تریفالا چیست؟ فواید و مضرات تریفالاداروی تریفالا ، خواص گیاه تریفالا

تریفالا چیست

 

خواص و مضرات تریفالا 

شاید هرگز در مورد تریفالا چیزی نشنیده باشید، این گیاه بیش از 1000 سال است که به عنوان یک داروی درمانی استفاده می شود.

تریفالا چیست؟

تریفالا از دوران باستان در طب سنتی آیورودا به عنوان یک درمان چند منظوره برای علائمی از بیماری های معده تا پوسیدگی های دندانی مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین اعتقاد بر این است که باعث افزایش طول عمر و سلامت کلی می شود.

 

این یک داروی چند گیاه است ، به این معنی که از چندین گیاه دارویی مختلف تشکیل شده است. فرمولاسیون های چند گیاهی در طب آیورودا ، یک سیستم سنتی که بر پیشگیری از بیماری و ارتقا سلامت تأکید دارد ، مورد استفاده عموم قرار می گیرد.

اعتقاد بر این است که ترکیب گیاهان هم افزا منجر به افزایش اثر درمانی می شود و یک درمان قدرتمندتر از هر درمانی است که تنها از یک دارو استفاده می شود.

 

تری فالا مخلوطی از میوه های خشک شده سه گیاه بومی هندی است:

 

داروی تریفالا ، خواص گیاه تریفالا

اجزای تشکیل دهنده داروی تریفالا 

 

آملا (انگور فرنگی هندی)

آملا که بیشتر به عنوان انگور فرنگی هندی شناخته می شود ، نقش مهمی در طب آیورودا دارد. این یکی از قدیمی ترین میوه های خوراکی شناخته شده در هند است. آملا میوه خوراکی یک درخت کوچک تا متوسط ​​است که در سراسر هند رشد می کند.

آملا طعم ترش ، تیز و بافتی الیافی دارند.

به همین دلیل ، انگور فرنگی هندی اغلب ترشی می اندازند، در شربت قند خیس می شوند و یا پخته می شوند تا طعم و مزه آنها بهتر شود.

 

از انگور فرنگی هندی و عصاره آن در داروی آیورودا برای درمان علائمی مانند یبوست و همچنین در پیشگیری از سرطان استفاده می شود. انگور فرنگی هندی بسیار مقوی و سرشار از ویتامین C ، اسیدهای آمینه و مواد معدنی است. آنها همچنین حاوی ترکیبات گیاهی قدرتمندی مانند فنل ها ، تانن ها ، اسید فیلبلیک ، روتین ، کورکومینوئیدها و آمبلیکول هستند.

چندین مطالعه نشان می دهد که انگور فرنگی هندی دارای خواص ضد سرطانی قوی است.

 

بیب هیتاکی (Terminalia bellirica)

Terminalia bellirica درخت بزرگی است که به طور معمول در جنوب شرقی آسیا رشد می کند. این در پزشکی آیورودا به عنوان "Bibhitaki" شناخته می شود ، جایی که از میوه درخت به عنوان درمان بیماری های شایع مانند عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده می شود.

 

Bibhitaki حاوی تانن ها ، اسید الاژیک ، اسید گالیک ، لیگنان ها و فلاون ها ، همراه با بسیاری از ترکیبات گیاهی قدرتمند دیگر است که تصور می شود مسئول کیفیت دارویی آن هستند. این داروی گیاهی قوی کاربردهای گوناگونی دارد و ممکن است به درمان طیف وسیعی از مسائل پزشکی کمک کند. 

 

به طور خاص ، بیب هیتاکی برای خواص ضد التهابی مورد تحقیق قرار گرفته است. 

در یک مطالعه ، 500 میلی گرم Terminalia bellirica به طور قابل توجهی سطح اسید اوریک را در بیماران مبتلا به نقرس کاهش داد ، یک بیماری التهابی که با تجمع اسید اوریک در بدن مشخص می شود.

 

بیب هیتاکی همچنین معمولاً در داروی آیورودا برای درمان دیابت و تنظیم بی نظمی قند خون استفاده می شود. این بدان دلیل است که بیب هیتاکی سرشار از اسید گالیک و اسید الاژیک است ، دو ماده شیمیایی گیاهی که اثرات مفیدی بر سطح قند خون ، حساسیت به انسولین و وزن بدن دارند.

 

این مواد شیمیایی گیاهی به ترشح انسولین از لوزالمعده کمک می کند و نشان داده شده است که قند خون بالا را کاهش می دهد و مقاومت به انسولین را در مطالعات حیوانی بهبود می بخشد.

 

هاریتاکی (Terminalia chebula)

Terminalia chebula (هلیله سیاه) یک درخت دارویی است که در سراسر خاورمیانه ، هند ، چین و تایلند رشد می کند. این گیاه در آیورودا با نام هاریتاکیشناخته می شود ، جایی که از میوه کوچک و سبز درخت ترمینالیا به عنوان دارو استفاده می شود. این یکی از اجزای اصلی تریفالا است.

 

هاریتا در آیورودا بسیار مورد احترام است و اغلب او را "پادشاه داروها" می نامند.

از زمان های بسیار قدیم به عنوان درمانی برای تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی ، آسم ، زخم ها و بیماری های معده استفاده می شود. هاریتاکی حاوی مواد شیمیایی مانند ترپن ها ، پلی فنول ها ، آنتوسیانین ها و فلاونوئیدها است که همگی دارای مزایای قدرتمندی برای سلامتی هستند.

 

مطالعات نشان داده است که هاریاتاکی دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. علاوه بر این ، از داروی هاریتاکی در داروهای آیورودا برای درمان مشکلات گوارشی مانند یبوست استفاده می شود. مطالعات حیوانی نشان داده است که درمان با هاریتاکی باعث افزایش زمان انتقال روده می شود ، که می تواند به رفع یبوست کمک کند.

