نفخ شکم را اینگونه درمان کنیدبرای نفخ شکم چه باید کرد, برطرف كردن نفخ شكم

برطرف کردن نفخ شکم

 

درمان نفخ شکم

بیشتر افراد در مقطعی نفخ شکم را تجربه می کنند. ورزش، مکمل و ماساژ همه می توانند به سرعت نفخ شکم را کاهش دهند و تغییرات ساده در سبک زندگی می تواند از بروز مجدد آن جلوگیری کند.

نفخ شکم چیست؟

نفخ شکم زمانی است که شکم احساس پری و سفتی می کند. این معمولاً به دلیل تجمع گاز در جایی از دستگاه گوارش (GI) اتفاق می افتد. نفخ باعث بزرگتر به نظر رسیدن شکم می شود و همچنین ممکن است احساس درد کند. احتباس مایعات در بدن نیز می تواند منجر به نفخ شکم شود.

 

در این مقاله ، ما روش هایی برای از بین بردن سریع نفخ شکم ارائه می دهیم و نحوه کاهش نفخ در طولانی مدت را توضیح می دهیم.

 

برای نفخ شکم چه باید کرد, برطرف كردن نفخ شكم

راههای درمان نفخ شکم 

 

نکاتی سریع برای درمان نفخ شکم

نفخ شکم معمولاً هنگامی رخ می دهد که گاز اضافی در معده یا روده جمع شود. وقتی نفخ بلافاصله بعد از غذا اتفاق می افتد ، معمولاً خود به خود برطرف می شود ، اما اغلب سرعت بخشیدن به این فرآیند ممکن است.

 

بهترین راه برای مقابله با نفخ تعیین علت آن است. عوامل شایع نفخ شکم عبارتند از:

مسائل گوارشی: یبوست ، آلرژی غذایی و عدم تحمل می تواند منجر به نفخ شکم شود. وقتی مدفوع در روده بزرگ حبس شود ، می تواند باعث نفخ و احساس ناراحتی شود. گاز اضافی نیز ممکن است در پشت مدفوع جمع شود و نفخ را بدتر کند.

 

 رژیم غذایی: نوشیدنی های گازدار ، نمک یا شکر زیاد و مقدار کافی فیبر در رژیم غذایی همه می توانند باعث نفخ شکم شوند.

 

 تغییرات هورمونی: بسیاری از افراد به دلیل تغییرات هورمونی و احتباس آب قبل و در طول دوره قاعدگی دچار نفخ شکم می شوند.

 

بسیاری از داروهای خانگی می توانند به کنترل درد و ناراحتی ناشی از نفخ شکم کمک کنند. نکات سریع زیر ممکن است به افراد کمک کند تا به سرعت از شر نفخ شکم خلاص شوند:

 

1. به پیاده روی بروید

فعالیت بدنی باعث حرکت منظم روده ها می شود که می تواند به آزاد شدن گاز و مدفوع اضافی کمک کند. تحرک روده ها به ویژه در صورتی که فرد احساس یبوست کند بسیار مهم است.

 

2. تمرینات یوگا را امتحان کنید

برخی از تمرینات یوگا می تواند عضلات شکم را به گونه ای قرار دهد که ترشح گاز اضافی از دستگاه گوارش را ترغیب کند. این می تواند نفخ شکم را کاهش دهد.

 

3. از کپسول نعناع استفاده کنید

کپسول های روغن نعناع همچنین ممکن است برای سوء هاضمه و گازهای مربوطه مفید باشد. تولیدکنندگان معمولاً آنها را به عنوان درمانی برای علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) به بازار عرضه می کنند ، اما افراد فاقد IBS نیز می توانند از آنها برای رفع نفخ شکم استفاده کنند.

 

4. کپسول های تسکین دهنده نفخ را امتحان کنید

قرص های سایمتیکون و مایع از داروهای ضد گاز هستند که می توانند به انتقال هوای اضافی از دستگاه گوارش کمک کنند. مصرف دارو همیشه طبق دستورالعمل های روی برچسب ضروری است.

 

5. ماساژ شکمی را امتحان کنید

ماساژ دادن شکم می تواند به حرکت روده ها کمک کند.به خصوص یک ماساژ که مسیر روده بزرگ را دنبال می کند مفید است. افراد برای انجام این کار می توانند مراحل زیر را دنبال کنند:

دست ها را دقیقاً بالای استخوان مفصل ران قرار دهید.

 با یک حرکت دایره ای و با فشار کم به سمت راست قفسه سینه مالش دهید.

 مستقیم از ناحیه بالای شکم به سمت قفسه سینه سمت چپ مالش دهید.

 به آرامی به سمت پایین به سمت استخوان مفصل ران حرکت می کنیم.

 تکرار در صورت لزوم.

اگر ماساژ باعث درد شد ، بهتر است فوراً آن را قطع کنید.

