روش های درمان خانگی درد کف پا: راهکارهای ساده و موثردرمان گیاهی درد ساق پا

روش های درمان خانگی درد کف پا: راهکارهای ساده و موثر

 

15 روش درمان خانگی برای تسکین درد پا

در این مقاله از بیتوته، با روش های درمان خانگی درد کف پا آشنا می شوید. درد پا مشکلی رایج است که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند آسیب، التهاب، بیماری‌های زمینه‌ای و یا حتی استفاده بیش از حد از پا باشد. در حالی که در برخی موارد ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک و درمان‌های تخصصی باشد، بسیاری از موارد درد پا را می‌توان با روش‌های ساده و خانگی در منزل تسکین داد.

پاهای شما دائماً تحت فشار هستند، بنابراین برخورد با پاهای دردناک می‌تواند تجربه‌ای آزاردهنده یا ناخوشایند باشد. علاوه بر ناراحتی، درد پا ممکن است باعث شود که برخی از تجربیات را از دست بدهید و فعالیت های روزمره را دشوارتر کند.

 

در مورد برخی از درمان‌های موثر پا درد که می‌توانند به شما در تسکین درد پا کمک کنند، بیاموزید.

 

نمای کلی از درد پا

درد پا مشکلی شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید. تقریباً یک درصد از بزرگسالان ایالات متحده هر سال علائم فاشیای کف پا را تجربه می‌کنند - وضعیتی که باعث درد پاشنه پا می‌شود. برای بزرگسالان مسن‌تر، درد پا می‌تواند احتمال زمین خوردن را افزایش دهد.

 

اما فاشیای کف پا تنها یکی از چندین بیماری است که معمولاً باعث درد پا می شود.

 

علل شایع پا درد مزمن :

درد مزمن پا نوعی مشکل متفاوت از درد ناگهانی است. برخی از شایع ترین علل درد مزمن پا عبارتند از:

 

پلانتار فاشئیت: فاسیای کف پا، طولی از بافت همبند است که از پاشنه پا تا توپی پای شما کشیده می شود. این به حفظ قوس پای شما کمک می کند و در پاسخ به شوک ها هنگام راه رفتن و دویدن، کشش پیدا می کند. فاسیای کف پا زمانی رخ می دهد که فاسیای کف پا ملتهب یا پاره شود. این یک منبع بسیار شایع درد مزمن پاشنه برای افرادی است که زمان زیادی را روی پاهای خود می گذرانند.

 

استئوآرتریت: این وضعیت معمولاً باعث درد مفاصل می شود که می تواند در مچ پا یا هر یک از ده ها مفاصل پای شما رخ دهد.

 

بونیون: بونیون برآمدگی استخوان یا بافتی است که در اطراف مفصلی در پا ایجاد می شود. ممکن است در جایی که به کفش ساییده می شود یا زمین را لمس می کند، درد ایجاد کند.

 

خار استخوان: خار پاشنه، رشد استخوانی روی استخوان پاشنه شماست. در برخی موارد، این رشد ممکن است باعث درد پا شود.

 

تورم در پاها: التهاب پا می تواند پوشیدن کفش را ناراحت کننده و راه رفتن را دردناک کند. این زمانی اتفاق می افتد که مایع در مچ پا و پاهای شما جمع می شود، اما این یک مشکل جدی نیست.

 

قوس های بلند: قوس های بلند می توانند به مرور زمان به توپ و پاشنه پای شما فشار بیشتری وارد کنند. این ممکن است منجر به درد، به ویژه پس از فعالیت شدید شود.

 

صافی کف پا: در حالی که صافی کف پا همیشه یک وضعیت دردناک نیست، برخی از افراد ممکن است درد یا ناراحتی را در قوس یا پاشنه خود تجربه کنند.

 

علل شایع پا درد ناگهانی :

کبودی استخوان: کبودی استخوان باعث درد در زیر پاشنه پا می شود. پا گذاشتن روی یک جسم سخت می تواند باعث این آسیب جزئی شود که ممکن است به صورت کبودی قابل مشاهده ظاهر نشود اما معمولاً درد دارد.

 

شکستگی های استرسی: شکستگی استخوان پا ناشی از ضربه های مکرر ممکن است باعث درد پاشنه پا شود که می تواند مبهم و مداوم یا تیز و ناگهانی باشد.

 

درمان پا درد خانگی

درمان خانگی درد کف پا

 

اهمیت مراقبت از پا :

پاهای شما کارهای زیادی انجام می دهند. چه در اطراف راه رفتن، چه ایستادن برای مدت طولانی یا ورزش، پاهای شما معمولاً ساعات طولانی را تحمل می کنند. راه های زیادی برای تسکین پاهای دردناک و خسته در خانه وجود دارد. به طور کلی، ترکیبی از تلاش ها به جوانسازی پاهای شما کمک می کند.