 

داروی تریفالا ، خواص گیاه تریفالا

خواص پودر تریفالا

 

مزایای احتمالی سلامتی تریفالا

تریفالا به عنوان درمانی برای تعدادی از بیماری های شایع و راه پیشگیری از بیماری های مزمن استفاده می شود.

 

خواص ضد التهابی

تریفالا حاوی تعدادی آنتی اکسیدان است که عملکردهای محافظتی را در بدن انجام می دهند. این شامل ویتامین C، فلاونوئیدها، پلی فنولها، تانین و ساپونین، همراه با دیگر ترکیبات گیاهی قوی.

 

این ترکیبات به مبارزه با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کنند. ثابت شده است که رژیم های غذایی حاوی آنتی اکسیدان خطر بیماری های قلبی ، برخی سرطان ها ، دیابت و پیری زودرس را کاهش می دهد.

 

مطالعات نشان داده است که مکمل با آنتی اکسیدان ها ممکن است فوایدی نیز داشته باشد ، از جمله محافظت در برابر بیماری های قلبی ، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش التهاب.

 

محافظت در برابر سرطان های خاص  

نشان داده شده است که تریفالا در تعدادی از آزمایش های روی حیوانات از برخی سرطان ها محافظت می کند. به عنوان مثال ، نشان داده شده است که از رشد لنفوم و همچنین سرطان معده و پانکراس در موش جلوگیری می کند. 

در مطالعات لوله آزمایش این داروی گیاهی همچنین باعث مرگ سلولهای سرطانی روده بزرگ و پروستات می شود.

 

محققان پیشنهاد کرده اند که مقادیر بالای آنتی اکسیدان های قدرتمند تریفالا مانند اسید گالیک و پلی فنول ها می توانند مسئول خواص ضد سرطانی آن باشند. اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی لازم است مطالعات انسانی در مورد ویژگی های بالقوه آن برای مبارزه با سرطان انجام شود.

 

محافظت در برابر بیماری های دندان و پوسیدگی

تریفالا از چند طریق ممکن است برای سلامت دندان مفید باشد. تریفالا دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می تواند به جلوگیری از تشکیل پلاک ، دلیل شایع ایجاد پوسیدگی و التهاب لثه کمک کند.

 

یک مطالعه بر روی 143 کودک نشان داد که شستشو با دهانشویه حاوی عصاره تریفالا باعث کاهش تجمع پلاک ، التهاب لثه و رشد باکتری در دهان می شود.

مطالعه دیگر نشان داد که درمان با دهانشویه مبتنی بر تریفالا منجر به کاهش قابل توجه پلاک و التهاب لثه در بیماران با بیماری پریودنتال می شود.

 

کمک کاهش وزن 

برخی مطالعات نشان داده اند که تریفالا ممکن است به کاهش چربی ، به ویژه در ناحیه شکم کمک کند. 

در یک مطالعه ، موشهایی که از رژیم غذایی پرچرب همراه با تریفالا تغذیه می کردند ، در مقایسه با موشهایی که از مکمل تریفالا استفاده نکردند ، کاهش قابل توجهی در وزن بدن ، انرژی دریافتی و چربی بدن داشتند.

 

مطالعه دیگری بر روی 62 بزرگسال چاق نشان داد که کسانی که 10 گرم پودر تریفالا روزانه مصرف می کنند ، نسبت به افرادی که داروهای دیگر دریافت کرده اند ، کاهش وزن ، دور کمر و دور لگن را تجربه می کنند.

 

می تواند به عنوان یک ملین طبیعی استفاده شود

تریفالا از دوران باستان به عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات گوارشی مانند یبوست استفاده می شده است. این یک گزینه جایگزین برای ملین های بدون نسخه است و اثربخشی آن در چندین تحقیق نشان داده شده است.

 

در یک مطالعه ، بیماران تحت درمان با ملین حاوی پوسته اسفرزه ، عصاره سنا و تری فالا بهبود چشمگیری در علائم یبوست ، از جمله کاهش فشار و تخلیه کامل تر داشتند.

در مطالعه ای دیگر در بیماران مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش ، تریفالا باعث کاهش یبوست ، درد شکم و نفخ شکم و بهبود حرکات روده شد.

همچنین نشان داده شده است که در مطالعات حیوانی التهاب روده را کاهش می دهد و آسیب روده را ترمیم می کند.

 

داروی تریفالا ، خواص گیاه تریفالا

عوارض جانبی مصرف تریفالا

 

عوارض جانبی تریفالا

در حالی که تریفالا به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود و دارای مزایای بالقوه سلامتی است ، ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند.

به عنوان مثال ، به دلیل اثرات ملین طبیعی ، ممکن است باعث اسهال و ناراحتی شکمی،  به خصوص در دوزهای بالا شود .

 

تری فالا برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود و نباید آن را برای کودکان تجویز کنید. هیچ مطالعه علمی در مورد استفاده از تری فالا در این افراد وجود ندارد ، و ایمنی آن را نمی توان تضمین کرد.

 

علاوه بر این ، ممکن است با برخی از داروها از جمله داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین تداخل داشته باشد و یا اثر بخشی آنها را کاهش دهد.

 

انگور فرنگی هندی، یکی از اجزای اصلی تری فالا ، ممکن است خطر خونریزی و کبودی را در افراد خاص افزایش دهد و برای افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند ، ایمن نباشد.

به همین دلایل، مهم است که قبل از استفاده از تریفالا یا هر مکمل دیگری با پزشک خود مشورت کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------