، باید در تعداد جلسات زیادی انجام شود، اما می تواند بسیار سریع تر از روش های دیگر، وسوسه های فرد معتاد را به تعویق بیندازد. هنگامی که فرد معتاد تحت تأثیر هیپنوتیزم قرار می گیرد، پس از پایان یافتن جلسه، از همان ابتدا احساس می کند که می تواند آزادانه تر تفکر کند و مجبور به مصرف ماده مخدر یا انجام حرکت اعتیاد آور نیست. در نتیجه، هیپنوتیزم، یکی از بهترین روش ها برای فرار کوتاه مدت از مصرف مواد مخدر و یا انجام کار اعتیاد آور است.

 

احتمال ترک بالا

اگر فرد معتاد، در تمام جلسات هیپنوتیزم از قبل مشخص شده شرکت کند، و به حرف های روانپزشک به دقت گوش دهد و به دستورات عمل کند، می تواند به آسانی اعتیاد خودش را کنار بگذارد. به این ترتیب، هیپنوتیزم یکی از مؤثر ترین روش ها در ترک اعتیاد به شمار می آید.

 

اگر افراد معتاد، در هر جلسه مربوط به هیپنوتیزم ترک اعتیاد شرکت نکنند، احتمال ترک اعتیاد آنها به شدت کاهش می یابد. در نتیجه، بهتر است که افراد معتاد، در تمام جلسات هیپنوتیزم شرکت کنند تا بتوانند تأثیر دلخواه خود را ببینند. 

 

نکاتی در مورد ترک اعتیاد با هیپنوتیزم

 

هیپنوتیزم چیست, مزایای ترک اعتیاد با هیپنوتیزم, ترک اعتیاد با هیپنوتیزم

در روش ترک اعتیاد با هیپنوتیزم، ممکن است در شرایط وخیم از دارو نیز استفاده شود

 

ترک اعتیاد به وسیله هیپنوتیزم کردن فرد معتاد، احتمال ترک بالایی دارد و در صورتی که جلسات کامل شوند، فرد می تواند به زندگی برگردد و مورد قبول جامعه قرار بگیرد. این روش، در مراکز ترک اعتیاد ایرانی نوپا است و در حال گسترش است، در حالی که در نقاط دیگر جهان، از این روش، به عنوان یک روش بسیار اثر بخش یاد می شود.

 

به این نکته دقت کنید که اعتیاد، یک بیماری برگشت پذیر است. یعنی اینکه فرد معتاد پس از اینکه عادت خودش را کنار گذاشت، ممکن است در اثر شرایطی، دوباره به عادت های قبلی خود برگردد. متأسفانه، ترک اعتیاد با هیپنوتیزم و هیچ کدام از روش های ترک اعتیاد دیگر، نمی توانند این مشکل را برطرف کنند.

 

برگشت پذیر بودن بیماری اعتیاد، به دلیل ایجاد شدن تغییرات برگشت ناپذیری است که در مغز ایجاد شده اند. در نتیجه، بهترین راه دچار نشدن به اعتیاد، پیشگیری است. در غیر این صورت، ممکن است مغز دچار تغییراتی بشود که دیگر قابل برگشت نباشند و فرد دوباره به مصرف مواد مخدر و یا انجام حرکت اعتیاد آور روی بیاورد.

در ترک اعتیاد با هیپنوتیزم، از مواد شیمیایی استفاده نمی کند و تنها در صورت وخیم بودن شرایط، از دارو های خاص استفاده می شود.

 

گرداوری: بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------