تازه های مهارتهای زندگی

راهنمای کامل برای انتخاب بهترین,رازهای انتخاب قرص ماشین ظرفشویی

مقایسه انواع قرص‌های ماشین ظرفشویی

انواع قرص ماشین ظرفشویی رازهای انتخاب قرص ماشین ظرفشویی با تأثیر بیشتر انواع قرص ماشین ظرفشویی،…

4 عمل اصلی که انجام آن قبل از عید الزامی می باشدکارهای قبل از عید,ریزه کاری های قبل از عید


این چهار عمل وقت‌گیرترین كارهایی هستند كه پیش از سال نو دارید.

شاید فكر كنید هنوز زمان زیادی تا نوروز باقی مانده است. اما ما اشتباه نكرده‌ایم. این چهار عمل وقت‌گیرترین كارهایی هستند كه پیش از سال نو دارید. این مسوولیت‌ها چندان تابع زمان نیستند و به همین دلیل هرچه سریع‌تر تمام شان كنید، سال را با آرامش بیشتری آغاز می‌كنید، از دلنگرانی‌ها و آشفتگی‌های شب سال نو مصون می‌مانید و سرانجام این كه اجازه نمی‌دهید فروشندگان سودجو از شتابزدگی و نیازتان استفاده كنند و اجناس را با قیمت غیرواقعی به شما بفروشند.

از همین لحظه فهرست برنامه‌های این هفته و هفته آینده را با خودتان مرور كنید: «خانه‌تكانی، خرید لباس، خرید آجیل و خرید عیدی مناسب » اما پیش از شروع كار، چند دقیقه‌ای دست نگه دارید و توصیه‌های ما را درباره فوت و فن انجام این كارها بخوانید.

خانه را تكان بدهید .


هرچه بیشتر برای خانه‌تكانی دست دست كنید، بیشتر ضرر خواهید كرد. به قول قدیمی‌ها عجله كار شیطان است و هرچه دیرتر خانه‌تكانی كنید بیشتر عجله خواهید داشت و آن وقت حتما خرابكاری می‌كنید.


خرابكاری این نیست كه اشیايی را در حین مرتب كردن خانه، در محل نامناسب قرار ندهید یا آنها را بشكنید یا دست آخر به همه كارها نرسید همه اینها فدای سرتان؛ خرابكاری یعنی این كه اضطراب ناشی از فراوانی كارها و كمی‌ وقت باعث شود تندخو و بد اخلاق شوید و با همسرتان جر و بحث كنید و خاطره‌ای بد را در پایان سال رقم بزنید یا حرص بخورید و احساس‌ نا‌رضایتی كنید و شتابزدگی و تقلای‌تان برای انجام سریع‌تر مسوولیت‌ها باعث شود كار دست خودتان بدهید و به سلامت‌تان لطمه بزنید، باورتان نمی‌شود هر سال حوالی نوروز چقدر بخش‌های اورژانس بیمارستان‌ها شلوغ می‌شوند! یكی، چشم‌هایش در اثر استفاده از شوینده‌های قوی آسیب‌دیده است، آن دیگری ریه اش و چند نفری هم كاملا مسموم شده‌اند؛ آمبولانس‌ها در سطح شهر می‌گردند و مردمی ‌را به بیمارستان‌ها می‌رسانند كه در اثر سقوط از روی نردبان و چهار پایه دچار آسیب‌دیدگی ستون فقرات یا شكستگی استخوان‌های بدن شده‌اند یا سوخته‌اند یا دچار بریدگی اعضای بدن شده‌اند یا... .

به همین دلیل است كه ما اصرار داریم دقیقا از همان وقت كه این مطلب را مطالعه می‌كنید خانه‌تكانی را شروع كنید، اما یادتان باشد خانه‌تكانی این نیست كه دائما این طرف و آن طرف بدوید و هر كاری كه دست‌تان رسید انجام دهید. اولین گام برای یك خانه‌تكانی موفق داشتن یك برنامه كامل و دقیق برای انجام كارهاست كه تا حد زیادی از دوباره‌كاری جلوگیری می‌كند.


می‌دانید دوباره كاری ناشی از نداشتن برنامه‌ریزی چه معنایی دارد؟ بگذارید این موضوع را با مثالی برایتان توضیح بدهیم. ممكن است شما برای آغاز خانه‌تكانی، در وهله اول به فكر شستن پرده‌های خانه بیفتید. بنابر این به سختی از نردبان یا چهارپایه‌ای بلند بالا می‌روید تا پرده‌ها را از میله جدا كنید و پایین بیاوريدشان یا شاید هم میله پرده را باز كنید و آن را همراه پرده پایین بیاورید.


