نوروپاتی دیابتی چیست؟ علل ، علایم و درمان نوروپاتی دیابتیدرمان نوروپاتی دیابتی , علایم نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب عصبی است که در صورت ابتلا به دیابت می تواند رخ دهد. قند خون بالا (گلوکز) می تواند به اعصاب در بدن شما آسیب برساند. نوروپاتی دیابتی اغلب به اعصاب پاها آسیب می رساند.

 

بسته به اعصاب آسیب دیده ، علائم نوروپاتی دیابتی می تواند از درد و بی حسی در پاها تا مشکلات دستگاه گوارش ، دستگاه ادراری ، رگ های خونی و قلب شما باشد. برخی از افراد علائم خفیف دارند. اما برای دیگران ، نوروپاتی دیابتی می تواند کاملاً دردناک و ناتوان کننده باشد.

نوروپاتی دیابتی یک عارضه شایع و جدی دیابت است. اما اغلب می توانید با کنترل شدید قند خون و شیوه زندگی سالم از پیشرفت نوروپاتی دیابتی جلوگیری کرده یا پیشرفت آن را کند کنید.

 

 

علائم نوروپاتی دیابتی :

چهار نوع اصلی نوروپاتی دیابتی وجود دارد. شما می توانید یک یا بیش از یک نوع نوروپاتی داشته باشید. علائم شما بستگی به نوع اعصاب شما دارد. معمولاً علائم به تدریج ایجاد می شود. تا زمانی که آسیب عصبی قابل توجهی رخ ندهد ممکن است متوجه مشکل نشوید.

 

نوروپاتی محیطی 

نوروپاتی محیطی رایج ترین نوع نوروپاتی دیابتی است. ابتدا روی پاها تأثیر می گذارد و به دنبال آن دست و بازو است. علائم و نشانه های نوروپاتی محیطی اغلب در شب بدتر است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- بی حسی یا کاهش توانایی احساس درد یا تغییر دما

- احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش

- دردهای شدید یا گرفتگی  

- افزایش حساسیت به لمس (برای برخی از افراد حتی وزن یک ملافه می تواند دردناک باشد)

- ضعف عضلانی

- از دست دادن تعادل و هماهنگی

- مشکلات جدی پا مانند زخمها ، عفونتها و درد استخوان و مفاصل

 

درمان نوروپاتی دیابتی , علایم نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی محیطی رایج ترین نوع نوروپاتی دیابتی است

 

نوروپاتی خودکار

سیستم عصبی اتونوم قلب ، مثانه ، معده ، روده ها ، اندام های جنسی و چشم شما را کنترل می کند. دیابت می تواند بر روی اعصاب در هر یک از این مناطق تأثیر بگذارد ، احتمالاً باعث:

- عدم آگاهی از میزان قند خون پایین (عدم آگاهی از هیپوگلیسمی)

- مشکلات مثانه ، از جمله عفونت ادراری یا احتباس ادرار یا بی اختیاری

- یبوست ، اسهال کنترل نشده یا هر دو

- فلج معده (گاستروپارزی) باعث تهوع ، استفراغ ، نفخ و از بین رفتن اشتها می شود

- بلع مشکل

- افزایش یا کاهش عرق کردن

- مشکل در کنترل دمای بدن

- نحوه تنظیم چشمان شما از نور تا تاریکی تغییر می کند

- ضربان قلب در هنگام استراحت افزایش یافته است

- افت شدید فشار خون بعد از نشستن یا ایستادن که ممکن است باعث ضعف یا احساس سبکی شما شود

- اختلال نعوظ

- خشکی واژن

- کاهش پاسخ جنسی

 

نوروپاتی Radiculoplexus (آمیوتروفی دیابتی) 

نوروپاتی Radiculoplexus بر اعصاب ران ، باسن یا پاها تأثیر می گذارد. این بیماری در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و افراد مسن بیشتر دیده می شود. نامهای دیگر این نوع عبارتند از: آمیوتروفی دیابتی ، نوروپاتی استخوان ران یا نوروپاتی پروگزیمال.

 

علائم معمولاً در یک طرف بدن است ، اما بعضی اوقات ممکن است به طرف دیگر گسترش یابد. ممکن است شما علایم زیر را داشته باشید:

- درد شدید در لگن و ران یا باسن که در یک روز یا بیشتر اتفاق می افتد

- دشواری برخاستن از حالت نشسته

- تورم شکم ، اگر شکم مبتلا باشد

- کاهش وزن

بیشتر افراد حداقل تا حدی به مرور زمان بهبود می یابند ، اگرچه علائم ممکن است قبل از بهتر شدن بدتر شود.

 

مونونوروپاتی

مونونوروپاتی ، یا نوروپاتی کانونی ، آسیب به یک عصب خاص در صورت ، وسط بدن (نیم تنه) یا پا است. این شیوع در افراد مسن بیشتر است. مونونوروپاتی اغلب به طور ناگهانی خطور می کند و می تواند باعث درد شدید شود. اما معمولاً هیچ مشکلی طولانی مدت ایجاد نمی کند.