 

ممکن است بتوانید با درمان خانگی، از جمله تمرینات خاص و یخ، درد پا را تسکین دهید. اما برخی علائم ممکن است نشان دهنده وضعیت جدی تری باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد.

 

این 15 روش ممکن است به مرور زمان درد پای شما را تسکین دهد. انجام بیش از یکی از این توصیه‌ها ممکن است به کاهش سریع‌تر درد پای شما کمک کند تا اینکه فقط یک بار انجام دهید.

 

روش های درمان خانگی درد پا :

1. حمام پا بکشید

یک حمام گرم پا ممکن است تنها راهی برای کاهش درد پا باشد. افزودن نمک اپسوم به حمام پا می تواند درد عضلات شما را تسکین دهد و حتی می تواند تورم پاهای شما را کاهش دهد. ممکن است وسوسه شوید محصولات دیگری مانند جوش شیرین را در پای خود امتحان کنید، اما این ماده بیشتر از درد یا تورم، بیماری‌های مرتبط با پوست را هدف قرار می‌دهد.

 

می توانید با اضافه کردن یک فنجان نمک اپسوم به یک وان آب گرم، حمام پا اپسوم درست کنید. برای تسکین، حدود بیست دقیقه پاهای خود را در این مخلوط قرار دهید.

 

2. حرکات کششی انجام دهید

در داخل پای شما چندین ماهیچه و تاندون وجود دارد که اگر در طول روز روی پا باشید، وزن شما را تحمل کرده و شما را ثابت نگه می دارد. همچنین می توانید برخی از تمرینات کششی را برای کمک به پاهای دردناک خود امتحان کنید. شما می توانید یک ناحیه از پای خود را مانند انگشتان پا یا پاشنه خود هدف قرار دهید، یا می توانید چندین کشش را انجام دهید تا کل پای خود را هدف قرار دهید. این تمرینات می توانند از گرفتگی عضلات جلوگیری کرده و انعطاف پذیری را افزایش دهند:

 

سعی کنید کشش های ملایم پا و انگشتان پا را انجام دهید تا به کاهش درد پا کمک کنید.

فر کردن انگشتان پا: یک حوله دستی را روی زمین قرار دهید و انگشتان پا را فر کنید تا حوله را بگیرد. سپس آن را رها کرده و تکرار کنید.

 

کشش انگشتان پا: در حالی که نشسته اید یک پا را روی پای دیگر ضربدری کنید، انگشتان پا را با یک دست بگیرید و به سمت عقب به سمت ساق پا بکشید. می توانید از دست دیگر خود برای ماساژ قوس خود استفاده کنید.

 

کشش توپ تنیس: یک توپ تنیس را بین پا و زمین قرار دهید و آن را از توپ پای خود تا پاشنه به جلو و عقب بچرخانید و به آرامی روی آن فشار دهید.

 

3. تمرینات تقویتی را تمرین کنید

منعطف و قوی نگه داشتن پاها کلیدهای جلوگیری از درد پا است. پیاده روی منظم برای ورزش در واقع بهترین راه برای داشتن پاهایتان صاف و سالم است. از درگیر شدن در یک سبک زندگی که بیش از حد کم تحرک است خودداری کنید. قدم‌سنج ممکن است راهی باشد برای اطمینان از اینکه به اندازه کافی راه می‌روید و پاهایتان را فعال نگه می‌دارید.

 

همچنین می توانید تمرینات مقاومتی را برای تقویت پاها و جلوگیری از درد در آینده امتحان کنید. می توانید از نوارهای مقاومتی یا وزنه برای ایجاد قدرت در پاهای خود استفاده کنید. حتی وزن بدن شما می تواند در تمرینات مقاومتی به شما کمک کند.

 

در اینجا چند تمرین تقویتی برای پاهای شما آورده شده است :

رایس ایستاده ساق پا: برای کمک به کشش قوس پا (و تقویت عضلات ساق پا)، بایستید به صورتی که پاهای خود در عرض شانه قرار بگیرد و به آرامی روی انگشتان پا بلند شوید. توپ های پای خود را روی زمین نگه دارید اما به انگشت شست پا فشار دهید.

 

گسترش انگشتان پا: برای رفع درد قوس و درد عصبی احتمالی، پاهای خود را زیر شانه های خود قرار دهید و انگشتان پا را از روی زمین بلند کنید. آنها را تا جایی که می توانید پخش کنید و آن را برای چند ثانیه یا تا زمانی که احساس خستگی کنند نگه دارید. سپس، آنها را روی زمین پهن کنید و پایه انگشت شست پا را روی زمین فشار دهید در حالی که بقیه پای خود را روی زمین نگه دارید. می توانید این تمرین را بعد از پیاده روی یا ورزش انجام دهید تا به کاهش ناراحتی و بهبود سلامت پا کمک کنید.