خلاصه این كه شما پرده‌ها را سرانجام به ماشین رختشویی می‌سپرید و بعد با خیال راحت دوباره پس از صاف كردن، به میله پرده وصل‌شان می‌كنید غافل از این‌كه اگر برنامه‌ریزی داشتید هرگز این كار را نمی‌كردید. چون پرده‌های تمیز به پنجره‌هایی چسبیده‌اند كه یك وجب خاك رویشان نشسته است و در اثر سرمای بیرون از خانه، گرما و رطوبت داخل آن، عرق می‌كنند و خیس می‌شوند و پرده‌ها را آلوده می‌كنند.


از طرفی هنوز كتابخانه و بقیه بخش‌ها را خاك‌گیری نكرده‌اید و وقتی مشغول گردگیری شان شوید هر چقدر هم مراقب باشید به هر حال مقداری گرد و غبار بر می‌خیزد و روی پــــرده‌ها می‌نشیند و شستن‌شان را بی‌فایده می‌كند.


همان‌طور كه پیشتر هم درباره شیوه درست برنامه‌ریزی برایتان توضیح داده‌ایم برای یك برنامه‌ریزی حرفه‌ای باید ابتدا همه كارهایی را كه قرار است انجام بدهید روی كاغذ بنویسید. نگویید كه دقیقا می‌دانید می‌خواهید چه كار كنید و بنابراین نوشتن لزومی‌ ندارد. هر چه بیشتر و دقیق‌تر بنویسید، كمتر گیج می‌شوید، كمتر دوباره كاری می‌كنید، سریع‌تر به خط پایان می‌رسید.


در خانه‌تكانی تنها مساله مهم این نیست كه به بهترین وجه اشیا را تمیز كنید‌ بلكه باید مراقب باشيد خانه تكاني به جسم شما آسيب جدی وارد نكند .


پس از نوشتن كارها، فقط چند دقیقه وقت بگذارید و اولویت‌بندی كنید و بر اساس آن كنار هر مسوولیتی شماره‌ای بگذارید. از كلی‌نویسی هم پرهیز كنید. برای مثال كافی نیست كه فقط بنویسید شستن حمام! باید دقیقا توضیح بدهید كه شستن حمام شامل بخش‌های همچون، پاك كردن دیوارها، ضدعفونی كردن وان، عوض كردن ظرف‌های شامپو و صابون، شستن لیف‌ها، تمیز كردن هواكش، شستن حباب لامپ و... می‌شود یا برای مرتب‌كردن كتابخانه اتاق خواب باید بنویسید: گردگیری طبقات، منظم كردن موضوعی كتاب‌هایی كه از جای اصلی خودشان خارج شده‌اند، صحافی مجدد كتاب‌هایی كه ورق ورق شده‌اند، اهدای برخی كتاب‌ها به كتابخانه‌های عمومی ‌و... .

ریزه‌كاری‌هایی نیز وجود دارد كه باید آنها را در طول خانه‌تكانی در نظر داشته باشید برای مثال در فهرست‌تان بنویسید تا فراموش‌تان نشود كه همیشه پیش از آن كه مشغول پاك‌كردن و خاك‌گیری دیوارها شوید باید روی اشیاي دیگر اتاق را با ملافه بپوشانید تا خاك روی آنها ننشیند و در ضمن هرگز گردگیری را شروع نكنید مگر آن كه پیش از آغاز كار، به اندازه كافی دستمال‌های مخصوص گردگیری، قلم‌مویی برای پاك كردن درزهای اشیاي ظریف و مقداری اسفنج برای آغشته كردنش به آب ولرم و مایع سفیدكننده مهیا كرده باشید.

اما در خانه‌تكانی تنها مساله مهم این نیست كه به بهترین وجه اشیا را تمیز كنید، بلكه باید مراقب سلامت خود‌تان هم باشید برای مثال یكی از اصلی‌ترین آسیب‌دیدگی‌های شب عید، سقوط از ارتفاع است، پس در انتخاب چهارپایه، صندلی یا نردبانی كه از آن بالا می‌روید دقت كنید.

از دیگر آسیب دیدگی‌های جدی جسمی در این روزها، صدمه به ستون فقرات و ابتلا به دیسك كمر است دلیلش هم این است كه برخی افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از كارگرهایی كه می‌توانند در این مواقع مفید واقع شوند یا حتی كمك گرفتن از اعضای خانواده، خودشان به تنهایی اشیاي سنگین را بلند كنند. در حالی كه ممكن است آسیب‌های وارد شده به ستون فقرات‌شان جبران‌ناپذیر باشند و به این ترتیب تا پایان عمر، گرفتار با یك بیماری مزمن شوند.


