پریدن چشم: علت ها و راه های پیشگیریپریدن چشم راست به چه معناست

علت پریدن پلک چشم چپ و راست

 

پریدن چشم علل، انواع و درمان:

علت پریدن پلک چشم یکی از پدیده های رایج در زندگی روزمره است. در این مقاله از بیتوته، ما به بررسی این پدیده می پردازیم و علل احتمالی پریدن پلک چشم را بررسی می کنیم. پریدن پلک چشم می تواند به عوامل مختلفی مرتبط با سلامتی و فعالیت های روزمره اشاره کند و درک دلایل آن می تواند کمک کننده ای در رفع آن باشد.

انقباض چشم یا پریدن چشم چیست؟

انقباض چشم (یا به طور دقیق تر، پرش پلک) یک اسپاسم غیرارادی و غیرقابل کنترل پلک است. بیشتر انقباضات چشم تنها چند دقیقه طول می کشد، اما ممکن است برای هفته ها یا بیشتر دچار پرش پلک شوید.

 

ماهیچه های چشمی وجود دارند که پلک های شما را بالا ببر ند و همچنین ماهیچه هایی وجود دارند که آن ها را پایین می آورند. هنگامی که مشکلی در یک یا چند مورد از این ماهیچه ها رخ می دهد، ممکن است پرش چشم ایجاد شود. 

 

در حالی که اسپاسم چشم ممکن است قابل توجه باشد، اما معمولاً ظریف است و به راحتی توسط دیگران قابل مشاهده نیست.

 

انواع پرش پلک :

سه نوع پرش چشم وجود دارد: اسپاسم عمومی پلک، بلفارواسپاسم ضروری و اسپاسم همی صورت. انواع آن بر اساس شدت انقباض و اینکه آیا سایر نواحی صورت تحت تأثیر قرار گرفته اند سازماندهی می شوند.

 

پرش یا تیک چشم (اسپاسم عمومی پلک)

هنگامی که به "انقباض چشم" فکر می کنید، احتمالاً یک اسپاسم کلی پلک را تصور می کنید. این یک نبض یا لرزش جزئی و موقت پلک است. 

 

اسپاسم های عمومی چشم معمولا یک طرفه هستند، به این معنی که هر بار فقط یک چشم را تحت تاثیر قرار می دهند. با این حال، ممکن است هر دو چشم یک اسپاسم عمومی را تجربه کنند. بسته به اینکه کدام عضله چشم تحت تأثیر قرار گرفته است، ممکن است دچار انقباض در زیر چشم یا انقباض در پلک فوقانی شوید.

 

خستگی، کافئین بیش از حد یا استرس فیزیکی یا عاطفی معمولا باعث اسپاسم کلی چشم می شود. شایع است، بینایی را تحت تأثیر قرار نمی دهد و احتمالاً خود به خود از بین می رود. 

 

بلفارواسپاسم ضروری

بلفارواسپاسم ضروری معمولاً با افزایش غیرارادی میزان پلک زدن فرد شروع می شود . چشمک زدن یا ساییدن صورت نیز از رفتارهای رایج در افراد مبتلا به این عارضه است. 

 

با گذشت زمان، ممکن است به فشار دادن محکم چشم ها تبدیل شود. این می تواند به طور موقت بر توانایی دیدن فرد تأثیر بگذارد. گردن و سایر قسمت های صورت مانند دهان نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند. دوره های بلفارواسپاسم ضروری می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

 

در حالی که بلفارواسپاسم ضروری بسیار نادر است، می تواند برای کسانی که موارد شدید دارند ناتوان کننده باشد. این بیماری در اثر تکانه های عصبی غیر طبیعی ایجاد می شود. آنچه باعث تحریک تکانه های غیر طبیعی می شود به طور کامل درک نشده است. یک درمان رایج و موثر برای بلفارواسپاسم قابل توجه تزریق بوتاکس در ناحیه آسیب دیده است. 

 

اسپاسم همی صورت

این یک اختلال عصبی عضلانی است که باعث انقباضات مکرر و غیرارادی عضلات در یک طرف صورت می شود. 

 

این وضعیت معمولاً با تکان دادن پلک شروع می شود. همانطور که پیشرفت می کند، انقباض آنقدر قوی می شود که چشم را مجبور به بسته شدن می کند. در نهایت، اسپاسم به قسمت پایین صورت گسترش می یابد. این ممکن است باعث کشیده شدن دهان به یک طرف یا رفتاری مشابه شود.

 

در شدیدترین حالت، اسپاسم همی صورت بر تمام عضلات یک طرف صورت تأثیر می گذارد و اسپاسم تقریباً دائماً رخ می دهد. اسپاسم همی صورت معمولاً از فشار یک رگ خونی بر روی عصب صورت ایجاد می شود.