 

علائم معمولاً طی چند هفته یا چند ماه بدون درمان از بین می روند. علائم و نشانه های خاص شما بستگی به این دارد که کدام عصب درگیر است. ممکن است در:

ساق پا یا پا

کمر یا لگن

جلوی ران

قفسه سینه یا شکم

مونونوروپاتی همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات عصبی در چشم و صورت شود و منجر به:

مشکل در تمرکز

دوگانه بینی

تیر کشیدن در پشت چشم

فلج در یک طرف صورت (فلج بل)

 

گاهی اوقات مونونوروپاتی هنگامی که چیزی در حال فشار بر روی عصب است (فشرده سازی عصب) رخ می دهد. سندرم تونل کارپال نوع متداول نوروپاتی فشرده سازی در افراد مبتلا به دیابت است. ممکن است باعث بی حسی یا سوزن شدن در دست یا انگشتان دست شما شود. ممکن است دست شما احساس ضعف کند و ممکن است چیزها را رها کنید.

 

درمان نوروپاتی دیابتی , علایم نوروپاتی دیابتی

تشخیص زودرس بهترین فرصت را برای کنترل دیابت و پیشگیری از مشکلات آینده به شما می دهد

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید :

بریدگی یا زخمی روی پای شما که آلوده است یا بهبود نیافته است.

سوزش ، سوزن سوزن شدن ، ضعف یا درد در دست یا پایتان که در فعالیت های روزانه یا خوابیدن رخ می دهد.

تغییر در هضم ، ادرار یا عملکرد جنسی

سرگیجه

 

این علائم و نشانه ها همیشه به معنای آسیب عصبی نیستند. اما آنها می توانند نشانه وضعیت دیگری باشند که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. تشخیص زودرس و معالجه هر وضعیت بهداشتی بهترین فرصت را برای کنترل دیابت و پیشگیری از مشکلات آینده به شما می دهد.

 

درمان نوروپاتی دیابتی , علایم نوروپاتی دیابتی

قند خون بالا دیواره مویرگها که اعصاب را با اکسیژن و مواد مغذی تأمین می کند تضعیف می کند

 

علل نوروپاتی دیابتی :

علت دقیق احتمالاً برای هر نوع نوروپاتی متفاوت است. محققان فکر می کنند با گذشت زمان ، قند خون کنترل نشده به اعصاب آسیب می زند و در توانایی ارسال سیگنال ها اختلال ایجاد می کند و منجر به نوروپاتی دیابتی می شود. قند خون بالا همچنین دیواره رگهای خونی کوچک (مویرگ) که اعصاب را با اکسیژن و مواد مغذی تأمین می کند ، تضعیف می کند.

 

با این حال ، ترکیبی از عوامل ممکن است منجر به آسیب عصبی شود ، از جمله:

- التهاب در اعصاب ناشی از پاسخ خود ایمنی. سیستم ایمنی بدن اعصاب را با مهاجم خارجی اشتباه می کند و به آنها حمله می کند.

- عوامل ژنتیکی غیر مرتبط با دیابت ممکن است برخی از افراد را در معرض آسیب عصبی قرار دهد.

- سیگار کشیدن و سوء مصرف الکل به اعصاب و رگ های خونی آسیب می رساند و خطر عفونت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 

درمان نوروپاتی دیابتی , علایم نوروپاتی دیابتی

آسیب عصبی می تواند باعث شود احساس را در پاهای خود را از دست دهید

 

عوارض نوروپاتی دیابتی :

نوروپاتی دیابتی می تواند تعدادی از عوارض جدی ایجاد کند ، از جمله:

از دست دادن انگشت پا یا پا: آسیب عصبی می تواند باعث شود احساس را در پاهای خود را از دست دهید. زخم و بریدگی پا ممکن است آلوده شود یا به زخم تبدیل شود. حتی زخم های جزئی پا که بهبود نمی یابند می توانند به زخم عفونی تبدیل شوند. در موارد شدید ، عفونت می تواند به استخوان سرایت کند و زخم ها می توانند منجر به مرگ بافتی (گانگرن) شوند. برداشتن (قطع عضو) انگشت پا ، مچ پا یا حتی کل پا ممکن است لازم باشد.

 

آسیب مفاصل: آسیب عصبی می تواند باعث بدتر شدن مفصل شود و باعث ایجاد وضعیتی به نام مفصل Charcot شود. این معمولاً در مفاصل کوچک پاها رخ می دهد. علائم آن شامل از بین رفتن احساس و تورم مفصل ، بی ثباتی و گاهی تغییر شکل مفصل است. درمان سریع می تواند به شما در بهبودی و جلوگیری از آسیب بیشتر مفاصل کمک کند.