اگر نمی‌خواهید چند نفری اجسام سنگین را بلند كنید دست كم این توصیه پزشكان را در نظر داشته باشید كه برای جابه‌جایی اجسام از كمر خم نشوید، بلكه اول زانوها را خم كنید و بنشینید و جای دست‌هایتان را زیر شیئی محكم كنید بعد در حالی كه كمرتان را صاف نگه داشته‌اید با كمك پاها بلند شوید.


همچنین پزشكان توصیه می‌كنند كه اگر در هنگام كار كردن ناچار شدید بین نشستن و ایستادن یكی را انتخاب كنید، ایستاده بمانید چون به این ترتیب به كمر كمتر آسیب می‌رسد. از سوی دیگر بنابر همان هشدارهای پزشكی، درست‌تر آن است كه پیش از آغاز خانه‌تكانی، كمی ‌نرمش كنید و به قول ورزشكارها با «بدن خشك» اقدام به خانه‌تكانی نكنید!


یادتان باشد كه استفاده از سفیدكننده‌ها و مواد شوینده قوی و محرك ممكن است به پوست دست‌هایتان آسیب بزند و به همین دلیل حتما باید از دستكش استفاده كنید. حساسیت به پلاستیك دستكش دلیل قابل قبولی برای كنار گذاشتن آن نیست اگر به پلاستیك حساسیت دارید می‌توانید از دستكش‌های دولایه كه لایه‌ای نخی داخلشان دارند استفاده كنید.


باید مراقب باشید كه به هیچ وجه با دست‌های آلوده، چشم‌ها یا صورت‌تان را لمس نكنید و اگر لمس كردید آنها را با آب سرد بشویید. از سوی دیگر حتی اگر چشم‌ها را لمس نكنید بخارهایی كه شوینده‌های قوی از خود تولید می‌كنند ممكن است به چشم‌های‌تان آسیب برساند.


امكان دارد گرد و خاكی كه هنگام گردگیری بلند می‌شود نیز چشم‌های شما را سرخ كند یا باعث سوزش و خارش آنها شود در این مواقع نیز بهترین راه شستن چشم‌هاست. در طول خانه‌تكانی گاهی پیش می‌آید كه پوسته‌هایی در محل اتصال ناخن و پوست مشاهده می‌كنید این پوسته‌ها نشان می‌دهند پوست دست شما به شدت خشك‌شده است و برای كاهش آسیب‌دیدگی باید هرچه سریع‌تر از كرم‌های چرب برای پوست دست‌تان استفاده كنید.

لباس خریدن اصلا آسان نیست


هرچه به نوروز نزدیك‌تر شویم قیمت لباس و كفش بالاتر می‌رود، اجناس فروشگاه‌های خرید پوشاك گران‌تر می‌شوند و امكان پرو لباس برایتان دشوارتر خواهد شد. خوشبختانه خیلی از فروشگاه‌ها تقریبا از یكی دو ماه پیش، پوشاك نوروزی‌شان را برای مشتری‌های دور اندیشی كه نمی‌خواهند شب عید سرگردان باشند، آماده كرده‌‌اند.


در خرید لباس یادتان باشد كه حتما آن را به تن‌تان امتحان كنید. خیلی از ما تصور درستی از اندازه‌های مان نداریم برای مثال برخی افراد چاق خودشان را لاغرتر از آنچه هستند می‌بینند و لاغرهایی هم هستند كه گمان می‌كنند چاق هستند! بهتر است حتما با یك آشنای با سلیقه خرید بروید و یادتان باشد هیچ فروشنده‌ای به شما نمی‌گوید لباس به تن‌تان زار می‌زند آنها می‌خواهند كالایشان را به هر قیمتی شده بفروشند و بنابراین از چیزی كه شما پوشیده‌اید تعریف می‌كنند و در این شرایط شما به كسی كه درباره آنچه پوشیده‌اید نظری واقعی بدهد نیاز دارید.


در خرید لباس برای كودكان این نكته را به یاد داشته باشید كه آنها معمولا برای اثبات توانمندی‌هایشان اصرار می‌كنند خودشان لباس‌شان را به تن كنند پس اگر می‌خواهید لباسی پر از دكمه و بند‌های عجیب و غریب كه به هم گره می‌خورند بخرید باید انتظارهای طولانی را برای این كه كودك‌تان بتواند آن را بپوشد را بپذيريد. شایسته‌تر آن است كه لباس كودكان عكس چاپی قهرمان‌های فیلم‌ها یا كارتون‌های مشهور را نداشته باشد، چرا كه بنابر گفته روان‌شناس‌ها، رفتارهای خشن این قهرمان‌ها كه اغلب از كشور خودمان نیستند باعث می‌شود خشونت در نظر كودكان امری عادی تلقی شود.