 

چرا چشمم تکان می خورد ؟

دلایل احتمالی زیادی در پشت پرش چشم وجود دارد. علل انقباض چشم ممکن است با راه حل های ساده جزئی یا پیچیده تر باشد و نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. 

 

پریدن پلک چشم راست از نظر اسلام

پریدن چشم

 

علل شایع پریدن چشم :

استرس - اضطراب یا استرس اغلب منجر به تنش در عضلات می شود. تنش طولانی مدت می تواند منجر به انقباض عضلات شود. 

 

خستگی - مواد شیمیایی موجود در مغز که به عنوان انتقال دهنده های عصبی شناخته می شوند، اطلاعات را از مغز به اعصابی که حرکت ماهیچه ها را کنترل می کنند ارسال می کنند. خستگی ناشی از کمبود خواب می تواند بر نحوه عملکرد انتقال دهنده های عصبی تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به انقباض عضلات به خصوص اطراف چشم شود. 

 

کافئین - کافئین یک محرک است. وقتی بیش از حد از آن مصرف می کنید، می تواند حرکت غیرارادی ماهیچه ها یا انقباضات را تحریک کند. لرزش ممکن است در هر جایی از جمله پلک ها رخ دهد. 

 

کم آبی - توده عضلانی عمدتاً از آب تشکیل شده است - حدود 75٪. این هیدراتاسیون در عضلات به حمایت از عملکرد آنها کمک می کند. کم آبی می تواند عملکرد ماهیچه ها را مختل کند و منجر به انقباض شود.

 

کمبود ویتامین - ویتامین هایی مانند کلسیم، منیزیم و ویتامین D برای عملکرد مناسب عضلات مهم هستند. اگر در یک یا چند مورد از این موارد کمبود دارید، ممکن است باعث ضعف و/یا انقباض عضلانی شود. 

 

دارو - برخی داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، دیورتیک ها و استروئیدها می توانند باعث عدم تعادل الکترولیت شوند. این عدم تعادل می تواند منجر به اسپاسم عضلانی شود. در مورد داروهایی که مصرف می کنید و عوارض جانبی آنها ممکن است با پزشک خود مشورت کنید. 

 

فشار چشم - فشار بیش از حد عضلات می تواند باعث انقباض آنها شود. ماهیچه های چشم هیچ تفاوتی ندارند. تمرکز برای مدت طولانی می تواند عضلات چشم را تحت فشار قرار دهد و منجر به اسپاسم پلک شود.

 

داروها - داروهای محرک، مانند آمفتامین ها، تأثیری مشابه کافئین (محرک دیگر) روی عضلات دارند. این شامل انقباض عضلات است که ممکن است بر پلک ها تأثیر بگذارد. 

 

الکل - مصرف الکل مانع از جذب مواد مغذی در بدن می شود. استفاده بیش از حد می تواند منجر به کمبود ویتامین شود و به نوبه خود باعث اسپاسم عضلانی در سراسر بدن از جمله چشم شود.

 

آلرژی - آلرژی باعث می شود بدن ماده شیمیایی به نام هیستامین ترشح کند. هیستامین بر عضلات صاف و عروق خونی تأثیر می گذارد که می تواند باعث اسپاسم عضلات شود.

 

سایر علل شایع اسپاسم چشم عبارتند از:

خشکی چشم 

فتوفوبیا (حساسیت به نور)

سیگار کشیدن

سوزش چشم

 

علل نادر انقباض چشم :

علل جدی تر پرش چشم معمولاً به دلیل یک مشکل عصبی است. این علل نادرتر از موارد ذکر شده در بالا هستند و ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشند. آنها عبارتند از:

 

مولتیپل اسکلروزیس (MS) – مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی به بافت های سالم در مغز و نخاع حمله می کند.

 

بیماری پارکینسون - پارکینسون یک اختلال مغزی است که باعث حرکات کنترل نشده از جمله لرزش و سفتی عضلات می شود. 

 

آسیب مغزی - آسیب مغزی ممکن است در اثر التهاب در نواحی خاصی از مغز مانند تالاموس، عقده های پایه یا ساقه مغز ایجاد شود. سکته مغزی همچنین ممکن است باعث آسیب شود که منجر به اسپاسم چشم شود.

 

دیستونی - دیستونی وضعیتی است که در آن انقباضات غیرارادی عضلات باعث حرکات تکراری یا حالت های غیر طبیعی می شود.

 

سندرم تورت - سندرم تورت یک اختلال عصبی است که باعث حرکات ناگهانی، غیرارادی، تکراری یا صداهای صوتی می شود.

 

فلج بل - فلج بل وضعیتی است که با ضعف یا فلج عضلات صورت مشخص می شود. بیشتر موارد با عفونت ویروسی همراه است.

 

سندرم Meige - سندرم Meige یک اختلال حرکتی عصبی است که با انقباضات شدید عضلانی مشخص می شود. گروه های عضلانی آسیب دیده عبارتند از: فک، زبان و چشم.

