خواص کاکل ذرت ( + طریقه مصرف)خواص کاکل ذرت,کاکل ذرت,خواص دارویی کاکل ذرت

خواص دارویی کاکل ذرت

 

همه اشخاص با کاکل ذرت یا همان قسمت مو مانند و رشته های زیر پوست سبز بلال آشنایی دارند. چه بسا شما هم در زمان کودکی آن را شبیه موهای سر یک عروسک خیال می کردید. مردم عمدتا از فواید و خواص دارویی آن بی خبرند و موقع استفاده بلال، کلاله( کاکل) آن را دور می اندازند.

کاکل ذرت:
ذرت گیاهی آمریکائی است که بیش از 10 هزار سال بعنوان یکی از اجرای اصلی مواد غذایی مورد استفاده مردم بسياري از مناطق بوده است. این گیاه اکنون بیش تر در مناطق گرم سیری سراسر دنیا کشت شده و طول آن به 3 متر هم میرسد.

خيلي از مردم به علت مزه خوب آن در تهیه بسياري از غذاها مانند انواع سوپ، کیک و غیره از آن استفاده ميکنند. ولی بهتر است بدانید که کاکل ذرت هم میتواند براي سلامتی شما بسیار موثر باشد و میتوانید از آن براي درمان بسياري از بیماریها استفاده کنید.

خواص کاکل ذرت:
جلوگيري از ایجاد سنگ کلیه:
از زمان های قدیم براي جلوگيري از پیدایش سنگ کلیه کاکل ذرت مورد استفاده قرار می گرفته است که سبب افزایش جریان ادرار شده و احتمال تشکیل رسوب در کلیه را کاهش ميدهد و از تشکیل اسید اوره اضافی در مفاصل بدن که منجر به درد نقرس ميشود ، جلوگيري ميکند.

درمان آماس:
زمانی که قلب بدرستی کار نکند و به میزان کافی خون را به قسمت های گوناگون پمپاژ نکند ورم به وجود مي‌ايد که سبب ضعف در کلیه ها و تجمع مایعات در زانو و ریه ميشود . کاکل ذرت به بهبود تورم ریه و ورم زانو کمک خواهد کرد.

کمک به انعقاد خون:
کلاله ذرت دارای ویتامین K است که در انعقاد خون نقش موثری داشته و با کمک به فرآیندهای انعقادی هنگام جراحت برداشتن بدن سبب خارج شدن خون کمتری از بدن ميشود.

مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا:
چای کاکل ذرت با باز کردن راه‌های هوایی و کاهش التهاب گلو به کنترل علایم سرما خوردگی و آنفولانزا کمک ميکند . این چای همچنين خلط آور بوده و احتقان سینه و بینی را هم تسکین ميدهد .

تنظیم فشار خون بالا:
کاکل ذرت براي افراد دارای فشار خون بالا هم بسیار موثر است. محتوای فلاونوئید های موجود در آن گردش خون را بهبود بخشیده و فشار خون را در سراسر بدن تنظیم ميکند . همچنين با کنترل سطح سدیم خون( افزایش سطح سدیم منجر به افزایش فشار خون ميشود ) به کنترل فشار خون بالا کمکی کند.

 

خواص کاکل ذرت,کاکل ذرت,خواص دارویی کاکل ذرت

خواص کاکل ذرت

 
خواص کاکل ذرت در درمان عفونت مجاری ادراری:
کاکل ذرت در واقع لایه بیرونی مجاری ادراری را پوشش ميدهد و از تحریک و ناراحتی بیش تر مجاری ادراری جلوگيري ميکند . استفاده دمنوش کاکل ذرت به آرام کردن مثانه و مجاری ادراری ملتهب کمک ميکند. این فیبر گیاهی ادرار آور است و به همین علت خطر ایجاد باکتری در مجاری ادراری را کاهش ميدهد. همچنین براي آرام کردن ناراحتی غده پروستات هم استفاده ميشود.

کاکل ذرت منبع ویتامین C:
کاکل ذرت دارای ویتامین C است که براي تقویت سیستم ایمنی عالی است. همچنین نقش مهمی در تنظیم عملکردهای گوناگون بدن انسان دارد.

خواص کاکل ذرت براي مشکلات رنگدانه ای پوست:
برخی از تحقيقات نشان داده اند استفاده کاکل ذرت میتواند به مبارزه با مشکلاتی که براي رنگدانه های پوست پیش مي‌ايد کمک کند و همچنين براي افرادی که دچار بیماري پیسی هستند موثر باشد.

روش استفاده کاکل ذرت:
کلاله ذرت در وضعیت اولیه اش خوردنی نیست و برای اینکه قابل استفاده شود احتیاج به یکی از موارد زیر است:
شیوه نخست: آن را با آب جوش طبخ کنید و از آب لیمو براي طعم دادن به این غذا استفاده کنید. اینک میتوانید آن را در وضعیت گرم یا سرد میل کنید.

شیوه دوم: یک لیتر آب را به جوش آورید بعد حرارت را کم کرده و کاکل ذرت را به آن اضافه کنید. اجازه دهید دو دقیقه کاکل ذرت در آب بجوشد. بعد زیر حرارت را خاموش کنید و بگذارید چای دم بکشد. زماني که درجه حرارت چای پائین آمد آن را صاف کرده و نوش جان کنید. میتوانید از این چای به ميزان سه تا چهار فنجان در طول روز بنوشید.

شیوه سوم: این شیوه نیازی به جوش ندارد اندکی آب را در داخل لیوان شيشه‌اي در دار بریزید. ذرت خشک شده را به آب اضافه کنید. درپوش را روی ظرف بگذارید و یک روز تمام زیر افتاب نگه دارید. در پایان روز، شیشه را داخل آورید و اندکی عسل به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. آن را در یخچال نگه دارید و سرد بخورید.

موارد منع استفاده چای کاکل ذرت:
زنان باردار و افرادی که ناراحتی کلیه دارند نمی توانند از این چای استفاده کنند. همچنين درصورتی که از داروهای فشار خون مانند فورزماید استفاده می کنید پیش از استفاده این چای حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------