پوست بچه‌ها حساس و لطیف است پس در انتخاب جنس لباس‌شان دقت كنید و پوشاكی را برایشان در نظر بگیرید كه الیاف طبیعی داشته و فاقد نایلون باشد. به بچه‌ها حق انتخاب بدهید. از آنها بپرسید كه آیا لباس‌شان را می‌پسندند یا نه؟ برای خرید پوشاك نوزادان نیز فراموش نكنید كه آنها به سرعت بزرگ می‌شوند و اگر لباسی كاملا اندازه برایشان بگیرید ممكن است تا ماه آینده كمی‌ برایشان تنگ‌شده باشد و به همین دلیل باید پوشاك‌شان را كمی ‌بزرگ‌تر انتخاب كنید.


برای كودكان چند دست لباس كه روی هم پوشیده شوند از یك دست لباس گرم بهتر است. دلیلش هم این است كه وقتی به مهمانی می‌روید محیط خانه گرم‌تر از محیط بیرون است و شما می‌توانید لباس رویی را از تن كودك خارج كنید و هنگام خارج شدن از خانه بار دیگر آن را تنش كنید تا سرما نخورد.


بهترین كفش، كفشی است كه پاشنه‌ای متوسط (تقریبا 2 سانتی‌متری) دارد و نوكش گرد است و به پنجه‌ها آسیب نمی‌زند. در خرید كفش به این نكته دقت داشته باشید كه پاشنه‌اش زیاد بلند نباشد و اگر اصرار دارید كفش پاشنه بلند بپوشید دست‌كم آن را پهن و یكدست انتخاب كنید تا بهتر بتوانید تعادل‌تان را حفظ كنید.


بهتر است كف كفش آج‌دار باشد تا احتمال لیزخوردنتان را كاهش بدهد. كفش‌های بنددار یا چكمه‌هایی كه ساق‌های بلند و زیپ‌دار دارند برای عید دیدنی مناسب نیستند. تصور كنید كه هر بار به مهمانی می‌روید ناچار باشید بخشی از وقت‌تان را جلوی در خانه صاحبخانه به بازكردن یا بستن بند‌های كفش‌تان یا بالا یا پایین كشیدن زیپش بگذرانید!


می‌دانید چرا مراكز خرید كفش معمولا شب‌ها شلوغ‌تر از روزها هستند؟ دلیلش این است كه مردم می‌خواهند در ساعات پایانی روز كفش بخرند تا به این ترتیب با احتساب ورم كردن پاهایشان در این ساعات، كفشی با اندازه مناسب برای خود انتخاب كنند. به عبارت دیگر اگر روز كفش بخرید ممكن است در شب، وقتی پاهایتان در اثر پیاده‌روی ورم می‌كنند، حس كنید كفش‌ها پاهایتان را می‌زنند و برایتان كوچك شده‌اند.


در خرید كفش برای كودكان، فقط به سایز پایشان توجه نكنید، چرا كه ممكن است قالب‌های مختلف با وجود سایزهای ظاهرا یكسان اندازه‌های متفاوتی داشته باشند. كودكان نمی‌توانند دقیقا تشخیص بدهند كه آیا كفشی اندازه‌شان هست یا نه. این وظیفه شماست كه نوك كفش را لمس كنید تا بفهمید آیا فضای خالی جلوی كفش وجود دارد یا كفش تنگ است و به انگشت‌های پای شان فشار می‌آید؟ و... .


هرگز حرف فروشنده‌ای را كه می‌گوید كفش كوچك‌تر بردارید چون به مرور زمان جا باز می‌كند نپذیرید! در نظر داشته باشید كه كفش‌های روباز برای بچه‌ها چندان مناسب نیستند و آنها نمی‌توانند تعادل‌شان را با این نوع كفش‌ها حفظ كنند. كفش‌های پاشنه‌دار هم برای دختربچه‌های كم سن و سال مضر هستند و ممكن است باعث پیچیدن مچ پا یا زمین خوردن‌شان شوند.

 

کارهای قبل از عید,ریزه کاری های قبل از عید


هر آجیل قشنگي مناسب نیست


ازمیان خوراكی‌های نوروزی، اگرچه نمی‌توانید میوه را از همین حالا بخرید می‌توانید آجیل را در اسرع‌وقت تهیه كنید و خودتان را از ایستادن در صف‌های طولانی قنادی‌ها نجات بدهید. برای خریدن آجیل یك سری اصول اساسی وجود دارد كه اگر آنها را بدانید دیگر مشكلی نخواهید داشت.