 

پریدن چشم چپ به چه معناست

روش های درمان پریدن چشم

 

چگونه می توانم لرزش چشم را متوقف کنم؟

برای جلوگیری از پرش پلک خود، علل احتمالی آن را دریابید.

 

درمان انقباض چشم ممکن است به سادگی ایجاد تغییر در سبک زندگی شما باشد، مانند خوردن یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و نوشیدن آب فراوان. این می تواند به طور قابل توجهی خطر انقباض چشم را کاهش دهد یا به ناپدید شدن پرش پلک کمک کند.

 

تلاش برای کاهش استرس و خواب کافی می تواند در سلامت چشم شما تفاوت ایجاد کند. افزودن میوه ها و سبزیجات بیشتر به رژیم غذایی می تواند به رفع کمبود ویتامین کمک کند. همچنین می توانید با مصرف روزانه مولتی ویتامین به این امر دست یابید.

 

رعایت اعتدال در مورد زمان تماشای صفحه نمایش و مصرف کافئین و الکل نیز می تواند به پرش چشم کمک کند. به خاطر چشمان خود و سلامت کلی خود، سیگار کشیدن و مصرف تفریحی مواد مخدر را کنار بگذارید. انجام این کار به بهبود بسیاری از زمینه های وضعیت روحی و جسمی شما کمک می کند.

 

اگر فکر می کنید آلرژی، داروهای خاصی که مصرف می کنید یا یک بیماری زمینه ای مانند خشکی چشم دلیل پرش چشم شماست، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند بهترین راه برای درمان پرش چشم را به شما بگویند.

 

عوارض بالقوه پرش چشم :

انقباض چشم شدید و مداوم می تواند باعث آسیب دائمی به پلک ها و همچنین نواحی اطراف آن شود. عوارضی که ممکن است از این امر ایجاد شود عبارتند از:

 

– افتادگی پلک های فوقانی ( پتوز )

– افتادگی ابروها کمتر از حد طبیعی

– ایجاد پوست اضافی در اطراف چشم

– پلک ها چین خوردگی غیر طبیعی را نشان می دهند

 

در حالی که این عوارض ظاهری زیبایی دارند، موارد شدید می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، پتوز پیشرفته می تواند باعث افتادگی پلک در میدان بینایی فرد شود و بینایی را مسدود کند. این عوارض اغلب با درمان جراحی بهبود می یابند یا برطرف می شوند.

 

چه زمانی به چشم پزشک مراجعه کنیم ؟

در صورت احساس انقباض مداوم چشم بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کنید. تغییرات ناگهانی در ظاهر یا حرکت نیمی از صورت شما از جمله پلک ها نیز دلیلی برای مراجعه به پزشک است. 

 

در نهایت، اگر هر دو پلک آنقدر محکم بسته می شوند که باز کردن چشمان شما غیرممکن است، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اینها می توانند نشانه های یک بیماری جدی باشند و باید فورا توسط چشم پزشک ارزیابی شوند.

 

علت پریدن چشم از نظر اسلام

گاهی گفته می شود پریدن پلک چشم چپ از نظر اسلام به معنای خوشحالی انسان و پریدن پلک چشم راست از نظر اسلام به معنای جگر خونی است.

 

اما باید بدانید که از نظر دین و شریعت این مفاهیم جنبه خرافه دارد و هرگز صحیح نیست. اصلا پرش و حركت چشمان قضا و قدر را تغیير نمی دهد و خوشحالی و جگر خونی در پرش چشم انسان از نظر شريعت هیچ جایگاهی ندارد و تنها يک برداشت نادرست و مخالف شريعت است. بنابراین سوالاتی نظیر پریدن چشم راست به چه معناست؟ صحیح نیست و فقط باید علت این عارضه را در مشکلاتی جسمانی احتمالی پیدا کرد.

 

درمان پرش پلک در طب سنتی

 از موز استفاده کنید. موز پتاسیم بالایی دارد و می تواند از پرش پلک جلوگیری کند.

سیب زمینی نیز می تواند ماهیچه های چشم را آرام کند. به مدت 15 دقیقه در روز سیب زمینی را پوست بگیرید و به صورت ورقه ای بر روی چشم خود قرار دهید.

خیار یکی دیگر از روش های بهبود پرش پلک در طب سنتی است. پیشنهاد می کنیم به صورت روزانه چند تکه خیار بر روی چشم تان قرار دهید تا به دمای اتاق برسد. حتی می توانید در کنار این کار خیار هم مصرف کنید.

 

سخن پایانی :

علت های پریدن پلک چشم می تواند متنوع باشد و بستگی به شرایط و عوامل مختلف دارد. اگر پریدن پلک چشم با مشکلات بیشتر همراه باشد یا در کنار علائم دیگری ظاهر شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در هر صورت، مراقبت از سلامت چشم ها و رعایت به موقع علائم غیرطبیعی، اهمیت بالایی دارد.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------