گیاهان دارویی ضد اسهالداروی گیاهی ضد اسهال ,درمان گیاهی اسهال

گیاهان دارویی برای اسهال می توانند علائم را بهبود بخشند 

 

داروی گیاهی ضد اسهال یا درمان اسهال

اسهال یک بیماری خطرناک و از عوامل مهم مرگ در کودکان زیر 5 سال است که مهم‌ترین علت مرگ‌ ناشی از اسهال، از دست دادن آب و املاح بدن است. اسهال همچنین از عوامل مهم تأخیر رشد جسمی در کودکان، سوءتغذیه و مستعد شدن در برابر سایر بیماری‌هاست. 

اسهال مدفوع آبکی مکرر تولید می کند ، که اغلب با درد ، فوریت برای رفتن به دستشویی و در موارد جدی خون در مدفوع همراه است. اسهال عفونی شایعترین علت اسهال در سراسر جهان است اما حساسیت های غذایی ، التهاب و داروها نیز از دلایل عمده آن هستند. محلول خوراکی (ORS) برای جایگزینی از دست دادن مایعات ، درمان اصلی در اسهال حاد است اما گیاهان دارویی برای اسهال می توانند علائم را بهبود بخشند و زمان بهبودی را سریعتر کنند. درک تفاوت بین گیاهان ضد اسهال به شما کمک می کند تا مناسب ترین موارد را برای مورد خود انتخاب کنید.

 

گیاهان دارویی برای اسهال چگونه کار می کنند؟

داروی گیاهی ضد اسهال ,درمان گیاهی اسهال

گیاهان قابض سرشار از تانن هستند که به سرکوب اسهال کمک می کنند

 

گیاهان اسهال با چندین مکانیسم کار می کنند. آنها می توانند علت اصلی اسهال را درمان کنند ، از دست دادن آب را کاهش دهند و علائم را تسکین دهند. اقدامات ضد اسهالی گیاهان به دسته های مختلف تقسیم می شوند:

 

• حجیم کننده

موسیلاژ (نوعی فیبر محلول) آب را جذب می کند و یک ژل نیمه جامد ایجاد می کند. گیاهان موسیلاژین به عنوان عامل حجیم کننده عمل می کنند تا با مدفوع سازگاری بهتری داشته باشند تا به شما در کاهش اضطرار ، کنترل بهتر روده و کاهش آب کمک کنند. به طور خلاصه ، آنها به کاهش تعداد رفتن به توالت کمک می کنند.

 

 منقبض‌کننده

گیاهان قابض سرشار از تانن هستند که به سرکوب اسهال کمک می کنند. تانن به پروتئین های موجود در دیواره روده متصل می شود تا نفوذ پذیری را تغییر داده و از دست دادن آب را کاهش دهد. علاوه بر این ، مواد قابض با کاهش اتصال میکرو ارگانیسم و ​​انتروتوکسین آنها به دیواره روده ، روده را در برابر عفونت مقاوم تر می کنند. علاوه بر این ، از مواد قابض برای جلوگیری از خونریزی داخلی مرتبط با اسهال خونی استفاده می شود.

 

 گیاهان ضد ترشح

اسهال ترشحی هنگامی رخ می دهد که آب اضافی به روده ها پمپاژ شود و یا جذب آب مختل شود. آب از حرکت نمک (سدیم ، پتاسیم) در بدن پیروی می کند. سدیم و پتاسیم به طور فعال از روده ها پمپ می شود تا جذب آب را افزایش داده و بدن را آبرسانی کند. برعکس یون کلر در روده ترشح می شود و منجر به سدیم می شود و در نتیجه آب از دست می رود تا مدفوع را هیدراته کند اما در موارد شدید باعث اسهال می شود. برخی از گیاهان ضد ترشح برای اسهال با مهار انتقال کلر (به عنوان مثال CaCC) اسهال را کاهش می دهند و همچنین ممکن است بر جذب سدیم یا پتاسیم تأثیر بگذارند.

 

احتیاط : اسهال به "دفع" ماده آزار دهنده یا عفونت تحریک کننده روده کمک می کند. از دست رفتن بیش از حد آب می تواند منجر به ناراحتی قابل توجهی ، کمبود آب بدن و حتی مرگ در موارد شدید شود. بنابراین سرکوب اسهال با داروهای ضد ترشح یا داروها می تواند مفید باشد. با این حال ، سرکوب بیش از حد اسهال می تواند پاکسازی عفونت را مختل کند و ممکن است اسهال را بدتر یا طولانی کند و منجر به یبوست شود. بنابراین با احتیاط از گیاهان ضد ترشح استفاده کنید.

 

 ضد تحرک

اسهال اغلب با تحرک اضافی روده همراه است که منجر به درد گرفتگی و افزایش اضطراب برای اجابت مزاج می شود. گیاهان ضد اسپاسم و تسکین دهنده تحرک بیش از حد را کاهش می دهند بنابراین حرکت روده را عادی می کنند و دردهای گرفتگی را کاهش می دهند.

