با این گیاهان، عفونت را ضربه فنی کنیددرمان عفونت بدن در خانه

آشنایی با گیاهانی برای درمان عفونت

 

آشنایی با چند دمنوش برای از بین بردن عفونت بدن

در این مقاله از بیتوته، روش های موثر و طبیعی برای درمان عفونت بدن در خانه را بررسی خواهیم کرد. بسیاری از داروهای گیاهی هستند که برای پاکسازی بدن از عفونت مناسب هستند.

عفونت ها یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی در سراسر جهان هستند. آنها می توانند توسط باکتری ها، ویروس ها، انگل ها یا قارچ ها ایجاد شوند و می توانند در هر قسمتی از بدن رخ دهند. داروهای گیاهی هزاران سال است که برای درمان عفونت ها استفاده می شوند. بسیاری از این گیاهان حاوی ترکیبات فعالی هستند که دارای خواص ضد میکروبی هستند.

 

راه های زیادی برای پاکسازی بدن از عفونت وجود دارد. برخی از روش های رایج عبارتند از:

 

نوشیدن مایعات زیاد. این به دفع سموم و باکتری ها از بدن کمک می کند. آب بهترین انتخاب است، اما می توانید چای یا آبمیوه شیرین نشده نیز بنوشید.

استراحت کافی وقتی بیمار هستید، بدن شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد. حداقل 7-8 ساعت در شب بخوابید.

 

خوردن یک رژیم غذایی سالم. خوردن غذاهای مغذی به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با عفونت کمک می کند. از غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی های شیرین و چربی های ناسالم خودداری کنید. در عوض، روی خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید.

 

مصرف داروهای بدون نسخه. مسکن های بدون نسخه و کاهش دهنده تب می توانند به تسکین علائم عفونت کمک کنند. با این حال، مهم است که دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید و بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید.

 

استفاده از داروهای گیاهی. برخی از گیاهان مانند زنجبیل، سیر و اکیناسه دارای خواص ضد ویروسی و ضد میکروبی هستند. آنها را می توان به شکل کپسول، چای یا عصاره مصرف کرد.

 

دریافت مراقبت های پزشکی اگر عفونت شدید دارید یا اگر علائم شما پس از چند روز بهبود نیافت، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به آنتی بیوتیک های تجویزی یا سایر داروها نیاز داشته باشید.

 

درمان عفونت بدن

برای عفونت بدن چی بخوریم

 

انواع گیاهان دارویی برای عفونت بدن :

بسیاری از گیاهان دارویی وجود دارند که برای درمان عفونت ها مفید هستند. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

 

پنیرک : پنیرک گیاهی است که در طب سنتی خواص بی شماری دارد و از برگ و گل آن استفاده های بهینه می شود. اما خاصیت آنتی بیوتیکی آن زبانزد است، فقط کافی است 40 گرم گیاه پنیرک را به همرا یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بگذاریم تا دم بکشد. یک فنجان از این دمکرده را روزی سه بار بنوشید تا عفونت های ادراری، برونشیت و عفونت های سرخک و مخملک از بین بروند. 

 

پونه کوهی : پونه کوهی حاوی ترکیبات ضد میکروبی مانند تیمول و کارواکرول است. این گیاه برای درمان عفونت های تنفسی مانند برونشیت و گلودرد مفید است.

 

زنجبیل : زنجبیل حاوی ترکیبات ضد میکروبی مانند جینجرول و زینجبرین است. این گیاه برای درمان عفونت های گوارشی مانند اسهال و زخم معده مفید است.

 

سیر : سیر حاوی ترکیبات ضد میکروبی مانند آلیسین است. این گیاه برای درمان عفونت های پوستی و عفونت های دستگاه تنفسی مفید است.

 

پاکسازی بدن از عفونت

درمان عفونت بدن در خانه

 

گل پامچال : اسهال های عفونی اکثرا ناشی از عفونت های معده و روده است. با این حال اسهال های عفونی، برونشیت و بیماری ذات الریه را می توان با دمکرده گل پامچال تا حدودی درمان کرد. برای دم کردن گل پامچال 20گرم از این گیاه را به همراه یک لیتر آب دم کنید. فقط دقت داشته باشید که بیشتر از 10 دقیقه دم نکشد و بعد از 10 دقیقه دمنوش را صاف کرده و بنوشید. این دمکرده را روزی سه بار به اندازه یک فنجان بنوشید تا ترتیب اثر داشته باشد.

 

درمان عفونت داخلی بدن

درمان عفونت بدن

 

اسطوخودوس : اسطوخودوس حاوی ترکیبات ضد میکروبی مانند لاواندرول و لینالوول است. این گیاه برای درمان عفونت های پوستی و عفونت های دستگاه تنفسی مفید است.

 

گل میخک : گل میخک حاوی ترکیبات ضد میکروبی مانند اوژنول است. این گیاه برای درمان عفونت های دندان و لثه مفید است.

 

بادرنجبویه : بادرنجبویه گیاهی است که می توان به عنوان یک دمکرده برای پاک سازی بدن از میکروب استفاده کرد. این گیاه قادر است اکثر عفونت های بدنی را از بین ببرد، حتی گاهی اوقات شما خبر ندارید که در بدن تان چه می گذرد، اما اگر در هوایی آلوده یا در محیطی قرار گرفته بودید که ممکن است میکروب یا ویروس به شما انتقال پیدا کند؛ در این مواقع توصیه می شود 40 گرم بادرنجبویه را به مدت 15 دقیقه به همراه آب جوش بگذارید تا دم بکشد و سپس آن را بنوشید تا عفونت های احتمالی از بین بروند. برای تاثیرگذاری بهتر این دمنوش توصیه می شود روزی سه بار در روز به اندازه یک فنجان نوشیده شود.  