 

6. حمام گرم ، خیس خوردن و آرامش 

گرمای حمام می تواند شکم درد را تسکین دهد. آرامش می تواند سطح استرس را کاهش دهد ، که ممکن است باعث عملکرد موثر دستگاه گوارش شود و به کاهش نفخ شکم کمک کند.

 

برای نفخ شکم چه باید کرد, برطرف كردن نفخ شكم

برای نفخ شکم چه باید کرد

 

راه حل های طولانی مدت برای درمان نفخ شکم

رفع سریع همیشه برای برخی از دلایل نفخ شکم موثر نیست. با این حال ، افرادی که نفخ مکرر دارند ممکن است متوجه شوند که برخی از تغییراتی در سبک زندگی می توانند علل را برطرف کرده و با گذشت زمان نفخ شکم را کاهش دهند.

 

افراد می توانند از این مراحل ساده برای جلوگیری از نفخ شکم در طولانی مدت استفاده کنند:

 

7. فیبر را به تدریج افزایش دهید

افزایش مصرف فیبر ممکن است به درمان نفخ شکم کمک کند. خوردن فیبر بیشتر به جلوگیری از یبوست و نفخ کمک می کند. اکثر مردم فیبر کافی دریافت نمی کنند ، فقط 5 درصد از افراد دریافت فیبر توصیه شده روزانه خود را از 25 گرم (گرم) برای زنان و 38 گرم برای مردان دریافت می کنند.

 

با این حال ، مهم است که به خاطر داشته باشید که خوردن بیش از حد فیبر یا افزایش سریع مصرف فیبر می تواند باعث گاز بیشتر و نفخ شکم شود. افراد ممکن است از مصرف بیش از 70 گرم فیبر در روز متوجه عوارض جانبی شوند. هنگام افزایش مصرف فیبر ، بهتر است به آرامی شروع کنید و مصرف را طی چندین هفته افزایش دهید تا بدن بتواند خود را با این تغییر در رژیم غذایی سازگار کند.

 

8. نوشابه را با آب جایگزین کنید

نوشیدنی های گازدار حاوی گازهایی هستند که می توانند در معده جمع شوند. دی اکسید کربن که باعث گازدار شدن نوشابه و نوشیدنی های مشابه می شود نیز می تواند باعث ایجاد حباب و نفخ در معده شود.

قندها یا شیرین کننده های مصنوعی در رژیم غذایی نیز می توانند باعث گاز و نفخ شوند. نوشیدن آب این مسائل را برطرف می کند و به درمان یبوست نیز کمک می کند.

 

9. هر روز فعالیت بیشتری داشته باشید

ورزش به بدن کمک می کند تا مدفوع و گاز را از روده بزرگ خارج کند و ممکن است حرکات روده را منظم تر کند. ورزش همچنین از طریق تعریق سدیم اضافی از بدن آزاد می کند که می تواند به کاهش احتباس آب کمک کند.

نوشیدن مقدار زیادی آب قبل و بعد از ورزش برای هیدراته ماندن بسیار حیاتی است ، زیرا کمبود آب بدن می تواند یبوست را بدتر کند.

 

10. در فواصل منظم غذا بخورید

بسیاری از افراد پس از یک وعده غذایی بزرگ مستقیماً نفخ شکم را تجربه می کنند. می توان با خوردن روزانه چندین وعده غذایی کوچکتر ، که می تواند به حرکت سیستم گوارشی کمک کند ، از این امر جلوگیری کرد.

 

بلعیدن سریع غذا می تواند هوا را وارد دستگاه گوارش کند. نوشیدن با نی می تواند منجر به بلع بیشتر هوا در افراد شود که به نوبه خود منجر به گاز و نفخ می شود. افرادی که نفخ دارند از نی استفاده نکنند و سعی کنند به آرامی غذا بخورند تا از بلعیدن هوا در طول وعده های غذایی خودداری کنند.

 

11. پروبیوتیک ها را امتحان کنید

پروبیوتیک ها باکتری های خوبی هستند که در روده ها زندگی می کنند. مصرف مکمل پروبیوتیک ممکن است به تنظیم باکتری روده بزرگ کمک کند که می تواند گاز تولید کرده و باعث نفخ شکم شود.

 

12. مصرف نمک را کم کنید

سدیم اضافی باعث می شود بدن آب را حفظ کند. این می تواند باعث ایجاد تورم و نفخ در شکم و سایر نواحی بدن مانند دست و پا شود.

 

13. شرایط پزشکی را درمان کنید

در برخی موارد ، نفخ شکم ممکن است به دلیل یک بیماری باشد. برای خلاص شدن از شر این نفخ ، ممکن است فرد برای تشخیص و مدیریت وضعیت خود به کمک یک پزشک نیاز داشته باشد.

 

بیماری التهابی روده ، از جمله بیماری کرون و کولیت اولسراتیو ، ممکن است باعث ایجاد نفخ در افراد شود. سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نیز می تواند باعث بروز این علامت شود.

شرایط زنان ، مانند آندومتریوز و کیست تخمدان ، همچنین می تواند باعث درد ، تورم و احساس نفخ در ناحیه شکم شود.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------