 

 گیاهان ضد میکروبی برای اسهال

عفونت ها شایع ترین علت اسهال حاد و برخی موارد اسهال مزمن نیز هستند. گیاهان می توانند باکتری ها ، انگل ها و مخمرهایی را که معمولاً باعث اسهال می شوند را از بین ببرند. براساس طب سنتی ، چندین گیاه برای از بین بردن اسهال باعث عفونت استفاده می شود.

 

داروی گیاهی ضد اسهال

داروی گیاهی برای اسهال با مکانیسم های مختلف کار می کنند. برخی از گیاهان تحقیقات قابل توجهی برای حمایت از آنها دارند در حالی که برخی دیگر به دلیل سابقه طولانی در داروهای گیاهی انتخاب شده اند.

 

♦ پسیلیوم (اسفرزه)

گونه های مختلف پسیلیوم یا اسفرزه به عنوان ماده حجیم استفاده می شود. دانه ها حاوی موسیلاژ هستند که آب را جذب می کنند و به شکل ژل در می آیند. تحقیقات نشان می دهد که پسیلیوم با افزایش تعداد مدفوع طبیعی در حالی که مدفوع آبکی را کاهش می دهد ، اسهال را نیز کاهش می دهد. این به کاهش کم شدن آب بدن و کنترل بهتر روده برای کاهش "عارضه" کمک می کند. اگرچه پسیلیوم فاقد اثر ضد میکروبی قابل توجهی است ، اما برای اسهال عفونی مفید است زیرا مانند برخی گیاهان ضد ترشح ، بدون کنترل اثرات سرکوب کننده بر روی اسهال ، به کنترل علائم کمک می کند.

 

داروی گیاهی ضد اسهال ,درمان گیاهی اسهال

درمان گیاهی اسهال با اسفرزه

 

 نارون لغزنده

نارون لغزنده (Ulmus rubra) حاوی برخی از بالاترین غلظت های موسیلا در گیاهان است و بنابراین یک ماده حجیم عالی برای اسهال و یبوست است. گیاهان دارویی از نارون لغزنده به عنوان تخریب کننده شرایط مختلف التهابی دستگاه گوارش استفاده می کنند. برخلاف اسفرزه ، نارون لغزنده مقوی است. از نظر تاریخی ، مهاجران اولیه آن را تبدیل به یک حریره کرده و به افرادی که دستگاه گوارش حساس دارند و از بیماری های جدی بهبود می یابند ، تغذیه می کنند. نارون لغزنده فاقد آزمایشات بالینی است اما همچنان قویترین داروی گیاهی برای اسهال است که در بالاترین تسکین دهنده و مواد حجیم استفاده شده توسط گیاهان دارویی است.

 

داروی گیاهی ضد اسهال ,درمان گیاهی اسهال

درمان گیاهی اسهال با نارون لغزنده

 

 تخم کتان

تخم کتان (Linum usitatissimum) در برابر اسهال موثر است. تخم کتان مانند پسیلیوم و نارون لغزنده حاوی موسیلاژ است که آب را به خود جذب می کند و در نتیجه به عنوان ماده حجیم عمل می کند. علاوه بر این ، به نظر می رسد که تخم کتان دارای اثرات ضد ترشحی و ضد تحرک است.

 

داروی گیاهی ضد اسهال ,درمان گیاهی اسهال

درمان گیاهی اسهال با تخم کتان

 

♦ بلوط

گونه های مختلف درخت بلوط به دلیل قابض بودن در داروهای گیاهی استفاده می شود. عصاره های بلوط یک عمل سرکوب کننده قوی در اسهال دارند. تانن های بلوط با پروتئین های سطح غشای مخاطی واکنش می دهند تا نفوذپذیری روده را کاهش دهند و خونریزی را کاهش دهند. به طور خاص ، گالوتانین ها با مهار CaCC فعالیت ضد ترشحی دارند.از آنجا که بلوط یکی از گیاهان قابض است ، معمولاً برای اسهال جدی استفاده می شود.

 

داروی گیاهی ضد اسهال ,درمان گیاهی اسهال

درمان گیاهی اسهال با بلوط

 

 بابونه

از مدت ها قبل از بابونه برای درمان اختلالات گوارشی استفاده می شود ، خصوصاً در کودکان زیرا بسیار ملایم و بی خطر است. تحقیقات نشان می دهد که بابونه همراه با پکتین سیب (نوعی موسیلاژ) اسهال در کودکان را بهبود می بخشد. بابونه از طریق ضد تحرک ملایم و اثرات ضد ترشحی واسطه کانالهای پتاسیم و ناقلین کلر دارای اثرات ضد اسهالی است. بعلاوه ، بابونه دارای اثرات ضد اسپاسم برای تسکین دردهای گرفتگی است که اغلب با اسهال همراه است.

 

داروی گیاهی ضد اسهال ,درمان گیاهی اسهال

درمان گیاهی اسهال با بابونه

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------