 

4. ماساژ پا انجام دهید

برای کمک به درد و بهبود گردش خون می توانید پاهای خود را ماساژ دهید. روی یک صندلی راحت بنشینید و کف پاهای خود را مالش دهید و ورز دهید. انگشتان پا را از هم جدا کرده و خم کنید تا آنها را ماساژ دهید. استفاده از لوسیون یا روغن می تواند به روان شدن پوست شما کمک کند و ماساژ پا را آسان تر می کند.

 

محصولاتی مانند غلطک های پا (که سیلندرهای بافت دار هستند) نیز ممکن است به ماساژ پا کمک کنند اگر آن را روی زمین با پاهای خود بغلتانید.

 

5. پشتیبانی از قوس

تکیه گاه های قوس یا ارتز می تواند پاهای شما را در هنگام ایستادن یا راه رفتن ثابت نگه دارد و درد را از بین ببرد. اگر احساس درد کف پای صاف دارید یا نیاز به حمایت بهتر قوس در کفش‌های کتانی خود دارید، از درج‌های نگهدارنده قوس استفاده کنید. همراه با وضعیت و استراحت مناسب، این ممکن است به کاهش درد پا کمک کند.

 

درمان خانگی درد انگشت پا

درمان گیاهی درد کف پا

 

6. کفش مناسب

کفش های شما می تواند مقصر درد پای شما باشد. پوشیدن کفش بیش از طول عمر، مدل کفش نامناسب یا سایز نادرست کفش می تواند بر سلامت پاهای شما تأثیر بگذارد.

کفش‌هایی که خیلی تنگ، خیلی باریک یا مناسب نیستند، ممکن است بعد از مدت‌ها پوشیدن آن‌ها باعث درد پا شوند. مهم است که تأثیر کفش بر سلامت پا را بشناسید و کفش های راحت را در اولویت قرار دهید تا از ناراحتی پا جلوگیری کنید و از مشکلات احتمالی پا ناشی از کفش نامناسب جلوگیری کنید.

 

کفش‌های کهنه یا فرسوده ممکن است حمایت مورد نیاز پای شما را تامین نکنند. چگونه می توانید متوجه شوید که کفش های شما کهنه شده اند؟ آنها را روی میز قرار دهید و ببینید که آیا پاشنه روی میز قرار گرفته است یا خیر. اگر به سمت بالا خمیده شوند، ممکن است فرسوده شوند.

 

یادت باشه :

• کفش‌های کتانی شما ممکن است پس از طی 400 یا 500 مایل فرسوده شوند و دیگر پشتیبانی لازم را ارائه نکنند.

 

• کفش های پاشنه بلند و بدون قوس یا تکیه گاه مناسب (مانند دمپایی) می تواند به پاهای شما آسیب برساند.

 

• اندازه پاهای شما در طول زندگی (حتی در بزرگسالی) ممکن است تغییر کند زیرا ممکن است در طول زمان پخش شوند.

 

• برای کمک به درد پاهایتان، کفش‌های جدید و مناسب بخرید. کفش هایی که قوس های مناسبی دارند می توانند به پاهای شما جان تازه ای ببخشند. همچنین، کفش‌هایی بپوشید که برای هر فعالیتی که انجام می‌دهید مناسب باشد. مثلاً هنگام ورزش کفش‌های کتانی بپوشید.

 

7. پاهای خود را یخ بزنید

یخ زدن پاها می تواند التهابی که باعث درد می شود را کاهش دهد. با پر کردن یک کیسه پلاستیکی با یخ یا چرخاندن پای خود روی یک بطری آب یخ زده، یخ را روی پاهای دردناک بمالید. سعی کنید چند بار در روز ناحیه آسیب دیده را به مدت 5 تا 15 دقیقه یخ بگذارید تا به کاهش التهاب کمک کند.

 

8. مسکن مصرف کنید

چندین داروی بدون نسخه وجود دارد که می توانید برای درد و التهاب امتحان کنید. داروهایی مانند استامینوفن می توانند درد را هدف قرار دهند، در حالی که ضد التهاب های غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم می توانند درد و همچنین التهاب را هدف قرار دهند.

 

ممکن است لازم باشد این نوع داروها را برای چند هفته مصرف کنید تا به طور کامل التهاب طولانی مدت پا را از بین ببرید. ممکن است مفید باشد که با پزشک صحبت کنید تا بفهمید چه مدت می توانید یکی از این داروها را مصرف کنید و از عوارض جانبی جلوگیری کنید.