 

نعناع : نعناع حاوی ترکیبات ضد میکروبی مانند منتول است. این گیاه برای درمان عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مفید است.

 

زغال اخته : زغال اخته حاوی ترکیبات ضد میکروبی مانند D-مانوز است. این گیاه برای درمان عفونت های دستگاه ادراری مفید است.

 

عسل : عسل حاوی ترکیبات ضد میکروبی مانند پراکسید هیدروژن و اسید فرمیک است. این ماده برای درمان عفونت های پوستی و عفونت های دستگاه گوارش مفید است.

 

دمنوش برای از بین بردن عفونت بدن

پاکسازی بدن از عفونت

 

اندروگرافیس (Andrographis paniculata) : آندروگرافیس گیاهی سنتی است که در طب آیورودا استفاده می شود. نشان داده شده است که دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی است و اغلب برای درمان عفونت های تنفسی استفاده می شود.

 

اکیناسه (Echinacea purpurea) : اکیناسه یک گیاه محبوب است که اغلب برای تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با عفونت ها استفاده می شود. نشان داده شده است که در برابر انواع ویروس ها از جمله ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا موثر است. اکیناسه را می توان به صورت چای یا کپسول مصرف کرد.

 

گلدن سیل (Hydrastis canadensis) : انگور طلایی گیاهی تلخ است که قرن هاست برای درمان عفونت های دستگاه گوارش و تنفس استفاده می شود. حاوی ترکیباتی است که خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهابی دارند. گلدن سیل را می توان به صورت چای یا کپسول مصرف کرد.

 

درمان عفونت کل بدن

درمان عفونت داخلی بدن با گلدن سیل

 

بابادم : وقتی اسم جوش به میان می آید خیلی از افراد یاد دوران بلوغ می افتند، اما برخی جوش ها چرکی هستند و ممکن است هر جای بدن ظاهر شوند و حتی سن و سال هم برای شان اهمیت نداشته باشد. برای درمان جوش های چرکی و عفونی باید از آنتی بیوتیک های قوی استفاده کرد. در طب سنتی توصیه می شود از دمکرده بابادم استفاده شود. 80 گرم ریشه بابادم را به همراه یک لیتر آب جوش دم کنید. مدت زمان دم کشیدن 20 دقیقه است و بعد از آن روزی سه بار در روز برای درمان جوش های چرکی دمکرده را بنوشید.

 

خواص قاسنی برای عفونت

بابادم یکی از انواع دمنوش برای از بین بردن عفونت بدن

 

انگور اورگان (Mahonia aquifolium) : انگور اورگان درختچه ای است که بومی آمریکای شمالی است. حاوی ترکیباتی است که خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارند. انگور اورگان اغلب برای درمان عفونت های دستگاه ادراری و دستگاه گوارش استفاده می شود. می توان آن را به صورت چای یا کپسول مصرف کرد.

 

چکم برای عفونت

درمان عفونت کل بدن با انگور اورگان

 

نحوه استفاده از گیاهان دارویی برای عفونت بدن :

• گیاهان دارویی را می توان به صورت دمنوش، عصاره، کپسول یا روغن استفاده کرد.

• برای تهیه دمنوش، مقداری از گیاه خشک را در آب داغ بریزید و بگذارید به مدت 10-15 دقیقه دم بکشد.

 

• برای تهیه عصاره، گیاه خشک را در آب یا الکل حل کرده و بگذارید به مدت چند هفته بماند. سپس، عصاره را صاف کرده و استفاده کنید.

• کپسول های گیاهی را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.

• روغن های گیاهی را می توانید به صورت موضعی روی پوست استفاده کنید.

 

گل برنجاس برای عفونت

خواص گیاهان برای عفونت

 

نکاتی برای پاکسازی عفونت بدن در خانه :

در اینجا چند نکته اضافی برای پاکسازی بدن از عفونت وجود دارد :

حمام یا دوش آب گرم بگیرید. گرما می تواند به کشتن باکتری ها و ویروس ها کمک کند.

 

از سونا یا اتاق بخار استفاده کنید. اینها همچنین می توانند به پاکسازی بدن و تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.

 

ماساژ بگیرید. ماساژ می تواند به بهبود گردش خون و تخلیه لنفاوی کمک کند، که می تواند به حذف سموم از بدن کمک کند.

 

کمی ورزش سبک انجام دهید. ورزش می تواند به تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت کلی کمک کند.

 

کمی نور خورشید بگیرید. نور خورشید به تولید ویتامین D کمک می کند که برای عملکرد سیستم ایمنی مهم است.

 

• توجه به این نکته مهم است که هیچ رویکرد یکسانی برای پاکسازی بدن از عفونت وجود ندارد.

 

• بهترین رویکرد برای شما به نوع عفونت و سلامت کلی شما بستگی دارد. اگر سوال یا نگرانی دارید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

 

درمان عفونت بدن در خانه

داروهای گیاهی برای عفونت

 

در اینجا چند نکته اضافی برای جلوگیری از عفونت وجود دارد:

• دست های خود را مرتب بشویید. این یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از انتشار میکروب ها است.

 

• از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید. اگر باید در کنار کسی باشید که بیمار است، سعی کنید حداقل 6 فوت دورتر باشید.

 

• واکسن بزنید واکسیناسیون یکی از بهترین راه ها برای محافظت از خود در برابر عفونت های جدی است.

 

• رژیم غذایی سالم داشته باشید و به اندازه کافی بخوابید. خوردن غذاهای سالم و خواب کافی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

 

• استرس را مدیریت کنید. استرس می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت کند. راه های سالمی برای مدیریت استرس پیدا کنید، مانند ورزش، یوگا یا مدیتیشن.

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------