آشنایی با خواص بخور اکالیپتوسخواص برگ اکالیپتوس ،برگ اکالیپتوس

برگ درخت اکالیپتوس خاصیت درمانی فراوانی دارد

 

از خواص بخور اکالیپتوس چه می دانید؟

اکالیپتوس یکی از موثرترین روغنهای اساسی برای مشکلاتی مانند سرماخوردگی و سرفه است. اکالیپتوس یک تقویت کننده ایمنی طبیعی قوی است. 

درختان اکالیپتوس که در اصل بومی استرالیا بودند ،اما اکنون در همه جای دنیا رشد می کنند و از آنها برای خواص دارویی استفاده می کنند.

برگ درخت اکالیپتوس خاصیت درمانی فراوانی دارد، خواص اکالیپتوس شامل درمان بیماری‌های تنفسی ، سرماخوردگی ، دردهای عضلانی ، ورم روده و كلیه و دفع اخلاط سینه و برونش‌ها ، کاهش تب ، قند خون ، رفع عفونت و ... است.

 

خواص برگ اکالیپتوس ،برگ اکالیپتوس

بخور اکالیپتوس برای سرماخوردگی

 

خواص بخور اکالیپتوس

در ادامه با برخی از خواص بخور اکالیپتوس آشنا می شویم:

 

1. بخور اکالیپتوس برای سرفه

سالهاست که از اکالیپتوس برای رفع سرفه استفاده می شود. امروزه ، برخی از داروهای بدون نسخه سرفه ، روغن اکالیپتوس را به عنوان یکی از مواد موثر آنها در اختیار دارند. 

یک لیتر آب را همراه با مقداری برگ های اکالیپتوس و آب یک لیمو بجوشانید. پس از جوش آمدن حرارت را کم کنید و در حالی که سر را می پوشانید بخار آن را استنشاق نمایید. شما همچنین می توانید چند قطره روغن اکالیپتوس را در آب جوش بریزید.

 

2. سینه خود را پاک کنید

روغن اکالیپتوس نه تنها می تواند سرفه را ساکت کند بلکه می تواند به شما کمک کند تا مخاط را از قفسه سینه خارج کنید. استنشاق بخار ساخته شده با اسانس اکالیپتوس می تواند باعث شل شدن مخاط شود ، به طوری که هنگام سرفه ، مخاط دفع می شود. 

 

3. تنفس راحت 

ممکن است تنفس بخار با روغن اکالیپتوس اضافه شده به شرایط تنفسی مانند آسم و سینوزیت کمک کند. این روغن با غشای مخاطی واکنش می دهد ، نه تنها باعث کاهش مخاط می شود بلکه به شل شدن آن کمک می کند تا بتوانید آن را سرفه کنید.

 

4. بخور اکالیپتوس برای سرماخوردگی

برای درمان سرماخوردگی و گرفتگی بینی، می‌توان مستقیما از برگهای گیاه اکالیپتوس استفاده کرد، پس از شستن برگها چند عدد از آن را داخل ظرف آب گرم ریخته و بخور داده ‌شود.

از خواص بخور اکالیپتوس، ضد عفونی کردن مجاری تنفسی است و از بخور برگ‌های اکالیپتوس می‌توان برای درمان التهاب غشاء مخاطی استفاده کرد.

 

5. ضد عفونی کننده محیط

اکالیپتوس دارای خاصیت ضد عفونی کننده محیط و فضا نیز هست به این منظور مقدار زیادی برگ را با آب بجوشانید تا بخار آن فضا را فرا گیرد. 

 

خواص برگ اکالیپتوس ،برگ اکالیپتوس

خواص بخور اکالیپتوس 

 

خطرات مصرف اکالیپتوس 

مصرف اکالیپتوس می‌تواند منجر به افزایش فشار خون شود و از این رو استفاده از تمامی فراورده‌های این گیاه از جمله بخور اکالیپتوس در بارداری و دوران شیردهی معمولا توصیه نمی‌شود.

همچنین بخور اکالیپتوس برای کودکان زیر 2 سال نیز ممنوع است. 

به طور کلی تیمول موجود در این گیاه در افراد حساس، ممکن است سبب تحریک غشا مخاطی شود. 

 

نحوه استفاده از بخور اکالیپتوس

ابتدا یک کاسه را با آب گرم پر کنید. مراقب باشید نسوزید.

سپس 1 قطره روغن ضروری اکالیپتوس اضافه کنید. (بله - فقط یک قطره! اکالیپتوس عطر زیادی دارد و بیش از 1 قطره می تواند طاقت فرسا باشد.)

سپس چشمان خود را ببندید و روی کاسه خم شوید و بخار را برای چند دقیقه استنشاق کنید. می توانید یک حوله روی سر خود بیندازید تا بخور را به سمت صورت خود متمرکز کنید. 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------