 

9. از یک داروی ضد درد موضعی استفاده کنید

ممکن است متوجه شوید که استفاده از یک دارو به صورت موضعی روی پای شما به درد پا کمک می کند. برخی از محصولات بدون نسخه موجود هستند که احساس خنکی و تسکین درد را ارائه می دهند. برخی از این داروها شامل موادی مانند منتول، اکالیپتوس و سقز هستند. برخی دیگر حاوی سالیسیلات یا ماده P برای کاهش درد هستند.

 

10. طب سوزنی

حداقل یک مطالعه نشان داده است که طب سوزنی ممکن است درد کوتاه مدت ناشی از فاشیای کف پا را کاهش دهد. مراجعه به یک پزشک طب سوزنی برای یک جلسه ممکن است به کاهش درد پای شما تا هشت هفته کمک کند.

 

11. وضعیت بدنی مناسب

ایستادن و راه رفتن با وضعیت مناسب تضمین می کند که فشار یکسانی بر عضلات و مفاصل پایین تنه از جمله پاهای خود وارد می کنید. اجتناب از استرس غیرمعمول روی پاها ممکن است خطر درد موضعی پا و فاشیای کف پا را کاهش دهد.

 

12. رژیم غذایی سالم و وزن

مراقبت از وزن یکی از جنبه های مهم تضمین پاهای سالم است و یکی از سخت ترین چالش ها برای بسیاری از افراد است. کاهش استرس طولانی مدت روی پاها با حفظ وزن مناسب نیز می تواند خطر ابتلا به درد پا مرتبط با استرس را کاهش دهد.

 

درمان پادرد در طب سنتی

برای پا درد چه قرصی خوبه

 

13. گرما درمانی

اگر درد پا مانع از لذت بردن شما از برخی تجربیات می شود یا نیاز به تسکین سریع دارید، سعی کنید از گرما درمانی برای کمک به تسکین درد استفاده کنید. گرما درمانی ملایم از یک پد گرم کننده ممکن است درد پا را تسکین دهد و به شما کمک کند آرام شوید.

 

14. از آتل شب استفاده کنید

ممکن است بتوانید هنگام خواب درد پا را برطرف کنید. آتل‌های شبانه پاهای شما را در طول شب در حالت قفل نگه می‌دارند تا در حالتی نخوابید که پاهایتان به سمت راست باشد، که می‌تواند باعث درد پا شود.

 

یک مطالعه نشان می‌دهد که آتل‌های شبانه ممکن است راهی مقرون‌به‌صرفه و مفید برای درمان فاشیای کف پا باشد، یک بیماری شایع پا که سالانه ۱ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

15. روغن میخک

 روغن میخک در درمان سردرد، درد مفاصل، پای ورزشکاران، قارچ ناخن و همچنین درد پا توسط  افزایش گردش خون، بسیار موثر است.

 

• برای تسکین سریع، به آرامی پای خود را با روغن میخک ماساژ دهید. این کار جریان خون را تحریک کرده و باعث شل شدن عضلات میشود.همچنین می توانید پا و پاشنه پا را با روغن میخک چند بار در روز ماساژ دهید.

 

• اگر پوست حساس یا نازکی دارید، سه قطره روغن میخک رقیق را با یک قاشق چای خوری روغن زیتون یا نارگیل و روغن یرجین مخلوط کرده و سپس پای خود را با آن ماساژ دهید.

 

معجون برای پا درد

داروی گیاهی برای پادرد

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

قبل از اینکه درمان های خانگی برای پا درد را امتحان کنید، در نظر بگیرید که آیا بیماری جدی تری دارید که باید توسط پزشک معاینه شود. ممکن است پایتان آسیب دیده باشد یا دچار بیماری شده باشید که فقط توسط پزشک قابل درمان است.

 

اگر شما:

• علائمی شبیه آنفولانزا همراه با درد پا دارید.

• ورم یا درد شدید در پاها دارید.

• احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پایین پاهای خود داشته باشید.

• یک زخم باز در پا داشته باشید که ممکن است عفونی شود.

• نمی توانید روی پای خود راه بروید.

• مشکوک به شکستگی استخوان در پای خود هستید.

• بیش از چند روز در پاهای خود ورم داشته باشید.

• پا درد دارید که پس از چند هفته تلاش از درمان های خانگی از بین نمی رود.

 

اگر دیابت دارید و هر گونه ناهنجاری در پاهای خود را تجربه می کنید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

 

سخن نهایی :

درد پا تجربه خوشایندی نیست، به خصوص اگر شغل یا سبک زندگی شما ایجاب می کند که بیشتر روز روی پاهای خود باشید. روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای تسکین درد پا در خانه امتحان کنید. چند مورد از اینها را به صورت ترکیبی برای تسکین پاهای دردناک خود امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است مدتی طول بکشد تا درد پاهای شما بهبود یابد.

 

اگر مشکوک به بیماری جدی تری در پا هستید، یا اگر درد شدید پا دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر دیابت دارید و پا درد دارید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------