نخستین نكته درباره آجیل این است كه كهنه نباشد. آجیل‌های كهنه یعنی همان آجیل‌هایی كه در شرایط نامناسب مثلا انبارهای تاریك و مرطوب برای مدتی طولانی می‌مانند و آلوده به نوعی قارچ می‌شوند به نام آفلاتوكسین. این قارچ سمی ‌و سرطانزاست. علاوه بر این، برخی آجیل‌ها هم به شیوه‌های كاملا غیربهداشتی تهیه می‌شوند و آلوده به حساب می‌آیند.


به همین دلیل نخستین توصیه ما این است كه آجیل‌های بسته‌بندی شده‌ای را كه پروانه بهداشتی دارند خریداری كنید، اما اگر بنا به هر دلیلی آجیل فله ای را به بسته‌بندی ترجیح دادید دستكم به برخی نكات در خرید آن توجه كنید مثلا: همیشه سعی كنید آجیل‌های بی‌نمك را به آجیل‌های شور یا شیرین ترجیح بدهید.

 

شاید در روزهای اول كه گاهی چند دانه آجیل را همراه مهمان‌ها مزه‌مزه می‌كنید احساس كنید بی‌نمك‌ها به اندازه شورها یا شیرین‌ها خوشمزه نیستند، اما هر وقت این خیال‌ها به سرتان زد یاد مضرات نمك و قند بیفتید و بعد با خودتان سبك و سنگین كنید و ببینید حاضرید سلامت خود و مهمان‌های‌تان را با خوشمزگی لحظه‌ای آجیل عوض كنید؟


دومین مساله در خرید آجیل، آنهایی هستند كه به مواد مصنوعی آغشته شده‌اند. اگر قرار باشد بین یك مشت فندق و پسته براق و یك مشت فندق و پسته كدر یكی را انتخاب كنید كدام را می‌پسندید؟ بیشتر مردم می‌گویند مسلما آجیل براق بهتر است! اما آنها اشتباه می‌كنند. چون قنادها برای تهیه آجیل‌های براق به آنها افزودنی‌های خطرناك اضافه می‌كنند.


پسته‌های خندان هم در واقع دارند به شما پوزخند می‌زنند و اگر در آجیلی دیدید همه پسته‌ها خندان هستند نباید بخریدش، چرا كه فرآیند خنداندن مصنوعی پسته‌های اخمو و در بسته، فرآیندی غیر بهداشتی است كه امكان فاسدشدن پسته را افزایش می‌دهد.


برای خرید آجیل بهترین روش این است كه ابتدا یك مشت از آن را بردارید به دقت نگاه كنید تا مطمئن شوید كه كپك‌نزده است. سپس آن را بو بكشید تا بفهمید كه بوی نا می‌دهد یا نه، بعد آن را مدتی در مشت‌تان نگه دارید و سپس مشت‌تان را باز كنید و ببینید كه آیا دست‌تان رنگ گرفته است؟ اگر دست‌تان رنگی شده بود یعنی آجیل رنگ شده است. دست آخر هم چند مغز از آن آجیل را بخورید تا خاطر جمع شوید كه تلخ نیستند.

عیدی بچه‌ها يادتون نره


برای تهیه عیدی هم، چه بخواهید اسكناس‌های‌تانخورده به كودكان بدهید و چه هدیه‌های متنوع، باید یكی از همین روزها را انتخاب كنید، اما این توصیه را از ما به یاد داشته باشید كه بر عكس تصور خیلی از آدم بزرگ‌ها كه خیال می‌كنند چند اسكناس رنگی بیشتر از یك اسباب‌بازی یا كتاب دل بچه‌ها را شاد می‌كند، بیشتر بچه‌های كوچك، ارزش پول را نمی‌دانند و حتی اگر هم بدانند دیدن چند كاغذ رنگی، هرگز آنها را به اندازه بغل‌كردن یك عروسك، راه بردن یك ماشین باری روی زمین، بازی با یك شمشیر پلاستیكی یا ورق زدن و رنگ‌آمیزی كتابی پر از شعرها و نقاشی‌های جالب، سرگرم نمی‌كند. برای خرید عیدی كودكان فامیل، سن آنها را در نظر داشته باشید و اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب كنید كه روی آنها گروه سنی استفاده‌كنندگان‌ شان درج شده باشد .

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------