 

عفونت ادراری و بی اختیاری ادرار: اگر اعصابی که مثانه شما را کنترل می کنند آسیب دیده ، ممکن است نتوانید مثانه خود را به طور کامل خالی کنید. باکتری ها می توانند در مثانه و کلیه ها ایجاد شوند و باعث عفونت دستگاه ادراری می شوند. آسیب عصبی همچنین می تواند بر احساس شما در هنگام نیاز به ادرار کردن یا کنترل عضلات آزاد شده ادرار تأثیر بگذارد و منجر به نشت (بی اختیاری) شود.

 

عدم آگاهی از هیپوگلیسمی: قند خون پایین (زیر 70 میلی گرم در هر دسی لیتر ، یا میلی گرم در لیتر) به طور معمول باعث لرز ، تعریق و ضربان قلب سریع می شود. اما اگر نوروپاتی خود مختار دارید ، ممکن است متوجه این علائم هشدار دهنده نشوید.

 

افت شدید فشار خون: آسیب به اعصاب کنترل کننده جریان خون می تواند بر توانایی بدن در تنظیم فشار خون تأثیر بگذارد. این می تواند باعث افت شدید فشار هنگام ایستادن بعد از نشستن (فشار خون بالا) شود ، که ممکن است منجر به سرگیجه و غش شود.

 

مشکلات گوارشی: اگر آسیب عصبی به دستگاه گوارش شما آسیب برساند ، می توانید یبوست یا اسهال یا درگیری از هر دو را داشته باشید. آسیب عصبی مربوط به دیابت می تواند منجر به گاستروپارز شود ، شرایطی که معده خیلی آهسته خالی می شود یا اصلاً خالی نمی شود. این می تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند و بر میزان قند خون و تغذیه تأثیر بگذارد. علائم و نشانه ها شامل حالت تهوع ، استفراغ و نفخ است.

 

اختلال عملکرد جنسی: نوروپاتی اتونومیک اغلب به اعصاب مؤثر بر اندامهای جنسی آسیب می رساند. مردان ممکن است اختلال نعوظ را تجربه کنند. ممکن است زنان در  برانگیختگی مشکل داشته باشند.

 

افزایش یا کاهش عرق کردن: آسیب های عصبی می تواند نحوه عملکرد غدد عرق شما را مختل کرده و کنترل صحیح دمای آن برای بدن شما را دشوار می کند. برخی از مبتلایان به نوروپاتی خود مختار ، به خصوص در شب یا هنگام غذا خوردن ، تعریق بیش از حد دارند. بیش از حد کم یا زیاد عرق کردن (آنهیدروز) می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 

درمان نوروپاتی دیابتی , علایم نوروپاتی دیابتی

توصیه های پزشک خود را برای مراقبت خوب از پا دنبال کنید

 

جلوگیری از نوروپاتی دیابتی:

شما می توانید با کنترل دقیق قند خون و مراقبت خوب از پاهای خود ، از نوروپاتی دیابتی و عوارض آن جلوگیری کنید یا به تأخیر بیاندازید.

برای بررسی قند خون از یک مانیتور قند خون در خانه استفاده کنید و مطمئن شوید که آن به طور مداوم در محدوده هدف باقی می ماند. این مهم است که این کار را با برنامه انجام دهید. تغییر در سطح قند خون می تواند آسیب عصبی را تسریع کند.

 

توصیه های پزشک خود را برای مراقبت خوب از پا دنبال کنید. مشکلات پا ، از جمله زخم هایی که بهبود نمی یابند و حتی قطع عضو هستند ، عارضه شایع نوروپاتی دیابتی است. اما شما می توانید با داشتن یک معاینه جامع پا ، حداقل یک بار در سال ، از داشتن بسیاری از این مشکلات جلوگیری کنید.

 

درمان نوروپاتی دیابتی , علایم نوروپاتی دیابتی

بسیاری از داروهای تجویز شده برای درد عصبی ناشی از دیابت در دسترس هستند

 

درمان نوروپاتی دیابتی :

نوروپاتی دیابتی درمان شناخته شده ای ندارد. اهداف درمان عبارتند از:پ

- کند کردن پیشرفت بیماری

- تسکین درد

- عوارض را مدیریت کرده و عملکرد را بازیابی کنید

 

به طور مداوم نگه داشتن قند خون در محدوده مورد نظر شما ، کلیدی برای جلوگیری یا به تأخیر انداختن آسیب های عصبی است. انجام این کار حتی ممکن است برخی از علائم فعلی شما را بهبود بخشد. 

بسیاری از داروهای تجویز شده برای درد عصبی ناشی از دیابت در دسترس هستند ، اما برای همه مؤثر نیست. عوارض جانبی همیشه امکان پذیر است. هنگام مصرف هرگونه دارو ، در مورد فواید و اشکالات با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص کنید چه چیزی برای شما مفید است.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------